Pregatire HTML&CSS&Office

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

28 Feb 2015, 15:08

DjMax wrote:
IsTI37 wrote:Din cate am vazut cele mai grele subiecte sunt la powerpoint, macro-uri si chestii si mai avansate decat se foloseste de obicei.
Acolo tine si de arta.

La web, totul s-a bazat acolo pe tabele ( la ce altceva te poti astepta), daca te uiti pe design la codeacademy, vezi categoria tabele.
Totusi ei cand fac subiectele stiu doar de metoda design-ului cu tabele, e o tehnica veche si nerecomandata dar foarte usoara, practic generezi un tabel fara margini pe toata pagina dupa cum vrei sa arate si modifici dimensiunile randurilor/coloanelor dupa cerinte. Partea proasta la astfel de design-uri e ca modifici foarte greu ce ai facut dupa cateva luni. Se poate face in word, chiar usor, faci un tabel la care scoti tot cu table designer si introduci in fiecare datele + formatarea.

Nici Acces-ul nu e usor.

Daca dureaza 2-3 ore olimpiada e imposibil sa faci totul bine, iti recomand sa te duci pe puncte, faci totul cu +3 puncte si dupa ce iti mai ramane rezolvi rapid.
Mmm, nu cred ca te puncteaza daca faci cu tabele. Stiu sigur ca toata lumea face cu div-uri.
tabeluri trebe
maimutele astea de la minister n-au auzit inca de responsive, dinamicitate
ma uit la site-ul lor dat ca si exemplu, la pozele alea, vad playere taiate(asa ceva nu se intampla decat daca dimensiunile containerului sunt definite si statice) , imagini cu ratia stricata

tot ce trebuie sa faci pentru a imparti de ex acea pagina cum cer ei e

Code: Select all

<body>
<div style="height:20%">asd </div>
<div style="height:60%">add </div>
<div style="height:20%; width:50%;display:inline"> ass
</div><div style="height:20%; width:50%;min-width:50%;display:inline">ass </div>
</body>
dar mai bine folosesti tabele :-j
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
RoyalServer 2
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 15:13

Carnacior wrote:
DjMax wrote:
IsTI37 wrote:Din cate am vazut cele mai grele subiecte sunt la powerpoint, macro-uri si chestii si mai avansate decat se foloseste de obicei.
Acolo tine si de arta.

La web, totul s-a bazat acolo pe tabele ( la ce altceva te poti astepta), daca te uiti pe design la codeacademy, vezi categoria tabele.
Totusi ei cand fac subiectele stiu doar de metoda design-ului cu tabele, e o tehnica veche si nerecomandata dar foarte usoara, practic generezi un tabel fara margini pe toata pagina dupa cum vrei sa arate si modifici dimensiunile randurilor/coloanelor dupa cerinte. Partea proasta la astfel de design-uri e ca modifici foarte greu ce ai facut dupa cateva luni. Se poate face in word, chiar usor, faci un tabel la care scoti tot cu table designer si introduci in fiecare datele + formatarea.

Nici Acces-ul nu e usor.

Daca dureaza 2-3 ore olimpiada e imposibil sa faci totul bine, iti recomand sa te duci pe puncte, faci totul cu +3 puncte si dupa ce iti mai ramane rezolvi rapid.
Mmm, nu cred ca te puncteaza daca faci cu tabele. Stiu sigur ca toata lumea face cu div-uri.
tabeluri trebe
maimutele astea de la minister n-au auzit inca de responsive, dinamicitate
ma uit la site-ul lor dat ca si exemplu, la pozele alea, vad playere taiate(asa ceva nu se intampla decat daca dimensiunile containerului sunt definite si statice) , imagini cu ratia stricata

tot ce trebuie sa faci pentru a imparti de ex acea pagina cum cer ei e

Code: Select all

<body>
<div style="height:20%">asd </div>
<div style="height:60%">add </div>
<div style="height:20%; width:50%;display:inline"> ass
</div><div style="height:20%; width:50%;min-width:50%;display:inline">ass </div>
</body>
dar mai bine folosesti tabele :-j
mmm
Nu spune nimeni nimic de height. Eu am facut

<div style="width:100%" blablabla
<div style="width:100%"...
<div style="width:50%;float:left;">
<div style="width:50%;float:left">
<div style="clear:both;"

Am scris asa, mai rezumativ.
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

28 Feb 2015, 15:17

DjMax wrote:
Carnacior wrote:
DjMax wrote: Mmm, nu cred ca te puncteaza daca faci cu tabele. Stiu sigur ca toata lumea face cu div-uri.
tabeluri trebe
maimutele astea de la minister n-au auzit inca de responsive, dinamicitate
ma uit la site-ul lor dat ca si exemplu, la pozele alea, vad playere taiate(asa ceva nu se intampla decat daca dimensiunile containerului sunt definite si statice) , imagini cu ratia stricata

tot ce trebuie sa faci pentru a imparti de ex acea pagina cum cer ei e

Code: Select all

<body>
<div style="height:20%">asd </div>
<div style="height:60%">add </div>
<div style="height:20%; width:50%;display:inline"> ass
</div><div style="height:20%; width:50%;min-width:50%;display:inline">ass </div>
</body>
dar mai bine folosesti tabele :-j
mmm
Nu spune nimeni nimic de height. Eu am facut

<div style="width:100%" blablabla
<div style="width:100%"...
<div style="width:50%;float:left;">
<div style="width:50%;float:left">
<div style="clear:both;"

Am scris asa, mai rezumativ.
pai tre sa faci header, body si footer
in conditii normale si daca nu se specifica altfel site-ul trebuie sa umple ecranul si footerul sa fie jos, chiar daca continutul e gol

Image
asa mi se pare logic cel putin, ca doar asa e si pe un document, nu te semnezi imediat dupa scris
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 15:23

html, body {
margin: 0;
padding: 0px;
font-family: Arial, sans-serif;
background-image: url("resurse/bg1.png");

}




#logo{
float:left;

}

#header
{height:60px;
background-color:white;


}

#navbar{

height:48px;

}


#navbar li{
display:inline;
list-style-type: none;
margin:0;

}

#navbar ul{
margin:0;}

#navbar li a:hover{
background-image:url(resurse/bg1.png);}


#rowup
{height:280px;
background-color:white;

}

#rowbot
{height:500px;
background-color:yellow;}

#colleft
{float:left;
width:50%;
background-color:green;
}

#colright
{float:right;
width:50%;
background-color:orange;
}

#footer
{clear:both;
bottom:0;
background-color:gray;}
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

28 Feb 2015, 16:07

Carnacior wrote: pai tre sa faci header, body si footer
in conditii normale si daca nu se specifica altfel site-ul trebuie sa umple ecranul si footerul sa fie jos, chiar daca continutul e gol

Image
asa mi se pare logic cel putin, ca doar asa e si pe un document, nu te semnezi imediat dupa scris
Nu este obligatoriu ca footer-ul sa stea lipit de fundul pagini, normal div-urile vin unu sub altu, dar pentru a face ce spui tu se utilizeaza js pentru ca din css nu merge decat cu pozitie fixa.

Dar la tine logica care o crezi nu este buna.

Iar sa stii de la mine height: 60%; nu o sa functioneze niciodata doar daca are positie absoluta sau fixa, daca e statica sau relative degeaba isi va lua height: auto; chiar daca in inspector apare 60%

Dar acum ce sa facem suntem cunoscatori css si punem cod de umplutura care nu face nimic.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

28 Feb 2015, 16:20

de min-height min-width ai auzit?
nu ma dau drept cunoscator css, ca sunt pe departe de a-l stapani, nu m-a interesat niciodata web designul, dar asta nu-ti da dreptul sa fii nesimtit

si-n plus, nu trebuie nici un js, totul e posibil cu html si css

si-n double plus, tu daca crezi ca un site asa trebuie sa arate intre doua pagini, sa nu speri la un viitor in domeniul asta
Image
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

28 Feb 2015, 16:23

Carnacior wrote:de min-height min-width ai auzit?
nu ma dau drept cunoscator css, ca sunt pe departe de a-l stapani, nu m-a interesat niciodata web designul, dar asta nu-ti da dreptul sa fii nesimtit

si-n plus, nu trebuie nici un js, totul e posibil cu html si css

si-n double plus, tu daca crezi ca un site asa trebuie sa arate intre doua pagini, sa nu speri la un viitor in domeniul asta
Image
Da eu cred ca o pagina trebuie sa fie cat mai curata estetic cat si css, dar alegera este la mana clientului sau detinatorului, operez pe zi cu zeci de site-uri si la cate prosti am vazut acolo facute de alti, am ajuns la o concluzie ca un site trebuie facut bine si curat, indiferent de cerinte.
Deja am viitor in domeniul asta, da se poate si css dar cu pozitie absoluta si fixa, iar de min-height si min-width am auzit de mult dinainte sa stii tu ;)

P.S: Daca esti departe de a stapani css, te rog nu mai da sfaturi in necunostinta de cauza.
P.S2: Nesimtit esti tu, nu te-am jignit ca sa ma jignesti.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

28 Feb 2015, 16:51

miber wrote:
Carnacior wrote:de min-height min-width ai auzit?
nu ma dau drept cunoscator css, ca sunt pe departe de a-l stapani, nu m-a interesat niciodata web designul, dar asta nu-ti da dreptul sa fii nesimtit

si-n plus, nu trebuie nici un js, totul e posibil cu html si css

si-n double plus, tu daca crezi ca un site asa trebuie sa arate intre doua pagini, sa nu speri la un viitor in domeniul asta
Image
Da eu cred ca o pagina trebuie sa fie cat mai curata estetic cat si css, dar alegera este la mana clientului sau detinatorului, operez pe zi cu zeci de site-uri si la cate prosti am vazut acolo facute de alti, am ajuns la o concluzie ca un site trebuie facut bine si curat, indiferent de cerinte.
Deja am viitor in domeniul asta, da se poate si css dar cu pozitie absoluta si fixa, iar de min-height si min-width am auzit de mult dinainte sa stii tu ;)

P.S: Daca esti departe de a stapani css, te rog nu mai da sfaturi in necunostinta de cauza.
P.S2: Nesimtit esti tu, nu te-am jignit ca sa ma jignesti.
"Dar acum ce sa facem suntem cunoscatori css si punem cod de umplutura care nu face nimic."
poate nu gandesti tu inainte sa vorbesti, si deaia nu-ti dai seama cand esti nesimtit

nu ii pasa nimanui de cand ai auzit tu si de ce, in 20 de ani o sa fie un pusti de 15 ani mai bun ca tine la ce faci, si cand o sa le zici ca tu stiai css acum 30 de ani o sa rada toti de tine
asa cum profesorii de info de +40 de ani sunt pe langa total

in caz ca n-ai inteles ce am scris eu acolo mai sus, asa arata google, nu ca in prima poza
Image
adica exact ce ziceam eu, footerul la fundul paginii, nu imediat dupa content
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information