Ora PC

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Nov 2016, 12:33

Nu conteaza deloc calitatea, iti tine minim 3 ani cel mai praf CR2032 si oricum poti arunca la gunoi pc-ul in 3 ani daca acum i s-a dus bateria.

De unde reglezi ora ? In Windows ? Daca il reglezi in Windows si ti se duce ora inseamna ca se recalibreaza si nu ai setata corect zona. Trebuie sa iti setezi Athens, Bucharest GMT +2 la Time Zone si sa activezi Set time automatically in Windows 7+.
RoyalServer
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

21 Nov 2016, 13:38

Da, din Windows.Am schimbat si din BIOS dar e acelasi lucru se pare.Ora e setata corect pe Atena, Bucuresti +2 si bifat set time automatically.Am incercat si debifarea din Windows a sincronizarii cu un server de timp Internet dar la fel face.
Problema nu e chiar mare acum, cu cateva secunde fuge inainte dupa ce l-am setat.Deocamdata nu sare cu minutele sau cu orele dar as vrea sa fie ora cat de cat exacta.
Bateria nu cred ca e dusa, dar de ce zici ca in 3 ani s-ar duce pc-ul?
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

21 Nov 2016, 14:32

Normal ca fuge cu câteva secunde înainte man. Până scrii tu secundele și salvezi trec câteva secunde. E la mintea prostului asa ceva.
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

21 Nov 2016, 22:26

Nu ai inteles.Cum sa treaca cateva secunde daca setez ceasul acum, iar pe siteul oraexacta imi apare acum ca am ora exacta iar peste cateva ore o ia pana la 1 minut inainte.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

22 Nov 2016, 12:05

Masiu94 wrote:Nu ai inteles.Cum sa treaca cateva secunde daca setez ceasul acum, iar pe siteul oraexacta imi apare acum ca am ora exacta iar peste cateva ore o ia pana la 1 minut inainte.

Stai putin tu la ce ceas te uiti cand compari ceasul de la calculator ?
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Nov 2016, 19:24

Il compar cu cel de pe oraexacta.net si e inainte dupa cateva minute/ore dupa ce il setez exact de pe siteul ala.

EDIT: Mai e ceva...Acum apare pe oraexacta.net ca, ceasul meu e inainte cu aproape 1 minut iar acum fara sa il fi setat astazi apare ca e inainte cu 14 secunde :-?
O fi problema de la baterie sau e ceva normal sa mearga asa?
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

23 Nov 2016, 12:03

BUMP!
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

23 Nov 2016, 12:26

Masiu94 wrote:Il compar cu cel de pe oraexacta.net si e inainte dupa cateva minute/ore dupa ce il setez exact de pe siteul ala.

EDIT: Mai e ceva...Acum apare pe oraexacta.net ca, ceasul meu e inainte cu aproape 1 minut iar acum fara sa il fi setat astazi apare ca e inainte cu 14 secunde :-?
O fi problema de la baterie sau e ceva normal sa mearga asa?
Este total normal sa se duca inainte/in spate ora la calculator cu cateva secunde sau un minut pe luna fara sincronizare.
Daca este necesar sa ai ora exact exact dai sincronizare dar se sincronizeaza automat la cateva zile.

Image

Diferenta apare din cauza cristalului care tine frecventa de baza pentru procesor. Din cauza temperaturii, zgomotelor ea nu este constanta deci nici timpul nu este precis. Totusi procesoarele noi au o ora mult mai precisa numita HPET sau daca HPET nu este disponibil atunci se foloseste TSC.
Incepand cu Windows XP SP3 daca ai activat HPET (High Precision Event Timer) din BIOS atunci va fi utilizat pentru tinerea orei si este destul de precis incat calculatorul va pierde in jur de o secunda sau mai putin pe zi. Daca nu ai incepand cu Windows 7 se foloseste ceva si mai precis numit TSC se este recomandata dezactivarea HPET pe sisteme noi.
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

25 Nov 2016, 11:03

Am dat cateva loaduri la BIOS default zilele trecute si poate s-a frecat ceva pe acolo de se duce inainte.
In schimb am gasit in BIOS, ACPI HPET TABLE pe Disabled.De acesta zici sau ar trebui sa am si TSC pe undeva?
Acest HPET vine normal pe Enabled cand cumperi placa de baza?Vad ca toate din acea pagina unde e si HPET le am pe Disabled.
Placa de baza e un AsRock si e din 2009.
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Nov 2016, 12:36

Bump!
Nu mai apare botonul de up.

Chiar si acum dupa ca am pus HPET pe Enabled o ia inainte cu 3 pana la 10 secunde.Ar trebui schimbata bateria sau e ceva normal?Dupa cum a spus IsTI37 ar trebui sa fie o marja de +/-1 secunda.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

29 Nov 2016, 12:56

Masiu94 wrote:Bump!
Nu mai apare botonul de up.

Chiar si acum dupa ca am pus HPET pe Enabled o ia inainte cu 3 pana la 10 secunde.Ar trebui schimbata bateria sau e ceva normal?Dupa cum a spus IsTI37 ar trebui sa fie o marja de +/-1 secunda.
Ai cumva overclocking la procesor (la FSB in special) ? Daca nu ai nu e nici o problema.
Masiu94
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 201
Joined: 23 Oct 2015, 21:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Nov 2016, 13:22

Nu i-am facut overclock procesorului, doar la rami ca erau pe Auto si am pus frecventa care scrie pe cutia lor si anume 800Mhz/400 nu stiu cum mai era.
Are ceva daca i-am facut setarea asta din BIOS?Imi pot arde placutele de rami?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Petal [Bot], Semrush [Bot] and 721 guests