Parere PC + Monitor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

28 Feb 2023, 12:56

Salut,

Vreau sa achizitionez de pe Altex prin plata Oney urmatorul PC care se incadreaza in bugetul meu

PC ACER Nitro 50
Intel Core i7-11700F pana la 4.9GHz
16GB, SSD 512GB
NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB
Link

si monitorul LED IPS LG 27MP60G-B, 27", Full HD, 75Hz, AMD Freesync (din ce am inteles poti face si cu intel), la fel, acesta se incadreaza in bugetul meu, am vazut ca 144hz si cu ecrane de 23.8" sunt peste 850 lei, deci prefer ceva cu o diagonala mai mare si 75hz, mai ales ca nu joc eu csgo la nivel asa competitiv
Link

Ce parere aveti despre acest pc? Se merita banii, este de "viitor", nu intentionat sa-l schimbi in urmatorii 5 ani. Ma joc in mare parte cs:go unde nu cred ca o sa existe probleme adica sub 300 fps-uri nu cred ca o sa stea dar vreau sa joc si jocuri 2022-2023.

Daca pc-ul este o alegere buna, sa merg cu monitorul de mai sus sau sa iau monitorul mentionat de 144hz LED IPS LG UltraGear 24GN650-B, 23.8", Full HD, 144Hz, AMD FreeSync Premium, HDR 10, Link ?

Multumesc orice raspuns este binevenit si o sa-l iau in considerare in decizia mea de cumparare
:hearts_eyes_cat:
Image
RoyalServer
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

28 Feb 2023, 13:02

Procesor si placa video in sine sunt bune, dar pierzi mult la placa de baza si la sursa ( mai ales la sursa)
Eu nu l-as cumpara, are sursa de 500W iar nvidia recomanda minim 550W pentru 3060.
Mai bine iti faci unul pe piese si stii exact ce pui in el, sau cauta altul mai de doamne ajuta.
Iar despre monitor, as merge pe ala cu 144 hz , in primul rand hz mai multi ( se vede diferenta enorm de mult ) si in al doilea rand 27inch nu se pupa cu rezolutia fhd dupa parerea mea.

Edit: mai bine mergi pe asta https://altex.ro/sistem-desktop-pc-myri ... RVISION99/ are o placa de baza mai buna si sursa la fel, dar are doua minusuri fata de ala gasit de tine, ramii in single channel si e 3060 (dar de 12GB) in loc de 3060 ti (de 8gb), dar compenseaza procesorul.
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

28 Feb 2023, 15:31

Mi se pare un deal mult mai bun pc-ul trimis de tine cu doar o diferenta de 100 lei.

Cat de mult afecteaza single channel-urile si recomandare ar fi schimbarea lor in viitor cu 2x dual channel de 8gb minim ?
Image
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

28 Feb 2023, 19:47

Daca zici ca vrei sa il iei in rate da, se "merita". Dar sa stii ca in banii aia de 60 de milioane iti faci pe piese unul mult mai bun.

Pc-ul cu i9 si 3060 e okay dar o sa faca bottleneck, 3060 e mult inferior pentru i9-ul ala, si daca era 3060 ti, tot iti facea bottleneck, dar cum sistemul e preconfigurat asa, nu ai de ales.

Totusi, iti recomand sa te duci pe varianta aleasa de tine, cea cu i7 + 3060 Ti, placa fiind cu 25% mai performanta decat non-ti, si in jocuri acel i7 e total de ajuns, iar placa video conteaza mult mai mult.

Comparatie dintre cele doua procesoare: https://www.intel.com/content/www/us/en ... 252,212280
(ambele fiind EXACT acelasi chip, doar ca i7-le are dezactivat placa video integrata)

Ambele au 8core / 16 threads. Diferenta dintre ele este doar de vreo 200-300 mhz boost mai mare si avand gpu integrat pentru i9. Deci nu se merita sa alegi pc-ul ales de "nonamefortoday", fiind mult inferior pe partea de gpu.

User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

28 Feb 2023, 22:00

Mădălin wrote:
28 Feb 2023, 19:47
Daca zici ca vrei sa il iei in rate da, se "merita". Dar sa stii ca in banii aia de 60 de milioane iti faci pe piese unul mult mai bun.

Pc-ul cu i9 si 3060 e okay dar o sa faca bottleneck, 3060 e mult inferior pentru i9-ul ala, si daca era 3060 ti, tot iti facea bottleneck, dar cum sistemul e preconfigurat asa, nu ai de ales.

Totusi, iti recomand sa te duci pe varianta aleasa de tine, cea cu i7 + 3060 Ti, placa fiind cu 25% mai performanta decat non-ti, si in jocuri acel i7 e total de ajuns, iar placa video conteaza mult mai mult.

Comparatie dintre cele doua procesoare: https://www.intel.com/content/www/us/en ... 252,212280
(ambele fiind EXACT acelasi chip, doar ca i7-le are dezactivat placa video integrata)

Ambele au 8core / 16 threads. Diferenta dintre ele este doar de vreo 200-300 mhz boost mai mare si avand gpu integrat pentru i9. Deci nu se merita sa alegi pc-ul ales de "nonamefortoday", fiind mult inferior pe partea de gpu.

Multumesc frumos. O sa merg pe varianta cu i7, dar ce parere ai despre placa de baza si sursa?

Intr-adevar este o problema asa mare? Daca da, necesita o schimbare in viitor la o sursa de 550w?

Pe placa de baza de pe i7 se poate face upgrade la memoria ram daca de ex ma gandesc sa l urc la 32gb?

Merci mult, tyia
Image
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

28 Feb 2023, 22:28

Nu o sa ai bottleneck intre acel i9 si 3060 https://pc-builds.com/bottleneck-calcul ... 1920x1080/
Nu prea e o problema chiar asa mare single channe ul avand in vedere ca vrei sa pui 32 gb ram, decat mai adaugi inca 16 gb ram la fel ca cei existenti si faci dual channel.
Acum e decizia ta daca vrei sa mergi pe varianta aleasa de tine, dar daca mergi pe ea, eu as schimba sursa cu una de 650W
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

28 Feb 2023, 22:43

@AND.cfg, poti face upgrade, doar ca placa de baza de pe pcul ales de tine ai doar 2 sloturi de memorie si fiind deja ocupate cu 2x de 8gb ram, deci 16 gb in dual channel.

Dual channel vs single channel poti cauta pe internet, sunt diferente mari. (in favoarea dual channel bine inteles)

De inceput, sunt de ajuns si 16 gb, pe viitor poti lua doua placute de 16 gb, mai ales ca acum DDR4 sunt ieftine.

In legatura cu sursa, chiar daca e 500W, e okay, are certificare 80 plus gold.

Procesorul ala consuma ~65 de W, hai sa zicem chiar si un 100 in full stress (dar nu va ajunge, ca probabil e limitat la 65).
Placa video undeva la 200 de W, maximum in full load.

Sursa e de ajuns si nu trebuie schimbata.

Sa nu uiti ca la pc-urile gata preconfigurate, in secunda ce l-ai deschis sa umbli in el, gen sa schimbi ceva componenta, automat pierzi garantia.
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

01 Mar 2023, 17:13

Salut, mai am o intrebare

Pentru monitorul LED IPS LG 27MP60G-B, 27", Full HD, 75Hz, AMD Freesync , am vazut ca are freesync pentru AMD, dar eu o sa am nevoie de gsync pentru Nvidia, se poate activa cumva manual, sau este blocat pe freesync amd?

Daca nu se poate, influenteaza mult performanta monitorului / pc-ului si sa caut un monitor cu Gsync special?

Multumesc.
Image
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

01 Mar 2023, 18:17

O sa iti functioneze freesync daca ai placa video de la nvidia.
lexz
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 921
Joined: 02 Nov 2020, 01:57
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Discord: lexzor#0630
Has thanked: 73 times
Been thanked: 137 times

02 Mar 2023, 15:08

Nu iti recomand monitorul respectiv. In primul rand are un numar de hz foarte mic si ar fi pacat sa te limiteze monitorul la configuratia pe care o ai.

Eu am 2 https://www.emag.ro/monitor-gaming-led- ... v_pd-title si merg perfect. Singurul minus este ca la marimea de 27inch cu o rezolutie fhd se vede pixelat la scris, mai ales ca le folosesc pentru programare, rareori ma joc cate ceva. Eu unul nu observ cand lucrez si nici nu este deranjant faptul ca vad pixeli la scris, depinde de tine. Ai putea sa iti iei unul 24inch la fhd, pentru o experienta buna peste 24inch e recomandata o rezolutie de minim 2k, dar cum am spus, depinde de tine. Monitoarele de mai sus le-am prins la 900 de lei. Poti sa urmaresti un monitor care ti se pare bun si sa-l achizitionezi mai tarziu cand ii mai lasa din pret. Te poti uita la reviewuri, din cate am observat chiar daca sunt multe review-uri de 5 stele (spre exemplu pe emag), in general sunt persoane care nu sunt informate si nu observa problemele, trebuie sa iti faci researchul inainte.

Degeaba ai 300fps in csgo daca ai monitor de 75 de hz pentru ca e aceeasi experienta si la 75fps si la 300.
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

02 Mar 2023, 20:27

In bugetul meu de 6500 lei am gasit 2 monitoare, 144hz cel post si inca unul AOC Curbat de 165hz

144hz https://altex.ro/monitor-gaming-led-ips ... N24GN650B/

165hz https://altex.ro/monitor-gaming-curbat- ... C24G2AEBK/

Pe care sa merg?

Multumesc frumos!
Image
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

02 Mar 2023, 21:17

Pentru gaming mergi pe monitorul cu IPS 144 hz.

La ips poti avea efect de 'glow' depinzand din ce unghi privesti monitorul. Daca te uiti direct spre el poti observa glow in colturi dar nu deranjeaza, fiind vizibil doar pe un fundal total negru. Deci in gaming nu o sa fie o problema.

Si monitoarele cu panel de tip VA pot avea glow dar mai rar si eu unul am patit sa am glow dar cu o nuanta albastra, ceea ce e mai deranjant fata de negru.

La monitoarele IPS cand te uiti dintr-o parte (gen stanga sau dreapta) imaginea o sa fie clara, cum te-ai uitat direct spre el, dar la VA culorile vor fi putin sterse sau "nu asa saturate" precum la IPS.

Efect glare (gen daca iti bate lumina in monitor / soarele) sa zicem. Pe monitoarele VA va fi mult mai pronuntat efectul asta in comparatie cu monitoarele IPS, pentru ca majoritatea monitoarelor tip VA sunt curbate si din cauza asta se produce efectul asta, ceea ce e deranjant mai ales vara spre exemplu.

In concluzie, cu toate ca VA are 165hz si e curbat, are dezavantajele sale pe care tie s-ar putea sa nu iti placa. IPS e mai bun pentru gaming si 144hz sunt de ajuns, tu ca user nu simti diferenta intre 144 / 165 hz.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information