Pescuitul sportiv - mai presus de pasiune (Topic official)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
DeMeN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1174
Joined: 18 Aug 2013, 19:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Location: Suceava, România
Has thanked: 20 times
Been thanked: 135 times

11 Apr 2015, 15:33

Am vazut ca nu s-a discutat pana acum despre aceasta pasiune care o au multi tineri numita "pescuit". Nu cred ca exista cineva de pe acest forum care de mic copil nu a mers macar 1 singura data la pescuit, nu a prins 1 peste sau nu a vazut cum se pescuieste, de aceea am decis sa fac acest topic.

*De ce l-am deschis tocmai acum si nu m-am gandit sa il deschid inainte/dupa?
A inceput sezonul de pescuit si m-am gandit ca in acest topic sa discutam despre fel de fel de lucruri legate de pescuit, deoarece sunt convins ca fiecare merge de minim 2 ori pe an la pescuit din placere, nu pentru a prinde peste...mai mult pentru distractie.

Deci in primul rand vreau sa stiu daca ii place cuiva de aici pescuitul si sa discutam despre "partidele" fiecaruia :)). Si da, nu sunt nebun dupa acest "sport", dar ocazional cand am timp liber plec cu prietenii la distractie. :D
RoyalServer 2
User avatar
Ndyc3
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1222
Joined: 30 Jan 2012, 17:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Location: France
Has thanked: 16 times
Been thanked: 62 times

11 Apr 2015, 15:41

Sezonul de pescuit se deschide oficial pe data de 15 iunie. Acum cei care merg la pescuit fac braconaj. Acum urca pestele sa depuna.
Merg de mic copil la pescuit si voi merge pentru ca ma relaxez.
Cel mai mare peste prins pe râu a fost o mreana la vreo 7 kg 200gr. prinsă la boaba de porumb iar la iaz un crap la 12 kg.
User avatar
DeMeN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1174
Joined: 18 Aug 2013, 19:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Location: Suceava, România
Has thanked: 20 times
Been thanked: 135 times

11 Apr 2015, 15:44

@Ndyc3 Teoretic este asa cum spui tu, azi a inceput perioada de prohibitie care tine parca 2 luni, apoi pescuitul incepe iar.

Eu pescuiesc prin aceste momente la rapitor (iazuri sau balti naturale).

Unde pescuiesti de obicei?
User avatar
@Nonamed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1373
Joined: 05 Dec 2014, 15:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am
Detinator server CS: Nu am
SteamID: Nu am
Fond eXtream: 0
Location: Bacău

11 Apr 2015, 15:47

E foarte misto la pescuit eu merg vara deobicei. O data m-am trezit la 4 dimineata dar nu am prins nimic am stat pana la 10 dar nu asta conteaza. Sau in alta zi m-am dus la un canal de fuga si am alunecat si am cazut in apa :-)) si ma dus apa vreo 10m . Eram cu unchiumiu si incercam sa prindem pesti . A prins si unchiumiu un peste si s-a dus sa il faca pe gratar si spunea ca eu nu am sa prind :-)) dar pana la urma am prins si eu un salau si m-am dus cu el direct agatat in undita si l-am pus pe gratar .. la pescuit nu trebuie neaparat sa prinzi conteaza sa te distrezi si sa te simti bine. Poti merge pe la balta sa vezi ceilalti pescari ce undite / lansete si cu ce se mananca . E foarte important daca prinzi si experienta. La plecare daca nj ai prins nimica arunci cu niste bolovani in apa sa se sperie pestii si sa nu mai prinda nuci ceilalti pescari nimic.
Last edited by DeMeN on 11 Apr 2015, 15:49, edited 1 time in total.
Reason: "la pescuit nu trebuie neaparat sa prinzi conteaza sa te distrezi si sa te simti bine." - Imi place cum gandesti :))
User avatar
DeMeN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1174
Joined: 18 Aug 2013, 19:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Location: Suceava, România
Has thanked: 20 times
Been thanked: 135 times

11 Apr 2015, 15:50

Si care este cel mai mare peste prins? Salaul? Si cat avea?
User avatar
@Nonamed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1373
Joined: 05 Dec 2014, 15:26
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu am
Detinator server CS: Nu am
SteamID: Nu am
Fond eXtream: 0
Location: Bacău

11 Apr 2015, 15:53

Nu aveam cantarul deoarece nu am mers pentru cel mai mare peste.dar stiu ca cel mai mare peste l-am prins in Italia la um lac special amenajat 3 kg eram mai mic .:-)) pentru mine e bine deoarece nu ma omor dupa acest pescuit oricum decat sa stai in casa sa te certi cu toti copii pe servere de cs / cs:go / sa:mp mai bine mergi la pescuit
Last edited by DeMeN on 11 Apr 2015, 15:54, edited 1 time in total.
Reason: E bine si atat decat nimic. ;))
User avatar
Spa^Yma*
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 140
Joined: 29 Mar 2015, 12:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

11 Apr 2015, 15:56

Ndyc3 wrote:Sezonul de pescuit se deschide oficial pe data de 15 iunie. Acum cei care merg la pescuit fac braconaj. Acum urca pestele sa depuna.
Dupa cum ai spus "distractie" pari un copil, de pana in 15 ani.. Cum sa te distrezi la pescuit? :)))
(da a fost cand nu prindeam nimic si ne imbatam, si era ...) dar mergeam cu scopu' de a pescui nu de distractie..
Acum merge bine, pentru ca s-a incalzit vremea si pestele umbla sa manance, si ataca tot ce misca..
Crap,caras,somn mai mult.. :P
Last edited by DeMeN on 11 Apr 2015, 15:58, edited 1 time in total.
Reason: El se referea ca merge sa pescuiasca de distractie, nu conteaza ca prinde sau nu, atmosfera conteaza.
┗(-_-)┛┏(-_-)┓┗(-_-)┛┏(-_-)┓┗(-_-)┛┏(-_-)┓┗(-_-)┛┏(-_-)┓┗(-_-)┛┏(-_-)┓┗(-_-)┛┏(-_-)┓
User avatar
DeMeN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1174
Joined: 18 Aug 2013, 19:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Location: Suceava, România
Has thanked: 20 times
Been thanked: 135 times

11 Apr 2015, 15:59

Cel mai mare peste prins de mine a fost o stiuca de 4 kg la vobler. :)) Mai astept postari sa vedem ce ati mai prins, la ce si unde... + faze amuzante in timpul pescuitului :D
User avatar
Ndyc3
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1222
Joined: 30 Jan 2012, 17:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Location: France
Has thanked: 16 times
Been thanked: 62 times

11 Apr 2015, 16:19

Spa^Yma* wrote:
Ndyc3 wrote:Sezonul de pescuit se deschide oficial pe data de 15 iunie. Acum cei care merg la pescuit fac braconaj. Acum urca pestele sa depuna.
Dupa cum ai spus "distractie" pari un copil, de pana in 15 ani.. Cum sa te distrezi la pescuit? :)))
(da a fost cand nu prindeam nimic si ne imbatam, si era ...) dar mergeam cu scopu' de a pescui nu de distractie..
Acum merge bine, pentru ca s-a incalzit vremea si pestele umbla sa manance, si ataca tot ce misca..
Crap,caras,somn mai mult.. :P
Unde ti se pare ca am spus eu ca merg de distractie ? Mai reciteste odata postarea mea si nu incepe sa mananci aiurea.


Voi merge si eu de acum la rapitor...
Ce momeli folositi ? Aş incerca la ecran in perioada asta. Sper că stiţi la ce ma refer.
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

11 Apr 2015, 16:23

Ndyc3 wrote:Sezonul de pescuit se deschide oficial pe data de 15 iunie. Acum cei care merg la pescuit fac braconaj. Acum urca pestele sa depuna.
Merg de mic copil la pescuit si voi merge pentru ca ma relaxez.
Cel mai mare peste prins pe râu a fost o mreana la vreo 7 kg 200gr. prinsă la boaba de porumb iar la iaz un crap la 12 kg.
La branconaj, la caras, la crap. Da, da !

Eu merg la garla cu undita, mai ales vara cand n-am ce face, cel mai mult am prins 2 KG de caras, cu clean si sabioara.
User avatar
DeMeN
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1174
Joined: 18 Aug 2013, 19:30
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Location: Suceava, România
Has thanked: 20 times
Been thanked: 135 times

11 Apr 2015, 16:24

La rapitor (pescuiesc doar la stiuca) folosesc voblere, twistere, shad-uri si lingurite (oscilante sau rotative), culoarea o aleg depinde de luminozitate, vegetatie etc.

Ecranul e o plasa din cate stiu eu, o arunci si o mulinezi sau o tii asa si pestele se agata in ea, daca te prinde politia nu e bine. :))
StereoHere
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 418
Joined: 06 Jan 2015, 20:52
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

11 Apr 2015, 16:25

Am fost cu tata la pescuit acum 4 ani parca ..Am lasat undita in apa si am mers pana la masina sa beau suc si cand m-am intors am vazut ca am prins ceva . Scot eu undita frumos din apa si ce sa vezi, un broscoi prins in ac si incurcat . Ce am facut? am dat cu undita pana a gasit-o draci ca imi era sila dar cred ca si frica sa pun mana pe acel broscoi :)) asta a fost prima mea experienta cu balta in care am reusit sa rup prima undita.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information