Parere configuratie pc

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MetalKid
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 441
Joined: 26 Mar 2011, 11:06
Detinator Steam: Da
CS Status: bored
SteamID: metalkid22
Location: localhost
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

11 Feb 2014, 21:08

de la actulu pc salvez exact ce ozis RAZVAN carcasa hdd si dwd, imi cumpar restu, dar nu vreau doar pentru jocuri, vreau si pentru video edit si calcule... deci intel
Image
Nick cs: gabiii
Nick forum: metalkid
Age: 25
Steam: -
Game: CS:GO / MW3
Skipe: Privat
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

11 Feb 2014, 21:53

Daca vrei si video:
1) Mergi pe i5 ca si procesor
2) Mergi pe nVIDIA ca si placa video
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

11 Feb 2014, 22:24

wLk. wrote:http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/827424/ ... poftim ... după părerea mea ţi'ar merge ff. multe jocuri aşa.
Daca nu te pricepi, numai vorbi aiurea.

- dupa mine un i3 e suficient, nu stiu de ce ti-a lua un i5.
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Feb 2014, 22:51

Eu iti recomand in principal urmatoarele:
1. Mergi pe un procesor Haswell Core i3, iti trebuie doar o sursa de 300W-400W si credema ca e CU MULT PESTE ORICE AI PUTEA FACE TU CU EL.
http://www.emag.ro/procesor-intel-174-c ... D45WXBBBM/
E la nivelul lui AMD FX-8350 stock la aproape jumatate de pret, doar ca la AMD poti face overclocking si e putin mai bun atunci dar consuma foarte mult curent cu overclocking si ai nevoie si de o sursa mai scumpa, plus un cooler. In plus procesoarele Intel au ceva extensie care le permite sa mearga ceva mai rapid cu SSD-urile.

Ia o sursa certificata minim Bronze ca sa faci economie la curent :
http://www.pcgarage.ro/surse/be-quiet/p ... onze-400w/
E o sursa de calitate foarte silentioasa la care nu se face rabat la componente ceea ce e foarte important pentru un calculator eficient si stabil.

2. Nu-ti lua o placa de baza cine stie, una de 200-250 de lei cu SATA3 si USB3 e perfecta, iti recomand sa iei doar o placuta de ram de 1600Mhz de 4Gb de la Kingston/Corsair si daca mai ai nevoie cumperi pe viitor. (nu conteaza asa mult daca e dual channel sau nu daca ai o placa video buna)
Cel mai bun producator de placi de baza e Gigabyte fara dar si poate, dupa vine MSI si Asus care au modele bune dar doar de la peste 300 de lei, Gigabyte produce placi de baza excelente indiferent de buget. AsRock e bun dar nu e reliabil.

3. Iti recomand sa faci un compromis la procesor (fiindca oricum nu ai nevoie de unul cine stie ce rapid, core i3 e destul pentru orice muritor si din banii ramasi sa iti iei un SSD lansat pe la sfarsitul lui 2013 sau in 2014 de 128Gb pentru partitia Windows-ului si programe deoarece face orice procesor de 100 de ori mai rapid, deci degeaba iei un procesor super bun daca nu ai un SSD. Daca ai nevoie de spatiu pentru stocare mai cumperi un HDD de peste 1Tb...

Iti recomand SSD-urile Samsung fiindca au un soft foarte bun de monitorizare si sunt de incredere pe langa faptul ca sunt al naibii de rapide si acum le-a scazut pretul la doar 400 lei :
http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/120g ... ies-basic/

Vezi Samsung Magician, un program foarte bun ca sa nu iti umple Windows-ul HDD-ul de prostii.

4. O placa video calumea te rezolva in toate jocurile, gen o bestie ca aceasta : (atentie, daca nu doresti sa ai 2 monitoare in viitor sau sa rulezi toate jocurile Full HD cu totul pe maxim poti sa iei o placa video de doar 500-600 de lei, iti va duce toate jocurile la fel de bine)
http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte ... DD87JBBBM/ (are cel mai bun raport pret/performanta)

In idle opresti ventilatoarele din softul placii video (ai un grafic pe care il poti regla), la procesor se face automat, cu un SSD ar trebui sa ai un calculator la fel de silentios ca un laptop si care consuma in jur de 30-40W cand te dai pe net sau te uiti la filme si in jur de 250-300W cand te joci intr-un joc care cere resurse.
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

11 Feb 2014, 23:19

Isti, esti pe dinafara.

Vrea si pentru video placa video, deci clar nVidia.

Rahatul ala de i3 e aproape cat 8350? =))))
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Feb 2014, 23:29

RAZVANN. wrote:Isti, esti pe dinafara.

Vrea si pentru video placa video, deci clar nVidia.

Rahatul ala de i3 e aproape cat 8350? =))))
Nu va inteleg de ce scrieti cand habar n-aveti ce ziceti, rahat nu e cu siguranta, practic nu exista lucru inafara de randare video care sa faca un procesor peste i3 4130 sa isi merita banii, poti sa ii pui orice joc existent, iti va merge cu peste 60 fps din punctul de vedere al procesorului. (ceea ce eu zic ca e de 2 ori mai mult decat cei 30fps necesari pentru un joc foarte fluid) Practic dovedesti ca iti place sa arunci inca 400 de lei pe fereastra ca sa ai nu stiu cate core-uri si zeci de Mb cache inutil, ceea ce e o prostie. Nu te uita la faptul ca are 2 core-uri reale si 3Mb Cache, conteaza mult mai mult performantele procesorului si eficienta sa (care sunt date de arhitectura Tri-Gate 3D al lui Intel), care dupa cum am zis e egal sau putin sub AMD 8350 si la aplicatii single core (Microsoft Office, Google Chrome...) e de chiar 2 ori mari rapid in orice benchmark LA JUMATATE DE PRET.

N-am zis ca e exact 8350, e mai bun CU CEVA 8350, dar Core i3 4130 HASWELL la acel pret face tot ce face 8350 LA FEL DE BINE fara sa fie bottleneck pentru o placa video gen R9, i3 consuma MULT MAI PUTIN CURENT ceea ce zic eu ca daca ai cap iti dai rapid seama ca conteaza foarte mult daca te joci cateva ore pe zi si poti sa iei o sursa eficienta mai ieftin.
Cu Nvidia nu stiu ce vorbesti, AMD de 5 ani ii da lectii lui Nvidia. GTX 760 e mai bun ca R9 270X (cu 250 de lei mai scump) dar GTX 660, chiar si 660 Ti e sub R9 270X sau 270. Mai toti cei care au un calculator de gaming au o placa video AMD. Eventual daca vrea sa-l transforme in Hackintosh merita sa cumpere mai bine o placa video Nvidia.
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

11 Feb 2014, 23:52

IsTI37 wrote:
RAZVANN. wrote:Isti, esti pe dinafara.

Vrea si pentru video placa video, deci clar nVidia.

Rahatul ala de i3 e aproape cat 8350? =))))
Nu va inteleg de ce scrieti cand habar n-aveti ce ziceti, rahat nu e cu siguranta, practic nu exista lucru inafara de randare video care sa faca un procesor peste i3 4130 sa isi merita banii, poti sa ii pui orice joc existent, iti va merge cu peste 60 fps din punctul de vedere al procesorului. (ceea ce eu zic ca e de 2 ori mai mult decat cei 30fps necesari pentru un joc foarte fluid) Practic dovedesti ca iti place sa arunci inca 400 de lei pe fereastra ca sa ai nu stiu cate core-uri si zeci de Mb cache inutil, ceea ce e o prostie. Nu te uita la faptul ca are 2 core-uri reale si 3Mb Cache, conteaza mult mai mult performantele procesorului si eficienta sa (care sunt date de arhitectura Tri-Gate 3D al lui Intel), care dupa cum am zis e egal sau putin sub AMD 8350 si la aplicatii single core (Microsoft Office, Google Chrome...) e de chiar 2 ori mari rapid in orice benchmark LA JUMATATE DE PRET.

N-am zis ca e exact 8350, e mai bun CU CEVA 8350, dar Core i3 4130 HASWELL la acel pret face tot ce face 8350 LA FEL DE BINE fara sa fie bottleneck pentru o placa video gen R9, i3 consuma MULT MAI PUTIN CURENT ceea ce zic eu ca daca ai cap iti dai rapid seama ca conteaza foarte mult daca te joci cateva ore pe zi si poti sa iei o sursa eficienta mai ieftin.
Cu Nvidia nu stiu ce vorbesti, AMD de 5 ani ii da lectii lui Nvidia. GTX 760 e mai bun ca R9 270X (cu 250 de lei mai scump) dar GTX 660, chiar si 660 Ti e sub R9 270X sau 270. Mai toti cei care au un calculator de gaming au o placa video AMD. Eventual daca vrea sa-l transforme in Hackintosh merita sa cumpere mai bine o placa video Nvidia.
Boss, el are nevoie pentru randari, pentru filmari si ce mai face el, are nevoie cuda core-uri si alte tehnologii care le gasesti numai la nVidia.

Si 8350 ce are mai mult decat i3 tau?
i3 tau: 2 nuclee 3 mb cache

8350 meu: Cache L2 4x 2048 KB
Cache L3 8 MB
Si sa nu uitam cele 8 nuclee (e cu muult peste i3), mai ales ce poti face cu o placa de baza buna pentru un overclock la acesta.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Feb 2014, 00:04

Boss, el are nevoie pentru randari, pentru filmari si ce mai face el, are nevoie cuda core-uri si alte tehnologii care le gasesti numai la nVidia.

Si 8350 ce are mai mult decat i3 tau?
i3 tau: 2 nuclee 3 mb cache

8350 meu: Cache L2 4x 2048 KB
Cache L3 8 MB
Si sa nu uitam cele 8 nuclee (e cu muult peste i3), mai ales ce poti face cu o placa de baza buna pentru un overclock la acesta.
Intelege ca AMD-ul tau consuma 220W (si nu cred ca ai lasa 6 ore pe zi un bec de 200W aprins doar ca sa vezi 'sa citesti') la 5Ghz cand ii faci OC si DA E MAI BUN DAR COSTA IN PUII MEI 850 DE LEI SI DIFERENTA LA PERFORMANTA E DE 20-30%. Practic inseamna ca tu vrei sa il convingi sa cumpere in loc de o sticla de Cola 2.5L una de 2.8-3L fiindca are cu un pahar mai mult dar in loc de 5 lei plateste 10 lei, ceea ce e o prostie.
In contrast acel Core i3 cand il stresezi ITI DUCE FARA PROBLEME ORICE si randarile le face mai incet dar consuma 60-70W si e la doar 450 de lei si la single core INDIFERENT DE CE SCRIE LA AMD, CHIAR DACA NU E LOGIC intelul e MULT mai rapid in toate benchmark-urile si nu cred ca Intel a platit toti programatorii din lume sa ii faca reclama. Alta diferenta mai e ca intelul iti consuma 5-10W cand te dai pe net sau te uiti la un film si AMD-ul 20-50W.

Practic tu uiti de tehnologie si de numarul de tranzistori, care de obicei niciodata nu e precizat dar conteaza cel mai mult : FX 8350 are in jur de 1.2 miliarde de tranzistori, i3 4130 are 1.4 miliarde de tranzistori, 8350 e fabricat 2D in 32nm, 4130 e fabricat in 3D in 22nm, adica tehnologia lui Intel e cu un an lumina in fata.

Chestia cu nucleele e o prostie, ai nevoie de cunostinte de informatica si programare ca sa intelegi ca e mult mai bun un procesor cu putine core-uri dar mai rapide decat multe core-uri si mai putin rapide pentru un desktop, da in randare video si la servere e mai bine sa ai sute de core-uri, dar la un desktop procesorul se ocupa de partea de program care trebuie executata in 90% din cazuri de doar de un singur procesor aritmetic, adica rularea aceluiasi algoritm in paralel face algoritmul sesizabil mai incet si in multe cazuri nu se merita sa imparti calculul pe mai multe fire sau deja e prea complicat pentru un amarat de programator de zi de zi si in acest fel doar cei mai pro programatori iti folosesc tie procesorul la capacitatea reala.
Pentru jocuri iarasi nu conteaza fiindca 2 core-uri impartite in 4 fire posibile iti ajung pentru fiecare joc si daca ai o placa video cu 200 si ceva de core-uri nu te mai intereseaza sa faci calcul paralel cu procesorul normal ci il pui pe procesorul video, acelasi lucru se poate face si la randare video/3D dar doar mai nou se face acest lucru. (iarasi intervine problema dificultatii de programare si necesitatea unui programator al naibii de bun)

Cat despre CUDA, AMD are o extensie chiar mai buna pentru randari video disponibil in ultimele versiuni ale programelor de randare/editare imagini/video, deci daca nu ai avut o placa video AMD te afli doar in treaba. Intreaba-te de ce se farmeaza bitcoin-urile doar cu placi AMD si nu cu CUDA lui Nvidia ? Un search pe google iti da raspunsul.
User avatar
MetalKid
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 441
Joined: 26 Mar 2011, 11:06
Detinator Steam: Da
CS Status: bored
SteamID: metalkid22
Location: localhost
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

12 Feb 2014, 11:18

mersi IsTI37 o sa ascult de tine si atunci reduc si din buget cu i3-ul :D mersi mult
Image
Nick cs: gabiii
Nick forum: metalkid
Age: 25
Steam: -
Game: CS:GO / MW3
Skipe: Privat
User avatar
Mount~
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1688
Joined: 28 Feb 2013, 08:29
Detinator Steam: Da
CS Status: Învață să nu depinzi de nimeni.
Detinator server CS: în curând
SteamID: lichone1
Location: Bacău
Has thanked: 175 times
Been thanked: 54 times

12 Feb 2014, 14:18

RAZVANN. wrote:Isti, esti pe dinafara.

Vrea si pentru video placa video, deci clar nVidia.

Rahatul ala de i3 e aproape cat 8350? =))))
Nu știi ce vorbești copilaș. Îți recomand să stai în banca ta.
never
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 221
Joined: 25 Dec 2012, 18:50
Detinator Steam: Nu
Been thanked: 13 times

12 Feb 2014, 19:54

cum *** sa ia i3 ma cand 6300 e mai performant ?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Feb 2014, 20:09

never wrote:cum *** sa ia i3 ma cand 6300 e mai performant ?
Unde ai vazut tu ca 6300 e mai performant ca Haswell i3 (seria 4XXX) ?

Image

Image

Image

Image

Practic la rezoltia Full HD diferenta e de 1 FPS.

Image

Image

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information