piramida din triughiul bermudelor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

06 May 2008, 01:36

am vazut recent un documentar despre piramide si na, am aflat ca acu cativa ani in urma a fost gasita in zona insulelor bermude acea piramida care este cu circa 100 metri mai mare decat cea mai mare piramida din Egipt si ca este mai veche cu cca 2000 ani si ca s-ar presupune ca acolo o fost Atlantida.
S-ar zice ca acele anomalii ar fi de fapt cauza acelui cristal mare care e ca un generator de energie si tot asa mai departe. Ce nu am vazut pana in prezent din tot ce am cautat pe internet sunt poze macar... deci este neclar daca este adevarat sau o alta aberatie...
sursa: click[4]cs :P

pareri?
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
RoyalServer 2
KaTaLyN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 144
Joined: 26 Dec 2007, 09:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Location: AleXanDriA

06 May 2008, 09:15

eu zic ca este adevarat treaba cu triunghiul bermudelor dea lungul timpului prea multe avioane au zburat pe deasupra si nau mai dat de urmele lor .
Ai primit un avertisment pentru ca nu respecti regulile referitoare la semnatura.
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

06 May 2008, 10:27

adevarat, dar totusi oare de ce nu exista nici o fotografie :| ?? Multi au trecut prin tiunghi si inca mai trec. totusi poze nu exista :-/
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
KaTaLyN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 144
Joined: 26 Dec 2007, 09:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Location: AleXanDriA

06 May 2008, 12:13

toti care au intrat acolo nu sau mai dat urma de ei..
absolut nimic au disparut ca si cum nar fi existat vreodata de accea nu se poate face fotografii si nimic. este invizibil cum sar spune
Ai primit un avertisment pentru ca nu respecti regulile referitoare la semnatura.
User avatar
ICo
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 234
Joined: 11 Sep 2007, 20:24
Detinator Steam: Nu

06 May 2008, 17:01

Sa vin si eu cu o mica adaugare ..si cred ca e adevarat
Triunghiul Bermudelor



Triunghiul Bermudelor (cunoscut şi sub numele de Triunghiul Diavolului) este o zonă triunghiulară din Oceanul Atlantic mărginită la extremităţi de Miami, Bermuda şi Puerto Rico. Legenda spune că mulţi oameni, ambarcaţiuni şi avioane au dispărut în mod misterios în această zonă. Câţi au dispărut depinde însă de cine face localizarea şi numărarea. Dimensiunea triunghiului variază între 500 000 de mile pătrate până la de trei ori mai mult în funcţie de imaginaţia autorului. (Unii includ şi Insulele Azore, Golful Mexic şi Indiile de Vest în triunghi.) După unii misterul ar data din timpul lui Columb. Chiar şi aşa, estimările variază între 200 şi 1 000 de incidente în ultimii 500 de ani. Howard Rosenberg susţine că în 1973 Paza de Coastă SUA a răspuns la peste 8 000 de cereri de ajutor în zonă şi că peste 50 vase şi 20 avioane s-au scufundat în Triunghiul Bermudelor în ultimul secol.

Multe teorii au fost promulgate pentru a explica extraordinarul mister al dispariţiei acestor vase şi avioane. Extratereştrii malefici, cristale reziduale din Atlantida, oameni răi cu aparate antigravitaţionale sau alte tehnologii ciudate, vortexuri către o a patra dimensiune sunt ipotezele favorite ale scriitorilor de proză fantastică. Câmpuri magnetice ciudate şi flatulenţele oceanice (gaz metan provenit de pe fundul oceanului) sunt explicaţiile preferate de minţile mai tehnice. Condiţii meteorologice (furtuni, uragane, tzunami, cutremure, valuri mari, curenţi, etc.), nenoroc, piraţi, încărcături explozive, navigatori incompetenţi şi alte cauze umane şi naturale sunt explicaţiile date de investigatorii mai sceptici.

Există persoane sceptice care afirmă că faptele nu confirmă legenda, că nu există un mister ce necesită rezolvare şi nimic nu trebuie explicat. Numărul epavelor din zonă nu este extraordinar de mare dacă ţinem cont de dimensiunile acesteia, locaţia şi traficul din zonă. Multe dintre vasele şi avioanele care au fost identificate ca fiind dispărute în Triunghiul Bermudelor nu au fost acolo deloc. Investigaţiile nu au prezentat încă dovezi ştiinţifice ale existenţei unui fenomen neobişnuit implicat în dispariţii. Prin urmare orice explicaţie, inclusiv cele ştiinţifice cum ar fi cele bazate pe eliberarea de gaz metan de pe fundul oceanului, anomalii magnetice, etc. nu sunt necesare. Adevăratul mister este cum a devenit Triunghiul Bermudelor un mister.

Legenda modernă a Triunghiului Bermudelor a apărut curând după ce cinci avioane ale armatei au dispărut într-o misiune de antrenament în timpul unei furtuni puternice în 1945. Cea mai logică explicaţie pentru această dispariţie este aceea că compasul pilotului principal lt. Charles Taylor s-a defectat. Avioanele de antrenament nu erau echipate cu instrumente de navigare care să funcţioneze bine. Grupul a fost dezorientat şi pur şi simplu a rămas fără combustibil. Nici o forţă misterioasă nu a fost implicată cu excepţia efectului misterioasei forţe a gravitaţiei asupra avioanelor fără combustibil. Este adevărat că unul de avioanele din misiunea de salvare a explodat la scurt timp după decolare dar aceasta s-a datorat mai de grabă unui rezervor defect decât unei forţe misterioase.

De-a lungul anilor au apărut zeci de articole, cărţi şi programe de televiziune promovând misterul Triunghiului Bermudelor. În urma studierii materialelor existente Larry Kushe a descoperit că puţini au realizat investigaţii asupra misterului, mulţi mulţumindu-se doar să transmită mai departe speculaţiile predecesorilor ca şi cum acestea ar fi fost adevăruri incontestabile. Nimeni nu a ajutat mai mult la crearea acestui mit decât Charles Berlitz care a scris un bestseller cu acest subiect în 1974. După examinarea unui raport oficial de peste 400 pagini al Comisiei de Investigaţii a Marinei referitor la dispariţia avioanelor din 1945 Kushe a descoperit că Comisia nu era uimită deloc de incident şi nu a menţionat presupusele transmisii radio citate de Berlitz în cartea sa. După spusele lui Kushe, ce nu a fost greşit interpretat de Berlitz a fost inventat. Kushe scrie: ,,Dacă Berlitz afirma că un vapor era de culoare roşie şansele ca acesta să fii fost de oricare altă culoare sunt aproape o certitudine.” Berlitz însă nu a inventat numele, acesta i-a fost dat de Vincent Gaddis în ,,Mortalul Triunghi al Bermudelor” apărută în numărul din februarie 1964 al revistei Argosy care era dedicată ficţiunii.

Pe scurt, misterul Triunghiului Bermudelor a devenit un mister pe baza unei mass medii care a transmis fără a cerceta speculaţiile conform cărora ceva misterios se petrece în Oceanul Atlantic.
Image
NewSiteSe cauta mdoeratori desingeri etk
Da un click si ajutama sa castig Fati si tu COnt se castiga Premii multeDoar aici click
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

06 May 2008, 19:29

Image

cam asa arata tiunghul :) .Dar si noi avem tehnologie sa zicem "avansata" de ce nu fac savantii poze cu satelitii :|
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
User avatar
GrAsU`
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 170
Joined: 14 Dec 2007, 21:43
Detinator Steam: Da

10 May 2008, 00:04

KaTaLyN wrote:eu zic ca este adevarat treaba cu triunghiul bermudelor dea lungul timpului prea multe avioane au zburat pe deasupra si nau mai dat de urmele lor .

deoarece este foarte adanca si nu au aparatura asa avansata ca sa ajunga la mare adancime
Image
User avatar
CrazY^
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 20 Sep 2007, 10:45
Detinator Steam: Da
CS Status: aiurea ~~
Detinator server CS: multe
Location: 20cm in ma-ta
Been thanked: 1 time
Contact:

10 May 2008, 00:25

este o prostie uriasa :| auzi o piramida si un cristal HAHA cat de proasta si lacoma a devenit lumea hahHAHAHAJ
User avatar
jok3r_bm
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 414
Joined: 17 Nov 2007, 20:15
Detinator Steam: Da
CS Status: imi fac updeit la wall.
Location: In your empty head
Been thanked: 1 time
Contact:

10 May 2008, 00:41

CrazY^ wrote:este o prostie uriasa :| auzi o piramida si un cristal HAHA cat de proasta si lacoma a devenit lumea hahHAHAHAJ
spune-ne tu adevarul atuncia? Cad avioanele acolo, si pasagerii, primesc cazare gratuita la hoteluri de nu mai vin inapoi sau cum :|?
Image

Alaturate Noua. Viitorul ne apartine
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 665 guests