Omul electric wtf ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Alex.Originalu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 394
Joined: 29 Mar 2013, 16:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Cs.xStrike.Pro
SteamID: alexandruebetiuc
Location: Dr.Tr.Severin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times
Contact:

05 Mar 2014, 19:15

Bai, fratilor, omu' acela sufera de o boala, numita nu stiu cum ;)) , infine, nu este de glumit, daca va uitati atenti el nu are nici dinti in gura ... saracu.. nici de vorbit corect nu poate, de ce? pentru ca este bolnav.. in toata lumea se afla in jur de 11 000 de oameni cu aceeasi boala cu a astuia ... din care nu stiu cati au talentu' astuia .. :)) In tot ce am zis aici este 100 % adevaru' , cautati pe google "romanii au talent" si veti vedea singuri ce are saracu om .. ;) Nu este de ras ! ! !
RoyalServer
User avatar
Swiss
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 307
Joined: 15 Dec 2011, 23:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 18 times
Been thanked: 41 times
Contact:

05 Mar 2014, 20:38

REDD5i wrote:
Swiss wrote:Tensiune mare de ordinul kilovoltilor,(prin bobina tesla adica acea infasurare de fir de cupru de grosimea unui fir de par ce-l vedeti acolo) umiditate mare , intensitate de ordinul microamperilor, nesimnificatibila corupului uman, ci doar senzatia de arsura cauzata de arcul electric.
Chestia cu becul...o prostie totala, acela este defapt un truc, si anume "Legea lui joule", puteti sa cautati mai multe despre ea pe youtube "joule thief" si o sa vedeti cum de la o baterie de 1.5 volti, poti usor sa alimentezi orice la 220 timp de cateva secunde cu ajutorul la un tranzistor si cateva infasurari pe un miez toroidal. In soclul filetat la acel bec avea acest "joule thief" care probabil s-a aclansat la contactul cu capacitivitatea pielii :)
Cu cat acel arc electric este mai spre "rosu" cu atat amperaul este mai mare si cu atat te aproprii mai mult de moarte. Cu cat este mai albastru/alb cu atat amperajul este infirm, si simtiti doar o contractie a muschilor, desii este putin periculos daca acel arc electric atinge zona cervicala :D
P.S.: Bag mana in foc ca au umidificat aerul de pe scena inainte de acest "talent", uitati-va atent la buzele lui mihai petre, la "talentatul" trecut avea buzele uscate, iar acum le avea umede, este o diferenta insesizabila, dar poate sa fie si o eroare de paralax :)

Ai dreptate , dar nu tine nimic de asta , in "trucul" ala , a aparut si la Super Stan Lee heroes , defapt curentul "aluneca" pe piela lui USCATA ! atata timp cat nu are strop de apa in piele , curentul n-are cum sa treaca , asta e cauza din care poate suporta atata electricitate , nici macar n-o simte , pur si simplu ii aluneca pe piele , e un fel de boala rara care apare la o persoana din 5-10 mil. (S-au facut si teste la SuperStanLeeHeroes)
Inteleg, uita-te la minutul 1:05, ce mai spui acum ? Un om nu traieste fara saliva in gura, poate ce ai zis ai dreptate si faza cu gura este doar un truc bine facut cu un conductor simplu cu textura de aluminiu, dar neconductiv, o sa caut acel episod cu stan lee sa vad si eu :)
MindFX - Un click pentru stiluri phpbb gratuite, si multe alte lucruri gratis, sau daca ai nevoie de ceva logo/banner/tema, poti sa ceri acolo iar noi o sa iti facem.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

05 Mar 2014, 20:52

Nu e nimeni imun la electricitate, e simpla fizica.
Nu face nimic special, doar ca aia au un nivel de cunostinte de fizica apropriate de 0, voi de aici iarasi.

Sunt multe feluri in care poti face in siguranta ce face el, are in jurul lui un dispozitiv care genereaza curent static la o tensiune de 100000V dar cu un curent foarte mic cand se joaca cu neoanele, oricine poate face ce face el dar intradevar e bine pus la punct show-ul. Neoanele au nevoie de foarte putin curent sa lumineze putin, puteti sa faceti un neon sa vibreze o data cu un aprinzator de ala piezo din brichete.

El respectva niste reguli simple :
- curentul trece mereu prin cea mai conductiva cale
- pielea omului are o rezistenta de cativa megaohmi si ce face el cu arcurile probabil il gadila dar nu e nici un risc
- are un circuit izolat si de curent continuu cand face lucruri care necesita mult curent si daca evita sa inchida circuitul cu maini transpirate nu i se intampla nimic, adica curentul continuu si la 200V nu e periculos daca e izolat de pamant si ai grija sa nu inchizi circuitul prin corpul tau.
- cand aprinde ceva in maini se foloseste iarasi de tesla coil-ul sau.
User avatar
shut.theart
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1230
Joined: 10 Aug 2012, 13:04
Detinator Steam: Da
Has thanked: 52 times
Been thanked: 20 times
Contact:

05 Mar 2014, 20:55

Sincer .. nu poate sa fie imun super total .. corpul lui suporta un anumit numar de Wati. Corpul uman consuma energie , inima consuma energie!

DanyBoss
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 304
Joined: 22 Feb 2014, 19:25
Detinator Steam: Nu
CS Status: Mega Kill
Detinator server CS: Da
Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
Contact:

05 Mar 2014, 21:09

shut.theart wrote:Sincer .. nu poate sa fie imun super total .. corpul lui suporta un anumit numar de Wati. Corpul uman consuma energie , inima consuma energie!
Daca l-ai avea pe asta acasa nu ai mai plati curentu =))
I-ai baga stecheru in fundulet si ai avea curent FREE =)))))
Daca te-am ajutat +1 Multumesc
User avatar
Swiss
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 307
Joined: 15 Dec 2011, 23:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 18 times
Been thanked: 41 times
Contact:

05 Mar 2014, 21:34

DanyBoss wrote:Sincer .. nu poate sa fie imun super total .. corpul lui suporta un anumit numar de Wati. Corpul uman consuma energie , inima consuma energie!
Fizica...

@Isti, eu nu am zis aceeasi chestie ?
MindFX - Un click pentru stiluri phpbb gratuite, si multe alte lucruri gratis, sau daca ai nevoie de ceva logo/banner/tema, poti sa ceri acolo iar noi o sa iti facem.
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

05 Mar 2014, 21:46

Fratilor, tipul asta a fost si la Marvel acum mult timp, mai tin minte ca a aparut o data intr-un desen pentru copii acum mult timp, acum l-am vazut aici. Nu mai va ofticati ca el foloseste ceva. Cum s-a facut faza la Smiley si la Pavel Bartos? De el vad ca nimeni nu zice nimic cand ii curenteaza.
Dupa ce ca omul face ceva imposibil voi gasiti motiv. Sunteti la fel ca aia din ziare: "minte,fals,nu este adevarat" etc.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
Hades Ownage
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3182
Joined: 22 Oct 2008, 10:12
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: jb.clutch.ro
SteamID: hades-source
Reputatie: Fost Super Moderator
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: hadesownage
Location: Iasi
Has thanked: 324 times
Been thanked: 406 times

05 Mar 2014, 23:00

eu asa imi incarc telefonul cand sunt plecat.
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

05 Mar 2014, 23:12

IsTI37 wrote:Nu e nimeni imun la electricitate, e simpla fizica.
Nu face nimic special, doar ca aia au un nivel de cunostinte de fizica apropriate de 0, voi de aici iarasi.

Sunt multe feluri in care poti face in siguranta ce face el, are in jurul lui un dispozitiv care genereaza curent static la o tensiune de 100000V dar cu un curent foarte mic cand se joaca cu neoanele, oricine poate face ce face el dar intradevar e bine pus la punct show-ul. Neoanele au nevoie de foarte putin curent sa lumineze putin, puteti sa faceti un neon sa vibreze o data cu un aprinzator de ala piezo din brichete.

El respectva niste reguli simple :
- curentul trece mereu prin cea mai conductiva cale
- pielea omului are o rezistenta de cativa megaohmi si ce face el cu arcurile probabil il gadila dar nu e nici un risc
- are un circuit izolat si de curent continuu cand face lucruri care necesita mult curent si daca evita sa inchida circuitul cu maini transpirate nu i se intampla nimic, adica curentul continuu si la 200V nu e periculos daca e izolat de pamant si ai grija sa nu inchizi circuitul prin corpul tau.
- cand aprinde ceva in maini se foloseste iarasi de tesla coil-ul sau.
N-ai o treaba, nu te mai da inteligent, sunt pe fuga si nu pot sa-ti explic acum (lucrez la ENEL, proaspat absolvet sc. prof.). Eu zic sa te documentezi mai mult inainte sa dai astfel de explicatii :))
User avatar
Mafios_X
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6851
Joined: 10 Apr 2009, 01:28
Detinator Steam: Da
SteamID: mafiosx
Reputatie: Fost Administrator
Location: Italia
Has thanked: 341 times
Been thanked: 419 times
Contact:

05 Mar 2014, 23:19

Hades Ownage wrote:eu asa imi incarc telefonul cand sunt plecat.
Esti interesant, astept sa te vad la Romanii au talent din sezonul urmator.
Ah nu stai, tu doar esti glumet, acum zambesc.

Chiar am ramas impresionant. Cu siguranta daca se analizeaza corect, ceva ceva il ajuta din corpul sau sa reziste la asa ceva.
(posibil ca, din multe incercari, omul se invata, ca si cand te lovesti in acelasi loc pana numai simti nimic, zic si eu :D)
-------------------------------#STEAM PROFILE--------------------------------------
Image
STEAM: mafiosx

Image


www.gamescan.ro - Un fel de GameTracker ROMANESC :D
As4ever
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 404
Joined: 17 Dec 2010, 16:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
SteamID: as4evermarian
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Bucuresti
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times
Contact:

06 Mar 2014, 08:53

Vorba cuiva din acest topic.
Cum explicati faza cand s-au curentat bartos si smiley ? Prima data nu s-a intamplat nimic, iar pe urma le-a aratat din nou si s-au curentat. Nu-mi spuneti ca s-a dat si mita :)
User avatar
Hades Ownage
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3182
Joined: 22 Oct 2008, 10:12
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: jb.clutch.ro
SteamID: hades-source
Reputatie: Fost Super Moderator
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: hadesownage
Location: Iasi
Has thanked: 324 times
Been thanked: 406 times

06 Mar 2014, 16:57

Mafios_X wrote:
Hades Ownage wrote:eu asa imi incarc telefonul cand sunt plecat.
Esti interesant, astept sa te vad la Romanii au talent din sezonul urmator.
Ah nu stai, tu doar esti glumet, acum zambesc.

Chiar am ramas impresionant. Cu siguranta daca se analizeaza corect, ceva ceva il ajuta din corpul sau sa reziste la asa ceva.
(posibil ca, din multe incercari, omul se invata, ca si cand te lovesti in acelasi loc pana numai simti nimic, zic si eu :D)
ohh cata inteligenta ( fata trista )
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 414 guests