Ce lucrati vara asta?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

26 May 2018, 00:40

mutex daca astepti sa te caute cineva sa-ti dea de munca e din start gandire de pierzator, n-o sa faci niciun raha.t, cum ti-am zis da se cauta din facultati dar nu asa cum crezi tu ca sar firmele pe studenti :)))))) doar sa fii printre cei mai buni, dar tu nu ai cum sa stii cum o sa fii pentru ca nu se compara facultatea cu ce faci tu in liceu la mate-info :)))
RoyalServer
Narcizovski
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2414
Joined: 18 Mar 2011, 21:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club (7 luni)
Nume anterior: aime, Narcis
Ban pe nedrept (scos)
Restrictie PM (scos-club)
Schimbare nume (-2 luni Club)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 301 times
Been thanked: 331 times

26 May 2018, 01:48

Am citit cam tot ce se scrie pe aici si sunt putin uimit.
Mutex, nu e rau sa-ti doresti multe de la viata, cred ca majoritatea vrem asta, insa nu e bine sa fim asa visatori.
Am tovarasi care sunt ospatari/taximetristi (locuri de munca la care tu nu te-ai uita probabil, dupa spusele tale), care te asigur ca au castiguri mai mari ca un profesor de matematica. In viata trebuie sa ai putin si scoala vietii (ma indoiesc ca tu o ai), nu doar niste diplome. Daca maine dimineata ai fi intr-un oras in alta tara cu diplomele tale pe care o sa le ai (probabil), te asigur ca n-ai stii ce sa faci. Nu mai veniti cu teorii prostesti pe aici. E lume cu master facut care n-are loc de munca.
Stii ca in unele tari din strainatate, majoritatea copiilor muncesc de la 16 ani? Stii ca multi se lasa de facultate pentru a se duce in alta tara la munca? (banii fiind insuficienti pentru ei sau deloc).
N-am nimic cu tine, poti ajunge si presedintele Romaniei din partea mea, ca nu m-ar ajuta cu nimic, dar din reply-urile tale ajung la concluzia ca tu ii cam ataci pe cei care au un loc de munca „de rand“ si nu e frumos.
Era vorba de altceva aici, nu ca te vei face tu mare inginer IT sau profesor de matematica, „prietene“.
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

26 May 2018, 07:23

sound wrote:mutex daca astepti sa te caute cineva sa-ti dea de munca e din start gandire de pierzator, n-o sa faci niciun raha.t, cum ti-am zis da se cauta din facultati dar nu asa cum crezi tu ca sar firmele pe studenti :)))))) doar sa fii printre cei mai buni, dar tu nu ai cum sa stii cum o sa fii pentru ca nu se compara facultatea cu ce faci tu in liceu la mate-info :)))
Sunt cazuri in care inca de la terminarea liceului te contacteaza mai ales daca dai bacul la informatica si iei nota mare + mate. Stiu asta pentru ca mama e in sistemul de invatamant si ti-am mai spus asta si stiu ce se petrece. Nu am zis asta, am zis ca exista probabilitatea sa fie asa si depinde de tine (ca cititor). Nu ma dau exemplu, am zis in general cum merg lucrurile. Cei mai buni normal ca asta am si zis si eu dar pentru asta e nevoie si de munca intelectuala.

In legatura cu liceu-facultate, ai nevoie de materiile de baza si mai ales de engleza si cel putin la informatica c++ e continuarea c deci daca stii cout de exemplu clar poti face printf colorat (ma rog la c++ e librarie). Sa trecem peste, nu mi se pare ok ca de la 18 ani sa ai nevoie de astfel de thread si mai ales ca nu cred ca a terminat liceul sau n-a dat bacul. Ai timp toata voata sa faci ce zici tu dar pentru bac si (depinde de facultate) admitere la facultate nu. Fara clisee te rog, nu mai avem 10 ani sa credem ca a muncii este simplu. Invata sa nu fii manipulat de stat. :)
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

26 May 2018, 10:28

Mutex wrote:
sound wrote:mutex daca astepti sa te caute cineva sa-ti dea de munca e din start gandire de pierzator, n-o sa faci niciun raha.t, cum ti-am zis da se cauta din facultati dar nu asa cum crezi tu ca sar firmele pe studenti :)))))) doar sa fii printre cei mai buni, dar tu nu ai cum sa stii cum o sa fii pentru ca nu se compara facultatea cu ce faci tu in liceu la mate-info :)))
Sunt cazuri in care inca de la terminarea liceului te contacteaza mai ales daca dai bacul la informatica si iei nota mare + mate. Stiu asta pentru ca mama e in sistemul de invatamant si ti-am mai spus asta si stiu ce se petrece. Nu am zis asta, am zis ca exista probabilitatea sa fie asa si depinde de tine (ca cititor). Nu ma dau exemplu, am zis in general cum merg lucrurile. Cei mai buni normal ca asta am si zis si eu dar pentru asta e nevoie si de munca intelectuala.

In legatura cu liceu-facultate, ai nevoie de materiile de baza si mai ales de engleza si cel putin la informatica c++ e continuarea c deci daca stii cout de exemplu clar poti face printf colorat (ma rog la c++ e librarie). Sa trecem peste, nu mi se pare ok ca de la 18 ani sa ai nevoie de astfel de thread si mai ales ca nu cred ca a terminat liceul sau n-a dat bacul. Ai timp toata voata sa faci ce zici tu dar pentru bac si (depinde de facultate) admitere la facultate nu. Fara clisee te rog, nu mai avem 10 ani sa credem ca a muncii este simplu. Invata sa nu fii manipulat de stat. :)
cred ca maica-ta te-a spalat pe creier altfel nu-mi explic, ia tu 10 si zi-mi mie cine raha.t te suna pe tine ca ai luat 10 la bac :)))))
ca sa mai glumim putin cred ca pe aia de la filo/bio sau alte profile ii consideri niste rata.ti inferiori tie.. creca nici nu vorbesti cu vreunu care nu e mate info =)))
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

26 May 2018, 10:37

sound wrote:
Mutex wrote:
sound wrote:mutex daca astepti sa te caute cineva sa-ti dea de munca e din start gandire de pierzator, n-o sa faci niciun raha.t, cum ti-am zis da se cauta din facultati dar nu asa cum crezi tu ca sar firmele pe studenti :)))))) doar sa fii printre cei mai buni, dar tu nu ai cum sa stii cum o sa fii pentru ca nu se compara facultatea cu ce faci tu in liceu la mate-info :)))
Sunt cazuri in care inca de la terminarea liceului te contacteaza mai ales daca dai bacul la informatica si iei nota mare + mate. Stiu asta pentru ca mama e in sistemul de invatamant si ti-am mai spus asta si stiu ce se petrece. Nu am zis asta, am zis ca exista probabilitatea sa fie asa si depinde de tine (ca cititor). Nu ma dau exemplu, am zis in general cum merg lucrurile. Cei mai buni normal ca asta am si zis si eu dar pentru asta e nevoie si de munca intelectuala.

In legatura cu liceu-facultate, ai nevoie de materiile de baza si mai ales de engleza si cel putin la informatica c++ e continuarea c deci daca stii cout de exemplu clar poti face printf colorat (ma rog la c++ e librarie). Sa trecem peste, nu mi se pare ok ca de la 18 ani sa ai nevoie de astfel de thread si mai ales ca nu cred ca a terminat liceul sau n-a dat bacul. Ai timp toata voata sa faci ce zici tu dar pentru bac si (depinde de facultate) admitere la facultate nu. Fara clisee te rog, nu mai avem 10 ani sa credem ca a muncii este simplu. Invata sa nu fii manipulat de stat. :)
cred ca maica-ta te-a spalat pe creier altfel nu-mi explic, ia tu 10 si zi-mi mie cine raha.t te suna pe tine ca ai luat 10 la bac :)))))
ca sa mai glumim putin cred ca pe aia de la filo/bio sau alte profile ii consideri niste rata.ti inferiori tie.. creca nici nu vorbesti cu vreunu care nu e mate info =)))
Firme precum IBM/Oracle (Romania) s.a.md recruteaza studenti dar trebuie sa ai mare noroc si nu iau pe oricine, mai ales companiile multinationale prefera licentiati cu abilitati.Varul meu dupa ce a terminat la UPG Ploiesti a fost angajat imediat, acuma cred ca depinde si de persoana ta cum te descurci si ce vorbesti ca sigur nu angajeaza orice pr.ost ca deh sunt multi cu facultati si sunt terminati rau.
Image
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

26 May 2018, 19:20

Tu ai inteles ceva de la maica-ta, dar ai inteles eronat probabil. DOAR IN CAZUL IN CARE TU TE IMPLICI IN ANUMITE ACTIVITATI ALE LICEULUI CARE ARE COLABORARE CU ANUMITE FIRME, ai sansa ca dupa terminarea acestuia sa fii contactat de ei pentru a te angaja. Dar nu te gandi ca termini tu liceul si iei bacu' si gata, te cauta astia sa-ti dea tie job de 1000+ euro ca esti tu mutex.
Rapier
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 58
Joined: 08 May 2018, 21:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

26 May 2018, 22:26

Eu termin a 10-a luna ce vine, tot la profil mate-info, pe primul semestru am 9.71 iar sem. asta cred ca voi avea 9.6x. Mama lucreaza la o fabrica ce se ocupa cu productia si montarea din mase plastice de ansamble si subansamble electrice.

Mi-a adus CV, l-am completat, si pe perioada de vara voi lucra aici pentru a strange niste banuti, deoarece urmeaza sa dau pentru carnetul de soferi si eventual alte cheltuieli.

@Mutex, spui ca daca fac asta este ceva deplorabil? Mai ales ca nu am 18 impliniti? Cel putin asa am inteles eu. Daca nu, scuzele de rigoare.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information