Monstrul din Loch Ness

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

26 Mar 2011, 19:43

Monstrul din Loch Ness este un animal care, din punct de vedere taxonomic, nu face parte din nicio familie sau specie, dar despre care se spune că trăiește în lacul Loch Ness din Scoția. Monstrul din Loch Ness este unul din cele mai cunoscute animale studiate de criptozoologie. Evidențele despre existența acestui animal sunt alcătuite din puține, dar mult disputate, fotografii și înregistrări cu sonarul: nu au fost descoperite schelete, urme, exemplare vii sau țesuturi. Localnicii l-au botezat Nessie, un nume folosit azi în toată lumea, încă din anii 1950.

Image

Descrierea monstrului din Loch Ness amintește de o reptilă acvatică ce conviețuia pe vremuri cu dinozaurii, plesiozaurul, ceea ce reprezintă o interesantă temă de discuție pentru specialiștii de criptozoologie. Legendele despre un monstru sau un animal care trăiește în lac sunt cunoscute de aprox. 1500 ani. În 565, Sfântul Columban, un călugăr irlandez, a plecat spre Munții Scoției pentru a răspândi cuvântul lui Dumnezeu printre păgânii ce locuiau acolo. Când a sosit pe malul lacului Loch Ness, a zărit un grup de localnici care tocmai așezau în mormânt trupul unui bărbat. Călugărul a întrebat în ce împrejurări a murit bărbatul, iar oamenii au răspuns, îndurerați, că nefericitul fusese ucis de monstrul care locuia în lac. Așa stând lucrurile, lui Columban i-a venit ideea strălucită cum să convertească întregul sat fără predici. Le-a cerut oamenilor să îl conducă până la lac. În scurt timp, din apele învolburate și-a făcut apariția bestia înfricoșătoare. Columban și-a ridicat mâinile, strigând: "Piei din ochii mei, creatură a iadului!". În aceeași clipă, monstrul s-a scufundat din nou în adâncuri. Din acea zi, în Scoția a înflorit credința în Dumnezeu și, totodată, în monstru.

Image

În 1827, Sir Walter Scott scria în jurnalul său despre o partidă de vânătoare a cărei țintă era "o uriașă vacă de mare". În 1880, scafandrul Duncan McDonalds declara că un monstru uriaș ar fi înotat în direcția sa. Însă Nessie își datorează faima soților Spicer, care, în iulie 1933, au zărit în apele lacului o creatură de aproape 9 metri lungime, asemănătoare cu un dinozaur. Deși oamenii de știință au ridiculizat această poveste, presa mondială a scris nenumărate articole despre descoperirea senzațională. Cu toate acestea, o fotografie credibilă a monstrului nu există nici până în ziua de astăzi.

Image

Mergând de-a lungul coastei vestice a Scoției, pe drumul paralel Canalului Caledoniei, la un ocol de vreo 10 kilometri, călătorul se va regăsi pe malul lacului care își datorează renumele celui mai faimos monstru din lume. Pentru Scoția, peisajul din jurul lacului este destul de monoton, de aceea legenda vie despre existența celebrei bestii este o adevărată mană cerească pentru responsabilii cu turismul din regiune. Vizitând Loch Ness, nu poți scăpa de influența monstrului. În orășelul Drumnadrochit se găsește Centrul Oficial de Expoziții dedicat Monstrului din Loch Ness, unde organizatorii încearcă din răsputeri să convingă turiștii că Nessie există, recurgând la prezentări de filme și la diverse exponate. De credința în existența monstrului depinde bunăstarea întregii regiuni.

Din păcate, din Castelul Urquhart, cel mai mare castel din Scoția, situat pe malul vestic al lacului, nu au mai rămas decât ruinele. Poate că, dacă situația ar fi arătat altfel, castelul i-ar fi atras și pe turiștii care nu cred în existența monstrului din Loch Ness. Orășelul Beauly se poate mândri cu o tradiție demnă de respect. Numele i de trage de la vorbele rostite cândva în franceză de Maria Stuart: "Quel beau lieu!" ("Ce loc frumos!").

Image
RoyalServer
IsTw
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 08 Jan 2011, 10:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Mar 2011, 19:45

altceva nou ?
Vreau inca 9.999.999 de avertismente si ban-uri.. nu-mi pasa
RATATILOOOR.. in special Marius [scris cu verde pentru ca e smecher .. pardon , e un moderator suferind adica pe moarte]
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

26 Mar 2011, 19:46

IsTw wrote:altceva nou ?
la ce te referi?
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

26 Mar 2011, 19:49

Parerea mea ca exista,cel putin asa cred eu.
IsTw
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 08 Jan 2011, 10:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

26 Mar 2011, 19:49

pai cred ca multi stiu istoria acestui monstru imaginar..
Vreau inca 9.999.999 de avertismente si ban-uri.. nu-mi pasa
RATATILOOOR.. in special Marius [scris cu verde pentru ca e smecher .. pardon , e un moderator suferind adica pe moarte]
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

26 Mar 2011, 20:04

Da , eu cred , cum spunea si tacsu lui Louie :)) !
User avatar
Mark. xPeria
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3096
Joined: 05 Feb 2011, 17:23
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Nume anterior: bOOm.wero
Has thanked: 251 times
Been thanked: 206 times

26 Mar 2011, 20:12

pai da dar poate nu toti o stiu..asa ca din aceasta cauza m.am gandit sa fac acest topic
*Look*
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2010, 22:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times
Contact:

26 Mar 2011, 22:50

nu cred ca ar exista asa ceva ... daca spune ca nu face parte din nici o familie sau specie...nu stiu...dar nu cred ca exista.
User avatar
[x]TaZz[x]
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2078
Joined: 08 Mar 2010, 18:49
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Location: Iaşi
Has thanked: 209 times
Been thanked: 291 times

26 Mar 2011, 22:54

Am văzut pe Discovery un documentar despre...
La această poză din câte am înţeles eu de acolo a fost o "machetă" din lemn şi pusă pe apă.
Poza despre care vorbesc | Afiseaza codul
Image
ImageImage









Last edited by [x]TaZz[x] on Thu Jan 04, 1993 12:05 am, edited 22 times in total.
User avatar
AlexGooDz
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 16 Jan 2011, 10:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 201 times
Been thanked: 39 times

27 Mar 2011, 00:34

Eu cred in existenta lui , nu prea e adevarat dar nu te gandesti ce e jos ... Nimeni nu stie
Cash Mining 2018 - http://cashmining.xyz/?ref=2644 ( Proof soon :) ).

-------------------------------------------------------------------------------

Old PTC methods for some cents: https://www.neobux.com/?r=AlexMantello
What I've earned, live status:[IMG=https://www.neobux.com/imagens/banner9/ ... 3=29266720]

--------------------------------------------------------------------------------
Sunt inca la inceput cu mining-ul si cu pay to click sites, puteti sa imi trimiteti intrebari, va pot ajuta cu toate informatiile care le detin.
IsTw
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 124
Joined: 08 Jan 2011, 10:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

27 Mar 2011, 01:10

AlexGooDz wrote:Eu cred in existenta lui , nu prea e adevarat dar nu te gandesti ce e jos ... Nimeni nu stie
daca peste 2 zile zice la tv ca l-au gasit pe dracu sub pamant , tu ii crezi ?
Vreau inca 9.999.999 de avertismente si ban-uri.. nu-mi pasa
RATATILOOOR.. in special Marius [scris cu verde pentru ca e smecher .. pardon , e un moderator suferind adica pe moarte]
User avatar
AlexGooDz
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 16 Jan 2011, 10:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 201 times
Been thanked: 39 times

27 Mar 2011, 01:24

Nu , dar mie imi place foarte mult stiinta si am citit despre el si de atatia anii tot il cauta ;)
Cash Mining 2018 - http://cashmining.xyz/?ref=2644 ( Proof soon :) ).

-------------------------------------------------------------------------------

Old PTC methods for some cents: https://www.neobux.com/?r=AlexMantello
What I've earned, live status:[IMG=https://www.neobux.com/imagens/banner9/ ... 3=29266720]

--------------------------------------------------------------------------------
Sunt inca la inceput cu mining-ul si cu pay to click sites, puteti sa imi trimiteti intrebari, va pot ajuta cu toate informatiile care le detin.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information