Parere PC GAMING - 2000 lei

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
scheloja
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 996
Joined: 26 Nov 2015, 15:43
Detinator Steam: Nu
CS Status: ENGLISH IS POWER.
Detinator server CS: nu
SteamID: ONETRICK RENGAR
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Location: Italia

26 Dec 2015, 18:41

Dc nu iti ei SSD? Merge de 10 ori mai rapid decat HDD
RoyalServer
fanCOLBY
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 62
Joined: 14 Dec 2015, 23:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Legendary Eagle Master
SteamID: rofodafak
Fond eXtream: 0
Location: Piatra-Neamt, Neamt
Contact:

26 Dec 2015, 18:42

@scheloja pentru ca un ssd ar mai veni +300 de lei, iar bugetul maxim a fost spus deja
@Mitzocul ai uitat de memorii, deja bugetul e depasit cu ~200 de lei, daca mai punem si memoriile deja punem +500 de lei :))
Daca nu speri, nu disperi.
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

26 Dec 2015, 18:44

Primul build merge , dar ti-as recomanda alta sursa , sa aiba eficienta 80 plus , sirtec , seasonic sau superflower , poti cauta prin filtre pe pcg , o sursa cu 450w cu eff 80 plus de la sirtec da fum acelui segotep , parerea mea
fanCOLBY
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 62
Joined: 14 Dec 2015, 23:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Legendary Eagle Master
SteamID: rofodafak
Fond eXtream: 0
Location: Piatra-Neamt, Neamt
Contact:

26 Dec 2015, 18:46

Eu nu inteleg banii aruncati pe surse avioane, eu am o sursa de 450W la nici 70 de lei cred, si duce un monstrulet de pc.
@Mitzocul ai pus gtx 750 ti ul ala de la MSI care e cu 120 de lei mai scump decat varianta mea, diferenta de pret sincer nu o inteleg deoarece fac aceleasi lucruri. As merge si eu pe generatia a 6-a ( a 5-a mai practic zis ) dar gtx ul meu si sigur ii gasesc o carcasa SH cu 30-40 de lei prin oras. :)) si asa intra DDR4 si tot ce e nevoie.
Daca nu speri, nu disperi.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

26 Dec 2015, 18:53

fanCOLBY wrote:@scheloja pentru ca un ssd ar mai veni +300 de lei, iar bugetul maxim a fost spus deja
@Mitzocul ai uitat de memorii, deja bugetul e depasit cu ~200 de lei, daca mai punem si memoriile deja punem +500 de lei :))
Uite v2: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1491868/

Nu uitasem de memorii. Am crezut ca toate produsele MSI intra in campanie.
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

26 Dec 2015, 18:59

fanCOLBY wrote:Eu nu inteleg banii aruncati pe surse avioane, eu am o sursa de 450W la nici 70 de lei cred, si duce un monstrulet de pc.
@Mitzocul ai pus gtx 750 ti ul ala de la MSI care e cu 120 de lei mai scump decat varianta mea, diferenta de pret sincer nu o inteleg deoarece fac aceleasi lucruri. As merge si eu pe generatia a 6-a ( a 5-a mai practic zis ) dar gtx ul meu si sigur ii gasesc o carcasa SH cu 30-40 de lei prin oras. :)) si asa intra DDR4 si tot ce e nevoie.
Si de cat timp ai acel monstrulet? Surse fara protectii si eficienta fac poc in jocuri solicitante, depinde in ce folosim pc-urile si presupun ca asta o sa fie folosit la gaming..
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

26 Dec 2015, 19:01

Crisstinell wrote:
fanCOLBY wrote:Eu nu inteleg banii aruncati pe surse avioane, eu am o sursa de 450W la nici 70 de lei cred, si duce un monstrulet de pc.
@Mitzocul ai pus gtx 750 ti ul ala de la MSI care e cu 120 de lei mai scump decat varianta mea, diferenta de pret sincer nu o inteleg deoarece fac aceleasi lucruri. As merge si eu pe generatia a 6-a ( a 5-a mai practic zis ) dar gtx ul meu si sigur ii gasesc o carcasa SH cu 30-40 de lei prin oras. :)) si asa intra DDR4 si tot ce e nevoie.
Si de cat timp ai acel monstrulet? Surse fara protectii si eficienta fac poc in jocuri solicitante, depinde in ce folosim pc-urile si presupun ca asta o sa fie folosit la gaming..
Sursa e foarte importanta. Daca ai sa dai la fiecare 3-4 luni 100 lei e ok. Eu zic ca mai ieftin iesi daca dai 250 lei odata la 3-4-5 ani.

Sub 85% eficienta si certificare bronze nu merita. Eu am pus sursa respectiva in wishlist pentru ca are un buget restrans.
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

26 Dec 2015, 19:05

Mitzocul wrote:
Crisstinell wrote:
fanCOLBY wrote:Eu nu inteleg banii aruncati pe surse avioane, eu am o sursa de 450W la nici 70 de lei cred, si duce un monstrulet de pc.
@Mitzocul ai pus gtx 750 ti ul ala de la MSI care e cu 120 de lei mai scump decat varianta mea, diferenta de pret sincer nu o inteleg deoarece fac aceleasi lucruri. As merge si eu pe generatia a 6-a ( a 5-a mai practic zis ) dar gtx ul meu si sigur ii gasesc o carcasa SH cu 30-40 de lei prin oras. :)) si asa intra DDR4 si tot ce e nevoie.
Si de cat timp ai acel monstrulet? Surse fara protectii si eficienta fac poc in jocuri solicitante, depinde in ce folosim pc-urile si presupun ca asta o sa fie folosit la gaming..
Sursa e foarte importanta. Daca ai sa dai la fiecare 3-4 luni 100 lei e ok. Eu zic ca mai ieftin iesi daca dai odata 250 lei odata la 3-4-5 ani.

Sub 85% eficienta si certificare bronze nu merita. Eu am pus sursa respectiva in wishlist pentru ca are un buget restrans.
Nu m-am uitat la sursa , eu ziceam de segotepul din primul post , atat va zic , luati ceva cu protectii cat mai multe si eficienta mare , segotepurile au un minus ca nu au switch on off , sirtec/superflower si seasonic au ce-a mai buna electronica , sau iarasi corsair , trebuie sa gasiti ceva in buget de 150 200 lei..
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

26 Dec 2015, 19:07

Crisstinell wrote:
Mitzocul wrote:
Crisstinell wrote: Si de cat timp ai acel monstrulet? Surse fara protectii si eficienta fac poc in jocuri solicitante, depinde in ce folosim pc-urile si presupun ca asta o sa fie folosit la gaming..
Sursa e foarte importanta. Daca ai sa dai la fiecare 3-4 luni 100 lei e ok. Eu zic ca mai ieftin iesi daca dai odata 250 lei odata la 3-4-5 ani.

Sub 85% eficienta si certificare bronze nu merita. Eu am pus sursa respectiva in wishlist pentru ca are un buget restrans.
Nu m-am uitat la sursa , eu ziceam de segotepul din primul post , atat va zic , luati ceva cu protectii cat mai multe si eficienta mare , segotepurile au un minus ca nu au switch on off , sirtec/superflower si seasonic au ce-a mai buna electronica , sau iarasi corsair , trebuie sa gasiti ceva in buget de 150 200 lei..
Confirmam ce ai zis tu :)). Eu am un Sirtec de 600W 80+ bronze si n-am treaba.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information