Permis port-arma

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

10 Feb 2017, 21:43

Deține cineva? Am înțeles că ai nevoie de buletin și să dai un test psihologic și atât.
On: atât am găsit pe internet .
Ps:sunt obligat de lege sa dețin permis de arma dacă dețin casa de schimb valutar
RoyalServer
MihaiBadeaa
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 278
Joined: 02 Jan 2015, 19:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Feb 2017, 22:29

AM un tovaras care s-a apucat si el de aceasta scoala , el a spus ca face cursuri , deci banuiesc ca nu e doar atat
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

10 Feb 2017, 22:33

MihaiBadeaa wrote:AM un tovaras care s-a apucat si el de aceasta scoala , el a spus ca face cursuri , deci banuiesc ca nu e doar atat
Logic, asa toti hotii si boschetarii ar fii avut arma.
ON: Cauta pe net, sigur gasesti.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

10 Feb 2017, 22:44

Fantasy1 wrote:
MihaiBadeaa wrote:AM un tovaras care s-a apucat si el de aceasta scoala , el a spus ca face cursuri , deci banuiesc ca nu e doar atat
Logic, asa toti hotii si boschetarii ar fii avut arma.
ON: Cauta pe net, sigur gasesti.
Tocmai de asta întreb, am înțeles că trebuie să mergi la o firma de securitate în general ei au cursuri de arma
Dar eu caut o persoana care deține să îmi spună mai multe
User avatar
MEM
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2349
Joined: 13 Sep 2013, 21:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Always be MEM!
SteamID: /businessmonkeys_mem
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna jumatate)
Nume anterior : kiducrazy
Location: Braila
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times
Contact:

10 Feb 2017, 23:32

De ce nu intrebi tu la politie?
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Feb 2017, 23:33

NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
User avatar
Adiq
Moderator
Moderator
Posts: 2339
Joined: 24 Aug 2012, 00:17
Detinator Steam: Da
CS Status: on fiRe
SteamID: raheembaws
Reputatie: Moderator
Nume anterior : Adi.; DUje eXtream
0.2/3
Location: Bogotá
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times
Contact:

10 Feb 2017, 23:35

Acestea fiind spuse, hai sa va explic modalitatea prin care puteti intra in posesia unui permis de port-arma si, implicit, a unei arme neletale pentru autoaparare (daca aveti timp si chef, in cateva ore terminati cu toate, un prieten le-a adunat pe toate intr-o singura zi, de la ora 7 pana la 14, fara pile).

In primul rand aveti nevoie de doua formulare tipizate pe care le luati de la xerox-urile de langa politie.
Primul este cererea pentru permisul de port-arma, al doilea este tipizatul pentru analizele medicale.
In primul rand trebuie sa iti completezi pe tipizatul pentru analize datele personale si sa treaca medicul de familie „clinic sanatos”. In caz contrar nu se uita nimeni la tine.
Dupa ce a completat medicul de familie, treci cu el la analizele medicale, care sunt in numar de opt, dupa cum urmeaza:

1. Neorologie – te verifica sa nu ai probleme cu capul (ameteli, lesin, pierderi de memorie, epilepsie) – intri in cabinet dupa ce ai stat la coada, inauntru stai un minut pana iti pune stampila.
2. Sange – te verifica sa nu ai sifilis (sifilisul afecteaza creierul) – mergi dimineata la ora 7, la 12-14 ai rezultatele.
3. Psihiatrie – te verifica – doua minute pierzi in cabinet.
4. ORL – te verifica la urechi (nu stiu de ce) – nici macar doua minute nu dureaza.
5. Oftalmologie – iti verifica vederea, sa nu tragi ca prostul in nevinovati – citesti literele de pe panou, iti face testul de daltonist, iti pune stampila si pleci.
6. Interne – nu am nici cea mai mica idee de ce te verifica – mai mult stai la coada decat in cabinet, se termina foarte repede.
7. Plamani – nici aici nu am nici cea mai mica idee – dureaza cat stai la coada si-ti face raze, apoi iti pune stampila.
8. Ortopedie – presupun ca vor sa vada daca poti tine un pistol in mana – ar trebui sa dureze cateva secunde dar a durat mai mult. Aflati de ce in alt articol, atunci cand pun romanismele intalnite.

La sfarsit, dupa ce ai terminat cu toate analizele, iti trebuie stampila spitalului (se poate obtine la orice spital) pe respectivul tipizat. Stampila se ia de la triaj.

Dupa ce ai terminat cu analizele, mergi la cabinet de psiholog autorizat pentru control (e o hartie separata). Ti se dau teste, ti se pun intrebari, daca nu esti un nebun care omoara pisici sau nu vrea sa se sinucida iei testul fara probleme.

Mergi apoi si faci doua poze 4×5 si copie dupa buletin. Si cumperi si un timbru fiscal de 2 lei.

Apoi platesti la trezorerie taxa pentru permisul de port-arma. E 100 de lei daca nu te grabesti (ti se da permisul in 30 de zile) si 200 de lei daca vrei permisul in doar 6 zile.
Daca tot esti la trezorerie, platesti si 10 lei taxa pentru eliberarea cazierului judiciar. Pe acesta il ridici de la politia municipala si il primesti dupa ce duci chitanta de la trezorerie (cea de 10 lei) si timbrul fiscal de 2 lei. Daca esti nascut in judetul respectiv ti se elibereaza cazierul pe loc, daca nu esti nascut acolo ti se elibereaza dupa cateva ore (eu am fost la ora 9:30 dimineata si mi l-au dat la ora 13).

Dupa ce ai terminat cu toate acestea, completezi cererea si mergi si depui actele la politie, la Serviciul Arme si Munitii. Apoi astepti.

In functie de cat ai platit taxa la trezorerie (100 sau 200 de lei) astepti 30 sau 6 zile. Dupa ce au trecut zilele, mergi acolo si ti se elibereaza o autorizatie de cumparare arma.
Cu autorizatia respectiva te duci la magazinul de arme si-ti cumperi pistolul.
ATENTIE!
Autorizatia de cumparare a armei are termen de valabilitate. Daca in trei luni nu iti cumperi arma, trebuie sa reiei tot procesul. Alte analize, alte drumuri, alti bani etc.

Dupa ce ti-ai cumparat arma trebuie sa mergi la politie sa o inregistrezi. Ai termen de 10 zile sa ajungi la politie sa inregistrezi arma.
Cand ajungi acolo, politistii de la Serviciul Arme si Munitii verifica arma, iau seria si o trec pe permisul de port-arma.
Si, din acel moment, ti se da permisul de port-arma si intri in legalitate.
Ca un sfat, incercati sa nu trageti cu arma nici macar la tinta pana nu o inregistrati.

In concluzie, toata distractia costa ~250 de lei pentru permisul de port-arma luat in 30 de zile sau ~350 de lei pentru cel luat in 6 zile.
Arma costa intre 600 de lei si 2000 de lei (nu tot timpul pretul inseamna calitate) iar cartusele variaza de la 3 la 5 lei bucata.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information