Plecari la munca in strainatate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

08 Feb 2015, 02:33

Mai e careva pe aici care isi cauta de munca prin strainatate ? Ma refer la cei +18. Sau daca e cineva care locuieste in afara (doar Europa) si ne poate ajuta cu ceva?

Tot caut de luni de zile pe mii de site-uri, sunt cateva agentii la noi sigure (HOPS, Concordia) dar numai pentru cules, si nu se mai fac inscrieri, iar alte agentii suna a teapa, e taxa prea mare si nu au recenzii bune. Iar pe site-uri englezesti de exemplu, nu stii care e teapa si care nu. Te cheama acolo la interviu si e riscul prea mare.

Deci, daca are cineva parinti ceva, rude, care cauta 2-3 baieti urgent, pentru munca, sa posteze aici.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
RoyalServer
User avatar
NisQ
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4070
Joined: 26 May 2011, 01:52
Detinator Steam: Da
CS Status: 4k hours and still countin'
Detinator server CS: GG.FRAGWAY.COM
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Location: LONDON U.K
Has thanked: 29 times
Been thanked: 75 times
Contact:

08 Feb 2015, 12:26

Eu zic ca nu se merita sa vii la risc, eu de exemplu pot intreba sefu aici unde lucrez daca are nevoie de oameni. Vb mai multe detalii pe privat.
Workin' on my sheet - https://dreambabes.co.uk/
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

08 Feb 2015, 12:30

De cautat caut si eu de munca in strainate. Ceva pe o perioada mai mare daca tot este.
Image
User avatar
ceferistul
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 575
Joined: 08 Nov 2008, 15:08
Detinator Steam: Da
CS Status: fragar si rankist... a, si pandar!
Detinator server CS: Nu
SteamID: ceferistu
Location: Bacau, Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 49 times

08 Feb 2015, 12:33

salut, despre anglia nu e mult de zis: daca vrei sa vii incoace agentiile de recrutare sunt ca o aruncare de zar asa ca daca vrei sa vii la munca si sa faci bani trebuie sa vii pe cont propriu. toti au cunostinte in anglia sa vorbeasca pentru ei de o chirie iar daca nu poti merge la hostel cu 30-40 de lire pe noapte pentru prima saptamana. trebuie sa vii cu cel putin 1000 de lire, sa te inarmezi cu rabdare si energie fizica si psihica si mai ales sa vorbesti ceva engleza. cand ai ajuns primul pas e sa iti gasesti ceva la negru pana iti iese numarul de asigurare nationala iar al doilea pas e sa faci demersuri pentru deschiderea unui cont bancar, ceea ce nu e chiar usor de obtinut in uk la ora actuala. foarte important: daca ai permis de conducere il poti preschimba in permis britanic iar asta constituie dovada de adresa, ceva foarte necesar oriunde ai merge. aici e un link la o comunitate destul de mare de romani in uk cu niste informatii folositoare http://www.romani-online.co.uk/ghid
Image

"Să fie bine ca să nu fie rău" - G. Hagi
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

08 Feb 2015, 12:37

ceferistul wrote:salut, despre anglia nu e mult de zis: daca vrei sa vii incoace agentiile de recrutare sunt ca o aruncare de zar asa ca daca vrei sa vii la munca si sa faci bani trebuie sa vii pe cont propriu. toti au cunostinte in anglia sa vorbeasca pentru ei de o chirie iar daca nu poti merge la hostel cu 30-40 de lire pe noapte pentru prima saptamana. trebuie sa vii cu cel putin 1000 de lire, sa te inarmezi cu rabdare si energie fizica si psihica si mai ales sa vorbesti ceva engleza. cand ai ajuns primul pas e sa iti gasesti ceva la negru pana iti iese numarul de asigurare nationala iar al doilea pas e sa faci demersuri pentru deschiderea unui cont bancar, ceea ce nu e chiar usor de obtinut in uk la ora actuala. foarte important: daca ai permis de conducere il poti preschimba in permis britanic iar asta constituie dovada de adresa, ceva foarte necesar oriunde ai merge. aici e un link la o comunitate destul de mare de romani in uk cu niste informatii folositoare http://www.romani-online.co.uk/ghid
Multumesc pentru informati.
Image
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

08 Feb 2015, 13:04

Cu contul bancar am auzit ca e foarte simplu, ti-l deschid aia imediat. Nu pot sa vin sa sparg 1000 lire si sa risc sa nu-mi gasesc nimic. Doar ce s-a intors un prieten din Italia, unde mai muncise in 3-4 locuri timp de 4 ani, stiind limba la perfectie, a stat o saptamana a spart banii si s-a intors... e prea riscant dar mersi pentru reply. Daca are cineva la sigur un loc de munca prin cineva, asa da, imi convine.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

08 Feb 2015, 13:10

BRANDY #1 wrote:Cu contul bancar am auzit ca e foarte simplu, ti-l deschid aia imediat. Nu pot sa vin sa sparg 1000 lire si sa risc sa nu-mi gasesc nimic. Doar ce s-a intors un prieten din Italia, unde mai muncise in 3-4 locuri timp de 4 ani, stiind limba la perfectie, a stat o saptamana a spart banii si s-a intors... e prea riscant dar mersi pentru reply. Daca are cineva la sigur un loc de munca prin cineva, asa da, imi convine.
Asa este nu poti merge doar sa te "plimbi" pe la Londra trebe sa mergi la sigur cineva care este acolo sa te poata ajuta.
Image
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

08 Feb 2015, 13:11

Poti da niste emailuri pe aici sa intrebi: http://www.romani-online.co.uk/recomandarile-noastre
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

08 Feb 2015, 13:57

Mersi, stiam site-ul dar nu prea raspund astia la mailuri. Am vazut sectiunea oferte de munca, dar toti cauta oameni care deja locuiesc in UK.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

08 Feb 2015, 14:00

BRANDY #1 wrote:Mersi, stiam site-ul dar nu prea raspund astia la mailuri. Am vazut sectiunea oferte de munca, dar toti cauta oameni care deja locuiesc in UK.
Daca esti disperat dupa un loc de munca si motivat faci orice, ii suni si pana in anglia si discuti cu ei sau le explici cum sta treaba, ce situatie financiara/materiala ai si o sa te inteleaga. Daca nu incerci stai in Craiova cu mana intinsa :)

Fara motivatie nu faci nimic in viata.
User avatar
Nicholas
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3755
Joined: 03 Aug 2009, 00:21
Detinator Steam: Da
SteamID: ONEANDONLYY
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Has thanked: 110 times
Been thanked: 26 times
Contact:

08 Feb 2015, 14:04

gloryous wrote:
BRANDY #1 wrote:Mersi, stiam site-ul dar nu prea raspund astia la mailuri. Am vazut sectiunea oferte de munca, dar toti cauta oameni care deja locuiesc in UK.
Daca esti disperat dupa un loc de munca si motivat faci orice, ii suni si pana in anglia si discuti cu ei sau le explici cum sta treaba, ce situatie financiara/materiala ai si o sa te inteleaga. Daca nu incerci stai in Craiova cu mana intinsa :)

Fara motivatie nu faci nimic in viata.
Tu zici ca trebuie arata interes mare fata de ce iti doresti.
Daca stai in Romania nu reusesti sa faci nimic.... pe un salariu de maxi 2000lei si minim 170lei nu poti sa iti faci o casa sau o masinuta.
Image
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

08 Feb 2015, 14:06

save wrote:
gloryous wrote:
BRANDY #1 wrote:Mersi, stiam site-ul dar nu prea raspund astia la mailuri. Am vazut sectiunea oferte de munca, dar toti cauta oameni care deja locuiesc in UK.
Daca esti disperat dupa un loc de munca si motivat faci orice, ii suni si pana in anglia si discuti cu ei sau le explici cum sta treaba, ce situatie financiara/materiala ai si o sa te inteleaga. Daca nu incerci stai in Craiova cu mana intinsa :)

Fara motivatie nu faci nimic in viata.
Tu zici ca trebuie arata interes mare fata de ce iti doresti.
Daca stai in Romania nu reusesti sa faci nimic.... pe un salariu de maxi 2000lei si minim 170lei nu poti sa iti faci o casa sau o masinuta.
Eu defapt ma refeream mai sus ca daca nu se chinuie nici macar sa dea un email la fiecare firma in parte spunandu-le situatia lui financiara/materiala (adica sa se dea sarac).

Nu ma refeream in Romania, desi se poate si in Romania insa cel mai stabil job la ora asta este IT-ul. In IT castigi bine si daca esti bun ramai pana la pensie.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information