PC NOU & STUFF (NOU WISHLIST - UPDATE 4)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

01 Aug 2014, 13:35

aware wrote:
Imperius wrote:
aware wrote:Daca il folosesti pentru gaming renunta la i7 , deoarece i5 la gaming e la fel de bun ca i7 doar ca la programe gen adobe si ma refer la programe speciale pentru i7 care chiar o sa il solicite iti recomand i7 si ai toata gama.

Majoritatea jocurilor care or sa apara o sa cera 8 nuclee, cea ce i5 nu are. Deci I7 e mai bun.
Da , e posibil dar va mai dura pana vor fi asemenea jocuri cu acele cerinte , serios ai gandit bine aici sa nu te gandesti ca te iau la misto. Dar mai este pana atunci. Dar Intel am gasit eu un articol , si-au cam pierdut consolele pentru jocuri , acuma a inceput sa fie jocurile optimizate pentru amd , dar nu asta conteaza daca are i5 ori ma rog i7 + o placa de toata treaba domnului ii va merge orice joc lejer parerea mea 4-5 ani , nu inteleg de ce nvidia si nu o placa video amd , nu are rost sa faci OC pe sistemul ala asa ca mai bine renunti la nvidia si iei un amd se vede diferenta , insa daca ai alte activitati editari video s-au ma rog imagini etc iti rocomand nvidia cu cuda.
amdurile video au probleme grave, inca, cu temperatura
55C pe idle cu carcasa deschisa

depinde insa de buget

cat despre chestia cu optimizarea jocurilor, e doar o chestie de marketing, nu exista asa ceva
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
RoyalServer 2
aware
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 290
Joined: 12 May 2014, 16:00
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 13 times
Contact:

01 Aug 2014, 13:41

Un cooler bun presupun ca ar rezolva problema , putem presupune n-am incercat cine stie ce placa , am una veche si inca sunt multumit de ea , ramane la alegerea lui si la recomandarile facute de pcgarage daca va comanda acel sistem , noi ne dam doar cu parerea el cumpara ce doreste.
Te-ai saturat de leaque of legends si de stransu IP-ului si RP-ului ? Te cred si eu , citeste acest articol sa afli cum faci gratuit RP :) APASA SA VEZI
User avatar
QuiteEnough
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 190
Joined: 28 Jul 2014, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Everybody lies.
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

02 Aug 2014, 11:26

Chiar ai nevoie să cumperi sistem de operare? Poţi lua de pe filelist 8.1 şi funcţionează fiabil.
Dacă pc-ul e pentru gaming, schimbă procesorul , alege amd iar cu banii rămaşi îi bagi în placa video. ( nu se vede diferenţa dintre amd şi intel, pentru ăştia care pupă amd sau intelu în ... )
Dacă nu faci OC nu se merită să cumperi cooler aftermarket
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

02 Aug 2014, 13:05

Eu iti recomand sa pui 2-3 placi video , sa iei o placa de baza la 15 milioane,un procesor amd de 5 ghz 8 nuclee si un win 8.1 licentiat.

Restu tu ti le faci dupa bunul plac, credema asa e cel mai bine

PS: la acel procesor amd , care este ultimu care ti l-am sugerat , iti trebuie neaparat un cooler pe apa !
Last edited by Fantasy1 on 02 Aug 2014, 15:36, edited 1 time in total.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

02 Aug 2014, 13:09

QuiteEnough wrote:Chiar ai nevoie să cumperi sistem de operare? Poţi lua de pe filelist 8.1 şi funcţionează fiabil.
Dacă pc-ul e pentru gaming, schimbă procesorul , alege amd iar cu banii rămaşi îi bagi în placa video. ( nu se vede diferenţa dintre amd şi intel, pentru ăştia care pupă amd sau intelu în ... )
Dacă nu faci OC nu se merită să cumperi cooler aftermarket
Daca nu iti iei un cooler aftermarket si iti iei amd risti sa ramai fara procesor/placa de baza, coolerele de la amd(stock) sunt foarte proaste. Si ajungi la acelasi pret cu un intel. Si in plus nici un joc (actual si nici in viitorul apropiat) nu pune la treaba mai mult de 2 core-uri.
User avatar
iCloud
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 159
Joined: 14 Apr 2014, 01:07
Detinator Steam: Da
CS Status: --- DJ ---
Location: Cluj-Napoca,RO.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times
Contact:

04 Aug 2014, 06:37

Wishlist editat, am schimbat carcasa, placa de baza, noi chestii/jocuri, multe altele. Pareri? + Am depasit putin bugetul.
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

04 Aug 2014, 08:58

Arunci o gramana de bani pe niste prostii. Ce-ti trebuie sa-ti cumperi jocuri? Jocurile alea le iei de pe net gratis fara nici o problema. Benzile alea cu leduri sunt aiurea si nu merita sa le iei, nu o sa ti carcasa deschisa ca sa se vada ledurile,bateriile alea, din nou sunt niste bani irositi, poti sa scapi de multe chestii de acolo si sa-ti faci un pc calumea cu un buget ceva mai mic.
Poftim: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/944278/
Nu are rost sa dai banii aiurea , cand iti poti lua aproape orice piesa doresti. Ceea ce ti-am facut eu este mult mai ok, o placa de baza mult mai ok decat ceea ce ai, cipset-ul z87 este foarte recomandat si carcasa care ti-am pus-o eu are si fancontroler si ceva ventilatoare incluse. Nu are rost sa-ti iei un monitor de 21.5 inchi cand poti sa-ti iei unul de 27, ca tot ai bani. Procesor care l-am pus(4790k) are multiplicator deblocat si poti sa faci oc foarte usor, mai ales ca ti-ai luat un cooler aftermarket.
User avatar
iCloud
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 159
Joined: 14 Apr 2014, 01:07
Detinator Steam: Da
CS Status: --- DJ ---
Location: Cluj-Napoca,RO.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times
Contact:

04 Aug 2014, 10:56

Update wishlist, am schimbat diverse (memorie ram mai mare, etc.).

Nu imi trebuie ditamai monitorul de 27, imi ajunge 21.
Windows-ul nu il scot.
TzupE
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 33
Joined: 10 Aug 2009, 00:16
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 3 times

04 Aug 2014, 11:18

xkeze wrote:Arunci o gramana de bani pe niste prostii. Ce-ti trebuie sa-ti cumperi jocuri? Jocurile alea le iei de pe net gratis fara nici o problema. Benzile alea cu leduri sunt aiurea si nu merita sa le iei, nu o sa ti carcasa deschisa ca sa se vada ledurile,bateriile alea, din nou sunt niste bani irositi, poti sa scapi de multe chestii de acolo si sa-ti faci un pc calumea cu un buget ceva mai mic.
Poftim: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/944278/
Nu are rost sa dai banii aiurea , cand iti poti lua aproape orice piesa doresti. Ceea ce ti-am facut eu este mult mai ok, o placa de baza mult mai ok decat ceea ce ai, cipset-ul z87 este foarte recomandat si carcasa care ti-am pus-o eu are si fancontroler si ceva ventilatoare incluse. Nu are rost sa-ti iei un monitor de 21.5 inchi cand poti sa-ti iei unul de 27, ca tot ai bani. Procesor care l-am pus(4790k) are multiplicator deblocat si poti sa faci oc foarte usor, mai ales ca ti-ai luat un cooler aftermarket.
Ai uitat sa pui sursa. :)
User avatar
iCloud
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 159
Joined: 14 Apr 2014, 01:07
Detinator Steam: Da
CS Status: --- DJ ---
Location: Cluj-Napoca,RO.
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times
Contact:

04 Aug 2014, 11:31

TzupE wrote:
xkeze wrote:Arunci o gramana de bani pe niste prostii. Ce-ti trebuie sa-ti cumperi jocuri? Jocurile alea le iei de pe net gratis fara nici o problema. Benzile alea cu leduri sunt aiurea si nu merita sa le iei, nu o sa ti carcasa deschisa ca sa se vada ledurile,bateriile alea, din nou sunt niste bani irositi, poti sa scapi de multe chestii de acolo si sa-ti faci un pc calumea cu un buget ceva mai mic.
Poftim: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/944278/
Nu are rost sa dai banii aiurea , cand iti poti lua aproape orice piesa doresti. Ceea ce ti-am facut eu este mult mai ok, o placa de baza mult mai ok decat ceea ce ai, cipset-ul z87 este foarte recomandat si carcasa care ti-am pus-o eu are si fancontroler si ceva ventilatoare incluse. Nu are rost sa-ti iei un monitor de 21.5 inchi cand poti sa-ti iei unul de 27, ca tot ai bani. Procesor care l-am pus(4790k) are multiplicator deblocat si poti sa faci oc foarte usor, mai ales ca ti-ai luat un cooler aftermarket.
Ai uitat sa pui sursa. :)
Am observat, wishlist editat am mai pus ceva nou, pareri?
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

04 Aug 2014, 11:35

Nu vad de ce ai avea nevoie de Adaptor wireless D-Link GO-USB-N150 .
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

04 Aug 2014, 11:36

Tu dau peste 6.000 lei si iti iei un hdd de 500 gb? Macar 1tb si puneam si un ssd cat de mic

P.S. In caz ca te intereseaza :))
http://i.gyazo.com/5b6b84df114d0c64e1fe5fd02f76cf1a.png
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information