O parere si un sfat despre un PC de GAMING

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Nov 2015, 00:59

Daca esti atent poate gasesti la acelasi pret ca si GTX 750 Ti un GTX 760 SH cu garantie, care e cu 20-30% mai performant.
La procesor recomand cel mai nou core i5 skylake.
Nu recomand mai mult de 8gb de ram, nu are nici un rost si nici DDR4, nu iti foloseste la nimic, e doar marketing, ramai la ddr3 fiindca e mai ieftin si nu conteaza sesizabil.
Ca sursa recomand seasonic-ul de 620W dar nu e musai, poti lua o sursa Corsair/High Power Element de 500W la 200 de lei si iti va ajunge. Nu lua njoy sau prostii de genul.
Recomand o placa de baza ASUS, una de max 300 de lei iti ajunge. Am lucrat cu Gigabyte dar e vai de ei cu driverele si aplicatiile de control, respectiv bios.
Carcasa iti alegi tu una care sa iti placa la peste 150 de lei daca vrei ca tabla sa fie mai groasa si sa aibe un sistem de prindere mai smecher/slot pentru ssd-uri.
Ia-ti neaparat un SSD Samsung 850 Evo de 120 gb pentru sistemul de operare si un HDD pentru stocare.

Cam atat pot sa zic, la skylake iti trebuie neaparat un cooler calumea pe core i5.
RoyalServer 2
User avatar
Rageous
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 328
Joined: 13 Jan 2015, 08:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Prost de mic
SteamID: mr_rageous
Fond eXtream: 0
Location: RRomania
Contact:

16 Nov 2015, 14:42

IsTI37 wrote:Daca esti atent poate gasesti la acelasi pret ca si GTX 750 Ti un GTX 760 SH cu garantie, care e cu 20-30% mai performant.
La procesor recomand cel mai nou core i5 skylake.
Nu recomand mai mult de 8gb de ram, nu are nici un rost si nici DDR4, nu iti foloseste la nimic, e doar marketing, ramai la ddr3 fiindca e mai ieftin si nu conteaza sesizabil.
Ca sursa recomand seasonic-ul de 620W dar nu e musai, poti lua o sursa Corsair/High Power Element de 500W la 200 de lei si iti va ajunge. Nu lua njoy sau prostii de genul.
Recomand o placa de baza ASUS, una de max 300 de lei iti ajunge. Am lucrat cu Gigabyte dar e vai de ei cu driverele si aplicatiile de control, respectiv bios.
Carcasa iti alegi tu una care sa iti placa la peste 150 de lei daca vrei ca tabla sa fie mai groasa si sa aibe un sistem de prindere mai smecher/slot pentru ssd-uri.
Ia-ti neaparat un SSD Samsung 850 Evo de 120 gb pentru sistemul de operare si un HDD pentru stocare.

Cam atat pot sa zic, la skylake iti trebuie neaparat un cooler calumea pe core i5.
Skylake sunt "optimizate" pentru DDR4 care functioneaza by default la 1.2v ... daca ai placa de baza care suporta atat DDR4 cat si DDR3, trebuie sa citesti cu atentie manualul placii de baza pentru ca iti vor recomanda cel putin, sau chiar vor insista sa folosesti doar DDR3L care functioneaza la 1.35v.
Oficial DDR3 standard nu este suportat, datorita voltajului prea mare (default 1.5v)
E aceeasi poveste cu procesoarele Intel mai vechi... controller-ul de memorie din procesor depinde de un voltaj intern si memoria externa nu e recomandat sa aiba mai mult de 0.15v peste acel voltaj intern.
La procesoarele vechi, voltajul intern era 1.5v si de-asta puteai folosi DDR3 la maxim 1.65v fara sa distrugi in timp procesorul. La Skylake, voltajul intern e 1.2v , deci maxim 1.2 +0.15 = 1.35v pentru DDR3L.

Skylake's IMC Supports Only DDR3L : http://www.tomshardware.com/news/skylak ... 30185.html
Intel Reminds: Skylake Processors Do Not Officially Support DDR3 RAM, Use Could Damage the IMC – Only DDR3L and DDR4 Supported
Read more: http://wccftech.com/skylake-does-not-su ... z3rImbVnWn
Asadar ca sa treci pe skylake + ddr4 trebuie ceva $$$ in plus, si nu te ajuta forte mult eu zic ca doar faci risipa

nu ai ce face cu 620W decat daca cumperi o alta placa video decat GTX 750TI
Ganja nu te face jamaican
Asa cum dredurile nu te fac rastaman
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

16 Nov 2015, 15:11

Eu am ales aceasta sursa deoarece din 3 colegi care si-au facut calculator de gaming in ultimele 2 luni, toti si-au ales aceasta sursa. Nu numai ca este foarte silentioasa dar si are mai multe avantaje fata de altele care sunt mai scumpe.
Fusesem la un coleg acasa, care de curand si el si-a facut propriul lui PC cu 8gb ram, nvidia gtx 750 (exact placa aceasta video), procesor i5 tot din gama Haswell doar cu o frecventa putin mai mica ca a mea si o placa de baza asus sau as rock daca imi aduc bine aminte. L-am ajutat si eu sa sil monteze pentru ca era "bolovan" daca stiti la ce ma refer...la fel si sursa, dar el a folosit vechea lui carcasa. Eu am alta carcasa, iar la vedere nu mi se pare ca intra sursa si de asta vreau sa imi iau una in care sa nu am probleme cu montarea acestor componente sau distanta dintre ele. Va multumesc.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information