De invatat usor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

20 Jun 2014, 12:07

smileye wrote:
winckler wrote:Nu lua pastile,cand inveti ceva organizeaza pe 2-3 zile o lectie si nu te culca tarziu,inainte sa te culci mai citeste de 4-5 ori si o sa vezi cum iti ramane in minte.

Am reusit sa invat vreo 3-4 pagini pe derost in felul asta,esentialul cum ar fi si le stiu cuvant cu cuvant,nu gresesc si nu sar unul.

Nu lua suplimente,iti forteaza activitatea si dupa ce le lasi...nu e in regula.Corpul are singur functiile astea,trebuie doar sa le 'activam'.
Is de acceasi parere cu tine, nu is fanul suplimentelor, a pastilelor sau mai stiu eu ce injectabile, prafuri etc... dar parca ma simt prea slabit, am lucrat foarte mult anul asta pana acum, chiar pana la ore tarzii, am slabit 10kg si sa ii pun la loc e foarte greu, sa nu zic imposibil.Puterea de concentrare a scazut, ma atrage sa invat, dar nu prea am asa mult timp la dispozitie si nu stiu cum sa ma impart sa ies mai usor.
Sincer asa sunt si eu acum,mai am foarte putin de invatat dar simt ca numai am vlaga,numai am tragere...dar trebuie,insa sincer pot sa citesc o fraza de 2-3 ori si o retin , n-o mai uit,mintea e antrenata dupa o perioada lunga de invatat.
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
RoyalServer
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:19

Decat sa luati pastile de la varsta asta,mai bine alocati mai mult timp pentru invatat. Eu mai bine citesc de 2-3-4 ori decat sa iau pastile. Daca faci o schema a lectiei sunt mai multe sanse sa intelegi mai bine lectia,pe baza schemei pe care ti-o faci.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:22

Dan eXtream wrote:Decat sa luati pastile de la varsta asta,mai bine alocati mai mult timp pentru invatat. Eu mai bine citesc de 2-3-4 ori decat sa iau pastile. Daca faci o schema a lectiei sunt mai multe sanse sa intelegi mai bine lectia,pe baza schemei pe care ti-o faci.
Asa incerc sa invat, dupa propriul scris si propriile schite, dupa ideile principale, dar eu dau bacul in toamna si nu stiu cum sa ma impart sa invat mai usor, aici e problema, eu nu as vrea sa iau pastile pentru memorie.
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:24

smileye wrote:
Dan eXtream wrote:Decat sa luati pastile de la varsta asta,mai bine alocati mai mult timp pentru invatat. Eu mai bine citesc de 2-3-4 ori decat sa iau pastile. Daca faci o schema a lectiei sunt mai multe sanse sa intelegi mai bine lectia,pe baza schemei pe care ti-o faci.
Asa incerc sa invat, dupa propriul scris si propriile schite, dupa ideile principale, dar eu dau bacul in toamna si nu stiu cum sa ma impart sa invat mai usor, aici e problema, eu nu as vrea sa iau pastile pentru memorie.
La ce dai bacul? Daca dai la romana,iti recomand sa citesti rezumatul operei + caracterizarea personajelor si pe urma iei un pix si o foaie si scrii pe foaie tot ce-ai retinut.
Daca dai bacul la mate,iti recomand intai sa iti scrii toate formulele pe o foaie si sa le ai mereu langa tine...Cu timpul le vei invata.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:28

Dan eXtream wrote:
smileye wrote:
Dan eXtream wrote:Decat sa luati pastile de la varsta asta,mai bine alocati mai mult timp pentru invatat. Eu mai bine citesc de 2-3-4 ori decat sa iau pastile. Daca faci o schema a lectiei sunt mai multe sanse sa intelegi mai bine lectia,pe baza schemei pe care ti-o faci.
Asa incerc sa invat, dupa propriul scris si propriile schite, dupa ideile principale, dar eu dau bacul in toamna si nu stiu cum sa ma impart sa invat mai usor, aici e problema, eu nu as vrea sa iau pastile pentru memorie.
La ce dai bacul? Daca dai la romana,iti recomand sa citesti rezumatul operei + caracterizarea personajelor si pe urma iei un pix si o foaie si scrii pe foaie tot ce-ai retinut.
Daca dai bacul la mate,iti recomand intai sa iti scrii toate formulele pe o foaie si sa le ai mereu langa tine...Cu timpul le vei invata.
Dau la toate 3 obiecte, nu is din promotia asta...Aveam la romana 7.20 si am vrut mai mare si am luat anul trecut 5(Caragiale - comedia) si acum dau iar si la romana, profil real am fost.De asta zic, ca nu stiu cum sa ma impart, in 3 luni imparteam la toate 3 obiectele, dar aveam de lucru, sa nu pierd nici lucru si bacul sa il dau, acum sa iau niste pastile sa retin mai usor in timp scurt pnm nu stiu cum sa fac.
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:32

Nu e tocmai OK sa iei pastile de la varsta asta. Te sfatuiesc sa vii odihnit cand te apuci de invatat si imparte fiecare obiect in asa fel incat sa ai timp de toate.
Programul meu : Ma trezesc pe la 11...beau o cafea pana pe la 12. De la 12-13:00 imi fac de mancare iar de la ~14:00 ma apuc sa invat. O zi romana,una mate,una bio...si tot asa :) De la 14 pana la 18:00 stau si invat si dupa ies afara. Daca este cazul,recitesc din nou pana inteleg.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:56

Dan eXtream wrote:Nu e tocmai OK sa iei pastile de la varsta asta. Te sfatuiesc sa vii odihnit cand te apuci de invatat si imparte fiecare obiect in asa fel incat sa ai timp de toate.
Programul meu : Ma trezesc pe la 11...beau o cafea pana pe la 12. De la 12-13:00 imi fac de mancare iar de la ~14:00 ma apuc sa invat. O zi romana,una mate,una bio...si tot asa :) De la 14 pana la 18:00 stau si invat si dupa ies afara. Daca este cazul,recitesc din nou pana inteleg.
Eu parca as structura altfel, mai intai romana, apoi biologia dupa matematica sa o las la urma ca asa de tare o plac.As fi luat si ore la matematica, dar inca nu stiu ce sa fac.Dau la Mate M2, daca as lua un 5, as sti ca iau si bacul dar cum nu am invatat la mate ma cam tem, plus ca anul asta trebuie sa platesc taxele de inscriere, pregatirea daca o sa fac la mate, niste pastile poate, diploma iar cred, naveta etc.

Sper sa fie mai usor in toamna, si apropo de inscriere, stie cineva unde trebuie platita acea taxa de inscriere pentru bac daca is din promotia anterioara?
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

20 Jun 2014, 13:59

Du-te la secretariatul din cadrul liceului si vei afla toate raspunsurile.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Jun 2014, 14:05

Dan eXtream wrote:Du-te la secretariatul din cadrul liceului si vei afla toate raspunsurile.
Deocamdata nu ma inscriu, cand merg vor zice ca e afisat pe geam, acolo sunt mai multe afise, intreb poate stiti voi care v-ati mai inscris la bac cu taxa.
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

20 Jun 2014, 14:12

Daca esti prost din nastere si nu retii deloc, n-ai ce pastile sa iei. (no offence)
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Jun 2014, 14:15

Every wrote:Daca esti prost din nastere si nu retii deloc, n-ai ce pastile sa iei. (no offence)
Postezi a`prost fratie.A mentionat cineva ca e prost si nu poate retine?E vorba doar de timp, dar tu esti plecat cu masina timpului. 8-|
User avatar
.tu.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 436
Joined: 05 Oct 2013, 00:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 3 luni !
Ban 4 luni !
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times
Contact:

20 Jun 2014, 15:13

smileye wrote:Ce suplimente mai folositi pentru a invata usor pentru examene, sau pentru bacalaureat?Ceva cu efect rapid as vrea, am o stare de oboseala, ma culc de obicei tarziu si lucrez toata ziua, stres etc...Am luat pana acum MemoPlus si GinkoPrim + Lecitina uneori, Lecitina si GinkoPrim parca m-au mai ajutat, de MemoPlus nu stiu ce sa zic.Medicul de familie mi-a recomandat Cebrium, le-am mai luat o data doar asa ca sa ma pot concentra, dar pentru ca is foarte scumpe nu imi permit momentan sa le iau.

Voi ce folositi?
Salut,
Iti recomand L-Arginine + Magneziu de 2 ori pe zi (dimineata + dupamiaza) 10 zile pe luna timp de 3 luni (daca n-ai atat timp la dispozitie, poti lua 20 zile cate 2 si 10 zile cate 1 L-A. + 2 Magneziu).
http://vegis.ro/l-arginine-30cpr-SEC019 ... tAodoX4AuA
Iar pentru magneziu poti folosi Magne B6 sau Magne B6 Forte
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information