Am luat bacul, dar nu am intrat la facultate..

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
GENERALU'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1275
Joined: 27 Jul 2015, 15:35
Detinator Steam: Da
CS Status: dproto.dll
Detinator server CS: biohazard is comming
SteamID: generalu_extream
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: VioreL @EXTREAMCS
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Discord: generalu_extream2463
Has thanked: 57 times
Been thanked: 19 times

24 Jul 2019, 01:31

Da, da.. Știu... Nu e locul potrivit sa caut soluții tocmai pe acest forum, dar poate ma ajuta cineva.

Am luat bacul, cu medie mică ce-i drept (6.05 =))) dar l-am luat. Nu mi-am dat interesul deloc, din contră, îmi ardea de altceva, în fine.
Am depus 2 dosare pentru admitere, la 2 facultăți. Management și Business (economic) și Industria: depozitarea și transportul hidrocarburilor - gaze naturale, minereuri și gaze (inginerie) la Universitatea Lucian Blaga Sibiu.
Nu am intrat la economic (sunt pe lista de așteptare), la inginerie mi-a pierit orice speranța.

Nu știu ce sa fac mai departe. Carnetul de șofat e ca și luat, însă nu vreau sa ajung într-o fabrica și sa îmi petrec un an sau 2 sa trag la norma sau :bone: :bone: , nu e de mine. Nu suport efectiv monotonia.
M-am gândit sa fac ceva cursuri tot în domeniul gazifier sau orice alt tip de curs (ma ajutați cu un exemplu?) și sa fac o școală post-liceală, între timp sa fac ceva delivery sau sa ma angajez ca ceva șofer undeva pentru scurt timp.
M-aș mai înscrie la alte facultăți, în alte orașe. Sunt puțin în impas.

Voi ce ați face dacă erați în situația mea?

P.S: am fost la liceu teoretic
P.S 2: nu vreau sa plec din țară
RoyalServer 2
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

24 Jul 2019, 14:17

Sincer, dacă chiar vrei să te angajezi să îți faci niște bani eu zic că la ceva fabrici prin zonă dacă vrei sau la benzinării gen MOL, Rompetrol, etc. Acum e târziu, dar la anul ai putea da la poliție, peniteciar, jandarmi, etc. Acolo contează doar să ai bacul luat. E mai greu testul psihologic, la probele sportive și testele grilă nu cred că o să ai probleme dacă înveți puțin
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

25 Jul 2019, 00:42

Daca nu esti din Bucuresti, vino!
Locuiesc in bucuresti, nu am bac-ul, si lucrez intr-o multinationala, cu un venit anual de cca 1 miliard, si am chiar o functie de conducere.
Diploma asta te ajuta foarte mult, chiar daca o sa ti fie greu sau asa mai departe, totul are un inceput, la mine la job se angajeaza din toate colturile tarii.. am avut si din sighetul marmatiei.. incearca aici, gasesteti un job( la decathlon cauta, si iei undeva la 1900 de lei pe luna) si bagate la o facultate cu taxa. Te chinui.. dar asta e tara in care traim, sunt nascut in bucuresti.. familia mea din bucuresti, cum era odata cu buletin de bucuresti, iti spun sincer.. de paste orasul e parasit, toti bucurestenii au plecat din tara, si in locul lor vin cei de la tara, iar urmatoarea generatie tot la fel, o sa plece. S-a format un ciclu.. E trist.. dar daca nu vrei sa pleci.. asta e singura solutie, ai aici la locuri de munca.. Imi povestea un baiat din Bacau, ca familia lui nici nu si permit sa cumpere apa plata, asta dupa ce i am spus ca nu e ok sa bea la munca apa de la chiuveta.. asta e tara in care traim.. Nu spun ca Bucuresti, mai nou si Cluj, e LA sau NY.. dar aici e un fel de usa pentru cei care vor sa faca ceva cu viata lor..

(SI pentru cei care vor sa mi raspunda ca domne mananci rahat sau altceva, spuneti mi, ca ce poti lucra in satu mare? In afara de bugetar, sau la un supermarket? Sau zalau? Singurele orase in viata sunt Bucuresti, Constanta, Timisioara si Cluj, din punct de vedere economic)

Si cu facultatea mergi in paralel, fa ti una pe domeniul in care crezi ca o sa te angajezi, asta e, ca e privata sau nu. Am cunostiinte care se roaga sa ia 6 le ala amarat.. asa ca nu te demoraliza singur.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

25 Jul 2019, 11:24

Nu te ajuta diploma de facultate.
TrrrQ
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2594
Joined: 04 Feb 2013, 00:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Restrictie moderator!
Unban achitat (x2)
Fost moderator
Fond eXtream: 8
Has thanked: 135 times
Been thanked: 67 times
Contact:

25 Jul 2019, 12:19

Dupa ce am terminat a 12 am plecat direct in Uk fara sa mai aplic la vreo facultate in tara. De 3 ani si ceva n-am mai facut niciun drum spre Romania; e prea frumoasa viata departe de mentalitatea romaneasca. Ce m-a determinat sa plec a fost faptul ca sora-mea a terminat 5 ani de facultate in tara si a fost nevoita sa vina in Uk sa faca un curs doar de un an si sa ajunga asistent dentar. Asta pentru ca nu avea banii necesari care se cer in romania sa ocupi anumite posturi. Plus multe alte prietene de-ale ei aflate in aceeasi situatie care acum sunt stabilite tot pe aici..
Filme Online HD subtitrate fără reclame automate: https://filmeonline-hd.com
Prezentarea site-ului: https://www.youtube.com/watch?v=k4K3tgEkYjw
User avatar
Kryme
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1922
Joined: 31 Dec 2008, 12:45
Detinator Steam: Da
SteamID: PM si il dau.
Reputatie: Ban 1 luna
Ban 2 luni
Location: Zalău
Has thanked: 132 times
Been thanked: 69 times

26 Jul 2019, 08:23

Daca tot iti petreci din timp pe forumuri si iti place lucrul acesta, eu zic sa faci un curs de IT , se castiga bani frumos.
Eu inca am o parere de rau ca n-am urmat facultatea de calculatoare...
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

26 Jul 2019, 17:30

Te poti face gropar. Nu se cer studii superioare, se ofera bani frumosi, bautura, salariu bun, iti mai da si popa colaci, rudele raposatului iti dau tuica, ai clienti mereu si viata e frumoasa. Mai poti pune anunturi la ziar ca te ocupi de dezlegari, blesteme, legare de casnicii, etc. Si de aici faci bani frumosi, insa aici cam trebuie sa ai cunostinte in domeniu, ca altfel iti umbla vorba ca dai teapa. Poti sa te faci instalator. Mereu e nevoie. Gandeste-te putin, iti faci un PFA, si te apuci de un curs sau chiar de munca daca te pricepi putin. Gandeste-te daca are un om probleme cu o teva sparta in miez de noapte. Ti-ar plati sume mari daca te-ai prezenta, pentru ca nimeni nu vine la interventie la orele alea. Profita de disperarea si necazul omului, folosindu-l intr-un scop profitabil pentru tine. Asa se fac banii. Daca ai nevoie si de alte idei din care se fac bani calumea fara sa ai studii sau ceva, iti pot recomanda.

PS: Nu e gluma, sa nu considere moderatorii ca ar fi. Sunt meserii normale si nu ai nevoie de studii. Am incercat doar sa ajut si la cerere mai am multe idei.
User avatar
GENERALU'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1275
Joined: 27 Jul 2015, 15:35
Detinator Steam: Da
CS Status: dproto.dll
Detinator server CS: biohazard is comming
SteamID: generalu_extream
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: VioreL @EXTREAMCS
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Discord: generalu_extream2463
Has thanked: 57 times
Been thanked: 19 times

26 Jul 2019, 23:25

Pana la urma am intrat la inginerie.
Oricum, dacă nu era ingineria, aplicam la o școală post liceala și făceam ceva cursuri, pe lângă ma angajam pe undeva.
Mersi fain
Tc
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

27 Jul 2019, 18:29

TrrrQ wrote:
25 Jul 2019, 12:19
Dupa ce am terminat a 12 am plecat direct in Uk fara sa mai aplic la vreo facultate in tara. De 3 ani si ceva n-am mai facut niciun drum spre Romania; e prea frumoasa viata departe de mentalitatea romaneasca. Ce m-a determinat sa plec a fost faptul ca sora-mea a terminat 5 ani de facultate in tara si a fost nevoita sa vina in Uk sa faca un curs doar de un an si sa ajunga asistent dentar. Asta pentru ca nu avea banii necesari care se cer in romania sa ocupi anumite posturi. Plus multe alte prietene de-ale ei aflate in aceeasi situatie care acum sunt stabilite tot pe aici..
Asta cu plecatul in strainatate este cea mai bolnava gandire!

Iar pentru lasii care nu vor sa faca ceva in privinta unei schimbari, si prefera sa plece intr o alta tara, o sa regretati peste ceva timp cand o sa va trimita astia inapoi, orice e posibil avand in vedere situatia tensionata intre SUA si IRAN, iar RUSIA cu UCRAINA.
De asta si tara asta o duce asa, si e saraca, Romania putea fii una dintre cele mai bogate tari din europa, asta daca cei care erau invinsi de sistem ramaneau si luptau, nu fugeau in alte tari, si in romania poti sa faci bani, decat sa ma duc in uk pe 1500-2000, dintre care 600 pe chirie si 500-1000 pe mancare, stau in RO, cu un salariu de 2500-3500, si tot rahatul ala e. Cum am zis, salariul asta poti sa l ai in orasele mari, BUC,CJ,TM. Cel putin langa bucuresti, prin bragadiru, popesti si militari, e un paradis fiscal cu imobiliarele, prost sa fii noroc sa ai! Dar e mai ok sa fii sclav la altii in strainatate! Inteleg frustrarile oricui, si eu am fost amarat, mama m-a crescut cu 1200 de lei pe luna, acum venitul intregii mele familii este undeva la 10.000 de lei, familie formata din 3 membri, ce scuza avem noi? Ca eu n-am bacul iar mama mea n-are facultate? Treziti va la realitate, daca un sistem corupt va invinge, asta nu inseamna ca trebuie sa fugiti, undeva unde nu vva este locul, si normal ca tara sa fie plina de cocalari cu bmw uri si sa spele masina in marea neagra pe plaja.. ca toti desteptii fug in loc sa lupte! Si raman idiotii pe functii publice! Felicitari!
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
TrrrQ
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2594
Joined: 04 Feb 2013, 00:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Restrictie moderator!
Unban achitat (x2)
Fost moderator
Fond eXtream: 8
Has thanked: 135 times
Been thanked: 67 times
Contact:

28 Jul 2019, 00:17

| Afiseaza codul
[quote=sharkstar post_id=2766869 time=1564241394 user_id=41458]
[quote=TrrrQ post_id=2766766 time=1564046367 user_id=42848]
Dupa ce am terminat a 12 am plecat direct in Uk fara sa mai aplic la vreo facultate in tara. De 3 ani si ceva n-am mai facut niciun drum spre Romania; e prea frumoasa viata departe de mentalitatea romaneasca. Ce m-a determinat sa plec a fost faptul ca sora-mea a terminat 5 ani de facultate in tara si a fost nevoita sa vina in Uk sa faca un curs doar de un an si sa ajunga asistent dentar. Asta pentru ca nu avea banii necesari care se cer in romania sa ocupi anumite posturi. Plus multe alte prietene de-ale ei aflate in aceeasi situatie care acum sunt stabilite tot pe aici..
[/quote]

Asta cu plecatul in strainatate este cea mai bolnava gandire!

Iar pentru lasii care nu vor sa faca ceva in privinta unei schimbari, si prefera sa plece intr o alta tara, o sa regretati peste ceva timp cand o sa va trimita astia inapoi, orice e posibil avand in vedere situatia tensionata intre SUA si IRAN, iar RUSIA cu UCRAINA. 
De asta si tara asta o duce asa, si e saraca, Romania putea fii una dintre cele mai bogate tari din europa, asta daca cei care erau invinsi de sistem ramaneau si luptau, nu fugeau in alte tari, si in romania poti sa faci bani, decat sa ma duc in uk pe 1500-2000, dintre care 600 pe chirie si 500-1000 pe mancare, stau in RO, cu un salariu de 2500-3500, si tot rahatul ala e. Cum am zis, salariul asta poti sa l ai in orasele mari, BUC,CJ,TM. Cel putin langa bucuresti, prin bragadiru, popesti si militari, e un paradis fiscal cu imobiliarele, prost sa fii noroc sa ai! Dar e mai ok sa fii sclav la altii in strainatate! Inteleg frustrarile oricui, si eu am fost amarat, mama m-a crescut cu 1200 de lei pe luna, acum venitul intregii mele familii este undeva la 10.000 de lei, familie formata din 3 membri, ce scuza avem noi? Ca eu n-am bacul iar mama mea n-are facultate? Treziti va la realitate, daca un sistem corupt va invinge, asta nu inseamna ca trebuie sa fugiti, undeva unde nu vva este locul, si normal ca tara sa fie plina de cocalari cu bmw uri si sa spele masina in marea neagra pe plaja.. ca toti desteptii fug in loc sa lupte! Si raman idiotii pe functii publice! Felicitari!
[/quote]
Cred că ai înțeles greșit mesajul meu care era sub formă de o eventuală variantă și povestire. Nu cred că e necesar să pui etichete de sclavi oamenilor dacă nu ști ce vorbești. Prima dată mai umblă prin lume, vezi cum e viața și apoi fă-te vorbitor public și dă-ți cu părerea. Nu ai cum să știi care e locul cel mai bun al unui om cum nici alții nu știu care-i locul tău în anumite domenii ale vieții. Dacă tu ești pe ideea aceea cu luptatul pentru țară asta nu-ți dă dreptul să sari la gâtul cuiva și să dai lecții că știi tu cum e cel mai bine. Fiecare om e liber să gândească și să aleagă cum crede că e mai bine pentru viața lui. Ce va fi peste ani numai Dumnezeu știe. Succes în tot ceea ce faci!
Filme Online HD subtitrate fără reclame automate: https://filmeonline-hd.com
Prezentarea site-ului: https://www.youtube.com/watch?v=k4K3tgEkYjw
User avatar
Laurentiu P.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2549
Joined: 10 Jul 2013, 21:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fond eXtream: 100
Has thanked: 26 times
Been thanked: 62 times
Contact:

28 Jul 2019, 13:20

In sesiunea a 2-a poti depune dosarul unde vrei.
no...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 426 guests