Inutilitatea scolii - Parerea elevilor despre invatamant

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
TaiFU
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 989
Joined: 28 Apr 2011, 21:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2luni)
Has thanked: 75 times
Been thanked: 32 times
Contact:

30 May 2012, 02:38

CRISTIAN wrote:Eram sigur ca vine si un destept de asta care sa vorbeasca, se duce dracu tot.. (se scrie le-ati)
Mai bine sa inchidem
pai cum sa nu vorbesc ma, cand ala zice ca tasu are un prieten taximentrist si alalalt ca avem doctori bune. + topicul asta mai e si despre scoala...
http://lordtaifu.com Aici se vor tine concursuri cu premiu cont mc!
claudiu25 ma pune la neseriosi ca il | Afiseaza codul
Image
Image
RoyalServer
User avatar
Stick MRC
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 165
Joined: 29 Sep 2011, 05:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc pe Cs.WarsDevils.Com
Detinator server CS: Cs.WarsDevils.Com
SteamID: stick_ad
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Contact:

30 May 2012, 03:19

Scoala in ziua de azi = 0
toti merg la liceu mai mult sa se distreze..
curvasaraie, droguri si bagabonteala..
Citeste regulamentul. Data viitoare iei warn.
Gogames
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 106
Joined: 07 Apr 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Stau pe scaun
Detinator server CS: Cs.gogames.ro
Reputatie: Restrictie mesaje private (Exp. 13 aug. 2012)
Location: Timisoara
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Contact:

30 May 2012, 06:58

TaiFU wrote:si de aici vad ca limba romana este greluri fiindca si pentru ca deoarece noi avem "medici" bune si un om care a facut 2 facultati este "taximentrist"..de aici reiese ca nici macar alea 8 clase necesare nu leati facut calumea.
Lasand la oparte greseliile gramaticale ( desii ai dreptate in totalitate) trebuie sa spun ca orele de religie / desen / muzica sunt de recreere pentru creier intre orele grele cum ar fii ai dimineata de la 8-9 mate 9-10 romana 10-11 mate / chimie normal ca dupa asa un cocktail iti trebuie o ora in care sa poti dormii linstit cum ar fii ora de istorie / desen banuiesc ca am dreptate cel putin teoretic desii nu era cazul meu deoarece la primele 3 ore dormeam mereu :))
Image
User avatar
LuCI...
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 870
Joined: 09 Jan 2012, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Înşelându-i pe alţii, te înşeli pe tine.
Detinator server CS: CS.ExtreamCS.Com
SteamID: gaby_razer
Location: Iasi
Has thanked: 75 times
Been thanked: 47 times
Contact:

30 May 2012, 08:09

Scoala :-l ,Din ce in ce mai multi repetenti / corijenti :)) .Dc ? Pentru ca in mare parte nu ne intereseaza ;) Noi vrem sa esim cu colegii la Bere / Fotbal / Biliard :D . Si eu stau foarte rau cu scoala am ramas un an + ca in fiecare an am corijente :| ,Dar daca mi-ar zice Maicamia ca sa stau acasa si imi voi gasi eu de munca... nu as face-o ;) Fiindca odata ce ai lasat scoala cam iti ei adio de la copilarie si distractie :| Incep parintii sa te streseze cu texte "Ai mai cautat ceva de munca" sau "Ma-i lasa pc-ul, dute ia un ziar si cauta de munca" Nu e vorba ca nu vreau sa ma duc la munca dar inca mai vreau sa ma distrez pe banii parintilor :)) .Ganditiva ca dupa ce ati terminat scoala incepe sa fie mai greu ca locuri de munca sunt din ce in ce mai putine iar parintii vostri va vor stresa ;) .Si da intradevar CRISTIAN sunt cateva materii care suntem obliatii sa aducem referat / teme ca sa nu luam nota mica dar acea materie nu face parte din profilul nostru :|
Image
Image Noul Y!M: iasi.luci
User avatar
vespira
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 937
Joined: 21 Apr 2011, 17:10
Detinator Steam: Da
CS Status: retired
SteamID: veron2k
Location: beyond infinity
Has thanked: 181 times
Been thanked: 86 times

30 May 2012, 08:14

LuCI... wrote:Si eu stau foarte rau cu scoala am ramas un an + ca in fiecare an am corijente |
nu-i de mirare...

faceti scoala fratilor,ca fara ea...
User avatar
VladyFZR
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 590
Joined: 16 Sep 2010, 14:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times
Contact:

30 May 2012, 08:55

TaiFU wrote:si de aici vad ca limba romana este greluri fiindca si pentru ca deoarece noi avem "medici" bune si un om care a facut 2 facultati este "taximentrist"..de aici reiese ca nici macar alea 8 clase necesare nu leati facut calumea.
nu am fost atent.daca vrei iti arat o poza sa vezi cat de veche e tastura sau teza la romana ;)
Pentru RAPID traim !
User avatar
EAndrei
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 116
Joined: 28 May 2012, 08:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: dau foc la foc.
Been thanked: 5 times
Contact:

30 May 2012, 09:07

Da ai dreptate, sunt multe materii inutile si scoala nu cred ca te ajuta la ceva.

Spre exemplu varul meu, are 27 ani, a facut 2 facultati si bineinteles ca a luat bacul, are diploma de inginer si lucreaza prin parcuri, sa adune gunoaiele cred ...
Image

Comunitatea ForceGS.Ro - caut fondator.
User avatar
BlAcK-AnGeL
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 578
Joined: 31 Aug 2011, 09:07
Detinator Steam: Da
CS Status: -Retired-
Detinator server CS: Da
SteamID: gornich_cs
Location: ./hlds-Giurgiu
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times
Contact:

30 May 2012, 09:25

Este în mare parte corect şi relevant ce ai spus.Dar restul de ore care ni se par nouă inutile ne vor ajuta mai târziu.Gândiţi-vă că poate nu ajungeţi chiar ce v-aţi dorit în liceu şi ajungeţi să spuneţi peste 10 ani : "Bă ce prost am fost că nu am făcut mate în liceu"
"Oricine a inventat fotbalul , ar trebui să fie venerat ca un zeu." - Hugo Sanchez
"Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte." - Kirkegaard
"Viața nu are subtitrare, ori o ințelegi ori nu..." - Wolf Wildfire

buGGed.ro. | ROMANIA RPG SERVER
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

30 May 2012, 13:09

Intradevar e cam inutila scoala romaneasca. Eu sunt mate info,dau BAC din mate,romana si info/bio/chimie/fizica , pai de ce mama dracu sunt obligat sa dau BAC din romana daca eu sunt mate-info ? Filologii sunt obligati sa dea BAC din mate ? NU

M-am bagat la mate-info sa scap de romana, am luat deja doi de 3 ca nu am citit cartile ei(cum sa citesti Ultima Noapte de dragoste,intaia de razboi ?!? sau poezii bacoviene legate de plumb,moarte, singuratate ), cu noi face romana mai serios decat cu cei de la filo.

Asta e tara noastra,pe care o respectam si o iubim ...
User avatar
Andrei.B
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6479
Joined: 17 Aug 2009, 09:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat pe mari si tari
Detinator server CS: Nu detin !
SteamID: andreybci94
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Administrator
Nume anterior : bLack, Andrei,krusc
Contribuitor
Location: ConstanTa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 557 times

30 May 2012, 13:31

Am citit printre posturi dar nu am vazut pe nimeni precizand de notele care se dau din burta si pe nedrept .


De exemplu la mine la o materie ( romana ) , am dat teza , si am scris vreo jumatate de pagina la un text de argumentat . Mi-a dat nota 4 spre 5 , dar a taiat 5 si a ramas 4 . I-am dat unui coleg sa copieze de la mine a scris exact ca mine dar a scris o pagina , a scris putin mai mare , si a luat 6 . Iar colegu meu de banca a scris la fel ca mine dar a scris mai mic de 10/15 randuri dar era exact ce am scris eu a luat exact la fel ca mine .


M-am uitat putin peste cele 3 lucrari si toate erau identice acelasi text dar nu inteleg de ce note diferite ? Se acorda note pe scris mai mult sau ce nu am inteles? La fel am intalnit si la alte materii acum sa fim seriosi meritam toti 3 aceeasi nota ....

Mereu in suflet culorile ( Roş -Albastru )
Image
ImageImage
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

30 May 2012, 14:08

sa nu ramanem analfabeti in viata , pentru asta e scoala, iar materiile ca religia si muzica sunt pentru recreere cum a zis cineva mai sus, asa ca invatati si nu va mai plangeti (nu ca mie mi-ar placea scoala sau sa invat :)) ).
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

30 May 2012, 15:27

Depinde si de profilul la care te duci.

Eu de exemplu sunt la turism si alimentatie. Pe langa modulele pe care le fac in fiecare zi, am 3 ore de mate, 3 de romana si cate una de fizica, istorie si biologie ( excludem celelalte ore). Nu am desen/muzica, ceea ce e bine. La anul scap de biologie, fizica, chimie si o sa am o groaza de ore de modul, 2 ore de germana ( anul asta am avut o ora ) + alte balarii. Trecand peste chestiile astea, eu ma bucur ca nu mai fac cele trei materii, dar sunt constient ca odata o sa-mi trebuiasca si o sa zic: "Ba ce prost am fost ca nu am invatat cand trebuia". Fiecare materie are scopul ei. Recunosc, sunt unii profesori care predau mult , dar na, asta e, trebuie sa-i suportam. Cu bacul, stiu, e chestie urata. Eu dau la mate/romana/informatica si franceza. Nici eu nu stiu ce-mi trebuie bac-ul la informatica, dar il dau, ca nu am ce face.

Scoala nu e inutila, doarca unii profesori o fac asa.
Image
Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information