iPhone 5 vs Samsung Galaxy S4 - Drop test

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Alleex47
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 826
Joined: 24 Mar 2012, 11:05
Detinator Steam: Da
CS Status: FAQ YOU !
Location: localhost
Has thanked: 10 times
Been thanked: 87 times
Contact:

04 May 2013, 16:05

Flaviu. wrote:
mezzzu wrote:Tot sunt de parere ca ma ibun este S4 :)
Asa si este , Samsung S4 este peste Iphone 5.
La iPhone un singur lucru este fain ->>> DESIGN-ul telefonului. In rest Samsung e mai bun !
RoyalServer
Rasengan
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 30
Joined: 07 Jul 2010, 21:23
Detinator Steam: Da

04 May 2013, 16:06

tictac wrote:Majoritatea care fac gen de filme primesc banii de la firmele respective... :), ca sa demonstreze ca sunt peste samsung, 99% asa e cum zic eu.
Reclama.
Ce conteaza ma plasticul ??
Ecranul sa spart, plasticul nu avea nimic, Doamne ma..
pai nu vezi ca astia sunt de la Android? si iPhone ruleaza pe iOS nu pe Android, deci la filmu asta samsung trebuia sa fie scos in evidenta cu ceva bun, nu ca se sparge cand pica jos, n-am dreptate?
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

04 May 2013, 16:30

Rasengan wrote:
tictac wrote:Majoritatea care fac gen de filme primesc banii de la firmele respective... :), ca sa demonstreze ca sunt peste samsung, 99% asa e cum zic eu.
Reclama.
Ce conteaza ma plasticul ??
Ecranul sa spart, plasticul nu avea nimic, Doamne ma..
pai nu vezi ca astia sunt de la Android? si iPhone ruleaza pe iOS nu pe Android, deci la filmu asta samsung trebuia sa fie scos in evidenta cu ceva bun, nu ca se sparge cand pica jos, n-am dreptate?
Ce conteaza platfoma pe care ruleaza ? WTF e drop test.
Ceea ce incer sa zic este ca Apple plateste acesti oameni care fac asa zisele "drop teste", ca sa iasa ei in castig, nu ?
Impresie buna si cand vezi video clipul zici ca-i mai bun dar in realitate nu e deloc asa, nu spun ca samsung ar rezista, nu rezista dar nici apple.
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

04 May 2013, 16:41

tictac wrote:
Rasengan wrote:
tictac wrote:Majoritatea care fac gen de filme primesc banii de la firmele respective... :), ca sa demonstreze ca sunt peste samsung, 99% asa e cum zic eu.
Reclama.
Ce conteaza ma plasticul ??
Ecranul sa spart, plasticul nu avea nimic, Doamne ma..
pai nu vezi ca astia sunt de la Android? si iPhone ruleaza pe iOS nu pe Android, deci la filmu asta samsung trebuia sa fie scos in evidenta cu ceva bun, nu ca se sparge cand pica jos, n-am dreptate?
Ce conteaza platfoma pe care ruleaza ? WTF e drop test.
Ceea ce incer sa zic este ca Apple plateste acesti oameni care fac asa zisele "drop teste", ca sa iasa ei in castig, nu ?
Impresie buna si cand vezi video clipul zici ca-i mai bun dar in realitate nu e deloc asa, nu spun ca samsung ar rezista, nu rezista dar nici apple.
In concluzie, daca iti tremura mana nu cumperi un telefon scump.
User avatar
derp.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 492
Joined: 14 Jan 2012, 00:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Me Gusta!
Location: Galati
Has thanked: 39 times
Been thanked: 18 times

04 May 2013, 17:12

E deja ziua aia din saptamana in care se face topicul Samsung vs Apple sa se certe retardatii?
Image
Image
Image
Image
Membru eXtreamCS din 11.08.2008
User avatar
kingdwr
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2801
Joined: 23 Apr 2011, 23:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nick anterior: Cosmin, divaio
Has thanked: 72 times
Been thanked: 290 times

04 May 2013, 17:46

derp. wrote:E deja ziua aia din saptamana in care se face topicul Samsung vs Apple sa se certe retardatii?
Trebuia sa se faca maine in mod normal dar e sarbatoare si s-a facut astazi.

Am si 4S si iPhone5 dar le tin doar in casa sa nu-mi cada cand ies afara, deci nu prea sunt riscuri.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

04 May 2013, 20:10

Daca luam in considerare ca S4 e mult mai usor, mult mai performant, mult mai mare, mult mai dotat, mult mai dinamic ca iphone-ul si mai scump normal ar fi sa fie tinut intr-o carcasa care sa protejeze displayul daca e vorba de rezistenta. Plasticul utilizat este un material foarte bun si ii permite sa aibe card sd si baterie care se poate schimba, incarcare wireless, NFC, un centru de greutate perfect, o ergonomie perfecta... Daca nu va place cum se simte ii adaugati o folie cu fibra de carbon si se simte mai bine ca metalul.

Testul oricum nu e relevant, nu cred ca cineva cumpara un telefon de peste 1000 de lei si nu are si asigurare, din cate am vazut iphone-ul a cedat la prima cadere, deci daca il scap de pe masa deja se duce aluminiul ala frumos si risc sa ma tai de fiecare daca cand il tin in mana, iPhone 5 e deja o generatie in spate cu orice telefon de peste 2000 de lei aparut, singurul lui avantaj e designul intradevar interesant si softul care pentru foarte multi utilizatori care nu se complica este perfect. Mie imi place mult mai mult ce ofera Android, in special pentru ca urasc din tot sufletul iTunes si sunt un fan Linux.

Nici o asigurare nu acopera deteriorarea carcasei, dar daca iti spargi displayul il poti duce frumos sa il schimbe.

Poate va intereseaza si HTC ONE :
Rasengan
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 30
Joined: 07 Jul 2010, 21:23
Detinator Steam: Da

04 May 2013, 20:13

IsTI37 wrote:Daca luam in considerare ca S4 e mult mai usor, mult mai performant, mult mai mare, mult mai dotat, mult mai dinamic ca iphone-ul si mai scump normal ar fi sa fie tinut intr-o carcasa care sa protejeze displayul daca e vorba de rezistenta. Plasticul utilizat este un material foarte bun si ii permite sa aibe card sd si baterie care se poate schimba.
O ditamai caramida e un avantaj? Saptamanile trecute a aparut S4, si e undeva in concurenta cu iPhone 5S, vedem dupa ce-l lanseaza apple 5s-ul care mai e concurenta.. Sincer mai bine am un badoc lung de aluminiu decat o caramida de plastic in buzunar
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

04 May 2013, 20:24

Rasengan wrote:
IsTI37 wrote:Daca luam in considerare ca S4 e mult mai usor, mult mai performant, mult mai mare, mult mai dotat, mult mai dinamic ca iphone-ul si mai scump normal ar fi sa fie tinut intr-o carcasa care sa protejeze displayul daca e vorba de rezistenta. Plasticul utilizat este un material foarte bun si ii permite sa aibe card sd si baterie care se poate schimba.
O ditamai caramida e un avantaj? Saptamanile trecute a aparut S4, si e undeva in concurenta cu iPhone 5S, vedem dupa ce-l lanseaza apple 5s-ul care mai e concurenta.. Sincer mai bine am un badoc lung de aluminiu decat o caramida de plastic in buzunar
Pai, eu zic ca un ecran mare e un avantaj daca nu ai ochelari cu dioptrii si vrei sa scoti si ceva bani din telefon. (navighezi pe internet foarte mult, citesti, scrii, faci conferinte pe Skype, hangout-uri pe Google+, desenezi, te uiti la videouri)
User avatar
derp.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 492
Joined: 14 Jan 2012, 00:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Me Gusta!
Location: Galati
Has thanked: 39 times
Been thanked: 18 times

04 May 2013, 21:51

IsTI37 wrote:Daca luam in considerare ca S4 e mult mai usor, mult mai performant, mult mai mare, mult mai dotat, mult mai dinamic ca iphone-ul si mai scump normal ar fi sa fie tinut intr-o carcasa care sa protejeze displayul daca e vorba de rezistenta. Plasticul utilizat este un material foarte bun si ii permite sa aibe card sd si baterie care se poate schimba, incarcare wireless, NFC, un centru de greutate perfect, o ergonomie perfecta... Daca nu va place cum se simte ii adaugati o folie cu fibra de carbon si se simte mai bine ca metalul.

Testul oricum nu e relevant, nu cred ca cineva cumpara un telefon de peste 1000 de lei si nu are si asigurare, din cate am vazut iphone-ul a cedat la prima cadere, deci daca il scap de pe masa deja se duce aluminiul ala frumos si risc sa ma tai de fiecare daca cand il tin in mana, iPhone 5 e deja o generatie in spate cu orice telefon de peste 2000 de lei aparut, singurul lui avantaj e designul intradevar interesant si softul care pentru foarte multi utilizatori care nu se complica este perfect. Mie imi place mult mai mult ce ofera Android, in special pentru ca urasc din tot sufletul iTunes si sunt un fan Linux.

Nici o asigurare nu acopera deteriorarea carcasei, dar daca iti spargi displayul il poti duce frumos sa il schimbe.

Poate va intereseaza si HTC ONE :
Atat. Poate singurul de aici care stie despre ce vorbeste.
Image
Image
Image
Image
Membru eXtreamCS din 11.08.2008
User avatar
LEVIS+
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3297
Joined: 12 Jul 2011, 12:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost detinator war.eXtreamCS.com
Fost manager rs.eXtreamCS.com
Fost manager dr.eXtreamCS.com
Location: Constanţa
Has thanked: 104 times
Been thanked: 342 times
Contact:

04 May 2013, 22:00

mezzzu wrote: Design : Samsung > Iphone
De unde stii tu gusturile fiecaruia ?
Mie spre exemplu imi place mai mult designu de la I5 decat S4.
"În viaţă întâlneşti o mulţime de lume şi câţiva oameni." - Moliere
User avatar
Lastride
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1044
Joined: 13 Jul 2010, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Living
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: mafyotu19
Location: Valcea
Has thanked: 13 times
Been thanked: 23 times
Contact:

05 May 2013, 10:22

Designul e discutabil , in functie de preferinte.
Drop-testul ... se putea intampla si invers , sunt n'spe mii de cazuri + cu o folie anti-soc fata spate , gata treaba.

Si , iphone 5s concureaza cu s4 ? :))
Bateria la S S3 e aproape dubla ca la iphone 5 (stiu ca se duce si mai repede) dar avantajul mare: cu 150 de lei iei o baterie de 4200 ma (are si o carcasa mai larga) si o ti si pe aia originala in buzunar la nevoie. Deci 2 baterii , una 4200 si una originala 2100. La iphone nici nu poti sa o scoti. Cine zice ca asta nu e un avantaj imens ii pupa rau in ****.
Nu sare apple la quad-core nici sa ma impusti anul asta , e prea mult pentru ei.
ImageImage
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

*Atentie la cei care spun ca sunt EU si vor sa faca tranzactie.Mai multe cazuri am intalnit saptamana asta.Singurul meu id este: [email protected]
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information