Ce lucrati vara asta?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

22 May 2018, 13:08

tu termina liceu si mai vorbim
RoyalServer 2
User avatar
tenerifeeeee
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1039
Joined: 03 Dec 2014, 19:08
Detinator Steam: Da
SteamID: copilzapacit
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Râmnicu Vâlcea

22 May 2018, 13:36

la spalatorie auto
doar interiorul il fac
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

22 May 2018, 14:55

Merg iar in Paris, ca vara trecuta. Numai acuma tot raman cateva luni bune.
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

22 May 2018, 20:44

Sorinel wrote:Adica voi lucrati doar vara si iarna stati lesinati in casa, mergi la munca pentru ca trebuie nu ca *** e vara si job si kk.t cand va aud mor. 16000? ai de pl.m, sa ziceti sarutmana ce va trebuie voua mai mult la 17 - 18 ani , aveti famili copii amenzi? cu timpul mergi inveti te faci zugrav te faci sofer pe tir voi vreti totul pe tava vorba lui Mutex vreti la birou voi cu 2 clase :')
Pai ba, ei vor sa se duca in club dupa, sa-si ia ultimul model de iPhone si să-și ia haine de câteva milioane.
Aia cu vara n-ai gândit-o:)), se lucrează cel mai mult vara pentru că atunci au toți liber, de aceea sunt și salariile alea, pentru că e cererea mai mare decât oferta. Am avut un prieten care iarna a lucrat pentru 2500 de lei în luna cu sărbătorile că nu aveau ăia pe cine să pună și l-a dus capul să ceara mai mult.
Și oricum, dacă nu ai rezultate excepționale sau pile nu te angajează o firmă renumită, pentru că ești pielea pu**. Dacă tu la 20 de ani ai un portofoliu foarte bun și ai făcut multe site-uri, programe etc. (vorbesc de domeniul IT), e clar că te angajează pe un salariu bunicel.
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

22 May 2018, 20:47

La incarcat lazi in tir
Image
StreeDaNcE
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 207
Joined: 24 Dec 2015, 16:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Daca nu eu , atunci cine ?
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

22 May 2018, 22:27

Mutex wrote:Eu am incercat sa spun asa: multi care lucreaza vara vor fi tentati sa lucreze tot in medii asemanatoare din cauza studiilor. Nu mai bine stai sarac, inveti& experimentezi si cand o sa fie vremea o sa fii angajat chiar si ca ospatar intr-un restaurant de lux sau hair stylist? Tu asta nu ai inteles, degeaba esti ospatar sau bucatar daca tu esti acolo doar pentru nevoia de bani si nu din placere. Altcumva esti vazut cand lucrezi la o firma renumita fata de o firma cu buget mediocru. Asta am incercat sa zic, a experimenta este altceva, ca te duci sa lucrezi o vara ca sa vezi cum e e altceva, dar stii foarte bine ca nu este asa.

Problema: te angajezi ca sa obtii experienta nu doar bani insa acum pe toata lumea doar banii ii intereseaza, nu conteaza cati sunt si cum sunt obtinuti.
:point_up_2_tone1: Din pacate asa e, dar pe mine ce ma enerveaza si ma intrista in acelasi timp e ca nu sunt dispusi sa isi rezolve greseala, sa lase acuzatilie si victimizarea ..
StreeDaNcE
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 207
Joined: 24 Dec 2015, 16:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Daca nu eu , atunci cine ?
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

22 May 2018, 22:32

Si in legatura cu subiectul.
Eu tot caut de lucru ( indiferent de domeniu)...
In sfarsit am gasit un personal okey si maine voi merge sa discutam depsre conditile si modul de lucru ( in constructi de nu la spalat de vase )

Spor sa aveti baietii :upside_down_face:
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

22 May 2018, 22:54

Mutex wrote:Eu am incercat sa spun asa: multi care lucreaza vara vor fi tentati sa lucreze tot in medii asemanatoare din cauza studiilor. Nu mai bine stai sarac, inveti& experimentezi si cand o sa fie vremea o sa fii angajat chiar si ca ospatar intr-un restaurant de lux sau hair stylist? Tu asta nu ai inteles, degeaba esti ospatar sau bucatar daca tu esti acolo doar pentru nevoia de bani si nu din placere. Altcumva esti vazut cand lucrezi la o firma renumita fata de o firma cu buget mediocru. Asta am incercat sa zic, a experimenta este altceva, ca te duci sa lucrezi o vara ca sa vezi cum e e altceva, dar stii foarte bine ca nu este asa.

Problema: te angajezi ca sa obtii experienta nu doar bani insa acum pe toata lumea doar banii ii intereseaza, nu conteaza cati sunt si cum sunt obtinuti.
ai citit tu in stele ca cine lucreaza la 17-18 ani pe 1600 lei asa o sa ramana toata viata lor? deci tu n-o sa ai de gand sa muncesti decat cand iti da cineva salariu tau imaginar de ti-l doresti? stai sa te loveasca pe tine putin viata sa vezi ce te duci tu fuguta pe 1600 lei de nu te vezi matematicianule

auzi ce mandru e ca e la mate info :)) da e adv e cel mai greu profil de la liceu, l-am terminat si eu dar e o mizerie de profil, mi-as fi dorit sa aleg altceva, nu doar ca e inutil si acum sunt la egal cu colegii la facultate poate chiar mai dezavantajat in unele situatii ca ei, dar am si tras de 2-3 ori mai tare in liceu fata de aia de la filo

tu traiesti intr-o bula imaginara, incurci prezentu cu viitoru, realitatea cu fictiunea, traiesti din vorbele parintilor matematicieni si al profesoarei de matematica de la liceu si meditatii

esti un copil care n-a trecut prin greutati inca si ti-e usor sa vorbesti, ca multi altii de pe internet.. multi
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

23 May 2018, 07:48

Sound ai 21 de ani dar asta nu inseamna ca stii mai multe decat mine, tocmai pentru ca tu nu ai trait in astfel de medii ca sa iti dai seama si imi dau seama dupa cum vorbesti care este realitatea asa ca hai sa nu mai vorbim ca si cand suntem cei mai buni. Daca te-ai bagat intr-o conversatie atunci hai sa dam cartile pe fata. Rareori mai particip si la debate-uri pe la liceu asa ca o sa fie greu cu mine sa o dai la capat. :))

Drept sa-ti spun, stii foarte bine cum se intra la liceu, cum se ia bacul si mai ales poti sa intrii la facultate la buget asa ca nu e un capat de tara. E o diferenta mare: ce liceu termini, la ce facultate esti (examen sau dosar) si multe altele, nici asta nu ai inteles pentru ca extreamcs dauneaza grav sanatatii.

Sa-ti dau un ultim exemplu si am sa inchei discutia definitiv si te-as ruga sa nu mai dai reply: un prieten de-al meu a terminat acum clasa a 12-a si vrea sa fie profesor de matematica iar mama lui care e tot profesoara de matematica face meditatii asa ca in unele situatii si el mai preda copiilor de clase inferioare lui. Asta se numeste vointa, lucru (pentru ca la noi sunt chestii sau lucruri) pe care nu multi il au.

Ca sa intelegi pe scurt: daca inveti&experimentezi niciodata nu o sa pui problema de job sezonier pe un forum de cs, iti vei cauta unul si cu siguranta vei gasi pentru ca ai invatat si ai experimentat. Tu esti ca si cei care nu vor sa voteze PSD, dar atunci cand dau de bani, sus PSD. Am facut o analogie foarte buna, nu ma asteptam.
User avatar
warclau
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2995
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

23 May 2018, 09:20

Mutex wrote:Sound ai 21 de ani dar asta nu inseamna ca stii mai multe decat mine, tocmai pentru ca tu nu ai trait in astfel de medii ca sa iti dai seama si imi dau seama dupa cum vorbesti care este realitatea asa ca hai sa nu mai vorbim ca si cand suntem cei mai buni. Daca te-ai bagat intr-o conversatie atunci hai sa dam cartile pe fata. Rareori mai particip si la debate-uri pe la liceu asa ca o sa fie greu cu mine sa o dai la capat. :))

Drept sa-ti spun, stii foarte bine cum se intra la liceu, cum se ia bacul si mai ales poti sa intrii la facultate la buget asa ca nu e un capat de tara. E o diferenta mare: ce liceu termini, la ce facultate esti (examen sau dosar) si multe altele, nici asta nu ai inteles pentru ca extreamcs dauneaza grav sanatatii.

Sa-ti dau un ultim exemplu si am sa inchei discutia definitiv si te-as ruga sa nu mai dai reply: un prieten de-al meu a terminat acum clasa a 12-a si vrea sa fie profesor de matematica iar mama lui care e tot profesoara de matematica face meditatii asa ca in unele situatii si el mai preda copiilor de clase inferioare lui. Asta se numeste vointa, lucru (pentru ca la noi sunt chestii sau lucruri) pe care nu multi il au.

Ca sa intelegi pe scurt: daca inveti&experimentezi niciodata nu o sa pui problema de job sezonier pe un forum de cs, iti vei cauta unul si cu siguranta vei gasi pentru ca ai invatat si ai experimentat. Tu esti ca si cei care nu vor sa voteze PSD, dar atunci cand dau de bani, sus PSD. Am facut o analogie foarte buna, nu ma asteptam.

ti-am citit toate posturile si vad ca in fiecare tot zici de profesor de matematica...e ceva ok , dar ca profesor o sa stai toata viata in chirie , nu o sa ai o bani de o masina...te vor rupe ratele...asta in caz ca esti pe cont propriu....daca esti profesor la o facultate esti forta , dar la scoala nu e mare lucru
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

23 May 2018, 09:51

Iti dai seama ca am dat niste exemple, fiecare face ce vrea cu viata lui si mai ales de gustibus non disputandum est. Sound inca nu a inteles ca e diferenta mare intre un ospatar intr-un restaurant mediocru si un ospatar unde doar "lumea buna" intra pe usa (si asta e tot un exemplu).

Ce sa faci cu timpul liber mai sound? Te plimbi (daca iti permiti), inveti (muncesti pentru mai mult), experimentezi si nu in ultimul rand ramai in coltul strazii si nu stii in care parte sa o iei pentru ca toata viata (vorbesc pentru cititor) ai fost o lepra a societatii. Nu-ti spune nimic cuvantul "daca"? Tu asta ai inteles din tot ce am zis? Am vrut sa intelegi ca este o mare diferenta intre un om care munceste intr-o firma mare decat un om care munceste intr-o firma mediocra si asta se datoreaza mai ales limbilor straine si aici chiar nu ai cum sa reprosezi ceva. Cu un comme ci comme ca nu merge pentru ca la interviu nu discuti cu nea Costel.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

23 May 2018, 10:33

La night club.
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 341 guests