Meserias

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

09 Oct 2019, 19:33

Salutare, vin si eu cu o problema, taica meu cu o recomandare la unu, a angajat un mserias sa faca in casa(hol si doua balnoace) peretii, meseriasul a zis ca 1600 lei, dar cu avans, i-a dat 500 lei, a venit prima zi a stat 30 minute sa vada ce e de facut si a mai cerut 600 lei, i-a dat, apoi a venit 2-3 zile, a pus polistiren , doar in cele doua balcoane si in hol a ras un perete si a mai cerut 300 lei , i-a dat si dupa nu mai vrea sa vina, a fost la politie, dar aia au zis ca nu s-a facut contract si ca na nu pot face nimic.
Deci chiar nu se face nimic? ca la munca care a facut-o niste vecini au spus maxim 500 lei asa din mila sa-i ramana din 1400 lei dati.
RoyalServer 2
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

09 Oct 2019, 19:42

Daca n-ai contract nu ai cum dovedi ca voi ati avut o intelegere. Asta e, legal nu prea ai ce face.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

09 Oct 2019, 19:55

Sculele a ramas la taicameu si le vrea , dar nu vrea sa mai faca nimic si vrea sa ramana si cu banii.
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

09 Oct 2019, 20:02

=))))))))))
Eu nu înţeleg de ce ai face aşa ceva. Cum să-i dai banii înainte?
Nu-i mai da sculele, dacă le vrea, la muncă. Nu se poate face nimic altceva.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

09 Oct 2019, 20:31

Pai na cu recomandari de la altii , prinzi incredere...
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

09 Oct 2019, 21:08

Zi-i sa isi ia adio de la scule daca nu iti da banii inapoi.
Daca nu ii convine, sa se duca la politie sa demonstreze ca is ale lui :))
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

09 Oct 2019, 21:18

notorietate wrote:
09 Oct 2019, 20:49
Sigur o sa te ajute cu problema asta vreunu de aici de pe extreamcs :))))
ba si mor cand vad ce fel de subiecte postati
Pai la cate tepe se da aici pe forum, na poate un tepar cu experienta stie un raspuns.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Oct 2019, 22:05

Era o vorba "Prosti gramada", scuze dar iti meriti soarta.Nu se da avans, parintii varului meu mai mic lucreaza amandoi in franta de 12 ani si intre timp si-au luat apartament dupa o perioada se stricase centrala.Mi-a zis matusa mea sa ma ocup eu de treaba asta ca o sa am si eu un bonus, tot asa imi recomandase un vecin care este electronist pe un "meserias".L-am sunat si i-am zis sa vina pentru a verifica centrala si sa imi spuna ce defect are, constata el si imi spune de o piesa dupa care imi zice ca costa in jur de 950 - 1000 ron piesa si 100 ron constatarea si ca mi-o cumpara el.I-am spus in felul urmator, inca nu am banii acestia pentru piesa doar constatarea sa imi spuna de unde o pot cumpara ca imi trimite matusa banii si ca vrea si factura.Am cumparat piesa dupa vreo 2 zile si cand l-am sunat nu mai raspundea, 3 zile am insistat si n-am mai dat de el si bineinteles ca piesa costa doar 390 ron deci avea parte de ciubuc omul.

Asa ca nu mai da banii inainte ca la curve.
Image
User avatar
Fisherr
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 17
Joined: 06 Jul 2019, 22:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times

09 Oct 2019, 23:37

Asta e invatare de minte. Nu ai contract, nu ai ce face. Banii nici la curve nu prea ii dau inainte.

PS: pastreaza sculele.
Fishing Planet Romania - https://fishingplanet.ro/
User avatar
Megatron
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 696
Joined: 16 May 2018, 04:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterior: Gheorghe_cs16
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

10 Oct 2019, 00:56

sergiu4995 wrote:
09 Oct 2019, 19:33
Salutare, vin si eu cu o problema, taica meu cu o recomandare la unu, a angajat un mserias sa faca in casa(hol si doua balnoace) peretii, meseriasul a zis ca 1600 lei, dar cu avans, i-a dat 500 lei, a venit prima zi a stat 30 minute sa vada ce e de facut si a mai cerut 600 lei, i-a dat, apoi a venit 2-3 zile, a pus polistiren , doar in cele doua balcoane si in hol a ras un perete si a mai cerut 300 lei , i-a dat si dupa nu mai vrea sa vina, a fost la politie, dar aia au zis ca nu s-a facut contract si ca na nu pot face nimic.
Deci chiar nu se face nimic? ca la munca care a facut-o niste vecini au spus maxim 500 lei asa din mila sa-i ramana din 1400 lei dati.
Asa meriti mai bine pleci si te angajezi in urmatoarele TARI daca vrei sa ai un vitor asigurat! :helmet:
Recomand urmatoarele ( Elvetia , America , Anglia , Germania , Sudeia , Olanda , Norvegia , Andora) joburile le poti gasi pe internet si ai o gramada de variante doar skillurile la respictivului job cu care vrei sa il ai :hand_to_chin: . Asa ca fugi cat te tin picioarele! :footprints: :footprints: Lasate de Romania si mai vi in vizta doar la vara la mare sau de sarbatori de craciun in famile... :flexed_biceps:
Last edited by HecaTe on 10 Oct 2019, 09:15, edited 1 time in total.
Reason: offtopic
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

10 Oct 2019, 14:14

Ba da, se poate face. Politia in schimb, nu poate face nimic. Este letigiu civil. Singura solutie ar fi sa te duci si sa-l dai in judecata. Nu stiu ce vei rezolva, insa va fi cuvantul tau impotriva cuvantului sau. Mai exact, asa cum tu iti spui parerea in fata instantei, si el poate spune ca asa v-ati inteles de la bun inceput. Ce dovezi plauzibile ai sa predai instantei? Pe langa asta, poti sa ai in vedere faptul ca cheltuielile de judecata costa (de obicei nu costa putin si pot trece cu mult de prejudiciul tau), si nu stiu sigur daca vei putea sa ceri sa le plateasca el si pe acestea dupa proces.

PS: Cum l-a angajat? Cu acte? Contract temporar?
PS2: Omul acela reprezinta o firma si a eliberat vreo factura / chitanta / a facut vreun contract? Fara chestiile astea, te poti baza pe varianta de mai sus. E singura solutie legala.

Ca sa intelegi exact la ce ma refer: Da un click aici.
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

10 Oct 2019, 14:53

zark wrote:
10 Oct 2019, 14:14
Ba da, se poate face. Politia in schimb, nu poate face nimic. Este letigiu civil. Singura solutie ar fi sa te duci si sa-l dai in judecata. Nu stiu ce vei rezolva, insa va fi cuvantul tau impotriva cuvantului sau. Mai exact, asa cum tu iti spui parerea in fata instantei, si el poate spune ca asa v-ati inteles de la bun inceput. Ce dovezi plauzibile ai sa predai instantei? Pe langa asta, poti sa ai in vedere faptul ca cheltuielile de judecata costa (de obicei nu costa putin si pot trece cu mult de prejudiciul tau), si nu stiu sigur daca vei putea sa ceri sa le plateasca el si pe acestea dupa proces.

PS: Cum l-a angajat? Cu acte? Contract temporar?
PS2: Omul acela reprezinta o firma si a eliberat vreo factura / chitanta / a facut vreun contract? Fara chestiile astea, te poti baza pe varianta de mai sus. E singura solutie legala.

Ca sa intelegi exact la ce ma refer: Da un click aici.
Man, omul nu a angajat pe nimeni, pur și simplu i-a dat banii pentru un serviciu. "Meseriașul" nu a fost angajat, n-are firmă și etc. Aberezi cu instanta, mergi in instanta să ce? Să achiți cheltuielile de judecată care sunt mai mari decât îi datorează persoana acuzată?
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information