Inutilitatea scolii - Parerea elevilor despre invatamant

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
snickers
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1076
Joined: 12 Feb 2010, 13:42
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Moderator ajutator
Nume anterior: MeRRy
Location: New York
Has thanked: 29 times
Been thanked: 148 times

31 May 2012, 22:26

Pai cred ca majoritatea care sunt acum a 9-a nu au avut parte de nici o excursie,numai teorie si alte chestii...

Oricum singurele materii care nu imi plac sunt fizica si matematica(ma bat rau de tot)
Last edited by snickers on 31 May 2012, 22:27, edited 1 time in total.
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
RoyalServer
User avatar
Alexeey
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1191
Joined: 04 Feb 2012, 11:40
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Nume anterior: Alexander132
Location: Romania,Constanta
Has thanked: 36 times
Been thanked: 58 times

31 May 2012, 22:27

la ce o sa imi trebuiasca energia cinetica de exemplu daca eu sunt la economie .. :-$ sau cine stie la ce o sa imi trebuiasca sa stiu morometii sau alte cele .. /:)
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

31 May 2012, 22:48

rizeN wrote:sunt de acord ,dar fara o niste studii superioare esti |0| in ziua de azi.


Ceea ce spui tu este total adevarat cu materiile gen religie/desen/muzica etc. pe profil mate-info sau alea industriale,dar de frate suntem condusi de un guvern alcatuit numai din handicapati mintali,r4tati etc.
Dar prietene, ce e asa greu sa pleci afara? Sau si acolo sunt r4tati ?
User avatar
knight
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1968
Joined: 15 Oct 2008, 20:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: A fost odata ca ...
SteamID: knightamxx
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Location: Constanța, România
Been thanked: 191 times
Contact:

31 May 2012, 23:54

Simt ca trebuie sa-mi dau cu parerea dar mi-e ca scriu degeaba, nu citeste nimeni. Va sustin!
Kituri:
Urban-CS v1.0

Pluginuri:
Alien [AMXX]

Addonuri:
Addons Funny X-mas v1.0
Addons Funny X-mas v1.1
Addons Funny X-mas v1.2c
Addons Funny X-mas v1.3r
Addons Funny X-mas v1.4u
New 2009: Addons Funny X-mas v1.5
Addons Funny X-mas v1.5 Beta
Addons Funny X-mas v1.5 Final Release
GunGame Special Edition CSO Addons
GunGame Addons CSO Tech + Halo MOD

Servere gata facute:
AMXX Server (47) - Public Gata Facut v1.0 - Protocol 47
Funny X-mas (Server gata facut - Protocol 47)
Funny X-mas v2.0 (Server gata facut - Protocol 47)

knight © 2008-2011

RETIRED
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

01 Jun 2012, 00:05

knight wrote:Simt ca trebuie sa-mi dau cu parerea dar mi-e ca scriu degeaba, nu citeste nimeni. Va sustin!
Stiu ce simti..
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

07 Jun 2012, 00:45

Daca te rog sa scrii pentru mine, o sa scrii ?:D (scrieti)
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

07 Jun 2012, 09:45

CRISTIAN wrote:Sunt curios daca sunt singurul care gandesc asa, poate reusim sa avem o discutie frumoasa. Deci:

Sunt de acord ca primele clase, 1-4 si 5-8 sa se faca scoala, ca na, trebuie sa inveti sa scrii si sa citesti, nu se poate fara..

Problema vine atunci cand, ajuns la liceu incepi sa crezi ca scoala nu mai e asa frumoasa.

Pur si simplu, de ce atunci cand esti profil tehnic faci ora de religie de exemplu, sunt cumva profil de papa? Vreau sa fiu electrotehnist nu preot, deci.. la fel si cu istoria.

La ce ne trebuie ecuatii matriciale de clasa a 11-a si tot felul de sisteme de ecuatii cu 3 necunoscute si 3 ecuatii intr-un singur sistem daca suntem pe profil electric? Te duci la liceu de mate-info si predai alora ecuatii pana te saturi.

Mai presus de atat, ca profesor, vi la ora de romana si pui copii sa citeasca 1-2 carti de peste 100 de pagini si apoi spui ca le dai test cu intrebari din ele, de ce ai pune pe cineva sa citeasca atat de multe carti? Daca vrea sa isi imbogateasca vocabularu o face de placere, nu de frica profesorului ca primeste 2 sau de frica parintilor ca il bat de il omoara acasa sau il privatizeaza de calculator si alte chestii.

Voi ce parere aveti, vorbesc cu cei carora nu prea le place scoala, daca mai exista cineva in ziua de azi caruia ii place scoala.

Code: Select all


CRISTIAN: ma duc la scoala si arunc cu spaga la toti profesorii sa trec clasa si sa iau diplome
CRISTIAN: apoi cand ma duc sa ma angajez ma intreaba in practica ce stii sa faci
CRISTIAN: pai nimic ca la practica am dat vinu sa trec
CRISTIAN: dar in schimb am citit enigma otiliei la romana
CRISTIAN: a dat dai drumu acasa:))

Tu iti dai seama cate locuri de munca ar trebui sa dispara ca tu sa fii fericit cu metoda ta ? Nu rezolvi nimic, 10 clase sunt obligatorii.
Daca nu vrei sa inveti din toate cate putin, dute pe camp si dai la sapa.Trebuie fratelo si cultura generala, eu am terminat acuma si sunt super fericit ca am scapat de sistemul asta de ***** din Romania, dar nu ai ce sa ii faci.Nu o sa se schimbe niciodata, asa l-au facut astia asa ramane.
User avatar
vAc
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3118
Joined: 10 Apr 2011, 20:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 229 times
Been thanked: 227 times

07 Jun 2012, 09:49

Scoala nu este inutila , nici materiile acelea "in plus" de care vorbeati .
Nici mie nu imi place scoala , dar fara scoala suntem inculti .
Cand citesti cartile alea de 100 de pagini , cand faci religia aia la nu stiu ce profil cu care nu se potriveste pai iti imbunatatesti cultura generala

Deci e alegerea voastra : inculti sau culti :)
User avatar
Dav1d
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1265
Joined: 20 Oct 2009, 07:27
Detinator Steam: Nu
Location: Ploiesti
Has thanked: 103 times
Been thanked: 153 times

07 Jun 2012, 10:15

Numai leprelele considera scoala inutila. Te intrebi de ce faci religie? Ca sa ai acolo un gram de habar despre Dumnezeu, despre religie. De ce faci instorie? Lafel, sa ai un minim de cunostinte despre stramosii tai. Materiile sunt predate dupa o programa, programa facuta special sa te pregateasca si sa-ti dea un minim de informatii despre toate domeniile astfel incat la Facultatate sa nu ai probleme de adaptare. Dar normal, leprele care joaca 10 ore cs pe zi se plang ca fac istorie 1 ora pe saptamana. Anu asta am terminat a 12a si eu am fost un elev ca toti, am chiulit, am facut prostii, am avut si nota 3 la purtare, am ramas si corijent, le-am facut aproape pe toate, dar sa zici ca scoala e inutila e o aberatie. Vezi ca nu sunt obligatorii decat 10 clase, deci nu te obliga nimeni sa te mai duci...
sau il privatizeaza de calculator
uite vezi... asta e primu exemplu care mi-a sarit in ochi, de om care nu prea a citit la viata lui. Se spune il PRIVEAZA, nu-l privatizeaza. Doar companiile care intra in proprietatea statului sunt privatizate....


Daca tu crezi ca electrician e o meserie buna ( pe un salariu de 10 mil pe luna, poate 15 ) atunci n-are rost sa-ti bati capu cu scoala. Dar daca ai aspiratii mai mari, si visezi sa lucrezi la un birou, intr-un costum elegant si sa te duci acasa intr-un E Classe, atunci o sa-ti dai seama ca matricile alea inutile, iti deschid drumu... Bafta.
Vreau sa fiu o stea, eu pot sa stralucesc
Si nu ma pune la perete, acum ca pot s-o dovedesc
Lasa-ma sa lupt, tu nu vezi ca nu cedez?
Lasa-ma macar in gand, fericirea s-o vanez !
User avatar
warclau
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2995
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

07 Jun 2012, 10:54

Dav1d wrote:Numai leprelele considera scoala inutila. Te intrebi de ce faci religie? Ca sa ai acolo un gram de habar despre Dumnezeu, despre religie. De ce faci instorie? Lafel, sa ai un minim de cunostinte despre stramosii tai. Materiile sunt predate dupa o programa, programa facuta special sa te pregateasca si sa-ti dea un minim de informatii despre toate domeniile astfel incat la Facultatate sa nu ai probleme de adaptare. Dar normal, leprele care joaca 10 ore cs pe zi se plang ca fac istorie 1 ora pe saptamana. Anu asta am terminat a 12a si eu am fost un elev ca toti, am chiulit, am facut prostii, am avut si nota 3 la purtare, am ramas si corijent, le-am facut aproape pe toate, dar sa zici ca scoala e inutila e o aberatie. Vezi ca nu sunt obligatorii decat 10 clase, deci nu te obliga nimeni sa te mai duci...
sau il privatizeaza de calculator
uite vezi... asta e primu exemplu care mi-a sarit in ochi, de om care nu prea a citit la viata lui. Se spune il PRIVEAZA, nu-l privatizeaza. Doar companiile care intra in proprietatea statului sunt privatizate....


Daca tu crezi ca electrician e o meserie buna ( pe un salariu de 10 mil pe luna, poate 15 ) atunci n-are rost sa-ti bati capu cu scoala. Dar daca ai aspiratii mai mari, si visezi sa lucrezi la un birou, intr-un costum elegant si sa te duci acasa intr-un E Classe, atunci o sa-ti dai seama ca matricile alea inutile, iti deschid drumu... Bafta.

sunt profil mate-info . zi-mi la ce ma ajuta pe mine ca fac desen sau muzica . SI LA DESEN NE PREDA JUMA DE CAIET IN **** MEA . in loc sa puna mai multe ore de sport imi pune mie muzica si desen
User avatar
vAc
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3118
Joined: 10 Apr 2011, 20:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 229 times
Been thanked: 227 times

07 Jun 2012, 11:00

warclau wrote:
sunt profil mate-info . zi-mi la ce ma ajuta pe mine ca fac desen sau muzica . SI LA DESEN NE PREDA JUMA DE CAIET IN **** MEA . in loc sa puna mai multe ore de sport imi pune mie muzica si desen
E ca si cum nu ai vrea sa faci "X" ca NU iti place dar vrei sa faci "Y" ca iti place tie , in loc sa zici sa iti puna mai multe ore de mate tu zici de sport . Totul e sa va convina , nu sa invatati :)
User avatar
warclau
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2995
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

07 Jun 2012, 11:26

Sa iti puna tie 10 ore de mate pe zi sa te saturi . mie imi ajung 6 ore pe saptamana
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information