Nelamurire minute internationale

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

18 Oct 2014, 10:39

Deci, am abonament la Orange, si am 400 minute nationale si internationale UE.

Acum, daca vreau sa sun pe cineva in Anglia, de exemplu, imi intra pe cost si mie si lui ? Sau doar imi ia din minute, fara niciun cost suplimentar?
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
RoyalServer 2
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

18 Oct 2014, 10:43

Din cate parca stiam, trebuie sa aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

18 Oct 2014, 10:45

smileye wrote:Din cate parca stiam, trebuie sa aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
Si daca nu are, sa zicem, ne ia cost suplimentar amandurora?
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

18 Oct 2014, 10:46

BRANDY #1 wrote:
smileye wrote:Din cate parca stiam, trebuie sa aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
Si daca nu are, sa zicem, ne ia cost suplimentar amandurora?
Daca nu are cartela Orange sau credit?
DJ iCloud.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 01 Sep 2014, 20:39
Detinator Steam: Da
CS Status: #iCloudCO*OSU!
Detinator server CS: NU!
SteamID: PM!
Fond eXtream: 0
Location: Cluj-Napoca, RO
Contact:

18 Oct 2014, 11:12

smileye wrote:Din cate parca stiam, trebuia aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
OFF: Cum sa ii tarifeze pe amandoi? :))
ON: Cand suni, vorbesti o ora sa zicem, iti ia 60minute international, lui nu ii ia nimic. Si eu am Orange.
Daca te suna el, ii ia lui minute/credit, ce are
Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

18 Oct 2014, 11:18

DJ iCloud. wrote:
smileye wrote:Din cate parca stiam, trebuia aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
OFF: Cum sa ii tarifeze pe amandoi? :))
ON: Cand suni, vorbesti o ora sa zicem, iti ia 60minute international, lui nu ii ia nimic. Si eu am Orange.
Daca te suna el, ii ia lui minute/credit, ce are
Tu te auzi ce vorbesti?Ai fost in strainatate si stii cum se tarifeaza sau vorbesti sa nu adormi la pc?

Daca e Orange in strainatate, e tarifat indiferent de unde e sunat.La sms-uri nu e taxat, doar daca da sms e taxat mai mult ca in ro, 7 sau 8 centi pe sms.Ce minute sa ii ieie ma? :| Tu te crezi in Romania peste hotare?Is alte retele de telefonie, cum treci granita se schimba reteaua, nici pe net nu poti intra cu MB pentru internet, la fel esti tarifat.

Vorbiti sa va aflati in treaba, ma mir cum de imi mai bat capul cu unii ca tine.
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

18 Oct 2014, 11:29

Vorbeam Romania - Grecia fara sa le ia lor vre-un cost suplimentar. Tot orange si minute internationale.
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

18 Oct 2014, 11:33

BRANDY #1 wrote:Deci, am abonament la Orange, si am 400 minute nationale si internationale UE.

Acum, daca vreau sa sun pe cineva in Anglia, de exemplu, imi intra pe cost si mie si lui ? Sau doar imi ia din minute, fara niciun cost suplimentar?
Amandurora va ia din minute sau credit , depinde ce aveti .
DJ iCloud. wrote:
smileye wrote:Din cate parca stiam, trebuia aiba si el Orange acolo in Anglia si va tarifeaza pe amandoi, lui din credit iar tie din minutele alea.
OFF: Cum sa ii tarifeze pe amandoi? :))
ON: Cand suni, vorbesti o ora sa zicem, iti ia 60minute international, lui nu ii ia nimic. Si eu am Orange.
Daca te suna el, ii ia lui minute/credit, ce are
Mai bine taceai
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

18 Oct 2014, 11:33

ZeT^ wrote:Vorbeam Romania - Grecia fara sa le ia lor vre-un cost suplimentar. Tot orange si minute internationale.
Este imposibil, cand vorbeai?Poate s-o fi schimbat planurile tarifare, desi nu cred ca se schimba de pe o luna pe alta.

O data ce esti in Roaming iti trebuie credit si ca sa primesti beep, fara credit doar mesaje poti primi.Esti sigur ca in Grecia erau pe Orange? :)

Eu cred ca vorbiti doar astia care stau acasa si nu stiu ce inseamna strainatatea, care sunteti niste pwtoi care se lauda cu iphone si se dau in basini.Asta e clar, ca nu incarcam eu telefonul cu 50 de euro sa pot fi sunat 2 luni si sa vorbesc putin, nu ore nelimitate cum va duce pe voi mintea aia creatZa.Copii is copii, si pentru ei totul este roz si curge lapte si miere.

Poate ar renta mai bine sa isi ieie o cartela acolo in Anglia cu numar, dar atunci va fi nasol pentru cei ce vor suna din tara, ca a incercat tatal meu sa sune si nu putea, ii trebuia credit pentru a suna in Germania pe cartela Lebara.Cine a fost in strainatate stie, cine nu sa steie in continuare la gura sobei.

Orisiunde, daca iei o cartela de Germania in Romania e posibil ca sa nu ai nici semnal, nu sa mai comunici gratis daca esti sunat.
User avatar
Xpre
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 707
Joined: 20 Aug 2012, 18:11
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Constanta
Has thanked: 36 times
Been thanked: 8 times

18 Oct 2014, 12:44

Depinde, de care minute ai, ca sunt nat si int fix, si nat si int fix & mobile, faca ai pe fix poti suna doar pe fix cu acele minute, dar daca ai fix & mobile poti suna si pe mobil si iti ia doar tie din minute, lui nu.
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

18 Oct 2014, 13:56

cum functioneazã
Pentru a putea apela destinatii internationale este necesarã activarea serviciului Apeluri internationale.
Activarea sau dezactivarea serviciului se poate face prin apel la Serviciul Clienti sau *100#
Dupã activarea sau dezactivarea serviciului vei primi un mesaj scris de confirmare pe telefonul tãu mobil Orange.

Pentru a apela în afara tãrii de la telefonul tãu Orange formeazã 00 + codul tãrii + numãrul celui pe care vrei sã îl apelezi.
Aflã codul international corespunzãtor tãrii în care vrei sã apelezi.

cât costã
Activarea serviciului este gratuitã. Tarifele pentru apelurile internationale depind doar de zona de tarifare în care apelezi. Este simplu sã stii cât costã un apel deoarece sunt doar 4 zone tarifare, fiecare cu un tarif unic.

zona destinatia tarif (EUR /minut)
abonamente de voce
pentru mobil

zona 0 Europa (retele fixe), SUA si Canada 0.372
zona 1 Europa - numai retelele mobile si Israel 0.558
zona 2 restul lumii 0.868
zona 3 Emsat, Ellipso, Inmarsat, Iridium, Thuraya 2.604
Deci, finally, e 0.558 EUR / minut, cam multicel.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information