Plecare in strainatate !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

30 Mar 2011, 21:46

ultras wrote:Ai nevoie de viza , pasapaort , buletin , acordul parintilor adica declaratie autentificata din partea ambilor parinti din care sa reiese acordul acestora pentru calatoria ta.Asta e valabil pentru orice mijloc de transport , nu poti parasi tara fara semnatura parintilor.
un prieten (15 ani) o plecat doar cu nu stiu ce act de la notariat adica semnatura parintilor,mio zis ca inafara de buletin si semnatura aceea nu am nevoie de nimic altceva,acuma na am zis sa intreb :).
RoyalServer 2
Casual
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4000
Joined: 25 Mar 2009, 22:54
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Has thanked: 52 times
Been thanked: 655 times
Contact:

30 Mar 2011, 21:52

Cu ce ocazie prin Spania? :d
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

30 Mar 2011, 21:54

ADORACION wrote:Cu ce ocazie prin Spania? :d
pi2de :))
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

30 Mar 2011, 22:21

ivacast wrote:
ultras wrote:Ai nevoie de viza , pasapaort , buletin , acordul parintilor adica declaratie autentificata din partea ambilor parinti din care sa reiese acordul acestora pentru calatoria ta.Asta e valabil pentru orice mijloc de transport , nu poti parasi tara fara semnatura parintilor.
un prieten (15 ani) o plecat doar cu nu stiu ce act de la notariat adica semnatura parintilor,mio zis ca inafara de buletin si semnatura aceea nu am nevoie de nimic altceva,acuma na am zis sa intreb :).
Si? Mau bine te informeaza el daca a plecat...pe aici multi nu ies din oras, judet sau chiar din casa si tu vii sa-i intrebi de iesit din tara? :))
Last edited by D.Ciprian on 30 Mar 2011, 22:26, edited 1 time in total.
Reason: Bine punctata faza cu "pe aici multi multi nu ies din oras , judet sau chiar din casa" .
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

30 Mar 2011, 23:02

Stai pe curul tau,viata pe afara nu e cum cred altii,totul paine si miere!

*romancele sunt mai bune.
**daca mergi in vacanta este ok,dar sa muncesti...
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
ShiNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1539
Joined: 23 Sep 2008, 00:03
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost arbitru eXtream
Fost moderator ajutator
2.6/3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times

30 Mar 2011, 23:04

Daca pleci intr-o tara din UE, procura + insotitor (daca pleci cu parinte/tutore nu iti trebuie procura)
Daca pleci inafara UE, pasaport facut pe numele unuia dintre parinti + insotior (lafel ca sus)
User avatar
[x]TaZz[x]
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2078
Joined: 08 Mar 2010, 18:49
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Location: Iaşi
Has thanked: 209 times
Been thanked: 291 times

30 Mar 2011, 23:06

Vă este greu să vă duceţi la un notar să întrebaţi , să vă explice mai bine. Să nu ieşiţi din casă.

Documente necesare pentru trecerea granitei

Citez :

Code: Select all

3) ACORDUL PARINTILOR pentru COPIII MINORI
Cetatenii români cu varsta sub 18 ani nu pot calatori în strainatate neinsotiti. Copiii minori pot iesi din tara daca îndeplinesc una din urmatoarele conditii:
 • sunt însotiti de ambii parinti;
 • sunt însotiti de un parinte aflat în posesia, dupa caz, a unuia dintre documentele urmatoare: 
     - declaratia celuilalt parinte, declaratie autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei.
     - certificatul de deces al celuilalt parinte
     - hotarare judecatoreasca definitiva de încredintare a copilului etc. 
 • sunt însotiti de un adult aflat în posesia certificatului personal de cazier judiciar si a declaratiei autentificate din partea ambilor parinti din care sa rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei.
ImageImage









Last edited by [x]TaZz[x] on Thu Jan 04, 1993 12:05 am, edited 22 times in total.
User avatar
T.Daniel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1222
Joined: 03 May 2009, 11:31
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior : XioNe
Fost moderator
Has thanked: 35 times
Been thanked: 58 times

30 Mar 2011, 23:41

ultras wrote:Ai nevoie de viza , pasapaort , buletin , acordul parintilor adica declaratie autentificata din partea ambilor parinti din care sa reiese acordul acestora pentru calatoria ta.Asta e valabil pentru orice mijloc de transport , nu poti parasi tara fara semnatura parintilor.
Stai linistit inteligentule ca am iesit pe la nadlac cu buletinu (17 ani).
Yahoo Messenger: sf_daniel2010
cLau1905
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1176
Joined: 25 Feb 2008, 18:58
Detinator Steam: Da
CS Status: -
Reputatie: Fost administrator
Fost eXtreamCS Webmaster
Location: explorer.exe
Has thanked: 23 times
Been thanked: 34 times

31 Mar 2011, 09:02

el a facut topicul ca sa se laude ca iese din casa ma :)) doamne 8-| va complicati atat, are parinti care se ocupa de actele lui
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

31 Mar 2011, 13:18

cLau1905 wrote:el a facut topicul ca sa se laude ca iese din casa ma :)) doamne 8-| va complicati atat, are parinti care se ocupa de actele lui
Doamne,eu am intrebat pentru ca inafara de serbia nu am plecat in alta tara:),stai tu linistit ca ies mai mult din casa ca tine,ce pana mea ai mai raspuns eu nu inteleg?

@ Cat despre raspunsu "pi2de" am glumit,stiu ca is mai bune romancele,merg in vacanta (eventual si muncesc), va rog nu va umflati in pene toti paraleli.
User avatar
T.Daniel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1222
Joined: 03 May 2009, 11:31
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior : XioNe
Fost moderator
Has thanked: 35 times
Been thanked: 58 times

31 Mar 2011, 13:34

ivacast wrote:
cLau1905 wrote:el a facut topicul ca sa se laude ca iese din casa ma :)) doamne 8-| va complicati atat, are parinti care se ocupa de actele lui
Doamne,eu am intrebat pentru ca inafara de serbia nu am plecat in alta tara:),stai tu linistit ca ies mai mult din casa ca tine,ce pana mea ai mai raspuns eu nu inteleg?

@ Cat despre raspunsu "pi2de" am glumit,stiu ca is mai bune romancele,merg in vacanta (eventual si muncesc), va rog nu va umflati in pene toti paraleli.
Are un turn mare de dreptate ma...cei alui ii alui =)) ce-s cu intrebarile astea aici ? Multi de aici incercati sa va dati victime cu gandu ca va faceti prieteni si alta reputatie sau incercati alte chestii...da daca chiar am dreptate ce zic (pentru ca asta e parerea mea poate ma insel) luati si faceti topicuri cu utilitati si chestii interesante sa vedeti cum va creste reputatia...si nu va mai dati loviti.
Yahoo Messenger: sf_daniel2010
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

31 Mar 2011, 15:55

T.Daniel wrote:
ivacast wrote:
cLau1905 wrote:el a facut topicul ca sa se laude ca iese din casa ma :)) doamne 8-| va complicati atat, are parinti care se ocupa de actele lui
Doamne,eu am intrebat pentru ca inafara de serbia nu am plecat in alta tara:),stai tu linistit ca ies mai mult din casa ca tine,ce pana mea ai mai raspuns eu nu inteleg?

@ Cat despre raspunsu "pi2de" am glumit,stiu ca is mai bune romancele,merg in vacanta (eventual si muncesc), va rog nu va umflati in pene toti paraleli.
Are un turn mare de dreptate ma...cei alui ii alui =)) ce-s cu intrebarile astea aici ? Multi de aici incercati sa va dati victime cu gandu ca va faceti prieteni si alta reputatie sau incercati alte chestii...da daca chiar am dreptate ce zic (pentru ca asta e parerea mea poate ma insel) luati si faceti topicuri cu utilitati si chestii interesante sa vedeti cum va creste reputatia...si nu va mai dati loviti.
Ce sa cresc reputatia frate? crezi ca mie imi pasa de forumu asta,sau de oricare altcineva de aici?,nu va cunosc , nu ma cunoasteti,deci nu ne tragem de sireturi.

@ Mersi tuturor care mau ajutat,rog t.c,
"ALTADATA FITI MAI CU "MINTE", O zi buna. Bye
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information