Nelamurire facultate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

12 Feb 2017, 23:41

Salut, dupa cum spune si titlul am cateva nelamuriri in legatura cu facultatea. Eu vreau sa dau la automatica, insa problema este ca nu stiu care dintre profilurile automaticii sunt mai avantajoase? Stiu ca programarea este pe primul loc.

Pe scurt vreau sa stiu ce se face pe profilul de:
1) telecomunicatii (nivel de dificultate, ce rezulta din aceasta facultate pe telecomunicatii si salariu)
2) multimedia (la fel ca la prima doresc sa stiu)
3) programarea (aici e cel mai usor raspuns, cea mai grea si bine platita)

Si legat de programare, este greu de invatat daca la liceu nu am fost pe profil mate-info?
Scuzati greselile, dar scriu de pe telefon.
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
RoyalServer
User avatar
KayZee
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 531
Joined: 05 Mar 2013, 14:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Scripter.
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar ! )

13 Feb 2017, 00:37

Nu știu ce să răspund la întrebările tale, dar la ultima frază îți pot explica o chestie:
Un tovarăș bun de-al meu a fost pe sociale și în a 11-a s-a apucat de meditații. L-a luat profesorul respectiv cu materia de la 0. Plătea parcă 50-60 de lei ședința. Aici contează cât de cât să îți și placă să lucrezi pe calculator.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

13 Feb 2017, 00:42

eu n-am facut info in liceu desi eram mate-info si majoritatea din generatia mea de a ajuns pe la automatica aveau 0 cunostinte de programare
asa ca.. important e sa intri, dupa daca faci fata esti smecher daca nu mergi mai departe
User avatar
Lucian[]
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 186
Joined: 03 Jul 2016, 19:42
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Contact:

13 Feb 2017, 04:38

Nu conteaza, ai nevoie de $$$
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

13 Feb 2017, 05:25

Facultatea de mate-info/automatică nu e despre programare, e despre algoritmi, structuri de date și probleme matematice. (mai mult matematică și detalii) Dacă vrei să o faci fii pregătit să înveți matematică de care n-ai auzit în viața ta. E faină dar ia foarte mult timp să o înțelegi, respectiv problemele de programare sunt matematice, dacă nu înțelegi matematica sau nu știi conceptele nu ai nici o șansă să îți faci temele (care vor fi o tonă). Matematica necesară din liceu va fi predată în cursuri opționale și ai meditații cu profesorul dacă e nevoie, dar e necesar extrem de mult efort să ajungi la un nivel decent.
Ca să îți dau un gust la examene legate de matematică ți-e permis să folosești caietul, problema e că și așa abia ajungi la un 5-6, ca să știi de un 8-9-10 trebuie să știi și să înțelegi, pur și simplu nu ai timp să rezolvi problemele dacă încerci să te uiți din caiet. La tot ce e legat de informatică examenele o să fie din teme, care o să fie multe și grele, am avut câteva teme de am lucrat o săptămână și nu le-am terminat la timp și trebuia să îți inventezi propriile teste, la noi nu ne dădea nici dracu testele pe teme și asta mă enerva la culme fiindcă nu știam dacă e bine sau nu ce făceam, singura soluție e să copiezi, dar la noi aveau un sistem care detecta dacă ai copiat care te băga cu 0 puncte automat. (care îți dădea 0 puncte și dacă ți-ai scris tu tema din ceva cauză)

Programarea nu e bine plătită, dezvoltarea de aplicații și soluții profitabile este, poți fi cel mai bun programator și să mori de foame dacă nu ți se dă șansa să lucrezi la proiecte pe bani din cauza faptului că nu știi să te vinzi. (cazul meu)
E un subiect complex și trebuie să știi ce vrei să faci dacă vrei să faci bani. Nu poți doar să scrii programe când ai tu chef.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

13 Feb 2017, 14:52

Multumesc de raspunsuri! Totusi ma intereseaza si informatii legat de celelalte profile.
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

13 Feb 2017, 16:23

IsTI37 wrote:blah blah blah porcarii
>Programarea nu e bine plătită
esti fumat?

>dezvoltarea de aplicații și soluții profitabile este
esti fumat.

si daca ai esuat tu nu inseamna ca trebuie sa ii demoralizezi pe ceilalti
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

13 Feb 2017, 22:16

Cristian wrote:Salut, dupa cum spune si titlul am cateva nelamuriri in legatura cu facultatea. Eu vreau sa dau la automatica, insa problema este ca nu stiu care dintre profilurile automaticii sunt mai avantajoase? Stiu ca programarea este pe primul loc.

Pe scurt vreau sa stiu ce se face pe profilul de:
1) telecomunicatii (nivel de dificultate, ce rezulta din aceasta facultate pe telecomunicatii si salariu)
2) multimedia (la fel ca la prima doresc sa stiu)
3) programarea (aici e cel mai usor raspuns, cea mai grea si bine platita)

Si legat de programare, este greu de invatat daca la liceu nu am fost pe profil mate-info?
Scuzati greselile, dar scriu de pe telefon.
Chiar daca nu ai fost la mate-info, la facultate te vor lua de la 0, sunt obligati.
Dar nu te duce sa faci o facultate de programare pentru bani, pentru ca nu vei reusi.
Alege ce crezi ca ti se potriveste mai bine, nu te gandi la bani, banii vin si se duc la fel de repede.
IsTI37 wrote:Facultatea de mate-info/automatică nu e despre programare, e despre algoritmi, structuri de date și probleme matematice. (mai mult matematică și detalii) Dacă vrei să o faci fii pregătit să înveți matematică de care n-ai auzit în viața ta. E faină dar ia foarte mult timp să o înțelegi, respectiv problemele de programare sunt matematice, dacă nu înțelegi matematica sau nu știi conceptele nu ai nici o șansă să îți faci temele (care vor fi o tonă). Matematica necesară din liceu va fi predată în cursuri opționale și ai meditații cu profesorul dacă e nevoie, dar e necesar extrem de mult efort să ajungi la un nivel decent.
Ca să îți dau un gust la examene legate de matematică ți-e permis să folosești caietul, problema e că și așa abia ajungi la un 5-6, ca să știi de un 8-9-10 trebuie să știi și să înțelegi, pur și simplu nu ai timp să rezolvi problemele dacă încerci să te uiți din caiet. La tot ce e legat de informatică examenele o să fie din teme, care o să fie multe și grele, am avut câteva teme de am lucrat o săptămână și nu le-am terminat la timp și trebuia să îți inventezi propriile teste, la noi nu ne dădea nici dracu testele pe teme și asta mă enerva la culme fiindcă nu știam dacă e bine sau nu ce făceam, singura soluție e să copiezi, dar la noi aveau un sistem care detecta dacă ai copiat care te băga cu 0 puncte automat. (care îți dădea 0 puncte și dacă ți-ai scris tu tema din ceva cauză)

Programarea nu e bine plătită, dezvoltarea de aplicații și soluții profitabile este, poți fi cel mai bun programator și să mori de foame dacă nu ți se dă șansa să lucrezi la proiecte pe bani din cauza faptului că nu știi să te vinzi. (cazul meu)
E un subiect complex și trebuie să știi ce vrei să faci dacă vrei să faci bani. Nu poți doar să scrii programe când ai tu chef.
Nu inteleg de ce te plangi, am vazut ca esti din Cluj. Companiile angajeaza masiv acolo, salarii bunicele.
Ca tot ai spus ca programarea nu este bine platita, prietene eu tot ce am realizat in viata pana la varsta de 25 ani, am realizat din programare (web si software pentru diferite firme) si calculatoare (reparatii hardware in principal si software, build-uri, cable management). Prietena mea m-a ascultat si a mers pe programare web, are un salariu imens. Deja avem casa noastra, bla bla, nu vreau sa ma laud prea mult. Poate noi am avut noroc, dar norocul ti-l faci si cu mana ta.
Sincer nu inteleg cum de nu reusesti tu, spui ca esti un programator bun, cauta proiecte, arata clientilor de ce esti in stare. Daca nu te zbati putin la inceput nu o sa faci nimic, asa am inceput toti, mai lasi putin la pret pentru un "feedback" bun. Dupa toate astea te vor cauta ei pe tine.
Iti doresc mult noroc, daca te dedici 100%, sigur o sa reusesti.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

13 Feb 2017, 22:35

Eu nu inteleg o chestie aici :))),de ce firmele arunca o gramada de bani pe niste programe,site-uri care pot fi facute si la cativa dolari+ ca la un proiect lucreaza cativa oameni si poate fi facut in intregime doar de o singura persoana.
Oricum,ca sa castigi bine ca programator,mai bine lucrezi tu singur pe proiectele proprii si originale si castigi foarte bine + nu esti anagajatul nimanui,ca sunt unele firme care vor sa te exploateze "sa te stoarca pentru bani".
Cristi alege programarea,incearca sa-ti faci propriile programe step by step,fura script-uri :)) si le modifici dupa bunul plac,sunt o gramada de site-uri utile udemy,udacity,cybrary,thenewboston etc.

Si cand intri la facultate, o sa ai practica in productie,sfatul meu du-te la mai multe firme atunci si intereseaza-te ce fac,cum fac,pe ce se axeaza.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information