Mini pc PIPO X1S

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
iokent
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 198
Joined: 11 Jan 2016, 21:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 May 2016, 22:24

Salut prieteni,astazi am hotarat sa nu va mai prezint un telefon ci un device destul de interesant care iti transforma smart TV-ul intr-un fel de pc vedem imediat ce si cum :)
| Afiseaza codul
Image
Sa incepem cu specificatiile device-ului:
-Pe cat este de mic pe atat este de performant ( tinand cont bineinteles de pretul acestuia)
-2GB RAM DDR3
-Procesor quadcore de 1.9GHz
-32 GB memorie interna + slot card + puteti atasa si un hard extern la acesta :)
-Vine preinstalat cu Windows 10
-Suport wireless

Dar ce este mai exact acest device? Pai pe intelesul tuturor acesta transforma smart tv-ul tau intr-un mini pc de pe care poti face o multime de lucruri. Pretul acestuia de 80$,ofera posibilitatea de a fi achizitionat de oricine are un smart TV ( sau un TV non-smart dar cu suport hdmi)
| Afiseaza codul
Image
Sper ca va placut aceasta scurta prezentare si daca sunteti interesati de achizitionarea acestui device,puteti da un search pe geekbuying sau siteuri de genul.( in romania nu cred ca il puteti gasii)
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

19 May 2016, 22:56

Daca ne gandim la faptul ca ruleaza youtube si video-uri 4k fara nici o problema, office si jocuri de android/jocuri mai vechi eu zic ca pentru 400 de lei e genial si abia consuma ceva curent.

Eu l-as recomanda in scoli, un laborator cu astfel de stick-uri in loc de calculatoare inseamna ca se pot face economii serioase la curent si spatiu.
User avatar
Allview.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 08 May 2016, 19:01
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

20 May 2016, 06:39

IsTI37 wrote:Daca ne gandim la faptul ca ruleaza youtube si video-uri 4k fara nici o problema, office si jocuri de android/jocuri mai vechi eu zic ca pentru 400 de lei e genial si abia consuma ceva curent.

Eu l-as recomanda in scoli, un laborator cu astfel de stick-uri in loc de calculatoare inseamna ca se pot face economii serioase la curent si spatiu.
Da, dar vezi tu, are putin spatiu de stocare
User avatar
Juli
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 478
Joined: 06 Apr 2016, 14:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

20 May 2016, 09:49

Aceste mini pc-uri pot merge si pe un alt pc ?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 May 2016, 10:08

Allview. wrote:
IsTI37 wrote:Daca ne gandim la faptul ca ruleaza youtube si video-uri 4k fara nici o problema, office si jocuri de android/jocuri mai vechi eu zic ca pentru 400 de lei e genial si abia consuma ceva curent.

Eu l-as recomanda in scoli, un laborator cu astfel de stick-uri in loc de calculatoare inseamna ca se pot face economii serioase la curent si spatiu.
Da, dar vezi tu, are putin spatiu de stocare
Card microsd = adaugi inca 32gb cu bani de nimic, dar eu zic ca 32gb ajung deoarece intr-un laborator toate datele userilor s-ar pastra pe un server, nu pe client.
Aceste mini pc-uri pot merge si pe un alt pc ?
Nu, aceste stick-uri sunt facute sa mearga cu televizoare, proiectoare sau cu monitoare cu intrare HDMI.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information