Permis 2018.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
THEKING.
Manager CS
Manager CS
Posts: 3339
Joined: 21 Apr 2012, 17:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
Detinator server CS: cs.extreamcs.com
SteamID: divinsx
Reputatie: Fost super moderator
Manager CS
Nume anterior: CLAU.
1/3
Location: Romania
Has thanked: 84 times
Been thanked: 74 times

23 Jan 2018, 17:31

Nu am citit nici macar o data cartea , doar chestionare de pe scoalarutiera si am luat sala foarte usor din prima.. acum depinde de tine cat de usor memorezi
RoyalServer
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

23 Jan 2018, 18:01

eu am citit cartea aia groasa de 2 ori,mai intai am citit (nu mi-a intrat nimic in cap ca sunt ffff multe chestii) si am inceput sa fac chestionare,capitol cu capitol,am facut chestionarele din carte de 2 ori,dupa am inceput sa fac pe diferite site-uri chestionare si m-am oprit la drpciv (site-ul politiei,este exact ca la sala),cel mai bun site,aceleasi intrebari ca la sala.cand vezi ca faci numai peste 24 inseamna ca esti pregatit,eu unul daca greseam intrebarea o cautam pe net si o citeam pana imi intra in cap,si mai faceam si chestionarul zilei de pe e-drpciv de 3-4 ori pe zi,sunt cele mai grele intrebari.
am luat sala din prima cu 26 , nici nu m am grabit deloc , o singura intrebare nu eram sigur daca e corecta si am dat sa raspund mai tarziu....
sala e usoara oricum,orasul e mai greu...depinde si cum prinzi,cat ai fii tu de sofer pentru o clipa de neatentie ai picat...
daca vrei iti dau un new text document cu intrebarile alea grele (si raspunbsurile corecte),eu eram disperat sa le fac pe toate bine :))
User avatar
JusT.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 761
Joined: 24 Jun 2013, 14:27
Detinator Steam: Da
SteamID: justsstyle
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (5 apr - 5 mai - acces in club)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

23 Jan 2018, 18:40

Am luat sala cu 25 din prima încercare, recomandări:

- Nu citi cartea;
- Nu te duce la legislație;
- Fă doar chestionare de pe scoalaruitera.ro sau aplicatia lor pentru mobil, în momentul în care faci constant peste 22 de puncte în chestionare poți să te duci să dai sala, sunt fix aceleași întrebări;
User avatar
THEKING.
Manager CS
Manager CS
Posts: 3339
Joined: 21 Apr 2012, 17:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
Detinator server CS: cs.extreamcs.com
SteamID: divinsx
Reputatie: Fost super moderator
Manager CS
Nume anterior: CLAU.
1/3
Location: Romania
Has thanked: 84 times
Been thanked: 74 times

23 Jan 2018, 18:42

JusT. wrote:Am luat sala cu 25 din prima încercare, recomandări:

- Nu citi cartea;
- Nu te duce la legislație;
- Fă doar chestionare de pe scoalaruitera.ro sau aplicatia lor pentru mobil, în momentul în care faci constant peste 22 de puncte în chestionare poți să te duci să dai sala, sunt fix aceleași întrebări;
Defapt legislatia te ajuta , eu unul am avut la sala intrebari a caror raspunsuri le am invatat la legislatie :)
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

23 Jan 2018, 19:41

Eu aștept să-mi vină buletinul săptămâna asta și încep școala, am făcut cursul audio-video de pe scoalarutiera.ro și n-am treabă cu chestionarele. Depinde și de tine, cât de ușor memorezi/prinzi.
Baftă
NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
situationgang
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 176
Joined: 07 Sep 2016, 15:14
Detinator Steam: Da
CS Status: marja de eroare mica
Fond eXtream: 0
Contact:

23 Jan 2018, 19:47

cine zice sa citesti cartea e vai de capu lui, sunt atatea chestii de care nu o sa te lovesti la sala ca nu se merita
cea mai buna solutie e sa te duci la orele de legislatie, asculti si scrii ce ti preda ala si faci chestionare
User avatar
mihaialexandru0810
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 175
Joined: 09 Jul 2017, 15:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Hamas is back !
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

23 Jan 2018, 20:28

Eu am citit cartea aia rosie mica si am facut chestionare pe drpciv si am luat sala cu 22, pe 5 martie am traseul pe bucurestii noi
Specii.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4685
Joined: 16 May 2015, 23:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Plangi dupa ***** ca un transexual
Reputatie: Fost eXtream Mod
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior : sociopat, Saec.
0.2/3
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Contact:

23 Jan 2018, 20:31

mihaialexandru0810 wrote:Eu am citit cartea aia rosie mica si am facut chestionare pe drpciv si am luat sala cu 22, pe 5 martie am traseul pe bucurestii noi
si ce te lauzi?
Sa ma bag prima data la ore si dupa sa incep sa fac chestionare sau invers? ma gandeam ca la orele alea mai inveti si tu ceva
Image
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

23 Jan 2018, 22:08

situationgang wrote:cine zice sa citesti cartea e vai de capu lui, sunt atatea chestii de care nu o sa te lovesti la sala ca nu se merita
cea mai buna solutie e sa te duci la orele de legislatie, asculti si scrii ce ti preda ala si faci chestionare
Deci daca eu am luat permisul dupa ce am citit cartea sunt vai de capul meu dupa logica ta, alaturi cei care iau permisul citind cartea sunt si ei vai de capul lor, desi acum au permisul. Fiecare invata dupa ce crede ca e mai comod, dar nu strica sa citesti cartea. Depinde si ce carte, daca te duci sa o iei pe cea mai groasa de pe piata e si normal ca sunt multe prostii acolo cu sanse de 0,1% sa le intalnesti in trafic. In general fiecare instructor are o carte pe care o recomanda. Sunt destule care au "esentialul" si atat.
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

23 Jan 2018, 22:18

JusT. wrote:Am luat sala cu 25 din prima încercare, recomandări:

- Nu citi cartea;
- Nu te duce la legislație;
- Fă doar chestionare de pe scoalaruitera.ro sau aplicatia lor pentru mobil, în momentul în care faci constant peste 22 de puncte în chestionare poți să te duci să dai sala, sunt fix aceleași întrebări;
Nu mai bine nu inveti de loc? Vezi ca sunt cateva capitole in cartea de legislatie pe care ar fi bine sa le inveti, o sa iti fie mult mai usor, dupa, e vorba de vreo 40 de pagini in care ai si foarte multe explicatii inutile, dar te va ajuta foarte mult.
Du-te la orele de legislatie de la scoala, ajuta enorm, ajugi sa intelegi si sa reti mult mai usor anumite lucruri.
Fa chestionarele de pe scoala rutiera pana ai totul verde(ai totul luat cu peste 25 de raspunsuri corect). Dar daca te apuci incearca sa faci un ciclu de intrebari o data si sa fi atent, reti ceea ce ai gresit, pentru ca atfel le faci degeaba.
Incetati sa mai mergeti pe premisa ca uite ala nu a invatat si a luat sala, chestia asta se intampla rar, sunt multe intrebari care nu sunt intuitive sau cu raspunsuri care par identite si nu stii ce sa raspunzi.
Invatati ca tot pentru voi invatati, vedeti toata treaba asta doar ca un test, nu ca niste lucruri pe care le aplici cam toata viata dupa ce ti-ai luat carnetul.
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

23 Jan 2018, 22:33

Daca nu va place sa invatati si despre ce tine de scoala auto atunci ce dreacu vreti ma :)) De ex scoala asta simpla nu o vreau deloc ca sunt ENORM de multe chestii ce nu ma vor ajuta in viata , dar masinile aproape la toti baietii le plac si te vei folosi de ea zi de zi
Image
INSqs.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3043
Joined: 17 Feb 2013, 23:23
Detinator Steam: Da
SteamID: insqs10
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Copilu.exe
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Targu-Mures
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

23 Jan 2018, 23:52

Eu unul nu am citit cartea si la legislatie am fost o singura data, in schimb am facut chestionarele de pe scoalarutiera.ro toate corecte, si doar atunci am mers la sala :) am luat cu 24.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information