Legea

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
ceh9
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 105
Joined: 26 Jul 2015, 16:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Jul 2015, 18:18

SPLAT wrote:Nu trebuia sa ii dai bani, vezi sa nu te trezesti ca esti chemat la politie.
Nu frate, sti unde s-a intamplat, fix inainte de trecerea de pietoni de la Universitatea Ovidius.
RoyalServer 2
User avatar
beatzTO
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 18
Joined: 26 Jul 2015, 13:09
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

29 Jul 2015, 18:47

las ma k se duke el saniutsa in kuru taw la politsie :p
User avatar
ceh9
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 105
Joined: 26 Jul 2015, 16:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Jul 2015, 18:59

beatzTO wrote:las ma k se duke el saniutsa in kuru taw la politsie :p
Tu mai intai ia-ti buletinul si dupa vino sa comentezi pe-aici.

Multumesc, s-a rezolvat.
Tomi
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 6
Joined: 29 Jul 2015, 15:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Jul 2015, 19:04

beatzTO wrote:las ma k se duke el saniutsa in kuru taw la politsie :p
Mai întăi iaţi o carte de gramatică !
E mai bine că nu ai chemat poliţia zic eu.
User avatar
ceh9
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 105
Joined: 26 Jul 2015, 16:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Jul 2015, 19:08

Tomi wrote:
beatzTO wrote:las ma k se duke el saniutsa in kuru taw la politsie :p
Mai întăi iaţi o carte de gramatică !
E mai bine că nu ai chemat poliţia zic eu.
Da, exact. Mulțumesc, oricum s-a rezolvat acum.
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

29 Jul 2015, 19:09

Și eu am pățit așa, de 3 ori.
Prima dată eram cu o epavă de iveco.
Dimineața făcându-mi traseul cu aprovizionarea am coborât pe o stradă cam abruptă.
De pe o stradă lăturalnică iese în principală fără să se asigure un papuc de jandarmi.
Frânez, urc cu partea stângă pe trotuar și țin botul mașinii lipit de gard.
În intersecție m-am oprit... dar într-un golf III cu o moimă de 50ani la volan.
I-am dat flash, am claxonat, frâna se auzea, n-avea treabă, parcă stătea la calea ferată.
I-am oferit reparație bară plus vopsit spate sau 600lei și a zis că-și sună bărbatul, că e mecanic.
Unde-i propusesem eu de fapt era chiar atelierul unde lucra respectivul.
Am spus s-o repare și să-mi facă factură, c-o decontam în altă parte, unde aveam eu niște manevre.
A zis că nu, că trebuie trasă și pe cal mașina, că merge la poliție. L-am sunat pe bătrânul și i-a propus 500e pe golf :)) însă iar a refuzat și a mers la inspectorat. Cei de la asigurări i-au spus că daunele mașinii nu erau din vina mea, și că erau mai vechi.
Ok, tot în aceeași zi, seara, când mă întorceam la depozit proprietarul dobitoc al unui magazin cu piese auto a coborât de pe trotuar, și a întors pe dublă continuă.
Cel din fața mea a frânat brusc, eu la fel, dar având cauciucuri de vară în noiembrie m-am dus sanie în el.
Respectivul coboară din mașină, își pune mâinile în cap și începe să înjure - atunci se întorcea cu mașina de la vopsit. Eu știam că e un funcționar de la primărie, și un consătean, dar așteptam să-și ridice privirea de la mașina lui dragă. :)) M-a mai înjurat și pe mine de 2 ori și am mers la poliție, de data asta cu taxi, că duba era varză.
1700 lei a costat reparația, acoperită de asigurare, desigur, și cea de dimineață de 400 lei, au mers ambele pe asigurare. Cel de acolo cu hârtiile că să-i dau actele, că nu știu ce, l-am sunat iar pe bătrânul și am primit avertisment pentru nepăstrarea distanței și fiind ca prima abatere și la al doilea verbal mi-a dat 60 lei parcă, până în 70 oricum.
Iar a 3-a oară eram pe taxi, cu o clientă, cobor o pantă de vreo 100m, când sunt pe la jumate se face verde, reduc pe la vreo 40, ajung aproape bară în bară cu el, iar prostul pune frână brusc.
Am tras stânga tare și l-am șters cu bara.
Tragem frumos pe dreapta, las pe tanti să meargă, nu i-am luat nici bani că s-a ăsta pe ea și mă duc la ai mei.
Păi, ce facem? Vi s-a făcut rău, ați evitat ceva, s-au blocat frânele? Ăăă, noi am vrut stânga nu înainte, nu văzut indicatorul mai repede. Păi și pana mea, nu puteai să mai mergi 50m și să te întorci? Ne omorâm aici pentru un indicator și 2 minute în plus? Scuze la noi nu cunoaștem oraș, mergem la mare. Ei, mergeți, dar mie-mi schimbați bara. După cum vedeți nu există o zgârietură pe mașină, iar dacă o găsiți nu mai vreau nimic. Merg ăștia la mașină, se înțeleg pe acolo nu știu ce, și vine băiatul șoferului cu 200 lei.
Mai pune 100 și rămâne așa, nu cred că-mi ajung 200 lei. Era plesnită dar nu prea se observa. Ăștia că nu, că nu știu ce, 200 sau mergem la poliție. Știu că n-aveți bani mulți la voi și vă trebuie pentru mare, mergem la poliție atunci, facem constatarea și aia e. Așa rămâneți și cu banii. Oricum lor mai tare le era de timpul pierdut pe acolo.
Eh, stând ăia pe acolo și așteptând să vină agentul de la baie, schimb o părere cu un prieten, boboc pe acolo.
Zice... păi 100% tu tre' să le faci mașina, că n-ai păstrat distanța. Cum wă, că l-am întrebat de ce a oprit și a zis că greșise direcția. Te înțeleg, dar e vina ta, trebuia să iei banii că bara oricum ți-o lipeai la cald iar vopsită nu trebuie. Pnm... hai că-i iau acuma. :troll Și cum îi scoți pe ăștia de aici? Ei, cum... L-am chemat pe șofer să-mi arate la a lui ce s-a întâmplat și zic, uite am vorbit cu colegul, se face și procesul imediat, facem poze, completăm, bla-bla, în 2-3h mergeți de pe aici. Ah, că e mult că nu știu ce. Păi dă-mi atunci ăia 200 și hai să mergem de aici. Ungurul, șmecher și el! 150 dacă vrei sau facem actele. Bine, fie, 150. Și-a chemat soția, băiatul și au spus agentului că o să vină în altă zi. Și asta a fost. Bara mi-am făcut-o gratis la un amic.
Deci orice s-ar întâmpla, îți bagă pe gât: n-ai păstrat distanța, și nu poți minți, pentru că altfel te opreai/evitai.
Pozitia mea preferata este CEO.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information