Priceputi la romana?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

20 Nov 2014, 21:37

Eu am luat 8 pe atunci, in cls a 10-a cred ca esti, am scris 3 pagini si m-a articulat pana la " "(ghilimele).Putea sa iti puna mai mult, dar nu mai mult de 5 pentru ca is prea multe greseli, mai ales de repetitie, iar o pagina in cls a 10-a e destul de putin, gandeste-te ca la bacalaureat vei avea de scris cel putin 2 pagini A4 si nu ceva usor precum "Povestea lui Harap-Alb".

Apoi propozitiile trebuie formulate mai academic ca sa ii placa doamnei profesoare, nu doar repetitii.Trebuia sa mai dezvolti, un exemplu ar fi: "Spanul ii da numele de Harap-Alb, intrarea in fantana fiind un botez al personajului, iar fiul de crai primind un nou nume Harap-Alb care reprezinta in nu stiu ce limba(araba parca) sluga de culoare neagra, iar albul reprezentand ceva onorific, adica o sluga cu caracter aparte, pentru ca ii va arata drumul Spanului pentru a deveni imparat.Din asta rezulta ca Harap-Alb invata din greseli, neascultand sfatul tatalui sau de a se feri de omul Span...".

Caligrafia lasa de dorit, e foarte important sa scrii citet pentru a nota bunicica, nu zic mare.
Last edited by smileye on 20 Nov 2014, 21:47, edited 2 times in total.
RoyalServer
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

20 Nov 2014, 21:45

Ți-a dat cât meritai. Eu 2 îți dădeam și te dădeam exemplu negativ în clasă. :gusta Mă exprimam și scriam mai bine în clasa a 4-a, sincer. Excelez la capitolul ortografie, ortoepie și punctuație, și cu toate acestea n-am nicio pregătire profesională din punct de vedere lingvistic.
Btw, 95% de aici nu aveți un comentariu fără cel puțin o greșeală de ortografie. Voi sunteți cu amxx, nu cu Academia Română și alte alea. Compunerea ta, sau mă rog, ceea ce trebuia să definească o compunere este o bătaie de joc la adresa ei... răsplata profesoarei. În plus, ai o caligrafie, vai, Doamne! Penibil!
Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

20 Nov 2014, 21:46

Emi eXtream wrote:Mai astept pareri :)
Imi dai si mie lucrarea ta mirifica?

Ma rog de tine sa te ajut?
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

20 Nov 2014, 21:46

3? Eu zic ca macar un 4 (3.5) daca iti dadea era ok. Putea sa inceapa de la nota 2, sugătoarea!!!

@ winckler: http://www.extreamcs.com/forum/discutii ... l#p2072176
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

20 Nov 2014, 22:02

Ai invatat-o pe fuga.

Ca sa iei o nota buna pe un eseul,lucrare in clasa,macar o pagina si jumatate sa fi facut.

Bun,lasand la o parte criticile facute de userii de mai sus vis-a-vis de gramatica,care sunt destul de evidente,ai facut urmatoarele greseli impardonabile la un eseu:
1. N-ai scris titlul complet.
2. Ai scris fraze scurte si la obiect,nedezvoltand,o pregatire slabuta.(Ai zis ca Harap-Alb n-avea puteri supranaturale,aici puteai face o pararela intre basmul cult si cel din popor/popular).
3. Comparatia dintre personaje este facuta pe 2 idei,slab conturate,ca Harap-Alb e fiul craiului si ajunge sluga spanului si spanul ca la inceput se da drept ajutor pentru harap alb si dupa ajunge sa-l conduca.Aici puteai spune ca la a 3-a infatisare Spanul a reusit sa-l convinga pe Harap-Alb sa-l ajute pentru ca in padurile alea el stie drumul si prin viclesug Spanul ii fura identitatea fiului de crai si e sub juramant bla bla bla.De asemenea puteai prezenta laturile lor,harap alb fiind milos(o ajuta pe batrana),prietenos(se imprieteneste cu personajele fantastice),ajutator(ajuta furnicile si albinele) , iar Spanul fiind viclean etc etc.
4. Ai inceput...in regula cred cu prezentarile lor,trebuia sa le faci si o finalizare pe masura,cand Spanul il banuie pe Harap-Alb ca a incalcat juramantul si il decapiteaza,apoi vine Calu si da cu el de pamant si fiul de crai este inviat cu apa vie ,apa moarta si ramurile din mar(sau ce erau alea,surcele),prezentand mai inainte care e treaba cu el,provenienta si de fiica regelui.

Daca ai fi facut cum ti-am zis,ai fi luat un 8+.

Din ce-ai scris tu in testul ala,ma gandesc c-o stiai din clasa,nota meritata.
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

21 Nov 2014, 07:56

mi-ar fi rusine sa postez asa ceva aici in locul tau
harap alb n-o sa-l mai faci pana in a 12a, ia si tu o carte de comentarii sau esee si vezi putin ce scrie acolo si compara cu ce ai scris tu.
Relatia face parte din lista pentru subiectul 3 la bac, adica
apartenenta la gen
viziunea asupra lumii
particularitatile de constructie a unui personaj (descriere mai pe "romaneste")
particularitatile de constructie a doua personaje si relatia dintre ele (ce ar fi trebuit sa scrii tu)

Nu ti-a impus o limita de scris ca sa vada dupa capul tau cat faci, la bac ai de scris 600-900 de cuvinte, la maximum 10 cuvinte pe rand, fa tu calculul

Nota meritata dupa parerea mea, si-mi pare rau ca nu stiam si eu la vremea aia, ca nu aveam acum de invatat toate chestiile astea
poate te trezesti tu mai repede (dar nu cred)
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 675 guests