NU mai dati CNP-ul!

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
cosmin111
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 863
Joined: 07 Jul 2011, 12:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma plictisesc de moarte :))
Detinator server CS: Da
SteamID: Privat Vrei ceva PM
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 53 times

28 Nov 2012, 13:39

Daca stai sa te gandesti CNP-ul nu trebuie sa il dai nimanui ...
RoyalServer 2
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

28 Nov 2012, 13:54

In afara de melvin si cosmin sunteti niste idi0ti care inca n-ati vazut lumina zilei mai mult de o ora pe zi. solozorn daca eu iti stiu nume, prenume, cnp, adresa il pot da politiei si imi da amenda pe numele tau si semnez la misto, tu n-ai cum sa demonstrezi ca n-ai semnat atunci. Eu personal cunosc cazuri de oameni fara PERMIS DE CONDUCERE, dar le-a venit acasa amenda pentru depasirea vitezei legale pe drum national, cum e posibil ? Apropo CNP = COD NUMERIC PERSONAL.
Image
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

28 Nov 2012, 14:17

GYUKY wrote:In afara de melvin si cosmin sunteti niste idi0ti care inca n-ati vazut lumina zilei mai mult de o ora pe zi. solozorn daca eu iti stiu nume, prenume, cnp, adresa il pot da politiei si imi da amenda pe numele tau si semnez la misto, tu n-ai cum sa demonstrezi ca n-ai semnat atunci. Eu personal cunosc cazuri de oameni fara PERMIS DE CONDUCERE, dar le-a venit acasa amenda pentru depasirea vitezei legale pe drum national, cum e posibil ? Apropo CNP = COD NUMERIC PERSONAL.
Deacord cu tine până la un punct. În lege scrie clar că se pot prelucra datele cu caracter personal doar cu acordul persoanei respective, iar acest lucru se poate introduce în TOS pe care de multe ori nu îl citim și il bifăm doar. Pentru a factura ceva nu este necesar cnpul, pentru un contract însă da. Teoretic acest lucru ține de politica firmei, de preferat este să nu se dea CNPul iar dacă este strict necesar să se dea date cu caracter personal se poate da la fel de bine seria de pe buletin. În mediul online este de preferat să nu se da deloc nicio dată personală pentru că nu au nevoie de așa ceva pentru a-ți livra și factura produsul. Firmele înscrise la registrul pentru colectarea datelor personale sau cum îi zice le excludem din start. Eu nu am găsit pe facturi cnpul și am câteva zeci de la magazinele online.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
Madalin
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3247
Joined: 16 Apr 2007, 14:20
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Dependent
Fost super moderator
Location: Bucuresti.
Has thanked: 109 times
Been thanked: 368 times

28 Nov 2012, 14:29

cnp-ul nu se da, este personal..
ale, ale, ale!
User avatar
ALEXANNDRU
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1722
Joined: 23 Aug 2011, 17:41
Detinator Steam: Da
CS Status: I`M THE KING !
SteamID: a4tech_dnd
Location: Bucuresti
Has thanked: 84 times
Been thanked: 69 times

28 Nov 2012, 14:30

CNP = Cizme Nespalate din Piele ? Sa nu le dati ca poate omorati omu cu mirosu :O
Romanian Dogs Lovers va asteptam pe pagina la discutii despre cel mai bun prieten al vostru.


Y!M: tfe.istrate
Skype: tfe.istrate
Steam: a4tech_dnd
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

28 Nov 2012, 14:31

mariuss615 wrote:
GYUKY wrote:In afara de melvin si cosmin sunteti niste idi0ti care inca n-ati vazut lumina zilei mai mult de o ora pe zi. solozorn daca eu iti stiu nume, prenume, cnp, adresa il pot da politiei si imi da amenda pe numele tau si semnez la misto, tu n-ai cum sa demonstrezi ca n-ai semnat atunci. Eu personal cunosc cazuri de oameni fara PERMIS DE CONDUCERE, dar le-a venit acasa amenda pentru depasirea vitezei legale pe drum national, cum e posibil ? Apropo CNP = COD NUMERIC PERSONAL.
Deacord cu tine până la un punct. În lege scrie clar că se pot prelucra datele cu caracter personal doar cu acordul persoanei respective, iar acest lucru se poate introduce în TOS pe care de multe ori nu îl citim și il bifăm doar. Pentru a factura ceva nu este necesar cnpul, pentru un contract însă da. Teoretic acest lucru ține de politica firmei, de preferat este să nu se dea CNPul iar dacă este strict necesar să se dea date cu caracter personal se poate da la fel de bine seria de pe buletin. În mediul online este de preferat să nu se da deloc nicio dată personală pentru că nu au nevoie de așa ceva pentru a-ți livra și factura produsul. Firmele înscrise la registrul pentru colectarea datelor personale sau cum îi zice le excludem din start. Eu nu am găsit pe facturi cnpul și am câteva zeci de la magazinele online.
Ai reprodus ce am zis eu, adica CNP NU SE DA decat la autoritati si la contracte (contractele au in clauza nedezvaluirea datelor personale), de ce de acord pana intr-un anumit punct ? Care este acel punct ?
Image
User avatar
play()
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2012, 23:14
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Furien.DiaVoLa.Ro
SteamID: play_diavola
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Contact:

28 Nov 2012, 15:09

meLvin wrote:Salutare extreamcs, am vazut ca multi isi scaneaza/dau CNP-ul la anumite firme de hosting , nu mai face-ti prostia asta oameni buni , daca au CNP-ul dvs va pot face rau cat nici nu va imaginati , in cel mai rau caz le puteti da primele 7 cifre din buletin , acelea reprezinta sexul anul nasterii luna si ziua!

ESTE ILEGAL sa ceri cnp-ul cuiva.
Depinde ce intelegi si tu prin firme, daca te referi la "firme" cum sunt postate pe extream, copii care vand host, da, ai dreptate.

O firma mare, are nevoie de CNP, prin SRL isi asuma multe responsabilitati, mie spre exemplu la factura imi apare CNP-ul meu cat si CNP-ul persoanei de la xservers.
Armin van Buuren, Andrew Rayel, Above and Beyond, Markus Schulz, Paul Van Dyk, Tenishia,tyDi, Deadmau5
, Dash Berlin, Gareth Emery, Ferry Corsten, Ashley Wallbridge, Aly & Fila, W&W ....

Muzica Noua
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

28 Nov 2012, 15:20

Mie cand imi cere o firma CNP generez pe google un CNP si gata :))
CNP-ul este personal la fel ca pin-ul de la card.
User avatar
play()
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2012, 23:14
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Furien.DiaVoLa.Ro
SteamID: play_diavola
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Contact:

28 Nov 2012, 15:22

gloryous wrote:Mie cand imi cere o firma CNP generez pe google un CNP si gata :))
CNP-ul este personal la fel ca pin-ul de la card.
Da, si daca o sa iti ceara copie dupa buletin, cum fac despregazduire pentru activarea anumitor servicii, si isi dau seama ca acel CNP este fals, iti pot suspenda toate servicile pe motiv de frauda, iar tu n-ai ce sa le faci, poti sa-i dai in judecata, vor spune ca ai fost suspect de frauda :)
Armin van Buuren, Andrew Rayel, Above and Beyond, Markus Schulz, Paul Van Dyk, Tenishia,tyDi, Deadmau5
, Dash Berlin, Gareth Emery, Ferry Corsten, Ashley Wallbridge, Aly & Fila, W&W ....

Muzica Noua
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

28 Nov 2012, 15:38

Poate el nu s-a referit sa dai CNP la anumite firme de host (SRL) si asa, la misto, altor persoane pe mess, cine stie :-??
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

28 Nov 2012, 16:11

GYUKY wrote:
mariuss615 wrote:
GYUKY wrote:In afara de melvin si cosmin sunteti niste idi0ti care inca n-ati vazut lumina zilei mai mult de o ora pe zi. solozorn daca eu iti stiu nume, prenume, cnp, adresa il pot da politiei si imi da amenda pe numele tau si semnez la misto, tu n-ai cum sa demonstrezi ca n-ai semnat atunci. Eu personal cunosc cazuri de oameni fara PERMIS DE CONDUCERE, dar le-a venit acasa amenda pentru depasirea vitezei legale pe drum national, cum e posibil ? Apropo CNP = COD NUMERIC PERSONAL.
Deacord cu tine până la un punct. În lege scrie clar că se pot prelucra datele cu caracter personal doar cu acordul persoanei respective, iar acest lucru se poate introduce în TOS pe care de multe ori nu îl citim și il bifăm doar. Pentru a factura ceva nu este necesar cnpul, pentru un contract însă da. Teoretic acest lucru ține de politica firmei, de preferat este să nu se dea CNPul iar dacă este strict necesar să se dea date cu caracter personal se poate da la fel de bine seria de pe buletin. În mediul online este de preferat să nu se da deloc nicio dată personală pentru că nu au nevoie de așa ceva pentru a-ți livra și factura produsul. Firmele înscrise la registrul pentru colectarea datelor personale sau cum îi zice le excludem din start. Eu nu am găsit pe facturi cnpul și am câteva zeci de la magazinele online.
Ai reprodus ce am zis eu, adica CNP NU SE DA decat la autoritati si la contracte (contractele au in clauza nedezvaluirea datelor personale), de ce de acord pana intr-un anumit punct ? Care este acel punct ?
Sunt deacord cu tine până la partea cu amenda. Am fost luat la întrebări de un jandarm prin aprilie-martie că îi injuram cu voce la un concurs de drift unde eram spectator fără să-mi dau seama că erau în lateralul meu alți 2. Aveau la ei un aparat ce semăna cu o stație de emisie recepție unde mi-au scris numele și data nașterii și au găsit tot despre mine, ca în filme, CNP/Serie buletin/poză/adresă/când am dat la buci și ce mama dracu au mai găsit. Dacă dădeam un nume fals, cum mi-a trecut prin cap, clar se prindeau văzând poza respectivă. Nu știu cum stă treaba la rutieră pentru că nu am avut privilegiul de a fi oprit, dar bănuiesc că la fel. Orice inculpat pleacă de la prezumția de nevinovăție, nu tu trebuie să dovedești că nu ai semnat.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

28 Nov 2012, 16:17

mariuss615 wrote:
GYUKY wrote:
mariuss615 wrote: Deacord cu tine până la un punct. În lege scrie clar că se pot prelucra datele cu caracter personal doar cu acordul persoanei respective, iar acest lucru se poate introduce în TOS pe care de multe ori nu îl citim și il bifăm doar. Pentru a factura ceva nu este necesar cnpul, pentru un contract însă da. Teoretic acest lucru ține de politica firmei, de preferat este să nu se dea CNPul iar dacă este strict necesar să se dea date cu caracter personal se poate da la fel de bine seria de pe buletin. În mediul online este de preferat să nu se da deloc nicio dată personală pentru că nu au nevoie de așa ceva pentru a-ți livra și factura produsul. Firmele înscrise la registrul pentru colectarea datelor personale sau cum îi zice le excludem din start. Eu nu am găsit pe facturi cnpul și am câteva zeci de la magazinele online.
Ai reprodus ce am zis eu, adica CNP NU SE DA decat la autoritati si la contracte (contractele au in clauza nedezvaluirea datelor personale), de ce de acord pana intr-un anumit punct ? Care este acel punct ?
Sunt deacord cu tine până la partea cu amenda. Am fost luat la întrebări de un jandarm prin aprilie-martie că îi injuram cu voce la un concurs de drift unde eram spectator fără să-mi dau seama că erau în lateralul meu alți 2. Aveau la ei un aparat ce semăna cu o stație de emisie recepție unde mi-au scris numele și data nașterii și au găsit tot despre mine, ca în filme, CNP/Serie buletin/poză/adresă/când am dat la buci și ce mama dracu au mai găsit. Dacă dădeam un nume fals, cum mi-a trecut prin cap, clar se prindeau văzând poza respectivă. Nu știu cum stă treaba la rutieră pentru că nu am avut privilegiul de a fi oprit, dar bănuiesc că la fel. Orice inculpat pleacă de la prezumția de nevinovăție, nu tu trebuie să dovedești că nu ai semnat.
Ce am zis eu este facut cu buna stiinta de catre inculpat si organele de politie, se pun de comund acord si respectivul scapa doar cu buzunarele goale, iar organele de politie isi fac norma de amnezi pe zi :)
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 413 guests