phpBB 3.1

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

29 Oct 2014, 19:29

chaos. wrote:
ZeT^ wrote:
Alexey wrote:Asteptati doua saptamani sa umble hackerii prin el si dupa folositi-l.
phpbb e cel mai sigur cms dupa parerea mea.. Mici sanse sa fi ramas vulnerabilitati.
=)))))))))))))))

l o l

IPB e mai sigur ca phpbb.
Nu o spun eu. La randul meu am auzit de la altii. Au incercat multi sa decripteze baza de date cu useri si parole, dar nimeni nu au reusit.
RoyalServer
User avatar
cristian.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1392
Joined: 15 Sep 2012, 21:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
SteamID: insanetk
Reputatie: Fost moderator
Location: Botosani
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

29 Oct 2014, 19:33

smileye wrote:Da, dar cum arata un forum 3.1 instalat?Aveti ceva poze sa vad si eu daca is ceva modifcari?
Vezi pe squadfreak, site-ul lui miber.
DOROHOI.USP.RO // CLASSIC // TNI - NXS
www.usp.ro
www.tni.ro - www.nxs.ro
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

30 Oct 2014, 00:18

cristian. wrote:
smileye wrote:Da, dar cum arata un forum 3.1 instalat?Aveti ceva poze sa vad si eu daca is ceva modifcari?
Vezi pe squadfreak, site-ul lui miber.
mersi, este ok noul phpBB, celor care nu le merge tineti cont ca nu va merge pentru ca versiunea pe care o aveti voi este buguita si plina de moduri instalare prost daia nu va functioneaza, daca vreti sa va functioneze ori faceti wipe ori va rezolvati bugurile.

P.S: In curand nu stiu cand ca nu imi permite timp-ul am sa termin o tema pentru el.
P.S2: Cei care vor phpBB3.1 si teme care sunt pe phpBB3.0.12 nu o sa fa functioneze pentru ca nu sunt compatibile, cu toate ca au practic aceeasi structura sunt multe schimbate si adaugate in tema.
P.S3: Din cate am citit pe engleza mea de balta, am inteles ca securitatea a fost sporita bine inteles nu este imposibil de spart dar e putin mai greu, iar IPB credetima poate fii spart la fel de usor ca phpBB si nu mai comparati IPB cu phpBB3, phpBB3.1 este mai sus ca ipb cat si la functi cat si la optimizare, orice forum IPB fie el platit sau nulled se incarca la fel de greu si hostul nu conteaza in cazul asta.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

30 Oct 2014, 00:33

miber wrote:
cristian. wrote:
smileye wrote:Da, dar cum arata un forum 3.1 instalat?Aveti ceva poze sa vad si eu daca is ceva modifcari?
Vezi pe squadfreak, site-ul lui miber.
mersi, este ok noul phpBB, celor care nu le merge tineti cont ca nu va merge pentru ca versiunea pe care o aveti voi este buguita si plina de moduri instalare prost daia nu va functioneaza, daca vreti sa va functioneze ori faceti wipe ori va rezolvati bugurile.

P.S: In curand nu stiu cand ca nu imi permite timp-ul am sa termin o tema pentru el.
P.S2: Cei care vor phpBB3.1 si teme care sunt pe phpBB3.0.12 nu o sa fa functioneze pentru ca nu sunt compatibile, cu toate ca au practic aceeasi structura sunt multe schimbate si adaugate in tema.
P.S3: Din cate am citit pe engleza mea de balta, am inteles ca securitatea a fost sporita bine inteles nu este imposibil de spart dar e putin mai greu, iar IPB credetima poate fii spart la fel de usor ca phpBB si nu mai comparati IPB cu phpBB3, phpBB3.1 este mai sus ca ipb cat si la functi cat si la optimizare, orice forum IPB fie el platit sau nulled se incarca la fel de greu si hostul nu conteaza in cazul asta.
Sa mai vorbim de securitatea vbulletin ?
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 Oct 2014, 09:48

Securitatea tine de cum e configurat serverul si ce moduri folosesti.
Daca vrei securitate iti modifici codul din fisiere ca doar un admin sa poata avea acces la functii gen tema, loguri, backup, seo, etc, ceea ce e usor de facut in phpbb dar mai greu/imposibil in ipb si vbulletin. Daca in ipb sau vbulletin cineva face rost de owner are acces la tot. Pe cand in phpbb poti limita accesul la unele functii in ACP ori cu un cookie secret in fisier, cu openid, o alta parola hard-coded si eu zic ca securitatea e mult mai buna fata de o setare din mysql.

In rest singura vulnerabilitate grava a lui phpbb e un cod care inregistreaza parolele la login, dar care necesita acces la fisiere. (ceea ce inseamna ca oricum deja ai acces la mysql si tot ce vrei)
Parolele phpbb nu se pot decripta in timpi utili, adica nu stiu nici un program public pentru acest lucru. Se poate verifica doar daca parola introdusa coincide cu cea salvata in baza de date. (in realitate in baza de date nu ti se salveaza parola ci un cod din care reiese daca parola coincide sau nu)

Nu exista securitate cu cpanel si chestii de genul pe server, daca vrei un forum sigur pui pe vps php fara nici un plugin si ai securitate. Vbulletin e cea mai oribila platforma pe care am utilizat-o vreodata, sunt zeci de bug-uri aiurea care se rezolva in mod oficial cu dezactivarea log-urilor, pe cand phpbb nu iti da nici o eroare in mod normal. Sa nu zic nimic de ACP-ul vbulletin, care e cel mai prost facut dintre toate panourile pe care le-am vazut in viata mea.
IPB e ok dar iarasi costa mult si nu e atat de practic ca noul phpbb 3.1.

Nu vad de ce ar folosi cineva vbulletin acum ca phpbb are hook-uri.
User avatar
The Dust
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 302
Joined: 30 Sep 2014, 16:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

30 Oct 2014, 14:18

Dupa cum arata squadfreak , este o mare evolutie + ca nu mai bagati alte platforme , IPB daca vrei ceva de calitate trebuie sa te vinzi si tot mai ramai cu niste rate ( la unii) vbulletin e cea mai urata platforma + din ce am auzit pute de buguri.
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

30 Oct 2014, 15:08

IsTI37 wrote: Nu vad de ce ar folosi cineva vbulletin acum ca phpbb are hook-uri.
idem

luati un dedicat managed de catre host si puneti noul phpbb pe el(dupa ce trec cateva saptamani, luni de verificare) fara moduri si teme, folositi totul original, si 100% nu veti ramane fara forum

ipb-ul e tarfa de resurse mai nou, e oribil, era de preferat doar pentru addonurile foarte usor de instalat, acum vor aparea astfel de addonuri si pentru phpbb3
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
[CSDM]Best
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 932
Joined: 26 Dec 2013, 15:39
Detinator Steam: Da
CS Status: Best Gaming
Detinator server CS: Da sunt :D
SteamID: GangstaCSGO
Location: La Moldoveni
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times
Contact:

30 Oct 2014, 15:10

Frumos
Image
Copyright © Gangsta - All rights reserved.
Yahoo Messenger: Best_Extream
Skype: vanea432
Image
Concurs steam http://blz.ro/forum/index.php?/topic/44 ... s-steam-1/ csgo cs 1.6 css cs0
Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 389 guests