Liceu militar

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
reece3
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 01 Dec 2011, 11:46
Detinator Steam: Da
CS Status: Non-Stop trolling .
Has thanked: 28 times
Been thanked: 41 times

09 Feb 2012, 13:16

Salutare. Ieri au venit doi reprezentati ai unui liceu militar din Alba Iulia si ne-au prezentat pe scurt avantajele si dezavantajele acestui liceu. Anul trecut s-a intrat cu media 7,90 la baieti si la fete cu 8,50. Colegiul asigura gratuit cazarea, hranirea, echiparea, rechizitele, manualele scolare, materialele igienico-sanitare si transportul la si de la domiciliul pe timpul vacantelor. Pe brosura scria motivele pentru a urma colegiile liceala militare:

- Accesul la pregatire in colegiul militar este nediscriminatoriu, indiferent de conditia sociala si materiala, de sex, de rasa, de nationalitate sau de apartententa religioasa, pentru toti tinerii care indeplinesc criteriile de recrutare si de selectie stabilite de catre Ministerul Apararii.
- Vei primi o excelenta educatie intr-o scoala cu traditie si astfel vei avea o serie intreaga de oportunitati profesionale.

Absolventii colegiilor militare pot opta pentru urmatoarele institutii militare de invatamant:

Invatamanul militar postliceal:

- Scoala militara de maistri militari si subofiteri a fortelor terestre
- Scoala militara de maistri militari si subofiteri a fortelor aeriene
- Scoala militara de maistri militari si subofiteri a fortelor navale

Dansul a spus ca dupa terminarea celor 4 ani de studiu, pe diploma va scrie "Mate-info". A mai spus ca merita sa incercam pentru ca daca nu luam, putem da la alt liceu, dar de sansa asta merita sa profitam. Ma bate gandul sa incerc dar nu prea stiu. Anul trecut a fost o concurenta mare. Se bateau 500 de candidati pentru 200 de locuri. Deci nu stiu.. hai sa zicem ca trec de proba fizica si de interviu, dar nu stiu cum se preda. Adica la ce nivel trebuie sa fi la matematica, fizica, chimie sa poti sa tii pasul.

Astept raspunsurile si parerile voastre. Fara prostii sau +1 va rog.
zaBEST! ~
RoyalServer 2
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

09 Feb 2012, 13:30

Trebuie sa fi la un nivel destul de ridicat in ceea ce privesc cunostintele. Totusi, prima ta grija daca vrei la dai la Militar este aceea ce tine de testele fizice sunt foarte grele. Si eu am vrut sa dau acolo.. am fost 2 zile la Breaza, au fost infernale in special partea cu alergatul la 5.30 dimineata prin padure. Plus ca mai este si acel test psihologic... Eu personal, nu-ti recomand decat daca tu te crezi apt 100% din punct de vedere fizic & mental si sa fii si macar de nivel mediu la invatatura.
User avatar
bZk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Jan 2012, 12:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: dai cu bere dai cu vinu
Reputatie: Ban 3 luni!
Location: Iasi
Has thanked: 49 times
Been thanked: 12 times
Contact:

09 Feb 2012, 14:10

si eu vreau sa dau la liceul militar dar n-am auzit de liceu asta in alba iulia ,, eu vroiam la liceul de la campulung :)
ce stiti despre acest liceu .. se merita sa ma duc la el daca am notele astea : 9.50 - aproximativ la romana .. 9 - 9.50 la mate ,5-7 la fizica .. in fiecare zi fac flotari si abdomene . Am sanse sa intru ? vorbesc cat se poate de serios :)
on : eu zic sa incerci deoarece cand vei ajunge la facultate si vor ved3ea ca ai facut liceul militar isi vor da seama ca ai fost educat la sange :) .. scuzati daca nu exista expresia folosita :))
User avatar
amE
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 19 Dec 2009, 16:48
Detinator Steam: Nu
CS Status: beep.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( o luna)
Has thanked: 133 times
Been thanked: 108 times

09 Feb 2012, 15:06

Vai de p..a ta daca acolo nu esti o matahala si nu sti carte bine te duci degeaba. Acolo trebuie forta fizica foarte mare.
User avatar
xVib[E]R
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2302
Joined: 22 May 2011, 16:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: bind w +quit
Detinator server CS: No.
Location: Romania
Has thanked: 101 times
Been thanked: 360 times
Contact:

09 Feb 2012, 15:19

Daniel M. wrote:Trebuie sa fi la un nivel destul de ridicat in ceea ce privesc cunostintele. Totusi, prima ta grija daca vrei la dai la Militar este aceea ce tine de testele fizice sunt foarte grele. Si eu am vrut sa dau acolo.. am fost 2 zile la Breaza, au fost infernale in special partea cu alergatul la 5.30 dimineata prin padure. Plus ca mai este si acel test psihologic... Eu personal, nu-ti recomand decat daca tu te crezi apt 100% din punct de vedere fizic & mental si sa fii si macar de nivel mediu la invatatura.
Cunosc pe cineva care a fost la Breaza .. si din cate stiu, a fost destul de greu si cu pile :)

@Si da, e instructie pe paine. Nu rezista oricine..
----------------------------------------
VIPSZONEGAMES RO
----------------------------------------
FORUMUL vă stă la dispoziţie !

Image
__________________________________________________________________________________________________________________________________

MixCloud | SoundCloud | YouTube - Y!M:[email protected]
User avatar
vespira
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 937
Joined: 21 Apr 2011, 17:10
Detinator Steam: Da
CS Status: retired
SteamID: veron2k
Location: beyond infinity
Has thanked: 181 times
Been thanked: 86 times

09 Feb 2012, 17:01

ce medie ai ? daca vrei liceu bun du-te la HCC (si daca ai medie buna bineinteles)...sau la economic..depinde de medie si de profilul pe care-l doresti.

eu sunt la nr 4 . :)
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

09 Feb 2012, 17:09

Se merita :) , fi barbat :))
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

09 Feb 2012, 17:20

gLs-razvan wrote:Se merita :) , fi barbat :))
Da dar ca sa ajunga la acest 'rang' de barbat 'o sa-i rupa picioarele acolo'. Si daca reusesti sa iei toate testele sunt aproape sigur ca primele luni sau primul an o sa-l blestemi.
User avatar
bZk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Jan 2012, 12:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: dai cu bere dai cu vinu
Reputatie: Ban 3 luni!
Location: Iasi
Has thanked: 49 times
Been thanked: 12 times
Contact:

09 Feb 2012, 17:24

imi puteti zice mai mlte despre liceul miitar .. ce probe se dau acolo si pe ce obiecte se pune presiune.. ce se face de dimineata pana seara :)
MS :d
User avatar
Zavoranca
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 741
Joined: 23 Apr 2011, 20:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Mă joc MINECRAFT!
Detinator server CS: 188.212.105.158
SteamID: zoom_fuckscuul
Reputatie: Ban 3 luni !
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 133 times
Been thanked: 70 times

09 Feb 2012, 17:26

bZk wrote:imi puteti zice mai mlte despre liceul miitar .. ce probe se dau acolo si pe ce obiecte se pune presiune.. ce se face de dimineata pana seara :)
MS :d
Forţa, muncă. Acolo mergi dacă ai sânge în pwlă. Nu merge orice pitzi-tzumi care tremură la 2 flotărele.
PS: AVIZ OBSEDAŢILOR DE PC, DACĂ MERGI ACOLO TREBUIE SĂ TE DESPARŢI DE PC!

Imagefacebook

http://minecraft-romania.com/ - Comunitatea oficială de Minecraft din România.
http://serverul-tau.ro/ - Postează-ţi şi tu serverul aici serverul de joc gratuit.


Serverele noastre:


Image
Image
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

09 Feb 2012, 17:40

bZk wrote:imi puteti zice mai mlte despre liceul miitar .. ce probe se dau acolo si pe ce obiecte se pune presiune.. ce se face de dimineata pana seara :)
MS :d
Google it!
Prima data se face selectia, selectie ce are 3 'probe':
Teste psihologice, chestionare de personalitate si teste de inteligenta;
Probe de rezistenta, vei parcurge anumite trasee 'de razboi' + probe de rezistenta;
Si interviul, interviu in care iti vor pune mai multe intrebari. Ei iti 'clasifica' raspunsurile dupa anumite standarde psihologice. Adica, s-ar putea sa te intrebe "ce faci cand vezi o masina ca se indreapta spre tine", s-ar putea ca raspunsul corect sa nu fie "ma feresc", sper ca ai prins ideea.

Daca reusesti sa treci de aceste 'probe', vei sustine un test grila de verificare a cunostintelor la disciplinele Matematica si Lb. Romana.

Daca nu reusesti sa iei toate cele 3 probe, cele de la 'selectie' nu vei fii admis pentru testul grila, adica esti picat si poti pleca acasa.
La testele grila (in cazul in care ai trecut de selectie), trebuie sa le iei pe amandoua adica si testul la mate si la romana, daca pici la oricare dintre ele nu vei fi admis.

Si inca ceva, nu poti sa faci contestatii chiar daca crezi ca ai fost nedreptatit in vreun fel.

Nu va aventurati spre Scoala Militara daca nu sunteti cu adevarat buni la practic ...cam tot. O sa va pierdeti timpul degeaba.
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

09 Feb 2012, 17:42

Daniel .. nu toti mananca margarina pe paine , nu?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information