Ma ofer sa ajut pe cei care au nevoie [exercitii fizice]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Fac un topic cu exercitiile personale + sfaturi pentru cei incepatori de aici ?

da
21
91%
nu
2
9%
 
Total votes: 23
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

22 Mar 2014, 13:28

Ma bucur ca cineva s-a oferit sa ajute...Am votat si eu.
Deci eu in aprilie ma apuc de sala(fac 16 ani in aprilie) si sunt ectomorf(orice mananc nu ma ingras deloc...) si ma supara faptul ca nu pun pe mine nimica.Sunt ceva de genu : " Vreau sa fiu mai gras" si cei grasi "Vreau sa fiu mai slab" !

Oricum ceea ce vreau sa spun este ca eu vreau sa lucrez mainile,abdomenul si pieptul.
Ce proteine recomanzi(pentru inceput sa nu fie prea scumpe pe parcurs o sa trec la altele mai scumpe).
Mancarea o sa conteze ? Adica eu mananc ca un om normal,carnea de porc e la ordinea zilei(nu ma satur daca nu mananc carne) !
Sa continui pe langa sala si cu exercitii acasa ? (abdomene,etc...)

Si am auzit ca la sala nu e bine sa lucrezi picioarele,ce spui ? Sa lucrez si picioarele sau 1 ora de alergat in parc pe zi e de ajuns ?
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
RoyalServer 2
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 13:29

mezzzu wrote:Ca sa fie pe intelesul tuturor :

- Cand lucrezi acasa , lucrezi mai mult cu greutatea corpului tau si te rezumi doar la anumite parti ale corpului ( asta in caz ca nu ai bani sa cumperi niste gantere / mini-aparate cu care sa lucrezi acasa )

- Cand lucrezi la sala ai de unde alege intre mai multe aparate unde iti poti dezvolta toate grupele de muschi .



ON : Foarte bun topic-ul , am sa postezi si eu din cand in cand cate ceva . Fac body-building de 1 an si 1 luna .
Recorduri personale : Presa - 240kg , Impins la piept cu bara - 100kg
Iti multumesc pentru reply. Eu fac mai mult pentru intretinere, vreau sa arat bine. Cu ce am acasa, ma descurc cat sa fiu multumit de mine ca fac ceva in sensul asta si ca arat decent.
Ma bucur ca cineva s-a oferit sa ajute...Am votat si eu.
Deci eu in aprilie ma apuc de sala(fac 16 ani in aprilie) si sunt ectomorf(orice mananc nu ma ingras deloc...) si ma supara faptul ca nu pun pe mine nimica.Sunt ceva de genu : " Vreau sa fiu mai gras" si cei grasi "Vreau sa fiu mai slab" !

Oricum ceea ce vreau sa spun este ca eu vreau sa lucrez mainile,abdomenul si pieptul.
Ce proteine recomanzi(pentru inceput sa nu fie prea scumpe pe parcurs o sa trec la altele mai scumpe).
Mancarea o sa conteze ? Adica eu mananc ca un om normal,carnea de porc e la ordinea zilei(nu ma satur daca nu mananc carne) !
Sa continui pe langa sala si cu exercitii acasa ? (abdomene,etc...)

Si am auzit ca la sala nu e bine sa lucrezi picioarele,ce spui ? Sa lucrez si picioarele sau 1 ora de alergat in parc pe zi e de ajuns ?
suplimentele pentru ectomorfi (cum sunt si eu): GFX8, PROMASS. Cele mai bune dupa parerea mea.
Eu unul, nu fac picioare deloc iar abdomenul prefer sa il fac acasa decat la sala. insa depinde de constitutia ta.
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

22 Mar 2014, 13:43

Eu momentan fac acest program de sala:
http://exercitiisala.blogspot.ro/2012/1 ... -sala.html si mi se pare ok :).
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 13:47

raiden wrote:Eu momentan fac acest program de sala:
http://exercitiisala.blogspot.ro/2012/1 ... -sala.html si mi se pare ok :).
O prima chestie care am sesizat-o si iti recomand sa schimbi daca doresti:

La piept, fluturarile se fac prima si prima data. De ce ? Pentru ca ele au ca scop, izolarea pectoralilor, ca si cum iti educi miscarile sa lucreze doar grupa care trebuie, sa nu folosesti si altceva. Dupa care se face impins cu bara, intelegi mersul lucrurilor ? In rest nu m-am uitat, doar asta mi-a atras atentia. + ca face grupele de muschi putin cam ciudat. As fi optat putin altfel. Insa e bine ca foloseste 1 grupa mare cu 1 grupa mica sau 2 grupe mici intr-o zi ceea ce e foarte important.
mezzzu
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2235
Joined: 19 Dec 2010, 17:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Working...
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost manager FURIEN.EXTREAMCS.COM
Restrictie moderator
Has thanked: 85 times
Been thanked: 137 times

22 Mar 2014, 13:57

AcoreX wrote:
raiden wrote:Eu momentan fac acest program de sala:
http://exercitiisala.blogspot.ro/2012/1 ... -sala.html si mi se pare ok :).
O prima chestie care am sesizat-o si iti recomand sa schimbi daca doresti:

La piept, fluturarile se fac prima si prima data. De ce ? Pentru ca ele au ca scop, izolarea pectoralilor, ca si cum iti educi miscarile sa lucreze doar grupa care trebuie, sa nu folosesti si altceva. Dupa care se face impins cu bara, intelegi mersul lucrurilor ? In rest nu m-am uitat, doar asta mi-a atras atentia. + ca face grupele de muschi putin cam ciudat. As fi optat putin altfel. Insa e bine ca foloseste 1 grupa mare cu 1 grupa mica sau 2 grupe mici intr-o zi ceea ce e foarte important.
Eu unul fac fluturarile ca pen-ultim exercitiu , inainte de izolare la scripete .

La piept am urmatoarele exercitii : impins plan drept , impins inclinat , impins declinat , fluturari , izolare la scripete . Cu acest program fac febra saptamana de saptamana si se observa rezultate :D
AcoreX
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1380
Joined: 05 Sep 2007, 11:54
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nume anterior: vulturas92
Has thanked: 239 times
Been thanked: 123 times

22 Mar 2014, 16:18

Ca urmare a votului: 19 DA, am sa incep sa fac programe de toate tipurile pentru ectomorfi,endo,mezomorfi.
Voi face aici un topic, pana atunci topicul ramane inchis :) !
User avatar
APain
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 575
Joined: 03 Apr 2011, 08:50
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost moderator
Nume anterior: justpain
Utilizator neserios (tepar)
Restrictie moderator
Location: Bucureşti
Has thanked: 46 times
Been thanked: 40 times

22 Mar 2014, 16:35

De abia aştept, o să mă apuc şi eu de sală luna viitoare şi chiar aş avea nevoie de indicaţii la început.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], Semrush [Bot] and 432 guests