ION

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7745
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

23 May 2017, 02:18

RoyalServer 2
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

23 May 2017, 02:21

IsTI37 wrote:
Vlad wrote:E vorba ca sunt multi oameni care sunt munciti foarte mult, chiar si peste program si neplatiti, nu pot sa petreaca timp cu propia familie ca se gaseste un mare "sef" sa il cheme la munca chiar si in weekend. Am vazut si eu ce mari sefi sunt unii.
Decizii proaste în viață, peste tot în lume e așa, în SUA/Germania sunt workaholici faimoși, nu există timp pentru familie înafară de vacanță.
Singura soluție e propria afacere dacă ai experiență, dar chiar și atunci nu stai tu să dormi când faci 50 de euro pe oră.

Vlad vezi că sunt munciți mult, dar dacă nu ar fi bine s-ar muta ei altundeva. Probabil există ceva avantaje care altundeva n-ar fi.
Ce faci cu minim pe economie daca esti singur? Hai sa zici ca ai undeva la 1800 de lei pe luna cu tot cu bonusuri. Ti se pare ca un om poate sa traiasca cu banii astia? Si bineinteles ca hotii stau in vile (aici ma refer la Dragnea).
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

23 May 2017, 02:27

Vlad wrote:
IsTI37 wrote:
Vlad wrote:E vorba ca sunt multi oameni care sunt munciti foarte mult, chiar si peste program si neplatiti, nu pot sa petreaca timp cu propia familie ca se gaseste un mare "sef" sa il cheme la munca chiar si in weekend. Am vazut si eu ce mari sefi sunt unii.
Decizii proaste în viață, peste tot în lume e așa, în SUA/Germania sunt workaholici faimoși, nu există timp pentru familie înafară de vacanță.
Singura soluție e propria afacere dacă ai experiență, dar chiar și atunci nu stai tu să dormi când faci 50 de euro pe oră.

Vlad vezi că sunt munciți mult, dar dacă nu ar fi bine s-ar muta ei altundeva. Probabil există ceva avantaje care altundeva n-ar fi.
Ce faci cu minim pe economie daca esti singur? Hai sa zici ca ai undeva la 1800 de lei pe luna cu tot cu bonusuri. Ti se pare ca un om poate sa traiasca cu banii astia? Si bineinteles ca hotii stau in vile (aici ma refer la Dragnea).
1800 de lei sunt bani mulți în mână dacă îi administrezi bine, nu ieși în oraș sau ieși doar mai inteligent, nu iei mașină sau iei una la maxim 200 lei/lună, nu dai banii pe țigări sau nu pe mai mult de o țigară pe lună.
Cu 200 de lei poți lua mâncare lejer din Selgros pe o lună, 6 lei kg/de pui din Danemarca fără antibiotice sau hormoni, 1.80 lei apa minerală la 2.5, mai iei ceva legume, o franzelă mică la 1-1.5 lei.
Din 100 de lei îți plătești netul, telefonul și curentul. (dacă ai un laptop nu plătești mai mult de 50 de lei pe lună la curent dacă nu dormi cu lumina aprinsă)
Din 100 de lei îți plătești cheltuielile la bloc + gaz. (excepție iarna)
Din 300-400 de lei îți iei o cameră cu niște studenți dacă nu poți sta cu părinții.
Îți rămân 1000 de lei, iei banii ăștia și înveți ceva, îi investești în vreo nișă. (dacă presupunem că lucrezi 8 ore pe zi și nu mai mult)

N-a zis nimeni că din 1800 de lei tu trebuie să trăiești toată viața.
Spikyd2k
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 51
Joined: 22 May 2017, 22:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

23 May 2017, 08:27

Vlad wrote:
Spikyd2k wrote:Boss, zi-mi si mie ce stie VASILE sa faca pentru 5000 lei brut... Si vorbesc chiar daca in prezent am salariu de 1200 lei dar eu incerc sa ma ridic si ma axez pe un domeniu care daca "cresc" o sa am salariu si mai mare decat al lui ION... Parerea mea ca minimul pe economie cat e acum fata de cat era acum 5-6 ani e o diferenta foarte mare... Nu poti compara Romania cu alte state cand zici "asta-i romania".. Daca e sa ne luam dupa statistici de acum 5-6 ani pana in prezent, romania e in crestere si nu a avut deloc nicio scadere... eu inca sper ca pe viitor va fi mult mai bine decat acum
VASILE e tipul acela de persoana pe care o stie toata lumea, cand e vorba de munca munceste, cand e vorba sa ai nevoie de ajutor te ajuta si alte chestii de genul. E omul care arata in public ca este oarecum multumit un salariu mai mic, probabil e constient de faptul ca a gresit ca nu s-a preocupat de cariera lui in scoala dar inghite asta. Vasile e omul care daca o sa aiba o familie o sa-i fie foarte greu s-o intretina. Daca Vasile se mai incurca si cu bancile ce mai poate sa faca omul asta?
Ce zici tu aici, descrii tara perfecta unde nimanui nu ar trebui sa ii lipseasca ceva... si eu am pretentii ca toata lumea sa avem un salariu mare, sa imi achit toate taxele, sa imi ramana bani sa ma sparg in fiecare weekend si mai multe... dar pretentiile astea sunt cam mari si depasim limita... esti fumator, lasa-te de fumat, economiesti bani..daca vrei salariu mare pune osu' si mintea la treaba ca nimeni nu-ti da 5000 lei daca tu esti bata... si nu trebuie neaparat sa stai la oras sa ai cheltuieli mai mari daca esti singur.. asa ca pune mana si ia-ti o crestina, munciti si strangeti dar cu cap si sa ai mult tupeu si sa-ti mearga bibilica ca altfel esti mancat
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

23 May 2017, 18:21

Isti dupa mine ai cam facut calculul gresit... nu o sa mananci mereu carne si ce zici tu acolo, o sa iti schimbi "lista de cumparaturi", nu o sa ai niciodata atatia bani in mana din diferite motive.

Spikyd2k, daca n-ai fost in stare sa te ocupi cat de cat de cariera ta asta nu inseamna ca meriti sa isi bata cineva joc de tine.
User avatar
Icsulescu
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 335
Joined: 04 Mar 2017, 12:32
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Utilizator vechi: Massivescu
Fond eXtream: 0
Contact:

23 May 2017, 18:34

Spikyd2k wrote:
Vlad wrote:
Spikyd2k wrote:Boss, zi-mi si mie ce stie VASILE sa faca pentru 5000 lei brut... Si vorbesc chiar daca in prezent am salariu de 1200 lei dar eu incerc sa ma ridic si ma axez pe un domeniu care daca "cresc" o sa am salariu si mai mare decat al lui ION... Parerea mea ca minimul pe economie cat e acum fata de cat era acum 5-6 ani e o diferenta foarte mare... Nu poti compara Romania cu alte state cand zici "asta-i romania".. Daca e sa ne luam dupa statistici de acum 5-6 ani pana in prezent, romania e in crestere si nu a avut deloc nicio scadere... eu inca sper ca pe viitor va fi mult mai bine decat acum
VASILE e tipul acela de persoana pe care o stie toata lumea, cand e vorba de munca munceste, cand e vorba sa ai nevoie de ajutor te ajuta si alte chestii de genul. E omul care arata in public ca este oarecum multumit un salariu mai mic, probabil e constient de faptul ca a gresit ca nu s-a preocupat de cariera lui in scoala dar inghite asta. Vasile e omul care daca o sa aiba o familie o sa-i fie foarte greu s-o intretina. Daca Vasile se mai incurca si cu bancile ce mai poate sa faca omul asta?
Ce zici tu aici, descrii tara perfecta unde nimanui nu ar trebui sa ii lipseasca ceva... si eu am pretentii ca toata lumea sa avem un salariu mare, sa imi achit toate taxele, sa imi ramana bani sa ma sparg in fiecare weekend si mai multe... dar pretentiile astea sunt cam mari si depasim limita... esti fumator, lasa-te de fumat, economiesti bani..daca vrei salariu mare pune osu' si mintea la treaba ca nimeni nu-ti da 5000 lei daca tu esti bata... si nu trebuie neaparat sa stai la oras sa ai cheltuieli mai mari daca esti singur.. asa ca pune mana si ia-ti o crestina, munciti si strangeti dar cu cap si sa ai mult tupeu si sa-ti mearga bibilica ca altfel esti mancat
La ce te referi la "ia-ti o crestina"? Nu numai pocaitii muncesc si voi sa fiti cei "seriosi"
ON:Si inafara de mancare, haine mai trebuie sa cumperi si ceva electrocasnice, se mai strica ceva etc.
Il am pe du-te vino, dar tot du-te ii mai puternic.
Spikyd2k
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 51
Joined: 22 May 2017, 22:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

23 May 2017, 19:00

Vlad, stai linistit ca eu inca sunt la facultate, lucrez de 2 luni.. sunt la inceput si ma descurc destul de bine.. urmez niste cursuri online care imi sunt de folos pe domeniu..
Crestina ma refer sa ti faci o prietena, pentru ca este mai bine decat singur...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information