O musca \ fizica !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Ramane pe loc musca ?

Poll ended at 06 Dec 2010, 21:27

Da
32
78%
Nu
9
22%
 
Total votes: 41
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

26 Nov 2010, 21:27

Acum ceva timp veneam de la liceu , cu transportul in comun , maxi taxi ( e irelevant de unde veneam si cu ce ) , m-am urcat in maxi , m-am asezat pe scaun , iar la un moment dat in fata mea , in aer se invartea o musca , diverse miscari , zbura , facea un cerc . M-am gandit ca ce-ar fi daca ar pune masina frana ?! Musca s-ar duce in spatele autocarului din cauza franei sau ar ramane in acelas loc ? Am intrebat chiar si un tip ce este la o facultate de fizica din Bucuresti si nici el nu a stiut sa dea un raspuns concret ( adica da sau nu ) cu toata fizica care o stia si cu toate legile posibile in fizica , gravitatea , viteza , interactiunea , lucrul mecanic , bla bla , nu a reusit sa afle un da sau un nu . Ma streseaza rau intrebarea asta :)) Ma tot gandesc de ceva timp daca musca ar ramane in loc sau s-ar duce in spatele masinii .

Eu am gasit o explicatie , iar explicatia e urmatoarea : Daca musca ar fi fost asezata si ea pe vreun corp din masina , atunci automat forta gravitationala schimbata de infranarea masinii facea ca musca sa fie aruncata de pe scaun in spre fundul masinii , dar atata timp cat nu e asezata pe nimic , ar trebui sa ramana in loc . M-am gandit ca poate ea sta in loc , dar intervine iluzia optica care este provocata de corpul care se opreste brusc , adica ... masina isi continue infranat miscarea , toate obiectele raman pe loc ( o minge , o musca , un balon cu heliu cu o contra-greutate ) numai masina ce se mai misca inca infranat . In fine . As vrea sa ma ajutati sa aflul raspunsul la intrebarea asta , dar daca raspundeti , raspundeti si motivati-va raspunsul foarte bine , va rog !
RoyalServer 2
cozz94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 105
Joined: 20 Nov 2010, 14:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Restrictie mesaje private.
Been thanked: 5 times
Contact:

26 Nov 2010, 21:41

Da ramane pe loc :)) pentru ca si tu ai zis nu sta pe scaun sau eu stiu ce sta in aer si nu are vreo legatura cu masina .... ea doar zboara pe acolo :))
Last edited by Mihay on 26 Nov 2010, 21:48, edited 1 time in total.
Reason: Fara limbaj de chat!
Este permisa doar o reclama simpla, spre un site personal !
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

26 Nov 2010, 21:44

Din cate stiu eu musca ar trebui sa ramana nemiscata daca zboara...chiar si la impact nu conteaza...doar daca maxitaxi sa zicem ar avea viteza mare si geamurile deschise poate ar duce musca in spate :)
Ghos7
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 700
Joined: 10 Apr 2009, 23:08
Detinator Steam: Da
CS Status: eXtreamCS
Reputatie: Fost moderator
Location: Romania
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times

26 Nov 2010, 21:45

Si eu am votat DA musca ramane pe loc pentru ca ea doar zbura nu avea nici o treaba cu maxi taxi ... doar daca statea pe ceva automat o arunca .... ea doar statea in aer fara sa atinga nimic .
Cristian.R
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3958
Joined: 28 Sep 2007, 20:24
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Super Moderator
Fost Designer eXtream
Nick anterior: Masaroo
Has thanked: 134 times
Been thanked: 185 times

26 Nov 2010, 21:47

RaiDen wrote:Din cate stiu eu musca ar trebui sa ramana nemiscata daca zboara...chiar si la impact nu conteaza...doar daca maxitaxi sa zicem ar avea viteza mare si geamurile deschise poate ar duce musca in spate :)
Normal ca daca sunt geamurile deschise vantul intra inauntru si musca se duce in spate, e logic.
Last edited by raiden on 26 Nov 2010, 21:49, edited 1 time in total.
Reason: pai de asta ziceam doar asa ar arunca musca in spate
User avatar
Mihay
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1203
Joined: 03 May 2008, 19:34
Detinator Steam: Da
CS Status: aici! :)
Detinator server CS: Nu
SteamID: BruT16
Reputatie: Contribuitor
Location: Pe Marte
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times
Contact:

26 Nov 2010, 21:51

Ghos7 wrote:Si eu am votat DA musca ramane pe loc pentru ca ea doar zbura nu avea nici o treaba cu maxi taxi ... doar daca statea pe ceva automat o arunca .... ea doar statea in aer fara sa atinga nimic .

Nu sunt foarte bun la fizica, dar daca te gandesti de mai multe ori la varianta de mai sus, e singura explicatie corecta gasita..
Eu am votat Da, musca ramane pe loc.
Image
Image
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

26 Nov 2010, 21:51

Ghos7 wrote:Si eu am votat DA musca ramane pe loc pentru ca ea doar zbura nu avea nici o treaba cu maxi taxi ... doar daca statea pe ceva automat o arunca .... ea doar statea in aer fara sa atinga nimic .
Doar tu ce ai fost oarecum mai concret , in rest astia de mai sus [ posturile voatre = 0 ] Pai da , dar in momentul cand masina franeaza brusc se schimba punctele de referinta pe care musca le are , intervine presiunea , forta gravitationala se schimba si nu uitati ca si batutul aripilor pe care musca le face au un rol ( lucrul mecanicl ) . Daca ar batea asa de tare si de repede incat sa se opuna gravitatiei care e schimbata de frana , poate ca atunci ar ramane pe loc . Nu-mi explic .

mai concret , mai explicativ , mai altfel , puteti ?


EDIT : OMG , FRATE , AM ZIS EU CA GEAMURILE ERAU DESCHISE ? ERAU INCHISE IN ... LOR !
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

26 Nov 2010, 22:02

Hai baaaa , ca asa de suferit , suferiti toti , dar cand e vorba de ceva logic , cititi si dati back !

edit : luati-l ca pe un up !
User avatar
union_
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 195
Joined: 13 May 2010, 16:46
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am.
Detinator server CS: Nu
Has thanked: 34 times
Been thanked: 17 times
Contact:

26 Nov 2010, 22:08

E logic ca musca nu se misca , nu este pe un corp stabil ca sa se miste brusc.
Am votat DA!:).
Image
endys
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 25
Joined: 24 Sep 2009, 19:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Restrictie mesaje private!
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

26 Nov 2010, 22:11

BoggY wrote:Hai baaaa , ca asa de suferit , suferiti toti , dar cand e vorba de ceva logic , cititi si dati back !

edit : luati-l ca pe un up !
Aici este vorba si de putina fizica , fiind puse in contradictoriu masa mustei ,viteza si gravitatia ... tu ai pus urmatoarea intrebare :
-daca ar pune soferul o FRANA si s`ar OPRI masina , MUSCA S`AR DUCE IN SPATE SAU AR RAMANE UNDE ESTE !
Acum iti zic sa te gandesti la altceva ...
Atata timp cat este in aer , cand a mers masina , ea a ramas in acelasi loc , e logic si ca daca se va pune o frana , va ramane in acelasi loc ...
Iar daca statea jos ( o alta varianta ) tot nu s`ar duce in spate din doua motive !
1. are "picioarele lipicioase" si unde se pune acolo ar ramane (doar daca erau geamurile deschise si intervenea si forta vantului , ceea ce nu este cazul la intrebarea noastra ! )
2. doar la ceva mai greu , se duce in spate cand sta jos si se pune o frana , deoarece intervine forta gravitatiei impreuna cu puterea si viteza , iar de aceea ar cadea jos , ceea ce NU este cazul mustei la cat este de usoara !


RASPUNSUL : Nu , NU S`AR DUCE IN SPATE , AR RAMANE PE LOC !!!!
Pentru cei care nu stiu cine sunt :
http://www.extreamcs.com/forum/member/3ndys/
Am ban 3 luni !
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

26 Nov 2010, 22:15

endys ti-ai explicat destul de bine , ideea ta , imi place , dar mai putin faza cu pusul pe geam ( puteai gasi un alt loc ) si picioarele lipicioase si in primul post nu am zis nimic de geam deschis\inchis , iar in al doilea post am specificat ca era inchis . Alte pareri ? Am nevoie de cat mai multe pareri ca sa ii pot explica profesoarei de fizica parerea mea si a voastra , dupa care sa traga ea concluzia si cu , cunostintele ei sa ma lamureasca si sa va dau si voua raspunsul !
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

26 Nov 2010, 22:19

Sta pe loc ,ea zboara , atata timp cat nu e atinsa de nimic , nu se misca :) ( face ce vrea.. )
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Semrush [Bot] and 417 guests