In legatura cu viata mea

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

21 Jun 2014, 18:14

krusc wrote:@Adriannn12 , nu am stat sa citesc toate paginile insa vreau sa te intreb ceva ai bacul luat ? Daca da dute in tarile nordice la studii , tocmai ce am venit din Danemarca am stat 2 saptamani in vacanta acolo si pot spune ca e lux , viata de viata , acolo o sa ai un trai super bun. Dute acolo si invata limba lor si apoi te bagi la munca pe un salariu minim lejer de 2000 euro eu acolo o sa plec si nu ma mai intorc. Daca vrei sa iti iei si parintii cu tine si mai bine , iti spun sigur ca nu o sa garantez stiu ca la inceput o sa fie greu insa ,dupa cateva saptamani o sa te adaptezi cu viata de acolo .


Uite altu ma =))). Bun deci te referi la Danemarca, Suedia, Finlanda ai fost si tu in vacanta si crezi ca toate sunt roz, in primul rand ca sa faci studii acolo iti trebuie o sapca de bani ceea ce el nu are, limba hai sa zic ca nu e asa mare problema ca te descurci cu engleza.

Deci nu ai studii ramane sa lucrezi in constructii, ospatar, chestii de astea la care oricum e greu sa ajungi ca romanii nu prea sunt agreati, apoi 6/7 luni pe an conditiile de a lucra afara sunt nasoale am un prieten care lucreaza in Helsinki si in martie faceau fatade la blocuri la -20 de grade 10/12 ore pe zi sa stai in frigu ala iti distrugi sanatatea. Si da....castiga 2600 de euro pe luna din care ramanea cu 1000 si ceva pentru ca nivelu de trai e foarte scump chirii, mancare lucrurile de care ai nevoie sa supravietuiesti.

Vorbiti de strainatate si visati la banii pe care nu i-ati muncit inca....fiti realisti mai ! Eu am lucrat in Austria, Germania , Italia, Franta si de multe ori iti vine sa te caci pe banii lor care isi trage zilele pe acolo stie ce vorbesc.
RoyalServer
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

21 Jun 2014, 18:21

M3taph0riK wrote:
krusc wrote:@Adriannn12 , nu am stat sa citesc toate paginile insa vreau sa te intreb ceva ai bacul luat ? Daca da dute in tarile nordice la studii , tocmai ce am venit din Danemarca am stat 2 saptamani in vacanta acolo si pot spune ca e lux , viata de viata , acolo o sa ai un trai super bun. Dute acolo si invata limba lor si apoi te bagi la munca pe un salariu minim lejer de 2000 euro eu acolo o sa plec si nu ma mai intorc. Daca vrei sa iti iei si parintii cu tine si mai bine , iti spun sigur ca nu o sa garantez stiu ca la inceput o sa fie greu insa ,dupa cateva saptamani o sa te adaptezi cu viata de acolo .


Uite altu ma =))). Bun deci te referi la Danemarca, Suedia, Finlanda ai fost si tu in vacanta si crezi ca toate sunt roz, in primul rand ca sa faci studii acolo iti trebuie o sapca de bani ceea ce el nu are, limba hai sa zic ca nu e asa mare problema ca te descurci cu engleza.

Deci nu ai studii ramane sa lucrezi in constructii, ospatar, chestii de astea la care oricum e greu sa ajungi ca romanii nu prea sunt agreati, apoi 6/7 luni pe an conditiile de a lucra afara sunt nasoale am un prieten care lucreaza in Helsinki si in martie faceau fatade la blocuri la -20 de grade 10/12 ore pe zi sa stai in frigu ala iti distrugi sanatatea. Si da....castiga 2600 de euro pe luna din care ramanea cu 1000 si ceva pentru ca nivelu de trai e foarte scump chirii, mancare lucrurile de care ai nevoie sa supravietuiesti.

Vorbiti de strainatate si visati la banii pe care nu i-ati muncit inca....fiti realisti mai ! Eu am lucrat in Austria, Germania , Italia, Franta si de multe ori iti vine sa te caci pe banii lor care isi trage zilele pe acolo stie ce vorbesc.
Si e mai ok sa muncesti in Romania pe 1000 lei ?
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

21 Jun 2014, 18:24

M3taph0riK wrote:
krusc wrote:@Adriannn12 , nu am stat sa citesc toate paginile insa vreau sa te intreb ceva ai bacul luat ? Daca da dute in tarile nordice la studii , tocmai ce am venit din Danemarca am stat 2 saptamani in vacanta acolo si pot spune ca e lux , viata de viata , acolo o sa ai un trai super bun. Dute acolo si invata limba lor si apoi te bagi la munca pe un salariu minim lejer de 2000 euro eu acolo o sa plec si nu ma mai intorc. Daca vrei sa iti iei si parintii cu tine si mai bine , iti spun sigur ca nu o sa garantez stiu ca la inceput o sa fie greu insa ,dupa cateva saptamani o sa te adaptezi cu viata de acolo .


Uite altu ma =))). Bun deci te referi la Danemarca, Suedia, Finlanda ai fost si tu in vacanta si crezi ca toate sunt roz, in primul rand ca sa faci studii acolo iti trebuie o sapca de bani ceea ce el nu are, limba hai sa zic ca nu e asa mare problema ca te descurci cu engleza.

Deci nu ai studii ramane sa lucrezi in constructii, ospatar, chestii de astea la care oricum e greu sa ajungi ca romanii nu prea sunt agreati, apoi 6/7 luni pe an conditiile de a lucra afara sunt nasoale am un prieten care lucreaza in Helsinki si in martie faceau fatade la blocuri la -20 de grade 10/12 ore pe zi sa stai in frigu ala iti distrugi sanatatea. Si da....castiga 2600 de euro pe luna din care ramanea cu 1000 si ceva pentru ca nivelu de trai e foarte scump chirii, mancare lucrurile de care ai nevoie sa supravietuiesti.

Vorbiti de strainatate si visati la banii pe care nu i-ati muncit inca....fiti realisti mai ! Eu am lucrat in Austria, Germania , Italia, Franta si de multe ori iti vine sa te caci pe banii lor care isi trage zilele pe acolo stie ce vorbesc.
Am un prieten care nu a terminat liceul, are 21 de ani si munceste ca ospatar pe vapor. 1500EUR pe luna, ajunge la 1800 cu tot ce ii lasa aia pe acolo, plus ca are totul asigurat. Deci daca esti descurcaret, gasesti.
User avatar
HuaN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 324
Joined: 23 Oct 2012, 20:14
Detinator Steam: Da
Has thanked: 34 times
Been thanked: 40 times

21 Jun 2014, 18:25

Vizualizari : 1248 hai ca imediat te vad la ProTV
Citeste regulamentul. Data viitoare iei warn. ma si daca nu vreau?
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

21 Jun 2014, 18:28

# Kerosen. wrote:Vorbiti despre viata zici ca ati trecut prin 3 divorturi..
Image
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

21 Jun 2014, 18:32

TwO wrote:Si e mai ok sa muncesti in Romania pe 1000 lei ?


O sa ti se para ironic dar de multe ori e mai ok, bine depinde de la caz la caz si de problemele fiecaruia. Voi faceti numai comparatia asta 1000 euro > 1000 roni da din punct de vedere aritmetic e mai convenabil :)) toti vad numai partea financiara dar la sacrificiile si munca pe care o depui pentru banii aia nu se gandeste nimeni.

Si ma dau exemplu pe mine ca am ramas in tara acuma: Nu lucrez 12/13 ore pe zi lucrez 8 , nu sunt tratat ca un sclav aici am drepturi, nu lucrez in jeg si canicula am grija de sanatatea mea , nu traiesc cu conserve si cartofi prajiti mananc o masa gatita zilnic, nu castig 4000 de roni castig 1200, beneficiez de bani de vacanta, de pasti si de craciun (1000 ron + salar) deci e mai OK
QAZW wrote:Am un prieten care nu a terminat liceul, are 21 de ani si munceste ca ospatar pe vapor. 1500EUR pe luna, ajunge la 1800 cu tot ce ii lasa aia pe acolo, plus ca are totul asigurat. Deci daca esti descurcaret, gasesti.


E o alternativa buna ! Conditii de lucru de la foarte bine in sus, bani frumosi numai sa ajungi pana acolo e mai greu.
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

21 Jun 2014, 18:53

M3taph0riK wrote:
TwO wrote:Si e mai ok sa muncesti in Romania pe 1000 lei ?


O sa ti se para ironic dar de multe e mai ok, bine depinde de la caz la caz si de problemele fiecaruia. Voi faceti numai comparatia asta 1000 euro > 1000 roni da din punct de vedere aritmetic e mai comvenabil :)) toti vad numai partea financiara dar la sacrificiile si munca pe care o depui pentru banii aia nu se gandeste nimeni.

Si ma dau exemplu pe mine ca am ramas in tara acuma: Nu lucrez 12/13 ore pe zi lucrez 8 , nu sunt tratat ca un sclav aici am drepturi, nu lucrez in jeg si canicula am grija de sanatatea mea , nu traiesc cu conserve si cartofi prajiti mananc o masa gatita zilnic, nu castig 4000 de roni castig 1200, beneficiez de bani de vacanta, de pasti si de craciun (1000 ron + salar) deci e mai OK

Daca nu sti te informez eu ca exista salarii si de 800 lei , muncesti si aici de te rupi . Daca traiesti doar pentru mancare si bautura iti ajunge 12000 cat ai spus tu ca ai dar daca vrei sa-ti mai achizitionezi ceva ai ce economisi ... Nici o persoana nu pleaca afara sa munceasca pentru ca o duce bine in Romania
Adriannn12
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 14
Joined: 18 Jun 2014, 01:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 8 times
Contact:

21 Jun 2014, 21:40

Mi se pare foarte ok ceea ce spune M3taph0riK dar problema mea nu se axeaza strict pe 'munca' eu am dezvoltat mult mai mult subiectul, iar pentru cine nu a inteles corect,uitati mesajul de la care am plecat...
Adriannn12 wrote:Salut tuturor si imi cer scuze ca scriu atat de mult si daca cumva gresesc categoria.


- Precizez ca nu sunt un copil cu jocuri cu calculatoare si de astea din contra gandesc destul de matur la varsta mea ...iar daca am scris pe aici unde este despre jocuri am facut-o deoarece este o comunitate mare..deci aveti de citit...sper sa nu va plictisiti


Scriu si eu aici la voi deoarece nu ma stie nimeni si am curajul sa vb deschis...


...treaba e ca nu stiu ce sa mai fac m-am saturat de toate si de tot am 20 de ani si nu am nimic nu imi iasa nimic din ce vreau sa fac.sunt inca cu parintii vad altii la anii mei cum stau aparte de parinti si au o munca o fata o activitate ceva...in rest eu nimic nu stiu ce sa mai fac cred ca sunt intro depresie mi am dat seama de cateva luni incoace ca simt ca traiesc degeaba n-am o prietena n-am o munca o n-am o casa a mea aparte n-am nimic si simt ca imi trec zilele din ce in ce tot mai aiurea fara nimic special.nu am mai deloc incredere in mine chiar daca am incercat sa-mi gasesc o prietena o munca ceva nu mi-a iesit sunt disperat nu stiu ce sa mai fac. dati-mi va rog un sfat ca simt ca innebunesc de luni de zile imi zic ca o sa fie bine ca o sa iasa cv dar nimic chiar zici ca sunt blestemat nu mai suport sa sufar asa nu stiu ce e de facut va multumesc


Totusi as vrea sa incheiem aici..cred ca sa raspuns ce era de raspuns..din partea unora iar eu le multumesc foarte mult.

Daca ar fi sa fiu intrebat daca mi-a fost de folos ca am scris aici problema ..sau offul meu, DA oameni buni am prins mai multa incredere in mine si sunt mai bine, nu sunt total ok dar sunt mai bine si VA MULTUMESC MULT.

O seara placuta tuturor si mult succes in viata.
User avatar
zeuss-
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 131
Joined: 01 Feb 2014, 20:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: incerc sa obtin moderator
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times
Contact:

22 Jun 2014, 00:24

M3taph0riK wrote:
krusc wrote:@Adriannn12 , nu am stat sa citesc toate paginile insa vreau sa te intreb ceva ai bacul luat ? Daca da dute in tarile nordice la studii , tocmai ce am venit din Danemarca am stat 2 saptamani in vacanta acolo si pot spune ca e lux , viata de viata , acolo o sa ai un trai super bun. Dute acolo si invata limba lor si apoi te bagi la munca pe un salariu minim lejer de 2000 euro eu acolo o sa plec si nu ma mai intorc. Daca vrei sa iti iei si parintii cu tine si mai bine , iti spun sigur ca nu o sa garantez stiu ca la inceput o sa fie greu insa ,dupa cateva saptamani o sa te adaptezi cu viata de acolo .


Uite altu ma =))). Bun deci te referi la Danemarca, Suedia, Finlanda ai fost si tu in vacanta si crezi ca toate sunt roz, in primul rand ca sa faci studii acolo iti trebuie o sapca de bani ceea ce el nu are, limba hai sa zic ca nu e asa mare problema ca te descurci cu engleza.

Deci nu ai studii ramane sa lucrezi in constructii, ospatar, chestii de astea la care oricum e greu sa ajungi ca romanii nu prea sunt agreati, apoi 6/7 luni pe an conditiile de a lucra afara sunt nasoale am un prieten care lucreaza in Helsinki si in martie faceau fatade la blocuri la -20 de grade 10/12 ore pe zi sa stai in frigu ala iti distrugi sanatatea. Si da....castiga 2600 de euro pe luna din care ramanea cu 1000 si ceva pentru ca nivelu de trai e foarte scump chirii, mancare lucrurile de care ai nevoie sa supravietuiesti.

Vorbiti de strainatate si visati la banii pe care nu i-ati muncit inca....fiti realisti mai ! Eu am lucrat in Austria, Germania , Italia, Franta si de multe ori iti vine sa te caci pe banii lor care isi trage zilele pe acolo stie ce vorbesc.

daca esti pr0st desigur ca trebuie sa iti platesti studiile .. *** . se fac targuri , aduci idei si te recruteaza , iti platesc studiile si iti dau si bursa.

o alta modaltitate e anglia unde nu trebuie sa iti platesti studiile (pana la job) . ca sa rezisti in anglia iti trebuie o suma in prima luna (1000 lire ar fi perfect) .. asta din experienta unui prieten.

@si de comparatia ta cu salariile si traiul pe care il duci in romania/alta tara , tu compari jobul de constructor .. lel .. daca esti om de succes nu o sa te condamne nimeni ca esti roman , mai ales nordicii care nici macar nu stiu de romania .. ( singurele tari care nu suporta romanii sunt italia/franta/ungaria )
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

22 Jun 2014, 00:58

Topic inchis la cererea autorului! :)
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information