Pc merita ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

14 Oct 2016, 19:10

Mai potoliti-va cu razboiul asta INTEL/AMD. Companiile astea isi targeteaza clientii dupa nevoi. Hai sa comparam si BMW cu Dacia daca e sa o luam asa.

Intel se axeaza pe clientii cu o situatie financiara buna si pe clasa business si ofera performanta de top.
AMD se axeaza pe clientii care vor performanta ok/mediocra la bani putini.

Nu va inteleg nici de ce comparati procesoare intel de 1200+ lei cu AMD de 500-600 lei :meme
Incetati sa mai comparati, ca o faceti gresit.
RoyalServer 2
User avatar
qpain
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 274
Joined: 09 Oct 2016, 10:37
Detinator Steam: Da
CS Status: Tralala~
SteamID: theodorescualex
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Breaza, Prahova
Been thanked: 3 times
Contact:

14 Oct 2016, 19:40

Eu zic ca da.
User avatar
Ramb00
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 966
Joined: 12 Feb 2014, 17:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Nume anterior: Claudiu123
Location: Calarasi
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

14 Oct 2016, 19:54

Daca tot s-a deschis topicu asta se merita? Eu l-am facut.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2131934/
Image
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

14 Oct 2016, 20:05

BRANDY #1 wrote:Nu. Procesor poti sa iei un AMD de 3 ori mai ieftin cu aceleasi performante. In sensul ca ruleaza orice joc pe high.
Da ma, nimic de zis. In mare parte ai dreptate. Nu prea am chef sa stau sa-ti dau cateva zeci de argumente dar ma rog. Inteleg, esti utilizator de AMD, esti foarte multumit de el, l-ai cumparat la un pret bun ~100 si cv de lei ( pret la care cumperi Dual-Core SH de la Intel ), bun am inteles asta. Pentru tine conteaza doar urmatoarea chestie: sa ruleze jocul, dupa cum spui tu "la high", dar ceea ce, probabil, nu stii despre "high" este ca mananca in general memorie VRAM, nu are foarte mare impact asupra procesorului grafic. Si eu joc GTA 5 pe Ultra si am Dual-Core, dar am FXAA ( daca pun MSAA ~4x, Tessellation si Ambient Oclusion am 5 FPS din 30-35 ), Umbrele pe low, etc. Tot greul ti-l duce placa video, care probabil isi mai face si bottleneck destul de des.

Ia spre exemplu Assassins Creed Syndicate, daca tu il joci cu totul la maxim, minim MSAA 8x si toate efectele alea pe ON in minim 30 FPS esti bun, eu iti promit ca n-ai sa scoti mai mult de 15-20 FPS. Ei bine atunci vino si pune un i7 pe langa configuratia ta si o sa vezi atunci diferenta. In momentul de fata nu exista amd care sa scoata mai mult de 30 FPS in 4k ( si doar cele din seria FX-9 sunt capabile sa duca un joc la 4k, oricat de putin FPS ar scoate ).

Pentru gaming Full HD cu detalii in limita... bunului simt, ca sa-i zic asa, AMD-urile sunt foarte OK, intotdeauna ar trebui luate in calcul ca prima optiune pentru un PC de gaming de buget, in rest cam atat stiu, sa nu te astepti la altceva.

@ Claudiu : nu ai nevoie de sursa aia, care oricum nu isi merita banii, pentru configuratia ta. Depinde si ce vrei sa te joci, ca GTX 750 TI e cam depasit. Ii cam stramba nanau un RX 460 4GB ( chiar si aia de 2 ), poti pune chiar si un RX 470.
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

14 Oct 2016, 20:12

Asta incercam sa-i explic si lui. Daca nu e programator sau editor video sau mai stiu eu ce, nu are rost sa iroseasca atatia bani pe Intel. La Intel platesti firma, ca la Apple. Or fi mai bune ca AMD, dar preturile sunt nesimtite rau.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
User avatar
Ramb00
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 966
Joined: 12 Feb 2014, 17:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Nume anterior: Claudiu123
Location: Calarasi
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

14 Oct 2016, 21:52

@ tre3fla deci spui sa renunt definitiv la sursa si sa cumpar placa ai video? Eu mai mult o sa ma joc cs go poate overwatch depinde si ce mai apare, dar in special cs go.
Se va simti diferenta fara sursa? Ma refer la temperaturi si performanta pc-ului.
Image
User avatar
iKrown
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 19 Sep 2016, 21:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Oct 2016, 21:57

Claudiu123 wrote:@ tre3fla deci spui sa renunt definitiv la sursa si sa cumpar placa ai video? Eu mai mult o sa ma joc cs go poate overwatch depinde si ce mai apare, dar in special cs go.
Se va simti diferenta fara sursa? Ma refer la temperaturi si performanta pc-ului.
Ce treaba are sursa de alimentare care alimenteaza componentele din computer cu temperaturi si performanta, daca tu bagi stecherul de la masina de spalat la 380v in loc de 220v crezi ca spala mai bine? :') :')

Raspunsul este NU.
User avatar
Ramb00
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 966
Joined: 12 Feb 2014, 17:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Nume anterior: Claudiu123
Location: Calarasi
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

14 Oct 2016, 21:57

iKrown wrote:
Claudiu123 wrote:@ tre3fla deci spui sa renunt definitiv la sursa si sa cumpar placa ai video? Eu mai mult o sa ma joc cs go poate overwatch depinde si ce mai apare, dar in special cs go.
Se va simti diferenta fara sursa? Ma refer la temperaturi si performanta pc-ului.
Ce treaba are sursa de alimentare care alimenteaza componentele din computer cu temperaturi si performanta, daca tu bagi stecherul de la masina de spalat la 380v in loc de 220v crezi ca spala mai bine? :') :')

Raspunsul este NU.
Atunci care e rolul ei?
Image
User avatar
iKrown
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 19 Sep 2016, 21:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Oct 2016, 22:08

Claudiu123 wrote:
iKrown wrote:
Claudiu123 wrote:@ tre3fla deci spui sa renunt definitiv la sursa si sa cumpar placa ai video? Eu mai mult o sa ma joc cs go poate overwatch depinde si ce mai apare, dar in special cs go.
Se va simti diferenta fara sursa? Ma refer la temperaturi si performanta pc-ului.
Ce treaba are sursa de alimentare care alimenteaza componentele din computer cu temperaturi si performanta, daca tu bagi stecherul de la masina de spalat la 380v in loc de 220v crezi ca spala mai bine? :') :')

Raspunsul este NU.
Atunci care e rolul ei?
SA ALIMENTEZE PIESELE DIN UNITATE SI SA TRANSFORME CURENTUL ALTERNATIV IN CURENT CONTINUU, mama ei de viata daca nu stim nici ce este aia sursa si ce face.Sa nu schimbi becuri ca te electrocutezi!
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

14 Oct 2016, 23:30

Nu zic ma sa renunti definitiv la sursa, ce ai :)) Zic ca nu are rost sa pui sursa aia, gasesti mai ieftine, cum ar fi :
450W - minim 360W garantat
500W, scoate vreo 300 minim

Ma rog, intelegi tu, vezi numai sa aiba mufa de 6 pini PCI pentru placa video, chiar daca nu necesita este mai bine sa ai, mai ales in cazul in care vreodata o sa-i faci OC slotul simplu o sa faca fata.

Cu banii econimisiti poti face altceva, sa mai pui rami ( daca ai sloturi ), sa pui ventilatoare pe carcasa, sa-ti ei un cooler after-market pentru procesor, vezi tu...
User avatar
xGod
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 420
Joined: 19 Aug 2016, 17:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Leading the World
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (16 oct - 16 dec)
-1 warn (2 luni club)
Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Oct 2016, 23:43

NU !

Procesorul e bun, dar placa video lasa de dorit.

Cea mai buna combinatie: Intel I7 + nVidia ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information