Inutilitatea scolii - Parerea elevilor despre invatamant

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Alexeey
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1191
Joined: 04 Feb 2012, 11:40
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Nume anterior: Alexander132
Location: Romania,Constanta
Has thanked: 36 times
Been thanked: 58 times

07 Jun 2012, 11:29

mai conteaza ? mai sunt 2 saptamana si luam vacanta :-$ :)>-
RoyalServer
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

07 Jun 2012, 11:33

La@ur wrote:Scoala nu este inutila. Incetati sa mai promovati ideea asta tampita. Fara scoala, acum erati analfabeti si ati fi cautat mancare pe la ghene ca sa puteti supravietui.

Scoala are niste dezavantaje, niste lipsuri care nu le educa, insa nu puteti spune ca ea este complet inutila.

Incercati sa promovati ceea ce s-ar putea imbunatati la scoala, nu faptul ca o vreti desfiintata.
Asa este , dar deja dupa clasa a 8-a , trecand intr-a 9-a unii se gandesc serios sa se mai duca la scoala sau sa stea acasa (sau) sa mearga la munca si cam cel putin 30% din cei care isi pun intrebarea asta stau acasa pe banii parintilor , iar 20% sau mai putin incep sa munceasca sau sa plece din tara crezand ca in afara este mai bine ca in romania
Cam 80-90% din cei care pleaca se intorc dupa 2-3-4 ani inapoi acasa si ori isi cauta ceva de munca (putin probabil) ori se duc sa termine liceu (cei mai multi)
User avatar
warclau
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2995
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

07 Jun 2012, 11:39

eXpres wrote:
La@ur wrote:Scoala nu este inutila. Incetati sa mai promovati ideea asta tampita. Fara scoala, acum erati analfabeti si ati fi cautat mancare pe la ghene ca sa puteti supravietui.

Scoala are niste dezavantaje, niste lipsuri care nu le educa, insa nu puteti spune ca ea este complet inutila.

Incercati sa promovati ceea ce s-ar putea imbunatati la scoala, nu faptul ca o vreti desfiintata.
Asa este , dar deja dupa clasa a 8-a , trecand intr-a 9-a unii se gandesc serios sa se mai duca la scoala sau sa stea acasa (sau) sa mearga la munca si cam cel putin 30% din cei care isi pun intrebarea asta stau acasa pe banii parintilor , iar 20% sau mai putin incep sa munceasca sau sa plece din tara crezand ca in afara este mai bine ca in romania
Cam 80-90% din cei care pleaca se intorc dupa 2-3-4 ani inapoi acasa si ori isi cauta ceva de munca (putin probabil) ori se duc sa termine liceu (cei mai multi)

Crede-ma afara e mult mai bine ca in romania . Dar depinde si unde te duci , daca tu te duci in Somalia ..
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

07 Jun 2012, 11:42

warclau wrote:
eXpres wrote:
La@ur wrote:Scoala nu este inutila. Incetati sa mai promovati ideea asta tampita. Fara scoala, acum erati analfabeti si ati fi cautat mancare pe la ghene ca sa puteti supravietui.

Scoala are niste dezavantaje, niste lipsuri care nu le educa, insa nu puteti spune ca ea este complet inutila.

Incercati sa promovati ceea ce s-ar putea imbunatati la scoala, nu faptul ca o vreti desfiintata.
Asa este , dar deja dupa clasa a 8-a , trecand intr-a 9-a unii se gandesc serios sa se mai duca la scoala sau sa stea acasa (sau) sa mearga la munca si cam cel putin 30% din cei care isi pun intrebarea asta stau acasa pe banii parintilor , iar 20% sau mai putin incep sa munceasca sau sa plece din tara crezand ca in afara este mai bine ca in romania
Cam 80-90% din cei care pleaca se intorc dupa 2-3-4 ani inapoi acasa si ori isi cauta ceva de munca (putin probabil) ori se duc sa termine liceu (cei mai multi)

Crede-ma afara e mult mai bine ca in romania . Dar depinde si unde te duci , daca tu te duci in Somalia ..
Pai cei mai multi pleaca in Italia , inteleg ca este mai bine in afara ca in romania dar de ce se mai intorc inapoi dupa cativa ani ?
Pentru ca s-au saturat de munca grea si vin in romania sa termine liceu si poate , poate gaseste in servici mai usor :)
User avatar
Dav1d
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1265
Joined: 20 Oct 2009, 07:27
Detinator Steam: Nu
Location: Ploiesti
Has thanked: 103 times
Been thanked: 153 times

07 Jun 2012, 11:46

warclau wrote:
Dav1d wrote:Numai leprelele considera scoala inutila. Te intrebi de ce faci religie? Ca sa ai acolo un gram de habar despre Dumnezeu, despre religie. De ce faci instorie? Lafel, sa ai un minim de cunostinte despre stramosii tai. Materiile sunt predate dupa o programa, programa facuta special sa te pregateasca si sa-ti dea un minim de informatii despre toate domeniile astfel incat la Facultatate sa nu ai probleme de adaptare. Dar normal, leprele care joaca 10 ore cs pe zi se plang ca fac istorie 1 ora pe saptamana. Anu asta am terminat a 12a si eu am fost un elev ca toti, am chiulit, am facut prostii, am avut si nota 3 la purtare, am ramas si corijent, le-am facut aproape pe toate, dar sa zici ca scoala e inutila e o aberatie. Vezi ca nu sunt obligatorii decat 10 clase, deci nu te obliga nimeni sa te mai duci...
sau il privatizeaza de calculator
uite vezi... asta e primu exemplu care mi-a sarit in ochi, de om care nu prea a citit la viata lui. Se spune il PRIVEAZA, nu-l privatizeaza. Doar companiile care intra in proprietatea statului sunt privatizate....


Daca tu crezi ca electrician e o meserie buna ( pe un salariu de 10 mil pe luna, poate 15 ) atunci n-are rost sa-ti bati capu cu scoala. Dar daca ai aspiratii mai mari, si visezi sa lucrezi la un birou, intr-un costum elegant si sa te duci acasa intr-un E Classe, atunci o sa-ti dai seama ca matricile alea inutile, iti deschid drumu... Bafta.

sunt profil mate-info . zi-mi la ce ma ajuta pe mine ca fac desen sau muzica . SI LA DESEN NE PREDA JUMA DE CAIET IN **** MEA . in loc sa puna mai multe ore de sport imi pune mie muzica si desen
Aici depinde si de profesorii din romania, care sunt de ***... Nu sistemu e defect ci profesori. Sistemu e bine pus la punct. Un profesor normal, te-ar pune sa desenezi, sa ii vada fiecaruia aptitudinile, sa-l indrume catre un drum daca e talentat, eventual sa-ti si predea ceva, 10-15 min din ora, ca sa ai un anumit habar si despre desen. Sau poate nu faci Desen ci vreo materie derivata. Cum in loc de muzica, faceam Cultura Muzicala, si ne preda toata ora in loc sa cantam, sau chestii d-astea, asa probabil faci si tu in loc de Desen, Cultura Plastica sau Educatie Plastica... cine stie..

Una e desenu si alta e sa zici ca matricile sunt inutile... cum a zis cel care a facut topicu.
Vreau sa fiu o stea, eu pot sa stralucesc
Si nu ma pune la perete, acum ca pot s-o dovedesc
Lasa-ma sa lupt, tu nu vezi ca nu cedez?
Lasa-ma macar in gand, fericirea s-o vanez !
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5383
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

07 Jun 2012, 13:42

Atat timp cat faci scoala 12 clase scoala nu va fi deloc o inutilitate ;) ci dimpotriva iti va folosi mai departe in viata :)
Dupa 1989,scoala romanesca s-a deteriorat atat de mult in cei 22 de ani,incat noi romanii am incetat sa mai fim un popor unit si am ramas doar o populatie fara vlaga,fara industrie,agricultura,etc
De aceea rog toti romanii cu drept de vot sa se duca sa voteze orice alt partid,in afara de USL,PDL,etc care au mai fost in alte administratii si nu au facut nimic altceva decat sa demoleze,distruga,privatizeze,etc
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information