Mate - info -> Clasa a IX

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

27 Mar 2015, 05:39

Nu intelege gresit, mate-info e inca cel mai bun profil din pricina faptului ca la o scoala normala cei mai buni profesori sunt alesi pentru mate-info.
O sa te doara putin in a 12-a cand o sa vezi din ce dai bac-ul la matematica dar nu e imposibil, trebuie doar sa inveti si ai pe net o gramada de resurse. Chiar daca nu iti place informatica poti alege dintre biologie, fizica si chimie la bac. Deci informatica (programare pascal/C++) nu te opreste prea mult.

Eu iti recomand doar profil intensiv engleza, chiar daca nu stii engleza prea bine zic eu ca ar fi foarte foarte important sa ajungi la mate-info intensiv engleza si sa alegi grupa cu profesorul mai bun si mai sever. (va fi o grupa de inceaptori si avansati) O sa ai nevoie de engleza de un nivel cat mai bun, aproape nativ daca esti capabil.
RoyalServer
User avatar
@Nonamed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1373
Joined: 05 Dec 2014, 15:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am
Detinator server CS: Nu am
SteamID: Nu am
Fond eXtream: 0
Location: Bacău

27 Mar 2015, 07:47

Sincer eu nu stiu la eng nici vb de grupa a 3a nu stiu nimic. ... mate nu imi place deloc... info as vrea da invat atunci unde sa merg la ce profil ? Oricum multumesc tuturor
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

27 Mar 2015, 07:56

Acum trebuie sa lamurim daca stii matematica si nu iti place sa inveti sau nu stii matematica chiar daca inveti si nici nu iti place.

Totusi nu vad cum ai intra la un liceu de mate-info daca nu stii matematica decent.
User avatar
@Nonamed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1373
Joined: 05 Dec 2014, 15:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am
Detinator server CS: Nu am
SteamID: Nu am
Fond eXtream: 0
Location: Bacău

27 Mar 2015, 08:02

Pai fiind profil mate trebuie sa fiu bun am luat 4, 65 la sim la test am luat 8 ... nu stiu eu fac pregatire invat formulele aria bazei toate *** ..... dar eu sincer vreau sa invat un limbaj
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

27 Mar 2015, 08:09

Eu recomand exclusiv profilul mate-info si din cauza anturajului, la orice alt profil o sa dai de jumatate de clasa (dupa putin timp toata clasa) caruia nu ii pasa de note sau freaca menta, totusi daca iti plac jocurile de calculator ai sanse sa nimeresti cu oameni pe info care n-au jucat in viata lor un joc de calculator. La noi eram singurul care se juca pe calculator, dar la filo jumatate de clasa freca menta cu jocuri si genul. La mate-info la o clasa mai buna deja esti special daca ai media sub 9, am auzit si de clase la care cea mai mica medie era 9.60 sau ceva de genul. (asta inseamna ca ai 10-9 la tot si un 6-7 la mate)

Sa nu crezi ca inveti ceva practic la info in scoala, nu inveti, dar in schimb daca ai un profesor bun de engleza, de germana, de romana deja ai ales bine profilul.
Daca vrei sa inveti sa faci aplicatii de telefon, aplicatii web, aplicatii desktop trebuie sa te uiti la tutoriale, sa citesti documentatie, chiar carti si sa le faci, cel mai important e sa te apuci de ceea ce vrei, ca dupa google e prietenul tau.

O alta idee, daca cumva iti permiti sa inveti germana/olandeza/o alta limba a unei tari civilizate muta-te din tara asta cat mai poti.
User avatar
Hypnos
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 77
Joined: 13 May 2014, 21:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Offline
SteamID: doublego
Location: Romania, Botoşani
Has thanked: 1 time

27 Mar 2015, 08:46

Dacă vrei să te duci pe informatică intensiv nu e obligatoriu sa stii ceva din gimnaziu. In momentul in care ajungi la liceu mai intai faci pseudocod, adica o iei de la 0, daca ai profesor bun iti explica tot. Un exemplu sugestiv in acest sens este propria mea experienta, desi n-am facut informatica in gimnaziu am participat la olimpiada dintr-a 9-a la informatica, am luat locul 5 pe judet si n-am invatat nimic acasa, doar ce faceam in clasa, dar pentru asta trebuie sa "prinzi" si tu ce-ti spune profesorul. Ai sa vezi ca o sa-ti placa informatica, mai ales cand o sa treci din pseudocod in codeblocks. Daca o sa-ti placa, ai sa vezi ca ai sa intelegi din clasa, nu o sa fie nevoie sa deschizi niciodata caietul.

Cat despre program, la mate-info intensiv ai sa ai 3 ore de laborator si 3 de T.I.C pe saptamana, dar cum spune profesorul meu de informatica: "T.I.C-ul e pentru poetii de la filologie, noi suntem baieti destepti, facem doar laborator". Daca o sa ai de gand sa te duci la mate-info intensiv, tot ce-ti doresc e sa iti pice un profesor ca al meu, e si cel mai bun din judet, dar e si panarama cu el, "gogule".
Image
User avatar
@Nonamed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1373
Joined: 05 Dec 2014, 15:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am
Detinator server CS: Nu am
SteamID: Nu am
Fond eXtream: 0
Location: Bacău

27 Mar 2015, 14:41

Multumesc tutoror pentru pareri! Se merita sa merg la stiinte sociale?
User avatar
Adiq
Moderator
Moderator
Posts: 2339
Joined: 24 Aug 2012, 00:17
Detinator Steam: Da
CS Status: on fiRe
SteamID: raheembaws
Reputatie: Moderator
Nume anterior : Adi.; DUje eXtream
0.2/3
Location: Bogotá
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times
Contact:

27 Mar 2015, 23:15

o sa te omoare matematica in clasele mai mari. o sa iti fie foarte greu, dar daca iti place o sa te descurci.

daca vrei sa fi mai relaxat ti-as recomanda stiinte sociale. e adevarat ca dai teza la logica si engleza, dar nu e greu deloc. eu la inceputul clasei a 9-a eram prastie la engleza, dar pe parcurs recuperezi si o sa ti se para usor.
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

27 Mar 2015, 23:16

Cel mai bine la stiinte sociale sau econimic :)
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
User avatar
bnt
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 594
Joined: 07 Mar 2015, 12:01
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0

28 Mar 2015, 10:58

dDow wrote:Cel mai bine la stiinte sociale sau econimic :)
Trebuie sa faci facultate pentru astea,la mate-info inveti programare etc.poti sa iti gasesti de lucru
Image
User avatar
JusT.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 761
Joined: 24 Jun 2013, 14:27
Detinator Steam: Da
SteamID: justsstyle
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (5 apr - 5 mai - acces in club)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

28 Mar 2015, 13:07

Eu sunt la Vranceanu mate-info intensiv engleza , iti recomand sa dai la mate-info simplu , oricum stai calm ca mare ***** tot nu o sa inveti daca dai la mate.info intensiv info sau simplu , "phpp / mysql / c++" din astea 3 inveti doar c++ si ala la un nivel de incepator, mai bine incerci tu sa inveti singur acasa aceste limbaje , ca la scoala nu faci nimic.
[E]xPeRiEnCe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1671
Joined: 31 Oct 2009, 15:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Location: CLUJ-NAPOCA
Has thanked: 45 times
Been thanked: 147 times

28 Mar 2015, 13:24

IsTI37 wrote:Eu recomand exclusiv profilul mate-info si din cauza anturajului, la orice alt profil o sa dai de jumatate de clasa (dupa putin timp toata clasa) caruia nu ii pasa de note sau freaca menta, totusi daca iti plac jocurile de calculator ai sanse sa nimeresti cu oameni pe info care n-au jucat in viata lor un joc de calculator. La noi eram singurul care se juca pe calculator, dar la filo jumatate de clasa freca menta cu jocuri si genul. La mate-info la o clasa mai buna deja esti special daca ai media sub 9, am auzit si de clase la care cea mai mica medie era 9.60 sau ceva de genul. (asta inseamna ca ai 10-9 la tot si un 6-7 la mate)

Sa nu crezi ca inveti ceva practic la info in scoala, nu inveti, dar in schimb daca ai un profesor bun de engleza, de germana, de romana deja ai ales bine profilul.
Daca vrei sa inveti sa faci aplicatii de telefon, aplicatii web, aplicatii desktop trebuie sa te uiti la tutoriale, sa citesti documentatie, chiar carti si sa le faci, cel mai important e sa te apuci de ceea ce vrei, ca dupa google e prietenul tau.

O alta idee, daca cumva iti permiti sa inveti germana/olandeza/o alta limba a unei tari civilizate muta-te din tara asta cat mai poti.
Eu am avut norocul ca am intrat in cel mai fain anturaj care poate exista pe un profil mate-info. 3 ani pe aproape toata clasa ne-a durut fix in banana de tot. Cluburi, betii, meciuri peste meciuri.

Diferenta intre cei care intra la filo, stiinte si cei care sunt la mate-info este ca in primele doua cazuri elevii ajung dimineata acasa din club rupti si dorm toata ziua, iar cei de la profilul real se duc la cursuri, indiferent de cat de copti sunt. Asa e mentalitatea si asta spune multe despre caracterul persoanelor.

Abia prin decembrie 2013(ultimul an) ne-am apucat sa invatam calumea pentru BAC. Drept pentru care in ciuda spuselor profilor cum ca ne-am pica toti examenul, am reusit sa promovam toti in mare stil.

Depinde de ce clasa prinzi, de cum sunt persoanele. Trebuie sa ai macar vreo 10 persoane cu care sa fii pe aceeasi frecventa.

Profilul real nu e greu. Atata timp cat esti istet&descurcaret, atat in cazul promovarii materiilor cat si in acoperirea zilelor in care ai chiulit.

*Toti care au stat sa invete 4 ani si nu au iesit din casa cand au fost chemati la un bairam(sobolanii de biblioteca) au luat note mai mici ca noi, oile alea negre ce rupeam mesele.

Orice liceu ai alege, fa-ti prieteni, distreaza-te. Insa sa stii cand sa tragi linie si sa te apuci sa inveti.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information