Nelamurire dedicate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

13 Sep 2013, 01:38

RAZVANN. wrote:
wind wrote:
smileye wrote:As vrea sa optez pentru 3 site-uri de servere dedicate, dar nu stiu ce sa aleg ca fiecare are defectul sau.

1. toolz - is scumpe dedicatele la ei, mergea bine inainte toolzul nu am ce zice ca aveam server acum 2-3 ani la ei, dar vad ca au downtime mare in ultima vreme si gazduirea web se misca prost la ei.
2. dreamserver - Cristi nu e prea serios, ii zic sa tina niste ip-uri pentru dedicat si el chiar pe alea le da, cu toate ca zice ca le tine pentru mine, le invarte sa iasa tot pe a lui, gazduirea web dupa cum se vedea si pe extreamcs se misca foarte prost, au dedicate bune dar seriozitatea si poate schimba iar ip-urile la face sa nu comand de la ei, + de asta aveam server castigat la concurs dupa il suspenda la toti, fara suport pe forum nimic, cu toate ca a promis ca va oferi suport serverelor comunitare.
3. dedicatserver - ma gandesc si la ei ca au dedicate bune, dar tot exista probleme si la ei... as putea plati doar paypal ca nu am banca ING prin zona, paypal inca nu am, iar banda lor la dedicate este de 100mbps.

Stiu ca pe aici sunt doar copilasi care posteaza aiurea, dar poate se gaseste si cineva priceput pe aici sa ma ajute.
Ce sa aleg?
Partea intai, toolz se lauda cu datacenter propriu desi nu are. Serverele lor sunt colocate la ssnet, chiar unele dintre ele apartin ssnet si sunt inchiriate de toolz. Au banda proasta.. + ping mare uneori .. adica pe scurt providerul lor este instabil..
La partea 2 as dori sa-ti dau si eu o parere a mea personala. In caz ca nu stiati, domnul La@ur se lauda aici pe extreamcs ca are un dedicat de nu stiu cate nspe mii de euro ... cand el defapt are un amarat dedicat pe care tine o gramada de siteuri care fac trafic, si desigur serverul web si serverul mysql era foarte suprasolicitat si de aceea uneori dadea rateuri.
El avea serverul lui personal colocat la dreamserver (voxility). Crede-ma ca am dedicate proprii colocate la voxility si merg foarte bine.
Iar ultima parte, dedicatserver este ok insa este prea scump pentru ce ofera.
Ca sa stii si tu, Toolz nu mai este la SSNET!
Momentan banda ACTUALA este printre cea mai buna din Romania si nimeni nu poate sa ma contrazica.
Sunt pinguri asemeni Krond, tinand cont ca, cu 32/32 am avut pe echipe 8 - 15 ping eu zic ca este bine (+990 fps).
Momentan asteptam sa schimbe si providerul + banda mai mare.
Stiu ca vrei sa faci reclama negativa, dar nu-ti iese.
Stai tu calm, ca si cu reclama ta negativa au destule servere hostate + vps-uri si dedicate la greu, ceea ce tu nu o sa ai niciodata. Acum probabil o sa ma contrazici, tinand cont ca n-ai avut niciodata server la Toolz nu stiu de ce comentezi.
Dar e parerea ta, nu te pot contrazice.
PS: Daniel nu a precizat nimic cum ca ar fi datacenterul lui, asa ca nu mai manca poop.
Nu am zis ca fac reclama negativa, aia e pur si simplu informativ despre ceea ce detine. Iar banda actuala care o are nu e cea mai buna din romania.
Cu 2 gbps la 50 de servere nu cred ca e de ajuns.
Ping e mic datorita providerului ca are incheiate contracte cu toate firmele de net..
Si numai fii tare in clont .. findca nu esti.. iti arat ce ping am eu pe serverele toolz (ping chiar foarte mic de altfel)
Si numai manca aiurea.. daca nu stii despre ce e vorba. Stiu ca primesti reducere la server dar nici chiar asa.
Poftim, arata-i lu Daniel cat de bine ii merge reteaua cu mutarea aia de la ssnet. Desigur cred ca tot la ssnet este dar asta e doar o minciuna ca sa nu plece clientii de la el.

Eu am RDS si ma trece prin UPC, wtf?

Code: Select all

Tracing route to toolz.ro [188.212.107.252]
over a maximum of 30 hops:

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.0.1
  2     2 ms     2 ms     2 ms  10.0.0.1
  3     2 ms     2 ms     2 ms  10.225.83.129
  4     2 ms     2 ms     1 ms  bb01.constanta.rdsnet.ro [213.154.123.108]
  5     4 ms     6 ms     5 ms  ro-buh01a-ri1-xe-1-3-0.astralnet.ro [83.103.173.
33]
  6     9 ms     5 ms     6 ms  ro-buh01a-rd4-ae0-v1683.upcnet.ro [84.116.216.16
1]
  7     5 ms     5 ms     6 ms  AdNet-Telecom.upcnet.ro [95.77.112.138]
  8    21 ms    10 ms     5 ms  cr2-cr.40gbps.adnettelecom.ro [46.108.4.222]
  9     6 ms     6 ms     6 ms  rbas.40gbps.adnettelecom.ro [46.108.4.218]
 10     6 ms     7 ms     8 ms  ssnet.adnettelecom.ro [46.108.7.102]
 11     8 ms     6 ms     8 ms  5-154-0-70.infra.ssnet.ro [5.154.0.70]
 12     6 ms     6 ms     7 ms  clienti.toolz.ro [188.212.107.252]]
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

13 Sep 2013, 01:51

1: Nu am zis CEA MAI BUNA, am zis printre cea mai buna.
2: Nu primesc nimic gratis sau vreo reducere, totul am platit (chitanta daca doresti).
3: Eu la tracert am la toate ping 1-3, deci nu cred ca este vreo problema.
4: Ce se vede acolo cu SSNET, este fibra care a traso in noua locatie pana schimba providerul.

Apropo, atata timp cat nu esti client nu mai comenta.
gianyy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 6
Joined: 04 Mar 2014, 00:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

04 Mar 2014, 00:45

Sona ai perfecta dreptate. Imi place modul in care ai pus problema:

"Alege o echipa de oameni bine pregatita, oricare ar fi alegerea ta, cu servicii de calitate si uptime mare.Toate astea nu le gasesti la toolz, dreamserver si hostinwin, adica exemplele de mai sus, dedicatserver.ro sunt peste acestia cu mult.Elimina intermediarii pentru a nu avea probleme cu downtime si cu banii pe care i dai pe facturi catre ei, pentru ca serviciile tale sa fie suspendate din cauza administratorului care are probleme in viata personala sau in dragoste(camnet european drinks).Succes in alegerea ta."

Ar trebui ca multi utilizatori sa deschida ochii si sa nu mai dea banii pe prostii. Eliminati firmele de cartier ce isi fac reclama prin propriul angajat pe forumuri!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 253 guests