Metode de dat burta jos ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mallem
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 23
Joined: 24 Jun 2015, 12:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Latru lung la luna
Fond eXtream: 0
Location: Istanbul

04 Jul 2015, 22:44

Ma ustura ochii sincer la ce comentarii am citit.
1) De la abdomene nu o sa dai burta jos in veci.
2) Nu te lua dupa aia care iti zic sa alergi. E o prostie. Alergatul metine pulsul undeva la 150-160 bpm unde corpul nu are destul timp sa proceseze grasimea din corp si va apela la carbohidrati iar daca nu ai carbohidrati destui va apela la proteine , adica la masa ta musculara + ca iti vei distruge articulatiile in timp.
3)Iti recomand antrenamentele de tip cardio cu greutati la intensitate mare. Fa un antremant cu greutati de 30 de minute iar dupa ce vei arde tot glicogenul din muschi , corpul tau va arde grasimi pana la 24 ore dupa antrenament.
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

04 Jul 2015, 22:50

Baga haltere si 7 minute workout-uri :)
Respectiv mananca mai putin si mai sanatos, problema ta mai poate fi si berea. (limiteaza-te la maxim 1L)

In rest cardio cu inot, cardio la sala cu antrenor (nu zumba si prostii ci normal cu greutati).
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

04 Jul 2015, 23:23

Am slabit 15kg+ in cateva luni,daca vrei ma asculti,daca nu,nu.

Lasa chipsurile si sucurile,asta e una.

Fara mancat seara,2 mese pe zi,painea interzisa,fara combinatii cartofi prajiti cu carne.A doua masa sa fie pana in ora 17,restul poa' sa fie caise si alte fructe de vara.

+Haltere ca sa nu pierzi din musculatura,daca slabesti si nu faci miscare,iti pierzi toata forta,devii o fleaşcă.Pe langa haltere,iti recomand o saltea de izopren si pe ea poti face diverse exercitii pentru slabire,se gasesc foarte usor(exercitiile) pe internet.

Succes.Eu am reusit.
User avatar
everest.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 881
Joined: 14 Oct 2012, 23:39
Detinator Steam: Da
SteamID: everest_noss
Reputatie: Nume anterior: l0gaN
Membru club (1 martie - 1 mai)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Iasi

05 Jul 2015, 00:47

Renunta la unele produse (paine , alimente fast-food)
Mananca mai sanatos si fa sport .
User avatar
kingdwr
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2801
Joined: 23 Apr 2011, 23:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nick anterior: Cosmin, divaio
Has thanked: 72 times
Been thanked: 290 times

05 Jul 2015, 00:59

sala + cardio + alimentatie
Clint
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 550
Joined: 31 Mar 2013, 15:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 35 times
Been thanked: 21 times

05 Jul 2015, 08:24

Nu prea sunt alte metode eficiente, inafara de sala sau mai bine zis exercitiile fizice. Pentru ca chiar daca esti la deficit caloric tot la un moment dat o sa stagnezi. Cel mai bine faci exercitii pentru forta in interval de 5-15 rep cu greutatea corpului. Nu stiu cat procent de grasime ai...dar un prieten a slabit pana a ajuns chiar la un abdomen vizibil intr-o vara facand majoritatea timpului doar tractiuni. Daca esti mai plinut iti recomand sa lucrezi picioarele, dar fara vreo haltera sau gantere cam greu, pentru ca trebuie sa ai si un progres la un moment dat, sa pui masa musculara in locul grasimii, bafta...
Si daca bei bere vara asta sa sti ca ar trebui sa o iei ca o masa, am citit intr-un studiu ca daca bei nu stiu cati litri de bere intr-o zi poti chiar sa nu mananci nimic :)) nu zic ca este cazul atat timp cat iti sti limita. Si aia care beau bere si sunt scanduri, aia iti spun eu ca daca au o masa pe zi ii bine, sau mananca prea putine kcal pentru ei.
User avatar
Mallem
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 23
Joined: 24 Jun 2015, 12:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Latru lung la luna
Fond eXtream: 0
Location: Istanbul

05 Jul 2015, 09:26

winckler wrote:Am slabit 15kg+ in cateva luni,daca vrei ma asculti,daca nu,nu.

Lasa chipsurile si sucurile,asta e una.

Fara mancat seara,2 mese pe zi,painea interzisa,fara combinatii cartofi prajiti cu carne.A doua masa sa fie pana in ora 17,restul poa' sa fie caise si alte fructe de vara.

+Haltere ca sa nu pierzi din musculatura,daca slabesti si nu faci miscare,iti pierzi toata forta,devii o fleaşcă.Pe langa haltere,iti recomand o saltea de izopren si pe ea poti face diverse exercitii pentru slabire,se gasesc foarte usor(exercitiile) pe internet.

Succes.Eu am reusit.
Decat 2 mese de marimea rusiei mai bine 4 mai mici. Iar faza cu mancatul dupa ora 5 este o prostie. Eu daca ma culc spre exemplu la ora 12 , stau 7 ore nemancat? Ultima masa trebuie sa fie cu 2 ore jumate - 3 inainte de culcare iar prin ultima masa ma refer la cateva felii de branza feta cu putina care de pui sau altceva care se digera usor.
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

05 Jul 2015, 11:39

Asta e,toti au pareri.

Nici n-am zis ca-s de marimea rusiei,se mananca normal,fara paine.

Eu asa am slabit 15kg+,bafta daca vrei ,daca nu...fa cum te taie capul.
Clint
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 550
Joined: 31 Mar 2013, 15:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 35 times
Been thanked: 21 times

05 Jul 2015, 11:58

Daca ai prea multe mese te gandesti cam mult la mancare si infuleci ceva mai totimplul, asa poti sa ai 2 maxim 3 mese. Poate chiar una dar aici intra altceva, nu toti oamenii au timp sa manance la ore fixe si asa mult mai bine mananci mai mult odata ca doar stramosii nostri nu isi bateau capul cu numarul meselor ei mancau odata si bine =))

PS: Eu mananc in stilul intermittent fasting si ma simt mult mai energic si am si dat grasime cat de cat jos. 16-20 ore nemancat si 6-4 ore in care mananc.
User avatar
Mallem
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 23
Joined: 24 Jun 2015, 12:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Latru lung la luna
Fond eXtream: 0
Location: Istanbul

05 Jul 2015, 18:39

Clint wrote:Daca ai prea multe mese te gandesti cam mult la mancare si infuleci ceva mai totimplul, asa poti sa ai 2 maxim 3 mese. Poate chiar una dar aici intra altceva, nu toti oamenii au timp sa manance la ore fixe si asa mult mai bine mananci mai mult odata ca doar stramosii nostri nu isi bateau capul cu numarul meselor ei mancau odata si bine =))

PS: Eu mananc in stilul intermittent fasting si ma simt mult mai energic si am si dat grasime cat de cat jos. 16-20 ore nemancat si 6-4 ore in care mananc.
Un om normal care nu face sport are nevoie in medie de 2000 de calorii pe zi. Daca tu preferi sa mananci 2000 de calorii la o masa iar restul zilei sa treaca trenul foamei pe langa tine , merge si asa.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Jul 2015, 22:31

Toate chestiile de genu : nu manca dupa ora 18, mananca doar paine cu cartofi/graham, mananci doar x,y,z sunt niste prostii, fiecare mananca ce doreste dar daca vrea sa dea jos ( cum vrei tu ) trebuie sa manance mai moderat.

Zici ca nu vrei cu sala, atunci o sa-ti fie foarte greu sa dai doar sperand ca daca schimbi cateva lucruri dai.. ce iti recomand eu:
masa dimineata : cereale cu lapte + iaur cu musli/fructe ( e cea mai importanta masa a zilei, conteaza foarte mult pentru organism )
la pranz : ceva masa usoara + un mar / banana / portocala samd
seara : mancare gatita + iaurt / sana, poti sa incerci si ceva smantana ( dar nu d-aia cu 0% grasime, e o prostie )

Daca ti se face foame mananca fructe sau un iaurt, alea n-au nimic, nu incerca sa bagi sandwich-uri sau altele, sau ai mai putea sa incerci branza cu rosii.

Incearca sa eviti produsele cu zahar cat mai mult, bea limonada sau ceai ( poti sa-l incerci si pe cel granulat daca nu suporti sa stai sa-ti fierbi apa si sa pui plic, dar nu e asa bun ) in loc de sucuri, nici cola / fanta zero nu sunt bune chiar daca n-au zahar, au tot felul ce substante prin ele care au rolul de zahar. Evita cat mai mult produsele cu grasime, poti sa mananci piept de pui la gratar in loc de snitele ( de exemplu ).

Mai poti incerca si biscutii belvita in caz ca te saturi de fructe, sunt destul de buni si tin de foame.

Nu incerca sa bei numai apa si sa mananci supe si ciorbe pentru ca o sa ai o gramada de lichide in tine si n-o sa simti niciodata ca te-ai saturat dupa masa, schimba felul de mancare la doua zile.

Totusi de ce nu vrei sa mergi la sala? Te duci dimineata la 8 cand e liber si alergi 20-30 de minute pe banda, 10 pe bicileta si dupa te duci si faci niste exercitii usoare la aparate, cat sa arzi calorii.
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

05 Jul 2015, 23:15

Vlad,ai slabit tu incercand ce aberatii ai spus acolo?Stii cat drum e de la a vorbii pana la a face?

Daca omul nu vrea sa faca sala,poate n-are bani,poate n-are nici cand i se scoala de fructe si iaurturi.

Mai reciteste odata ce-am scris,eu asa am slabit,nu m-am luat dupa toti desteptii ca nu ajungeam nicaieri.
Vlad wrote:Nu incerca sa bei numai apa si sa mananci supe si ciorbe pentru ca o sa ai o gramada de lichide in tine si n-o sa simti niciodata ca te-ai saturat dupa masa, schimba felul de mancare la doua zile.
Cu cat pacalesti senzatia de foame,cu atat mai mult slabesti,daca consuma multe lichide si combina cu ce-am spus eu,in cateva luni succesul e garantat cu minimum de efort financiar si exercitii acasa.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information