Krond si SunOS

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

sevrajvl
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 30 Apr 2009, 13:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

15 Oct 2010, 03:01

Sursa:FAKEHLDS

Va prezint o mica inselaciune pusa la cale de "Krond Solutions SRL"

Prezentarea produsului de pe site-ul krond.org:
"Gazduirea este asigurata in datacenter-ul propriu - localizat in Bucuresti, fiind echipat cu sisteme de inalta performanta bazate numai pe platforma Intel (x86/x64) si procesoare din seria Xeon Quad Core, serverele Krond se ridica la inaltimea asteptarilor oricarui client."

Si ce ne spune "Salmus" despre SunOS:

Code: Select all

"Ce este SunOS ?
- Un sistem de operare UNIX proprietar pentru platformele de calcul Sun Microsystems (Solaris) -- in cadrul administrarii serviciilor gazduite pe acesta -- este similar cu un host Linux -- insa net superior la capitolul performante si calitatea serviciului."
Totul suna bine, nu?

Din pacate situatia nu sta chiar asa, servere de jocuri de la Krond gazduite pe sistem "SunOS" sunt defapt pe o distributie de linux, Ubuntu.

Am scris un plugin pentru amxx care afiseaza informatii despre sistemul de operare pe care ruleaza HLDS (va rog, nu veniti cu argumente cum ca datele de mai jos sunt de pe serverul sv_downloadurl, repet, e plugin pentru amxx care ruleaza PRIN hlds), l-am pus pe un server de la krond hostat pe "SunOS" si uitati ce am descoperit:
Linux version 2.6.24-24-server (buildd@crested) (gcc version 4.2.4 (Ubuntu 4.2.4-1ubuntu4)) #1 SMP

Ubuntu 8.04.4 LTS \n \l
Procesor (!= Xeon)
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 23
model name : Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz
stepping : 10
cpu MHz : 2830.497
Si RAM (memorie, 4GB si doar 34MB liberi, ouch, oversold...):

Code: Select all

MemTotal: 4048436 kB
MemFree: 34216 kB
Buffers: 95592 kB
Cached: 1323824 kB
SwapCached: 387304 kB
Active: 3286500 kB
Inactive: 629844 kB
SwapTotal: 4883752 kB
SwapFree: 2728240 kB
Si o conversatie cu un om de la indungi, reseller krond, care sustine treaba cu SunOS:
Image

Ne mai zice Salmus:
"Tu n-ai citit in thread-ul meu ca nu vom folosi Linux ?
Debian ? No way ...
SunOS is the way !"

Oops, in caz ca nu stiati, Ubuntu e bazat pe debian.

Daca ai un server la Krond pe "SunOS" si te indoiesti de rezultatele de mai sus te invit sa descarci urmatorul plugin:
http://www.mediafire.com/?al8mv40kcdj7hv5


...si ruleaza in consola serverului (rcon eventual) comanda: infosistem
Sau poti incerca pluginul pe orice server care ruleaza pe linux!



PS : Sunt interesat ce mai zic acum smecherii aia care comentau si pupau in .... KROND ca sunt nu stiu cu , ei bine uite mai sus cine sunt KROND ;) Frate sunt o gramada de firma care au lag exact ca ei dar sunteti prea orgoliosi sa va dati mare AM SERVER LA KROND parca ai avea unicu server din lume eu va recomand cu cea mai mare placere FORCEDS TOOLZ GAMESZONE nu dati banii aiurea :)O sa revin si cu niste topicuri in care lumea isi exprima parerea despre WEBHOSTINGU OFERIT DE KROND :)
RoyalServer 2
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

15 Oct 2010, 05:09

Ce SunOS ?
SunOS e un sistem de operare vechi si mort de mai mult de 15 ani.
Se poate referi doar la Solaris sau OpenSolaris.

Oricum, nu inteleg de ce ar folosi cineva un sistem de operare precum OpenSolaris sau Solaris doar pentru a tine un server de cs, sunt sisteme de operare unix si dai de probleme garla, singura parte buna la ele este stocarea in raid mult mai rapida si mai sigura decat cu EXT3 sau EXT4 pe linux.
Ubuntu server edition e un sistem de operare foarte bun pentru a rula servere si nu cred ca cineva renunta la el fara sa aiba o alternativa mai buna.

Dupa cum vad nu scrie niciunde pe site-ul Krond ca ofera Solaris.
Deci teoretic e doar calomnie ceea ce zici aici si n-are nimic deaface cu Krond.
User avatar
T0CSik
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 09 Oct 2010, 19:59
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu joc.
Reputatie: Ban 2 luni !
Location: Oradea
Has thanked: 34 times
Been thanked: 2 times
Contact:

15 Oct 2010, 08:24

domnu bate campi
sa sti ca treaba nu sta asa ;) la ei
e posibil ca baza lor date mysql sa fe in bucati ... si la fel si serverele ... sa fie pc1 legat cu pc2 normal ca iti da asa un sv nu poate rula pe 34MB RAM sau este ce a mai ramas din primul PC... Rezultatele sun chiar foarte bune si sv hostate la ei merg de minune ... nu mai vb tu ca bati campi copilu-le defapt nu tu aia care au scris ... si tu ii aprobezi deoarece ai copiat postul lor ;) aici logic logica ;)

pluginil ala este o greseala dc mi se pare mie ca este scris prost intentioant pentru ca si mie imi arata 25MB ram liberi =)) asa ceva nu se poate cred ca fakeHLDS vrea sa fie dat in judecata de Krond ;)
ala nu se adminul de la indungi =))
vreua si eu srusa de la pluginsa vad cum e scris

hai sarbatori fericite
sevrajvl
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 30 Apr 2009, 13:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

15 Oct 2010, 12:34

Voi nu intelegeti ca pe site ofera informatii false ?:| Auzi ce zice asta ca e pluginu facut special sa arate 25MB ram liberi , ba copile sti ce ar trebui sa faci ?sa testezi pluginu pe mai multe servere si o sa observi ca nu e chiar asa :) Nu cred ca cei dupa alliedmodds au ceva cu cei de la KROND :)

Tu te auzi ce zici ? acum sincer ai macar habar ce vorbesti ?
e posibil ca baza lor date mysql sa fe in bucati ... si la fel si serverele ... sa fie pc1 legat cu pc2 normal ca iti da asa un server nu poate rula pe 34MB RAM sau este ce a mai ramas din primul PC.
In fine credeti ce vreti cine stie Hardware si networking stie despre ce vorbesc cei de la fakehlds :)

Code: Select all

Dupa cum vad nu scrie niciunde pe site-ul Krond ca ofera Solaris.
Deci teoretic e doar calomnie ceea ce zici aici si n-are nimic deaface cu Krond.
Dc ti-ar spune adevaru ?aaaaaaaaa LOL :| prea naivi ;)
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

15 Oct 2010, 13:32

Nu inteleg ce va deranjeaza din moment ce raportul calitate pret este foarte bun. Nu am intalnit niciodata server de la krond care sa sara lagul de 30 din cauza server-ului orice mod. Sunt servere 32/32 de la krond care nu sare lagul de 20. Care e problema ? Poate sa aibe pc-uri din '90 , din moment ce ofera calitate.
Image
buzucan
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 37
Joined: 08 Jun 2007, 00:55
Detinator Steam: Da
CS Status: join pub.eurocs.ro
Detinator server CS: pub.eurocs.ro
Location: Ploieşti
Been thanked: 2 times
Contact:

15 Oct 2010, 13:55

Mie imi merge impecabil serverul la krond chit ca e pe linux sau pe unix. In plus, fata de alte firme(aici ma refer la gameszone) nu ai sa vezi ca un server se misca prost si un server se misca mai bine, toate se misca bine+ca am peering cu majoritatea providerilor.

Am testat pana acum gameszone/thebit/toolz, nu m-au multumit precum krond. Forceds nu m-au convins pentru ca sare pingul tuturor de pe server din senin.
Scriu pe blog zilnic pe aici si postez aberații pe chestiiutile.com! Câteodată, mai citesc ce se zice pe aici.
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

15 Oct 2010, 14:17

George wrote:Nu inteleg ce va deranjeaza din moment ce raportul calitate pret este foarte bun. Nu am intalnit niciodata server de la krond care sa sara lagul de 30 din cauza server-ului orice mod. Sunt servere 32/32 de la krond care nu sare lagul de 20. Care e problema ? Poate sa aibe pc-uri din '90 , din moment ce ofera calitate.
Problema e ca ei pot fi acuzati de inselaciune daca cineva se baga pe chestii din astea juridice :).
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
TiTex
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 400
Joined: 14 Feb 2009, 00:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: cs.ilogicgroup.org
Been thanked: 35 times
Contact:

15 Oct 2010, 15:11

chestia cu ramii e relativa pentru ca si daca ai 4 GB ram , daca lasi o zi sa ruleze un server de cs pe linux iti "absoarbe" toti ramii
puteti incerca daca nu credeti cei care aveti chef/timp sa va instalati un un linux pe vmware si veti vedea ca exact asa se intampla, iti arata ca nu mai ai doar cativa mb ram liberi dar ramii sunt dar practic si cei din cache sunt liberi.
exemplu pe dedicatu' meu

Code: Select all

[root@ns1 ~]# free -m
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          2002       1219        175          0          6        783
-/+ buffers/cache:       1037        965
Swap:         1983          0       1983
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel
[ Ardealul e al nost' http://www.ilogicgroup.org Image]
Si ar mai fi de zis multe,mult,mult prea multe
Dar prefer sa inchei,oricum nimeni n`o s`asculte.
Energizer
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 1
Joined: 15 Oct 2010, 15:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Contact:

15 Oct 2010, 15:44

In primul rand vreau sa precizez ca nu sunt client Krond, am fost, dar m-am lasat de aceasta meserie, de "CS".

Nu iau apararea nimanui, dar ...
sevrajvl wrote:Voi nu intelegeti ca pe site ofera informatii false ?:|
Relax omule, sa nu faci spume.

1. Ce site? Singura lor oferta publica se afla aici: http://www.krond.org/servere-jocuri/ofe ... -cs16.html

Eu nu vad sa scrie nimic despre SunOs.

2. Da, intradevar, exact inainte sa renunt eu la CS, vazusem un proiect cu privire la chestia asta. Totul se intampla pe forum, erau pur si simplu discutii informative, deci nimic oficial. Dar din moment ce nu vad inca o oferta publica pe site-ul lor, banuiesc ca inca nu este terminat.

3. Da, momentan sunt clienti pe SunOS. Dar credeti ca i-a obligat cineva sa se mute? Eu nu cred asta, vazusem o gramada de cereri cu mutari. Deci a fost alegerea lor. Probabil ca fac parte din acest proiect in dezvoltare. Persoane care testeaza anumite lucruri.

4. Tot in legatura cu SunOs, sau Ubuntu sau ...., Pana la urma, cui ii pasa? Eu nu vazusem nici un thread pe forumul lor in care sa fie cineva si sa ceara mutare pe SunOs. Nu. Majoritatea cereau "linux".

De ce?

Pai...

Ca si peste tot, noi ne uitam dupa unul si altul, "ma ai adminmod, hai sa m-il bag si eu ca doar na , daca il folosesti tu inseamna ca este bun" neluand in calcul faptul ca la acel mod nu s-a lucrat de mai bine de 5 ani.

Asa si cu linux, "ba ai linux, vreau si eu." Dar luand in calcul media de varsta ei habar nu au cu ce se mananca acesta. Ce sa mai zic de diferenta intre distributii.

Putin importa pentru mine daca sunt pe Ubuntu sau pe Windows 95, atata timp cat server-ul merge foarte bine.

Totusi mi se pare ciudat. De ce nu se plang clientii lor si va plangeti voi care nici macar nu stiti in totalitate cu ce se "mananca calculatorul" ?

Repet:
sevrajvl wrote:Voi nu intelegeti ca pe site ofera informatii false ?:|

1. Ce site? Singura lor oferta publica se afla aici: http://www.krond.org/servere-jocuri/ofe ... -cs16.html

Eu nu vad sa scrie nimic despre SunOs.



In concluzie, eu cred ca este mai important faptul ca ei ofera niste servicii de calitate, decat toate aberatiile astea..
sevrajvl
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 30 Apr 2009, 13:42
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

15 Oct 2010, 21:22

Ba oameni buni uitati ce spune Salmus da ?

Code: Select all

"Tu n-ai citit in thread-ul meu ca nu vom folosi Linux ?
Debian ? No way ...
SunOS is the way !"
Ce vrea sa zica ?ca nu folosesc debian nu ? Ei bine ce arata pluginu asta ?

Code: Select all

Linux version 2.6.24-24-server (buildd@crested) (gcc version 4.2.4 (Ubuntu 4.2.4-1ubuntu4)) #1 SMP

Ubuntu 8.04.4 LTS \n \l
Inseamna ca folosesc UNBUNTU ?dar pluginu arata ca il folosesc doamne cat de orbi sunteti ma ?ca e o minciuna ?=)) ok e ca voi :)) NU E VORBA CA NU AU CALITATE ESTE VORBA CA MINT :| LOL ?

Asta e ultimu meu post in topicu asta va las pe voi cu impresiile voastre
User avatar
T0CSik
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 09 Oct 2010, 19:59
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu joc.
Reputatie: Ban 2 luni !
Location: Oradea
Has thanked: 34 times
Been thanked: 2 times
Contact:

15 Oct 2010, 21:27

bai atata timp cat seriviciile lor sunt bune pot sa minta cat vor ... ataat timp cat tote mer perfect la 32/32 lag 20
Pot sa aiba si windows 95 daca megr perfect
THC dark
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 03 Dec 2007, 00:34
Detinator Steam: Da
CS Status: CS 1.6 rulez
Detinator server CS: Classic.pow3rful.com
SteamID: pm for it...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

15 Oct 2010, 21:54

nu inteleg ce va arde pe voi atat daca foloseste Sunos sau unbutu sau masina de tocat ??
ai server la ei , dedicat nu merge bine ?? nimeni nu se plange de calitate asa ca ...
au preturi mai mari da normal ca daia au si calitate nu mai incercati voi astia cu un dedicat sa va comparati cu o firma mai ales sa incercati sa obtineti clienti astfel vedetiva de viata voastra ...
Si eu am dedicat si nu am facut topic ca vand servere sau ce incerci sa faci tu acum
pur si simplu ai 2 clienti ofera servici bun si de la aia doi or sa mai vina alti 2 si asa mai departe ..
Servere Hostate in UK-Anglia--info = http://www.pow3rful.com

Image

Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 664 guests