Permis pentru ATV

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
LoBo.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 144
Joined: 28 Sep 2015, 17:23
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Da
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Pitesti

22 Oct 2015, 19:06

Salut!
Astazi mi-am cumparat un ATV cu capacitatea motorului de 49 cm3.
Am 15 ani si doresc si eu sa ma ajute cineva cu experienta.
Deci, cum pot proceda ca sa pot sa ies cu atv-ul pe strada din Sat?
Am inteles ca imi trebuie atestat? De unde il pot obtine si cat costa sa-l obtin?
Astept detalii explicite multumesc!
Ai primit un warn pentru abuz de reclama in profil.
RoyalServer
drakd
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 34
Joined: 29 Sep 2015, 14:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Oct 2015, 19:28

Raspunsul depinde de marimea ATV-ului. Daca se incadreaza la categoria moped trebuie sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(are masa proprie intre 400 kg si 550 kg si viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1. In ambele cazuri trebuie sa ai varsta de 16 ani. Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani.
User avatar
HRS
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 477
Joined: 03 Oct 2015, 17:54
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Restrictie mesaje private
Fond eXtream: 0

22 Oct 2015, 21:18

LoBo. wrote:Salut!
Astazi mi-am cumparat un ATV cu capacitatea motorului de 49 cm3.
Am 15 ani si doresc si eu sa ma ajute cineva cu experienta.
Deci, cum pot proceda ca sa pot sa ies cu atv-ul pe strada din Sat?
Am inteles ca imi trebuie atestat? De unde il pot obtine si cat costa sa-l obtin?
Astept detalii explicite multumesc!
drakd wrote:
Raspunsul depinde de marimea ATV-ului. Daca se incadreaza la categoria moped trebuie sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(are masa proprie intre 400 kg si 550 kg si viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1. In ambele cazuri trebuie sa ai varsta de 16 ani. Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani.
Pana faci 16 ani da mi mie acel ATV :troll
on: ce zice drakd este adevarat.
User avatar
peewee longway
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2015, 20:54
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0

22 Oct 2015, 21:57

nu cred ca iti va spune nimeni nimic daca te plimbi prin sat
User avatar
Ndyc3
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1222
Joined: 30 Jan 2012, 17:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Location: France
Has thanked: 16 times
Been thanked: 62 times

22 Oct 2015, 22:55

peewee longway wrote:nu cred ca iti va spune nimeni nimic daca te plimbi prin sat
Tu crezi ca esti in satul tau care nu vede politie ?
Eu la varsta de 15 ani, 3 pe scuter, fara faruri, lumini, veste, eram sa luam 20 de bucata si i-a dat doar celui ce conducea 115 lei =)))

Acum nu mai sunt asa ingaduitori politistii
User avatar
Nr1.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 488
Joined: 19 Jun 2015, 16:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Oct 2015, 23:49

16 ani si poti da pentru B1, dar daca stai la sat poti sa mergi linstit, si eu am mersi cu atv de 475, deci nu-i bai pe la sate
LoBo.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 144
Joined: 28 Sep 2015, 17:23
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Da
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Pitesti

23 Oct 2015, 21:40

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Raspunsul depinde de marimea ATV-ului. Daca se incadreaza la categoria moped trebuie sa urmezi cursuri de legislatie rutiera si sa obtii certificatul de absolvire al acestor cursuri. Conform art.6 din OUG nr.195/2002, pct.21, moped este vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carei viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h, motorul nu are CC mai mare de 50 cmc si nu are puterea mai mare de 4 kW. Daca depaseste aceste specificatii tehnice(are masa proprie intre 400 kg si 550 kg si viteza peste 45 km/h) atunci ai nevoie de permis de subcategoria B1. In ambele cazuri trebuie sa ai varsta de 16 ani. Cursurile de legislatie si scoala de conducere se pot incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani.
Si cat trebuie sa platesc la cursuriile pentru legislatie rutiera, si unde anume trebuie sa ma duc sa faca ceste cursuri eu sunt din Pitesti.
Si daca obtin acel certificat, ma pot plimba linistit prin sat? ( si trebuie sa inscriu si ATV-ul l primarie?)
Ai primit un warn pentru abuz de reclama in profil.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information