Oreo update dates for Galaxy Note8, S7 and the 2017 A-series

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

09 Mar 2018, 13:19

Din Mai 2017 de când am cumpărat telefonul am primit update până-n Noiembrie 2017, da, după pauză. Citește câteva reply-uri aici — și mai sunt multe link-uri, în special cel cu Oreo. Asta ca să vezi câți oameni au renunțat la Samsung.

Telefonul se mișcă foarte bine, nu am nimic de reproșat aici (doar că deblocarea cu fața este un fail, așa cum au spus și ei mai târziu că lansează tehnologii mult prea devreme), însă software-ul este cel mai important după ce ți-ai cumpărat telefonul. Au scris unii că de ce vreau update la Android Oreo pentru că Android Nougat este foarte stabil...eu nu știu de ce nu au rămas la Android KitKat, era la fel de stabil.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
RoyalServer 2
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

09 Mar 2018, 13:41

grande_ecks wrote:@ MrAndrei: Ce telefon ai? Vorbești iar din review-uri și nu din experiența ta? Nu ai înțeles se pare ce a făcut Apple cu performanța pe modelele vechi.

@ sharkstar: Și eu am S8+ pe care l-am pus la vânzare, am scris doar să vă cumpărați orice telefon cu Android dar nu Samsung. Dacă tu nu ești „fan” iPhone asta nu înseamnă că telefonul și sistemul de operare nu sunt peste tot ce există în momentul de față. Dacă există un bug sau o problemă pe iOS, Apple livrează software-ul imediat pe când la Samsung, ultimul patch de securitate a fost în Noiembrie (până acum câteva zile când s-a lansat în sfârșit și Oreo, după 7 luni când a apărut Android P.). Despre ce vorbim? Cu 3 GB RAM să bați un telefon de 6 GB RAM îți demonstrează cât de bine este optimizat iOS. Eu fac multe plăți cu telefonul (Apple Pay) și pentru mine securitatea este importantă. Nu mai scrie din auzite, ci din experiența ta. Nu am întâmpinat probleme de utilizare pe iPhone X — se mișcă foarte bine, FaceID-ul este impecabil și se simte și arată ca un telefon premium. Eu unul vă recomand cu drag acest telefon dacă nu îl schimbați cum o fac eu, din an în an.

Totuși, vorbim despre altceva aici — Android.
Dupa cum am mai spus este diferenta mare dintre android si ios pentru ca android este open-source si din acest punct de vedere android este peste ios. Niciodata nu o sa poti customiza ios-ul asa cum o faci pe android si mai ales ca produsele apple nu sunt pentru oricine. Imi sustin punctul de vedere ca apple -chiar daca detin iphone 8- are produse de fite si pentru cineva fara pretentii nu avem de ce sa vorbim despre apple pay sau despre deblocarea cu amprenta. Bun, fiecare sistem de operare are plusuri si minusuri, dar gusturile nu se discuta. Pentru ca mama mea este profesoara de informatica, a fost invitata si la cateva debate-uri despre tehnologie si iti spun sincer ca 90% din ce spun producatorii sunt strategii de marketing cu ramul, sistemul de operare imbunatatit, ecranul curbat etc. Niciodata sa nu mai spui ca ios este peste android pentru ca doar prin simplul fapt ca este open-source este deja un mare avantaj.

Sa fiu on-topic: Normal ca pe un telefon cu specificatii de top nu poti pune orice versiune de android pentru ca in teste o anumita versiune poate sa consume mai multa baterie, sa nu beneficieze total de memoria ram si la cate posibilitati sunt scrii 2 ore. Nu este o mirare ce se intampla, pana la urma este un telefon nu o masina unde algoritmul este diferit. :)
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

09 Mar 2018, 13:44

@grande
Am s8+ si note8
le-am comparat zile intregi cu iphone x
rezultatul:
saptamana viitoare imi vine s9+ :X
Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

09 Mar 2018, 14:03

@ Mutex: Pentru că este open-source înseamnă că este peste iOS? Cred că ai vrut să spui invers...nu ai cum să scrii asta, nici dacă ți-ar pune cineva cuțitul la gât. :)

Tocmai din acest motiv iOS este cel mai bun sistem de operare mobil și tocmai pentru că nu este open-source este cel mai bun în ceea ce privește securitatea. Nu ai cum să scrii că Apple au produse de fițe, au produse premium pe care le poate cumpăra oricine. Da, pentru cine nu folosește cum folosesc eu telefonul, este bun orice telefon — poți instala Facebook / Instagram / YouTube și să suni pe un telefon de 500 RON fără probleme. Aici e alegerea fiecăruia în funcție de necesitate, bineînțeles.

@ VegaS: Eh, eu am făcut altfel, am pus la vânzare S8+ și am rămas cu iPhone X. :yum:

Se discută totuși despre actualizarea Android-ului.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

09 Mar 2018, 15:47

@grande_ecks da, un soft open-source cum este android poate fi peste ios pentru ca il poti personaliza si dupa cum am zis eu ma iau si dupa pret, adica nu vezi ios pe un telefon de 800-900 lei. Pentru mine important este pretul si ce face de acei bani, daca ti se pare normal ca un telefon sa coste peste 3000 lei atunci nu e bine. Vezi despre ce vorbesc? Un telefon a ajuns sa coste mult prea mult fata de ce ofera daca privesti economia tarilor.

Da, se discuta despre actualizarea softului si tot nu inteleg de ce e atata mirare. Odata ce pui specificatii de top intr-un device de dimensiune nu foarte mare nu stiu care sunt asteptarile. Nu poti avea un telefon perfect din aceasta cauza, vorbim de consumul de resurse. A ajuns un telefon si cu 8gb ram cand altii au desktop-uri cu 512 ram, foarte urat.
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

09 Mar 2018, 19:57

Ești băiat deștept, fă puțin un research la ceea ce ai scris. Adică este mai bun Android ca și iOS doar pentru că-l poți personaliza? UH?

Cercetarea costă. Dezvoltarea unui ecran Retina, unui sistem Force Touch, proiectarea termică, prototipuri, diverse soluții pentru orice componentă. Inginerii Apple dezvoltă sistemul de operare, procesorul și alte componente pentru toate produsele lor — toate acestea costă. Ai intrat într-un Apple Store să vezi cum arată? Ai văzut ce sediu își construiesc (Apple Park)? Toate costă și ghici de unde vin banii? Dacă componentele lui iPhone X costă 400 de euro, restul de 600 de euro se duc către salariile celor peste 125.000 de oameni care lucrează la Apple, în cercertare și dezvoltare, chirii, la parteneri și așa mai departe. Da, mi se pare absolut normal dacă vrem ceva spectaculos, dacă vrem tehnologie foarte bună care să ne ajute și să ne simplifice viața, ca un telefon să coste peste 3000 RON.

După ce ai cumpărat un telefon, cel mai important lucru după este software-ul. Ce ai spune dacă ai avea un Samsung S9+ cu Android KitKat? Că deh, nu contează, nu mă interesează dacă este stabil și nu primesc actualizări de securitate, nici că nu am funcții în plus, nici că nu pot să mă bucur de o opțiune rapidă la cameră când fac o poză...de asta nu s-a rămas la Android KitKat și s-a dezvoltat o altă versiune de Android, nu?

PS: Mark Zuckerberg pentru că vă este vouă mai cunoscut, folosește doar produsele Apple — înseamnă că este fițos? Majoritatea care lucrează în IT folosesc doar laptop-urile de la Apple, oare de ce? Și vorbim despre o clasă socială ridicată ca și standard.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

09 Mar 2018, 20:23

Incepem sa dezbatem subiectul si imi place. :))

Pretul nu “se pupa” deloc cu ce stie sa faca un telefon si de asta sunt dezamagit. Degeaba imi dai exemple de it-isti pentru ca traiesti in Romania si nu ai sa vezi un elev care ar putea face ceva dar nu-si permite un laptop bun pe care sa lucreze de exemplu. Tu crezi ca toata lumea e ruda cu Rockefeller? La un salariu minim pe economie tehnologia este scumpa si daca ar fi doar 3000 lei ar fi ok dar este si peste 5000 lei si mai pui inca atat si iti poti lua o masina cu care te poti plimba zeci de mii de km fara probleme. Pretul e corect? Nu mai e.

Te intereseaza si update-urile dar update-urile dese pot afecta bateria, functionalitatea ramului, gpu mai ales pe un telefon de top. Te astepti pe un telefon cu specificatii de top sa iti tina bateria 2 zile si sa mai ai si update-uri frecvente fara sa intampini probleme? Daca faci upgrade la placa video la un calculator nu iti trebuie o sursa mai buna? La telefoane exista o problema: se vor a fi slim si tu nu poti incarca telefonul cu tot felul de imbunatatiri pentru ca se va schimba: greutatea, aspectul, la soft etc. Ai inteles acum ce am zis? Telefon slim cu aspect impecabil, super performant si fara bug-uri in soft nu exista. Este un telefon cu dimensiuni mici nu un desktop in care pui piese de kg.
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

09 Mar 2018, 20:48

Abea astept updateul.

Ma sa zic că-mi cumpar iphone, dar nu x, nu x cu breton ? si tu te uiti cum arata si un iphone normal? Parcă-i un Allview.
Image
download02
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 70
Joined: 03 Sep 2017, 15:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Mar 2018, 14:55

grande_ecks wrote:Ești băiat deștept, fă puțin un research la ceea ce ai scris. Adică este mai bun Android ca și iOS doar pentru că-l poți personaliza? UH?

PS: Mark Zuckerberg pentru că vă este vouă mai cunoscut, folosește doar produsele Apple — înseamnă că este fițos? Majoritatea care lucrează în IT folosesc doar laptop-urile de la Apple, oare de ce? Și vorbim despre o clasă socială ridicată ca și standard.
Pana una alta, cei de la nasa folosesc workstations de la dell.

Pentru ca unii folosesc Android, iar unii Apple e o chestie de acomodare. Cu care te acomodezi tu, cu respectivul brand ramai.

Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca Apple e mai puternic ca Samsung sau invers. E tehnologie 2018 pe ambele telefoane. Acum 38 ani nu aveam telefon mobil.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 366 guests