Pregatire HTML&CSS&Office

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:16

Salut tuturor! Puteti sa-mi spuneti va rog unde mi-as putea continua pregatirea pentru HTML&CSS? Am parcurs toata baza de pe codeacademy si de pe W3, ma descurc cat de cat sa fac un site simplut, dar vreau sa ma pregatesc pentru olimpiada de TIC.
De asemenea, as avea nevoie si la Office de tips and tricks. Eu unul nu gasesc nicaieri pe net asa ceva. De exemplu, anul trecut la powerpoint s-au dat niste chestii care iti lua jumatate de ora sa faci cate un subiect, cum ar fi un elicopter cu mai multe detalii.
RoyalServer 2
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:20

DjMax wrote:Salut tuturor! Puteti sa-mi spuneti va rog unde mi-as putea continua pregatirea pentru HTML&CSS? Am parcurs toata baza de pe codeacademy si de pe W3, ma descurc cat de cat sa fac un site simplut, dar vreau sa ma pregatesc pentru olimpiada de TIC.
De asemenea, as avea nevoie si la Office de tips and tricks. Eu unul nu gasesc nicaieri pe net asa ceva. De exemplu, anul trecut la powerpoint s-au dat niste chestii care iti lua jumatate de ora sa faci cate un subiect, cum ar fi un elicopter cu mai multe detalii.
Pregatirea html/css ti-o faci singur, faci multe site-uri fireste doar ca sa iti maresti cunostintele.

Ce-a office este tot la fel, acasa inveti tot, nu te va lua o firma si te va invata doar la cursuri speciale, care acolo te invata exact ce este si pe net ;)
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:22

Nu ma intereseaza de angajare, am sperante mari pentru olimpiada de tic. Daca ajung pe podium, imi pot baga p..icioarele in el bac si admitere, ca o sa fiu admis direct la facultate :))
sank
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 45
Joined: 26 Dec 2014, 03:27
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: România

28 Feb 2015, 12:24

DjMax wrote:Nu ma intereseaza de angajare, am sperante mari pentru olimpiada de tic. Daca ajung pe podium, imi pot baga p..icioarele in el bac si admitere, ca o sa fiu admis direct la facultate :))
n-o sa ajungi departe, olimpiada la tic = 0, te poti pisa pe alea 2-3 cunostinte de le ai
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:26

Cu internetul la dispozitie am facut subiectele de la olimpiada nationala, de ce n-as putea ajunge departe?
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:33

DjMax wrote:Cu internetul la dispozitie am facut subiectele de la olimpiada nationala, de ce n-as putea ajunge departe?
Bine bine, lauda este pentru ...

ON: Ti-am scris mai sus ce sa faci, mai mult nu ai cum, nu te ia nimeni sa te pregateasca pe tine si mai ales gratis, desi un curs nu iti recomand nu inveti nimic te invata ce este pe w3, testat de mine la mai multe 'firme specializate'.
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 12:36

miber wrote:
DjMax wrote:Cu internetul la dispozitie am facut subiectele de la olimpiada nationala, de ce n-as putea ajunge departe?
Bine bine, lauda este pentru ...

ON: Ti-am scris mai sus ce sa faci, mai mult nu ai cum, nu te ia nimeni sa te pregateasca pe tine si mai ales gratis, desi un curs nu iti recomand nu inveti nimic te invata ce este pe w3, testat de mine la mai multe 'firme specializate'.
Am zis, cu internetul la dispozitie. La olimpiada nu o sa am internetul la dispozitie.

Eu intrebam de ceva site-uri, pdf-uri, ceva.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Feb 2015, 13:05

La office e mai greu, la word, excel si access (daca ai invatat) o poti lua urat.

Cauta excel 2013 quick reference, invata ala pe de rost, si vezi un excel/word bible pe net. La word eu zic ca te poti complica cu design-ul, cu chart-uri, te mai poti complica daca nu stii cum sa faci liste speciale (adica sa pui un chenar pentru bifat (cu imagine) la fiecare 'glont' ), liste in liste, tabeluri speciale (cu linii verticale+orizontale dupa o imagine) si asezarea in pagina a imaginilor, ordonare pe coloane.

La excel trebuie sa inveti, trebuie sa stii cum faci ecuatii care se duc de pe o foaie pe alta, trebuie sa stii si ceva mate daca vine o problema la care trebuie sa inventezi ceva ecuatie, trebuie sa stii sa faci chart-uri, trebuie sa stii ce inseamna referintele absolute si relative, sa faci ecuatii automat pe de exemplu 200 de linii in sir (si sunt cazuri in care nu poti doar tragand jos cu mouse-ul din cauza referintelor mai speciale). In Ungaria se cere sa stii pe de rost cele mai cunoscute functii ale excel (sum/avg/mod/si multe altele), cred ca si aici la o olimpiada. Mai sunt si probleme cu anumite tipuri, in unele currency-uri te lasa sa folosesti punct-ul intre zecimale si la altele doar virgula, se poate inventa o problema cu mai multe monede ca sa te introduca in eroare. Daca nimeresti de un subiect extravagant iti poate cere si sa te joci cu culorile.

La Access trebuie sa stii cum sa faci o baza de date, sa nu incurci relatiile si tipurile de date, sa faci query-uri ordonate si formulare. (de obicei access se face doar in clasa a 12-a in loc de foxpro, deci nu cred ca ti se cere)

La web de obicei majoritatea problemelor sunt facute sa le poti rezolva cu Word-ul, adica deschizi .html-ul in word daca n-ai chef de scripting in notepad.

Ecuatii mai speciale la excel : cel mai mare divizor comun, cel mai mic multiplu comun, suma/numararea/orice la numerele prime, operatii doar cu palindromi, count la orice
Cazuri clasice : tabla inmultirii (se poate cere in o multime de moduri), tabel logic, matrici, sortare la tabele intr-un anumit mod, tabel logaritmi
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 13:26

IsTI37 wrote:La office e mai greu, la word, excel si access (daca ai invatat) o poti lua urat.

Cauta excel 2013 quick reference, invata ala pe de rost, si vezi un excel/word bible pe net. La word eu zic ca te poti complica cu design-ul, cu chart-uri, te mai poti complica daca nu stii cum sa faci liste speciale (adica sa pui un chenar pentru bifat (cu imagine) la fiecare 'glont' ), liste in liste, tabeluri speciale (cu linii verticale+orizontale dupa o imagine) si asezarea in pagina a imaginilor, ordonare pe coloane.

La excel trebuie sa inveti, trebuie sa stii cum faci ecuatii care se duc de pe o foaie pe alta, trebuie sa stii si ceva mate daca vine o problema la care trebuie sa inventezi ceva ecuatie, trebuie sa stii sa faci chart-uri, trebuie sa stii ce inseamna referintele absolute si relative, sa faci ecuatii automat pe de exemplu 200 de linii in sir (si sunt cazuri in care nu poti doar tragand jos cu mouse-ul din cauza referintelor mai speciale). In Ungaria se cere sa stii pe de rost cele mai cunoscute functii ale excel (sum/avg/mod/si multe altele), cred ca si aici la o olimpiada. Mai sunt si probleme cu anumite tipuri, in unele currency-uri te lasa sa folosesti punct-ul intre zecimale si la altele doar virgula, se poate inventa o problema cu mai multe monede ca sa te introduca in eroare. Daca nimeresti de un subiect extravagant iti poate cere si sa te joci cu culorile.

La Access trebuie sa stii cum sa faci o baza de date, sa nu incurci relatiile si tipurile de date, sa faci query-uri ordonate si formulare. (de obicei access se face doar in clasa a 12-a in loc de foxpro, deci nu cred ca ti se cere)

La web de obicei majoritatea problemelor sunt facute sa le poti rezolva cu Word-ul, adica deschizi .html-ul in word daca n-ai chef de scripting in notepad.

Ecuatii mai speciale la excel : cel mai mare divizor comun, cel mai mic multiplu comun, suma/numararea/orice la numerele prime, operatii doar cu palindromi, count la orice
Cazuri clasice : tabla inmultirii (se poate cere in o multime de moduri), tabel logic, matrici, sortare la tabele intr-un anumit mod, tabel logaritmi

Mersi Isti: Uite ce s-a dat anul trecut la a 11-a nationala: http://www.satmar.ro/oti2014/public/res ... CA_LRO.pdf

La web, ma indoiesc ca poti face in Word ce ti se cere la olimpiada.
Uite ce s-a dat la partea de HTML/CSS/JS anul trecut la a 10-a(considerat cel mai greu subiect din 9-12) : http://www.satmar.ro/oti2014/public/res ... ECT_RO.pdf
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Feb 2015, 13:37

Din cate am vazut cele mai grele subiecte sunt la powerpoint, macro-uri si chestii si mai avansate decat se foloseste de obicei.
Acolo tine si de arta.

La web, totul s-a bazat acolo pe tabele ( la ce altceva te poti astepta), daca te uiti pe design la codeacademy, vezi categoria tabele.
Totusi ei cand fac subiectele stiu doar de metoda design-ului cu tabele, e o tehnica veche si nerecomandata dar foarte usoara, practic generezi un tabel fara margini pe toata pagina dupa cum vrei sa arate si modifici dimensiunile randurilor/coloanelor dupa cerinte. Partea proasta la astfel de design-uri e ca modifici foarte greu ce ai facut dupa cateva luni. Se poate face in word, chiar usor, faci un tabel la care scoti tot cu table designer si introduci in fiecare datele + formatarea.

Nici Acces-ul nu e usor.

Daca dureaza 2-3 ore olimpiada e imposibil sa faci totul bine, iti recomand sa te duci pe puncte, faci totul cu +3 puncte si dupa ce iti mai ramane rezolvi rapid.
User avatar
MCosti
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2251
Joined: 28 Sep 2008, 06:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Nume anterior: DjMax
Has thanked: 139 times
Been thanked: 60 times
Contact:

28 Feb 2015, 13:47

IsTI37 wrote:Din cate am vazut cele mai grele subiecte sunt la powerpoint, macro-uri si chestii si mai avansate decat se foloseste de obicei.
Acolo tine si de arta.

La web, totul s-a bazat acolo pe tabele ( la ce altceva te poti astepta), daca te uiti pe design la codeacademy, vezi categoria tabele.
Totusi ei cand fac subiectele stiu doar de metoda design-ului cu tabele, e o tehnica veche si nerecomandata dar foarte usoara, practic generezi un tabel fara margini pe toata pagina dupa cum vrei sa arate si modifici dimensiunile randurilor/coloanelor dupa cerinte. Partea proasta la astfel de design-uri e ca modifici foarte greu ce ai facut dupa cateva luni. Se poate face in word, chiar usor, faci un tabel la care scoti tot cu table designer si introduci in fiecare datele + formatarea.

Nici Acces-ul nu e usor.

Daca dureaza 2-3 ore olimpiada e imposibil sa faci totul bine, iti recomand sa te duci pe puncte, faci totul cu +3 puncte si dupa ce iti mai ramane rezolvi rapid.
Mmm, nu cred ca te puncteaza daca faci cu tabele. Stiu sigur ca toata lumea face cu div-uri.
sank
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 45
Joined: 26 Dec 2014, 03:27
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: România

28 Feb 2015, 14:34

DjMax wrote:Cu internetul la dispozitie am facut subiectele de la olimpiada nationala, de ce n-as putea ajunge departe?
nu ma refer mai departe cu olimpiada, gen la nationala, departe in viata
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 318 guests