Povești de groază

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
TAVY
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5889
Joined: 08 Sep 2008, 05:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Dusmaniti-ma toti
Detinator server CS: Nu
SteamID: hnz21
Reputatie: Fost Administrator
Location: Bangkok/Thailanda
Has thanked: 238 times
Been thanked: 316 times
Contact:

10 Jan 2013, 21:04

Seara' băi băieți sunt la muncă și ma plictisesc groaznic...și din păcate nu am luat nici o carte la mine...vreau și eu niște povești interesante de groază ...nu îmi dați link că sunt pe telefon...lăsați în code. Cea mai interesantă primește Multumesc
lotto_parazitu - ID public si NU sunt intermediar
am iesit la pensie
RoyalServer
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

10 Jan 2013, 21:06

Code: Select all

In cartierul unde locuiesc eu se afla un atelier de tamplarie care acum e parasit. Nimeni nu stie de ce dar se spune ca acolo a alunecat un lucrator si si-a taiat gatul intr-un circular. Potul mergea bine dar intr-o zi a inceput groaza:

1) intr-o zi eu si un prieten bun de-al meu treceam pe acolo siam zarit la geam o carpa cu sange pe ea. Ne-am speriat putin dar am mers sa vedem ce e (nimeni nu avea cum sa intre sa faca o farsa pentrt ca usile erau incuiate tot timpul) asa ca ne-am gandit sa verificam usile sa vedem daca sunt descuiate (erau incuiate). :) AM PLECAT DE ACOLO.

2) ziua urmatoare am venit cu mai multi prieteni sa investigam (usile incuiate bineinteles) in spatele atelierului este un mic geam, unde am vazut un chip palid (nu ne-am dat seama daca e barbat sau femeie) care se uita urat la noi.Am fugit cat ne-au tinut picoarele mai ales ca incepuse sa zambeasca malefic la noi.

3) S-a intamplat sa trec din nou pe acolo cand am vazut pe un geam doua maini albastrui si palide si am auzit niste zgomote ciudate si infricosatoare. M-am speriat groaznic de tare.

4) eram la ziua unui prieten cand ne-am dus mai multi acolo(el sta la vreo 40m distanta de acolo) o fata sa apropiat de usa cand deodata usa sa deschis si a prins-o o mana putrezita de par am tras-o repede si a plecat. Mai tarziu ne-am facut din nou curaj sa merge si sa verificam usa, era incuiata.

ALTE APARITI LA ATELIER, UN OM FARA CAP, SANGE ZGOMOTE STRANI ETC. DE ATUNCI NICI UN COPIL NU MAI TRECE PE ACOLO. Noi credem ca e fantoma lucratorului.

SFARSIT(NU UITATI E REALA)

Code: Select all

Era odata o fetita de 5 ani.Ea se numea Ana.Intr-o zi dupa ce venise de la joaca,doua vecine
vorbeau in sosote ca matusa ei urma sa moara.Fetita ar fi vrut sa se asigure de asta intre-
bandui pe parintii ei,dar se temea ca spune prostii.Dupa ce a ajuns acasa parintii ei ii spusera
ca maine va veni matusa ei,Maria sa aiba grija de ea cat timp ei sunt plecati.Fetita s-a 
linistit.Cele doua vecine au mintit.
Urmatoarea zi fetita se trezi pe la ora 6:00 dimineata.Era singura in casa.Deodata suma 
cineva la usa.Era matusa ei.Dar fetita simtea ca nu era ea,desi la infatisare semana.Matu-
sa s-a apropiat de fata sa o pupe.Cand buzele ei reci ca gheata se lipira de obrazul fetei 
aceasta simti un fior rece prin dreptul inimii.Ana nu intelegea nimic.De ce matusa era asa
de rece cand afara erau 23 de grade?
-Haide la bucatarie sati fac ceva de mancare ca poate ti-o fi foame,zise matusa Maria.
-Bine matusico,zise fata uitand ce avea in gand.
La bucatarie fata se puse la masa si dadu drumul la TV.Era dat pe stirile locale."astazi la 
ora 5:30 trenul cu destinatia spre satul nostru a avut un accident.Au fost gasite toate 
cadavrele mortilor din tren cu exceptia unei doamne numita dupa buletinul gasit la locul
accidentului Maria si atat.Nici o alta informatie decat Maria.Mai multe informatii de..."
Matusa fetei a inchis televizorul ca si cand voia sai ascunda ceva fetei.
-Matusico,tu ai venit la mine cu trenul?
-Sigur fato cu ce alt ceva?
Ana era speriata de intrebarea pe care urma sa io puna matusii ei.Dar sia luat inima in 
dinti,a inchis ochii si a zis:
-Matusico tu esti vie?
Asteptand un raspuns cu ochii inchisi,fetita observa ca nimeni nu ii raspunde.Deschise
ochii si nimic nu mai era nimeni in casa.Deodata un zgomot puternic se auzi de la intrare.
Erau parintii ei care dadura buzna in casa.
-Fata mami sa sti ca matusa ta a...
Fata era speriata la culme,dar nu la fel de speriata ca de gandul ei ca va mai urma ceva.
User avatar
TAVY
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5889
Joined: 08 Sep 2008, 05:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Dusmaniti-ma toti
Detinator server CS: Nu
SteamID: hnz21
Reputatie: Fost Administrator
Location: Bangkok/Thailanda
Has thanked: 238 times
Been thanked: 316 times
Contact:

10 Jan 2013, 21:54

1 naspa
2 hmmn merge
lotto_parazitu - ID public si NU sunt intermediar
am iesit la pensie
User avatar
parnae.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 196
Joined: 20 Dec 2012, 18:12
Detinator Steam: Da
CS Status: Lucrez.
Detinator server CS: Romania.HostPixel.Ro
SteamID: gylut10
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times
Contact:

10 Jan 2013, 21:59

Code: Select all

Intr-o seara de vara, eu cu prietenii mei ne plictiseam de moarte, noi stateam foarte aproape de cimitir si ne-am hotarat sa spunem povesti de groaza, dar nu oriunde ci in cimitir. Fiind intuneric afara si luminile stinse pe strada era si mai misto, pentru k in felul asta ne speriam unii pe altii mai rau.

Am Inceput sa povestim..........dupa un timp se sparge grupul, mai ramaseseram numai 15 copii din 30, fiinca nu mai stiam nici o poveste ne-am gandit sa jucam ascunselea, deodata o prietena vede in spatele meu niste maini infioratoare albe, va dati seama k toti au zis k e nebuna si nimeni nu a crezut-o. Noi linistiti am inceput sa ne jucam dar ni se facuse frica, pe la ora 1 ne-am hotarat sa mergem acasa eu am ramas la verisioara mea peste noapte. Deodata ea se uita inspre cimitir si imi spune k a vazut ceva deasupra bancii unde am stat si am povestit.

Era o creatura alba imbracata foarte elegant, ca si cum s-ar fi dus la o nunta, noi intoarcem capul neinteresati dar cand ne uitam a doua oara nu mai era, atunci am inceput sa ne speriem, verisoara mea isi aminteste ceea ce a vazut in spatele meu. Mainile acelei creaturi semanau cu ale omului din cimitir.

A doua zi ii spunem bunicii noastre ceea ce am vazut in cimitir si in spatele meu si a spus k pe banca pe care am stat si am povestit noi a fost omorat un om care urma in acea seara sa se insoare dar venise la mama lui la mormant care murise in urma cu doi ani. 
User avatar
snickers
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1076
Joined: 12 Feb 2010, 13:42
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Moderator ajutator
Nume anterior: MeRRy
Location: New York
Has thanked: 29 times
Been thanked: 148 times

10 Jan 2013, 22:01

Code: Select all

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie cand aveam vreo 6-7 ani...eram la bunica mea.

Ne-am adunat acolo neamurile pentru ca trebuia sa o dezgroape pe strabunica mea care era moarta de 7 ani si trebuia sa-i faca popa slujba (sau ceva de genu). Dupa ce a dezgropat-o si a facut tot ce trebuia ne-am dus acasa si s-a tinut pomana.

In noaptea aia am dormit cu sora mea intr-un pat mare si langa pat era un scaun. Nu stiu cum am facut ca peste noapte m-am trezit si am vazut ca statea cineva pe scaunul de langa pat si se uita insistent la mine. Tin minte ca avea o esharfa in cap si un pulover in dungi albe cu negru iar in jurul ei era o lumina foarte stralucitoare.

Am incercat sa o trezesc pe sora mea, dar nu ma baga in seama. M-am uitat cam 1 minut la ea. Apoi am inchis ochii si cand i-am deschis nu mai era nimeni in camera. Nici nu am mai dormit in noaptea aia si in urmatoarele zile nu am mai intrat singur in camera aia si nici nu am mai dormit acolo de atunci. Eu cred ca era strabunica mea... 
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
Kana kana kana kana Jambe
User avatar
chill_toica
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1783
Joined: 05 Feb 2008, 23:15
Detinator Steam: Da
SteamID: chill_toica
Reputatie: Nume anterior: dr_moarte
Membru Club eXtreamCS (2 luni)
1 avertisment scos = -2 luni club
Location: Bucuresti
Has thanked: 499 times
Been thanked: 118 times

10 Jan 2013, 23:02

O fetita de 10 ani isi dorea foarte mult un caine. La insistentele ei nesfarsite parintii iau daruit unul de ziua ei. Era alb ca zapada, mic si pufos. In fiecare seara, la miezul noptii cainele venea si o lingea pe fetita pe mana. Intr-o noapte insa nu a mai venit. Fata nu putut sa adoarma in noaptea acea nicicum. Se zvarcolea prin pat, transpirand abundent. Vedea imagini, umbre care se apropiau incet. Auzea soapte din intuneric. Tremurand necontrolat, fetita se ridica in capul oaselor si incerca sa aprinda lumina. Din cauza tremuratului insa, lovise noptiera si aceasta se sparse da podea cu un zgomot puternic. Fata tipa. Luase lanterna din sertar si lumina cu ea prin camera. Totul parea in regula cu exceptia veiozei sparte…………si ……. a sangelui care picura de pe tavan. Inebunita fetita urca in pod sa vada de unde curgea sangele. Intrerupatorul nu functiona, astfel ca lumina doar cu lanterna. Priml lucru care ii sari in ochi era cainele ei. Sau mai bine zis cadavrul mutilat al cainelui ei care atarna spanzurat de tavan. Sangele de un rosu aprins ii curgea pe blana candva alba. Matele ii ieseau prin pielea despicata. Fetita privi socata peisajul ingrozitor, ca apoi sa observe cel mai ingrozitor detaliu al camerei. Si anume un om imbibat din ca pana-n picioare cu sange. Avea ochii rosii ca focul si o expresie nebuna pe chip. Limba ii atarna ca a unui caine din gura. Ii zimbi fetei larg, aratandu-si dintii galbeni si patati cu sange. Apoi scuipa ceva din gura. Fata se uita sa vada ce era si recunoscu o inima umana. Se uita ingrozita inapoi la fiinta din fata ei care-i zambi si mai larg si ii facu semn cu capul catre locul unde statea ea. Fetita se uita in jos la corpul ei si observa ca avea o gaura exact in locul unde trebuia sa fie inima, din care se scurgeau siroaie de sange. Atunci realiza cine o linsese timp de saptamani intregi pe mana la miezul noptii, scapa lanterna din mana si cazu moarta pe podea.


ps :

Odata georgel si cu georgica, erau insositi de prietenul lor, gheorghita intr-o calatorie prin padure. Ei isi spuneau povesti infricosatoare care iti dadeau cosuri si puncte negre pe fata.Deodata,zaresc un cufar.Georgel,cel curajos se duce sa il deschida si din cuvar iese o fantoma care zice
-baaaaaaaaaaaaaaaaaa, va mananc pe toti cu mustar!
Georgel zice:hahaha, nu ai mustarul la tine!
Fantoma rusinata se duce inapoi in cufar.Merg ei cat mer si vad iar cufarul si iar iese fantoma aceea si zice
-haaaaaaaaaaaaaaaa, acum va mananc pentru ca am mustarul la mine!
Cei trei fug, fug, fug si ajung incoltiti. Fantoma spune:
-haha, georgel, tu esti primul, care este ultima ta dorinta? georgel zice
-vreau sa ma lasi in pace. fantoma zice:
-vrei sa te duc acasa si sa-ti fac un ceai cald? georgel:
-da, vreau, zice zbierand. Fantoma de colo:
-teapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! si il inghite.
Ceilalti prieteni mai fricosi sunt inghititi pe loc.
Fantoma merge bucuroasa in drum spre casa, trece pe la bunicii ca sa-i salute si apoi il apuca nevoia pe care toti oamenii si fantomele o avem. Fantoma se duce la toaleta, sta 5-6 ore, si nu reuseste.Mai sta 30 de minute si se aude o voce:
-ti-a fost dor de mine? Fantoma speriata recunoaste vocea, era a lui georgel.
De atunci, fantoma e chinuita de georgel si prietenii lui, si nici acum nu se stie unde e wc-ul pe care statea fantoma. Sfarsit!
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

11 Jan 2013, 10:57

Orice poveste de groaza ar fi daca pui la sfarsit e adevarata deja ti se pare wow :-ss
sharpe@craiovaforum wrote:intr-un oarecare sat de pe langa Craiova (n-o sa spun care,fiindca o sa sara toti in sus ca si la iei s-a intamplat) pe la inceputul secolului,la o discutie intr-o cârciuma,un om destul de bine facut,in jurul a 40 de ani,sanatos tun,om de la tzara,ce mai... in urma unor povestiri despre moroi,etc... a facut un pariu cum ca el are curaj sa se duca noaptea dupa ora 12 in cimitir si drept dovada ca a fost acolo o sa-si lase brishca infipta intr-un anume mormant.Zis si facut.Pleaca omu....si trece o ora...trec doua...oamenii au inceput sa se ingrijoreze ca asta nu mai venea din cimitir...dar nici unu n-a avut curaj sa-l urmeze.Poate te frica,poate din cauza ninsorii (am uitat sa precizez ca asta se intampla intr-o iarna iar afara ningea de rupea pamantu-n doo).Cert e ca a doua zi dimineata oamenii s-au dus la cimitir cum s-a crapat de ziua si l-au gasit pe viteaz mort (ii "crapase" inima) cu cutitul infipt in poalele paltonului.Explicatia logica a venit imediat : omu' cand a infipt cutitu' in pamant,a agatat ceva din palton cu cutitul si probabil a crezut ca l-a agatzat mortul.Pe partea cealalta...ma gandesc eu : cat de tont sa fii (sau neatent) incat sa-ti infigi cutitul in palton? e o poveste cu cantec (de Maria Tanase)
Imi aduc aminte..deasemenea...ca verile (respectiv vacantele de vara) mi le petreceam la tara...pana pe la 13 ani s-a intamplat obiceiul asta.Si cum pe-atunci moda nu era sa te duci la mare sau prin discoteci (hai...poate doar sambata) si neavand alte ocupatii,ne strangeam toti copii in fiecare seara,mai faceam un foc,mai coceam ceva (cand aveam ce)...si vorbeam cate-n luna si-n stele.Si-mi aduc bine de tot aminte ca baiatu' lu' nea Stelica a lu' Uliu povestea cum a patit-o tac-so.
Omu' se mai ducea la Craiova din cand in cand...si facea miscarea asta cu bicicleta...si cica a plecat intr-o noapte dupa 2-3 sa ajunga dimineata devreme.Pana la Craiova nu e mult de la mine de la tzara.Vreo 15 kilometri.Si spunea baiatu' lu' nea Stelica cum ca cica s-ar fi trezit tac-so pe coasta Simnicului pe langa bicicleta (si omu' nu-si aducea aminte sa se fi dat jos de pe ea) cu lantu' de la bicicleta dat jos de pe pinion si cu pantofii legati de gat cu shireturile in asa hal incat n-a mai putut sa desfaca nodurile si a trebuit sa le taie.Acum...povestea asta eu tind s-o cred.Si urmeaza si motivele : nea Stelica a lu' Uliu e om batran ...aveam vreo 50 si ceva de ani.Om serios de felu' lui,si chestie care m-a mirat cel mai mult la el,ca nu le avea cu drojditu'.Pe la mine pe la tzara ...mai mult sau mai putin...toata lumea mai baga o litr� de tzuica.Sau doua.Asa...de pofta,inainte de masa.Sau dupa.Sau intre mese.E...nea Stelica nu facea treaba asta chiar deloc.Om n�c�jit...si cu familie mare (avea 5 copii) ...nu prea i-a ars de bautura si distractii.Asa ca nici prea glumetz din fire sa inventeze povesti de-astea nu-l vad.
O alta povestire pe care mi-o aduc eu bine aminte s-ar fi petrecut intr-un fel de parte secundara a satului...care arata ca un φ <-- de-asta.Ei...in bucla aia (care-i zice Urichesti) sunt cateva fantani.Si tot pe-acolo se nimereste sa fie si cimitirul.Ei...intr-o noapte...un om care statea mai spre marginea shirului de case,cica ar fi iesit si el...ca omu'...deh.Si cica omu' s-ar fi simtit luat cam pe sus,si intr-un fel in care nu mai avea controlu',si vedea cum e dus inspre poarta.Fara sa poata sa faca nici o miscare.S-a deschis poarta...si a trecut drumu (de-ala de tzara...nu asfaltat) spre o fantana...de-aia veche,cu peretii facuti din piatra de rau mare...de cateva sute de kile bucata.Si se vedea saracu' om cum se ducea (fara voia lui) inspre fantana...cand au inceput sa cante cocosii al treilea strigat.Si atunci cica a inceput sa simta cum slabea ce-l tinea pe el si-l controla.Si parca a simtit un pic cum se grabeste.Au cantat cocosii a doua oara ...parca a slabit si mai mult,dar s-a vazut pe marginile fantanii,si-atunci au cantat cocosii a treia oara si s-a trezit definitiv si era cu un picior pe marginea fantanii si cu unu ridicat sa sara.Omu' s-a speriat...e si normal,a dat fuga repede-n casa,a sculat muierea,i-a povestit,a doua zi evident ca vuia tot satu',si-a inceput popa sa aiba de lucru.De n-a facut la festanii si la sfintiri si dezlegari de i s-o fi acrit.Sau poate nu,ca stiu ca popii ia o gramada de bani si le mai pica si de mancare la faze de-astea.
Si acum a treia si cea mai credibila intamplare din punctul meu de vedere,mai ales ca protagonistii imi sunt si neamuri destul de apropiate.Varu' Dan a lu' nea Florentin s-ansurat.Cu Camelia.Fata cuminte si muncitoare.Si se si iubeau oamenii si se intelegeau bine,motiv pentru care se presupune ca urmau sa faca casa buna.
Acum...daca stau eu bine sa-mi aduc aminte...Parintii lu' Camelia nu prea erau de acord.De fapt m�-sa nu era de acord,ca nea Sorel nu prea avea treaba.Lui sa-i fi dat litra de tzuica si era al mai fericit om de pe fata pamantului.Ete ca nu-mi mai aduc aminte cum o chema pe mama lu' Camelia...da era femeia a dracu' cum rar s-a pomenit.Nu facea altceva decat sa munceasca toata ziua...cand o vedeai pe drum numai incruntata,troznea si bufnea pe toata lumea si rar da bun� z&#226;ua la oameni.A...mi-adusei aminte.Cecilia o chema.Si creca lu' tanti Cecilia nu-i convenea ca ramanea fara mana de lucru in batatura...E,concluzia e ca n-a vrut sa se duca la nunta.Si Camelia plecase de la iei de-acasa la Dan,cand a venit vorba sa se-nsoare...ca nu mai avea trai cu ma-sa.Nea Sorel a venit la nunta...a i-a facut tanti Cecilia zile amare ...da cum sa nu te duci la nunta singurului tau copil...ce vorba e aia?
E...uite ca se facu nunta...nunta mare si cum se cuvine sa fie o nunta de oameni calumea,si se luara oamenii...si ca sa nu se-ncurce sau sa fie alte complicatii mai tarziu,Camelia ramase insarcinata.Si sarcina a fost cu probleme.Si cand a nascut a nascut cu complicatii,si da-i prin spitale,bani pe la doctori,da nu era bai,ca o nevasta avea omu' si o iubea Dan ca pe lumina ochilor.E...si a nascut Camelia gemeni.Dar i-a nascut prea devreme...si pana la urma...ce sa mai lungesc vorba,a murit unu dintre iei.Nebotezat.Si parca avea si chitie.Asa ca l-au ingropat langa cimitir...ca nu e voie sa-l ingroape in cimitir daca e nebotezat.Si-atunci au inceput necazurile.Ca era balamuc in fiecare noapte la saracu' varu-meo Dan acasa.Ba se auzeau plansete de copil,si nu plangea ala care ramasese...ba trozneau prin curte una-alta...ba schelalaiau cainii si urlau de ziceai ca vine sfarsitu' lumii.Chestiile astea au durat o vreme...pana a venit popa si-a facut ce stie el sa faca sa nu se mai intample asa...Acum...nu stiu daca s-au dus sa-l dezgroape pe ala mic sa faca miscarea cu tzarusu infipt in inima....da stiu ca pana la urma au incetat toate chestiile astea.
Si acum concluzia: Eu cred in tot ce am zis mai tarziu.Ziceti-le cum va vine...fenomene paranormale...fantome...moroi...strigoi...draci,de moni,etc.Cred ca fac parte din viata si cultura noastra...ca exista si numai ignorantii si cei inchisi la minte ar putea sa ignore chestiile astea.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information