Opere bac

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

07 Dec 2017, 13:31

Are cineva aceasta carte?
Image
RoyalServer
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

27 Feb 2018, 18:54

Serg12 wrote:Sunt 17 opre pentru bac, tu trebuie sa le stii toate, nu conteaza :
Genul epic:

1. Alexandru Lapusneanu (Costache Negruzzi) , articolul Introductie, Dacia literara, nuvela istorica ROMANTICA.
2. Povestea lui Harap Alb (Ion Creanga) , epoca Mariilor Clasici , basm cult , viziune realista.
3. Moara cu Noroc (Ioan Slavici) , epoca Mariilor Clasici, nuvela psihologica.

Romane obiective interbelice: ( apartin realismului )
4. Ion (Liviu Rebreanu), roman realist obiectiv
5. Baltagul (Mihai Sadoveanu), realist cu elemente traditionale
6. Enigma Otiliei (George Calinescu), realist de factura balzaciana, modern, obiectiv.

Roman subiectiv interbelic:
7. Ultima noapte de dragoste, intaia noape de razboi (Camil Petrescu), roman subiectiv, de analiza, moderna, de experienta.

Roman realist obiectiv postbelic:
8. Morometii (Mihai Preda) - 2 volume.

Genul liric:

1. Romantismul - Luceafarul (Mihai Eminescu), epoca Mariilor Clasici.
2. Simbolismul - Plumb (George Bacovia).

Perioada interbelica

Modernismul
3. Eu nu strivesc corola, de minuni a lumii (Lucian Blaga), arta poetica .
4. Testament (Tudor Arghezii), arta poetica.
5. Ryga Crypto si lapona Enigel (Ion Barbu).

Traditionalismul
6. Aici, sosi pe vremuri (Ion Pillat).

Perioada postbelica
7.Neomodernismul, Leoaica tanara iubire (Nechita Stanescu), arta poetica.

Genul dramatic:

1. O scrisoare pierduta (Ion Luca Caragiale), epoca Mariilor clasici, comedie clasica de moravuri, viziune realista.
2. Iona (PERIOADA POSTBELICA NEOMODERNISTA) (Marin Sorescu), parabola dramatica, tragedie in 4 tablouri, teatrul absolutului.








Scuzați că deranjez, nu știe cineva un site unde găsesc caracterizările la aceste opere vă rog frumos? Majoritatea le știu, altele nu, dar vreau să le învăț mai bine. Mulțumesc frumos.
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

27 Feb 2018, 19:59

Chiar azi discutam cu profesoara de romana legat de acest subiect. A zis ca e posibil sa cada Leoaica tanara iubirea sau ar fi o varianta si pentru Morometii.
User avatar
Serg12
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 205
Joined: 06 Mar 2016, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: I can`t escape this hell…
Fond eXtream: 0
Location: Québec
Contact:

27 Feb 2018, 20:27


Scuzați că deranjez, nu știe cineva un site unde găsesc caracterizările la aceste opere vă rog frumos? Majoritatea le știu, altele nu, dar vreau să le învăț mai bine. Mulțumesc frumos.
Scuze ca iti zic, dar astea ar trebui sa le faceti in clasa cu profesoara voastra.
Dunhill eXtream wrote:Chiar azi discutam cu profesoara de romana legat de acest subiect. A zis ca e posibil sa cada Leoaica tanara iubirea sau ar fi o varianta si pentru Morometii.
Este posibil ca cele doua sa pice atunci cand va fi bacul, dar nu cand este Simularea.
ImageImage
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

27 Feb 2018, 21:22

Serg12 wrote:Scuze ca iti zic, dar astea ar trebui sa le faceti in clasa cu profesoara voastra.
Da, e adevărată treaba asta. Însă anul ăsta s-a schimbat profesoara de română la noi și e cam "varză" dacă ști la ce mă refer. Am făcut doar modernismul cu cele 3 poezii...Testament, Ryga Crypto și Lapona Enigel, și Eu nu strivesc corola de minuni...
Moromeții, Enigma Otiliei, Ion, Harap Alb, astea le mai am prin caietul vechi de acum 2 ani sau 1 an. Le citesc pe acolo..dar restul nu știu de unde să le iau. Dacă m-ai putea ajuta cu un link aș fi recunoscător.
User avatar
Serg12
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 205
Joined: 06 Mar 2016, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: I can`t escape this hell…
Fond eXtream: 0
Location: Québec
Contact:

27 Feb 2018, 21:29

^Head$hot^ wrote:
Serg12 wrote:Scuze ca iti zic, dar astea ar trebui sa le faceti in clasa cu profesoara voastra.
Da, e adevărată treaba asta. Însă anul ăsta s-a schimbat profesoara de română la noi și e cam "varză" dacă ști la ce mă refer. Am făcut doar modernismul cu cele 3 poezii...Testament, Ryga Crypto și Lapona Enigel, și Eu nu strivesc corola de minuni...
Moromeții, Enigma Otiliei, Ion, Harap Alb, astea le mai am prin caietul vechi de acum 2 ani sau 1 an. Le citesc pe acolo..dar restul nu știu de unde să le iau. Dacă m-ai putea ajuta cu un link aș fi recunoscător.

Daca te-ar ajuta da-mi in privat un mesaj cu ce opere nu ai si am sa-ti trimit niste poze din caietul meu.
ImageImage
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

27 Feb 2018, 22:10

Serg12 wrote:

Scuzați că deranjez, nu știe cineva un site unde găsesc caracterizările la aceste opere vă rog frumos? Majoritatea le știu, altele nu, dar vreau să le învăț mai bine. Mulțumesc frumos.
Scuze ca iti zic, dar astea ar trebui sa le faceti in clasa cu profesoara voastra.
Dunhill eXtream wrote:Chiar azi discutam cu profesoara de romana legat de acest subiect. A zis ca e posibil sa cada Leoaica tanara iubirea sau ar fi o varianta si pentru Morometii.
Este posibil ca cele doua sa pice atunci cand va fi bacul, dar nu cand este Simularea.
Exact, ne-a specificat si asta profesoara.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information