Mana stanga, ambele oase rupte.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

11 Jun 2013, 22:28

Si eu am avut mana rupta de 2 ori de la incheietura de unde incepe palma(fara oase rupte) si sincer iti spun nici in ziua de azi nu pot face macar 1 tractiune, forta am in mana dar problema e cand sa ma ridic imi pocneste osu si daca nu ma dau jos de la bara incep durerile.Tot ce pot spune e ca la tine e chiar grav daca alea chiar sunt radiografiile tale oricum nu o sa se prinda la loc cum erau odata dat fiind ca eu am avut mana rupta cand aveam 4,5 ani deci au trecut o gramada de ani si tot mai am mici inconveniente.
RoyalServer 2
User avatar
Edi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1447
Joined: 16 Mar 2012, 17:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Stii ce zic?
SteamID: Privat
Reputatie: Nume anterior: aimshot.
Has thanked: 58 times
Been thanked: 102 times
Contact:

12 Jun 2013, 13:40

raiden wrote:Si eu am avut mana rupta de 2 ori de la incheietura de unde incepe palma(fara oase rupte) si sincer iti spun nici in ziua de azi nu pot face macar 1 tractiune, forta am in mana dar problema e cand sa ma ridic imi pocneste osu si daca nu ma dau jos de la bara incep durerile.Tot ce pot spune e ca la tine e chiar grav daca alea chiar sunt radiografiile tale oricum nu o sa se prinda la loc cum erau odata dat fiind ca eu am avut mana rupta cand aveam 4,5 ani deci au trecut o gramada de ani si tot mai am mici inconveniente.
Commentul asta m-a lasat putin pe ganduri, o sa intreb si doctorii, normal, dar am vrut sa aud si de la altii, mai astept.
Cine vine beat beat
Cine vine rupt
Cine bea, Cine trage, Cine sare la f**ut
DaLypz
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 88
Joined: 26 Jul 2011, 18:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Vand GameMode GodFather
Contact:

22 Aug 2013, 01:51

Hai sa-ti spun exact.
Eu am avut fractura dubla, antebrat drept, ambele oase erau bagate una sub cealalta, am facut o operatie, mi-au bagat 2 tije, dupa o saptamana si ceva mi s-a infectat si a fost nevoie de o alta operatie, in care s-a curatat locul, introdus o sonda, dupa 3 saptamani am fost externat.
Am stat cca 2 luni jumatate aproape 3 cu atela, 6 luni cu tijele.
La pansat din 2 in 2 zile.

Nu stiu de ce fel de doctor ai avut parte, tinand cont ca in Timisoara, Cluj sunt pe primele doua locuri cand vine vorba de medici, dar ma mira faptul ca nu ti-au introdus tije, atat timp cat mana ti-a fost fracturata, asa daca ti-au pus doar o atela nu prea rezolva nimic, fiindca oasele nu au puncte de sustinere, decat atela, dar daca misti putin mana te doare ca dracu si risti sa nu ti se lipeasca oasele.
Doar atela se pune la luxari si altele de genul, la fracturi intervine chirurgia obligatorie ( unde ti se introduc tije, eventual suruburi daca este vorba de incheieturi ), asta orice medic ti-o poate spune.

Recuperarea consta undeva in 5 ani, revenire completa, dupa circa 2 ani poti face efort fizic ca inainte ( asta daca s-au ocupat doctorii ca lumea de tine si ti-au pus mana la punct corect, ceea ce aici nu prea se dovedeste )

Eu mi-am rupt-o la 12 ani, adica acum 4 ani jumatate, daca incerc sa fac o tractiune, ma lasa mana rapid si incepe sa ma doara ( oricum, de asta vreau sa ma ocup, o radiografie ceva, sa fiu sigur ca n-am probleme de deplasarea oaselor sau altele de genul fiindca uneori "suprasolocit" antebratul).
Daca fac flotari, dupa vreo 20 incep sa simt ca-mi "lesina" mana.
Si am observat ca am si ceva probleme cu ligamentele, dar tin cont si de faptul ca inca nu pot spune ca m-am recuperat complet, deabia la 6 ani de la operatie voi vedea.

Stiu ca topicul e vechi, dar nu prea ( 2 luni ), banuiesc ca nici acum nu ti-e ok mana si de asta ti-am dat un sfat, tinand cont ca si eu am trecut prin astea ( chiar mai rau mi-am rupt-o eu, era ca un sarpe, indoit, ambele oase bagate una sub alta, etc, pacat ca n-am radiografie )

P.S. Uite aici, o poza, ceva de genul am avut-o eu, doar ca ambele oase Image
Last edited by DaLypz on 22 Aug 2013, 02:05, edited 2 times in total.
Vand steamuri la preturi de criza, PM ME.
User avatar
messi79
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 10 Jun 2010, 12:29
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Ban 3 luni
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Contact:

22 Aug 2013, 01:58

De la atat laba ti se rupe mana.
Last edited by fabr1s on 22 Aug 2013, 02:44, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit un avertisment pentru offtopic și înjurii.
DaLypz
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 88
Joined: 26 Jul 2011, 18:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Vand GameMode GodFather
Contact:

22 Aug 2013, 02:06

messi79 wrote:De la atat laba ti se rupe mana.
Pune mana pe o carte de romana, ca te lupti cu ea.
Vand steamuri la preturi de criza, PM ME.
User avatar
Edi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1447
Joined: 16 Mar 2012, 17:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Stii ce zic?
SteamID: Privat
Reputatie: Nume anterior: aimshot.
Has thanked: 58 times
Been thanked: 102 times
Contact:

22 Aug 2013, 08:56

DaLypz wrote:Hai sa-ti spun exact.
Eu am avut fractura dubla, antebrat drept, ambele oase erau bagate una sub cealalta, am facut o operatie, mi-au bagat 2 tije, dupa o saptamana si ceva mi s-a infectat si a fost nevoie de o alta operatie, in care s-a curatat locul, introdus o sonda, dupa 3 saptamani am fost externat.
Am stat cca 2 luni jumatate aproape 3 cu atela, 6 luni cu tijele.
La pansat din 2 in 2 zile.

Nu stiu de ce fel de doctor ai avut parte, tinand cont ca in Timisoara, Cluj sunt pe primele doua locuri cand vine vorba de medici, dar ma mira faptul ca nu ti-au introdus tije, atat timp cat mana ti-a fost fracturata, asa daca ti-au pus doar o atela nu prea rezolva nimic, fiindca oasele nu au puncte de sustinere, decat atela, dar daca misti putin mana te doare ca dracu si risti sa nu ti se lipeasca oasele.
Doar atela se pune la luxari si altele de genul, la fracturi intervine chirurgia obligatorie ( unde ti se introduc tije, eventual suruburi daca este vorba de incheieturi ), asta orice medic ti-o poate spune.

Recuperarea consta undeva in 5 ani, revenire completa, dupa circa 2 ani poti face efort fizic ca inainte ( asta daca s-au ocupat doctorii ca lumea de tine si ti-au pus mana la punct corect, ceea ce aici nu prea se dovedeste )

Eu mi-am rupt-o la 12 ani, adica acum 4 ani jumatate, daca incerc sa fac o tractiune, ma lasa mana rapid si incepe sa ma doara ( oricum, de asta vreau sa ma ocup, o radiografie ceva, sa fiu sigur ca n-am probleme de deplasarea oaselor sau altele de genul fiindca uneori "suprasolocit" antebratul).
Daca fac flotari, dupa vreo 20 incep sa simt ca-mi "lesina" mana.
Si am observat ca am si ceva probleme cu ligamentele, dar tin cont si de faptul ca inca nu pot spune ca m-am recuperat complet, deabia la 6 ani de la operatie voi vedea.

Stiu ca topicul e vechi, dar nu prea ( 2 luni ), banuiesc ca nici acum nu ti-e ok mana si de asta ti-am dat un sfat, tinand cont ca si eu am trecut prin astea ( chiar mai rau mi-am rupt-o eu, era ca un sarpe, indoit, ambele oase bagate una sub alta, etc, pacat ca n-am radiografie )

P.S. Uite aici, o poza, ceva de genul am avut-o eu, doar ca ambele oase Image
Mersi frumos de raspuns, dar nu am prea activat in categoria asta si nu am vazut postul tau.Mana e bine acum am scos-o din ghips, oasele s-au prins acum mai foarte foarte putin trebuie sa se refaca si vizual este ca noua, doar vizual.
Cine vine beat beat
Cine vine rupt
Cine bea, Cine trage, Cine sare la f**ut
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 431 guests