Problema Card Micro SD

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
# SuperioR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 11 Sep 2019, 12:23
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: superyyor
Fond eXtream: 0
Location: Republica Moldova
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

07 Jan 2021, 22:26

Salut, o mica problema.
Am un micro card sd de 16 gb. L-am folosit in telefon, si dupa un timp a devenit "corupt" si nu-l mai citea/vedea deloc telefonul si nici in pc.
Acum in pc il citeste, insa nu-l pot formata. Daca sterg ceva de pe el, apoi il scot din pc si in bag din nou toate fisierele revin, adica nimic nu s-a sters.
Toate se sterg, mai putin asta https://prnt.sc/wiif4s nici nu stiu de unde a aparut acolo, ca nu se sterge si nici nu se deschide.
Oricum, dupa ce il scot si il bag inapoi toate fisierele revin asa cum au fost... Cand il bag in telefon imi spune ca trebuie sa-l fomatez, si urmez toti pasii si la final spune ca e gata de folosit, dar dupa tot imi apare deasuprea problema ca trebuie sa-l formatez si tot asa...etc
Am incercat multe metode sa reformatez cardul, insa nici una nu a functionat...
:dark_sunglasses:
RoyalServer
Dragon Hacker
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Jan 2017, 14:18
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: STEAM_0:0:478532522
Fond eXtream: 0
Location: Bălți
Has thanked: 1 time
Contact:

07 Jan 2021, 23:02

Probabil nu mai merge sdcardul, daca spui doar poate citi atunci s-a dus viata lui, sdcard e construit din aproximativ din flash, nu are viata nelimitat de rescrieri.
User avatar
Xeno985
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 206
Joined: 05 Jul 2017, 22:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Disponibil, doar cand sunt acasa.
Detinator server CS: Nu
SteamID: 512916512916
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (28 Jan - 28 Feb)
Fond eXtream: 0
Location: 127.0.0.1
Discord: nvF4B8A
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Contact:

08 Jan 2021, 06:34

Încearcă să îl formatezi din CMD, caută pe "gugăl" formatare usb cu CMD și urmează instrucțiunile de acolo
👉 Panel Counter-Strike: Click. 👈
👉💎 Shop: Click. 💎👈
👉💻 Filme: Click. 💻👈
👉📧 Contact: Steam 📧👈
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5293
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

08 Jan 2021, 23:14

# SuperioR wrote:
07 Jan 2021, 22:26
Salut, o mica problema.
Am un micro card sd de 16 gb. L-am folosit in telefon, si dupa un timp a devenit "corupt" si nu-l mai citea/vedea deloc telefonul si nici in pc.
Acum in pc il citeste, insa nu-l pot formata. Daca sterg ceva de pe el, apoi il scot din pc si in bag din nou toate fisierele revin, adica nimic nu s-a sters.
Toate se sterg, mai putin asta https://prnt.sc/wiif4s nici nu stiu de unde a aparut acolo, ca nu se sterge si nici nu se deschide.
Oricum, dupa ce il scot si il bag inapoi toate fisierele revin asa cum au fost... Cand il bag in telefon imi spune ca trebuie sa-l fomatez, si urmez toti pasii si la final spune ca e gata de folosit, dar dupa tot imi apare deasuprea problema ca trebuie sa-l formatez si tot asa...etc
Am incercat multe metode sa reformatez cardul, insa nici una nu a functionat...
Asa am patit si eu acum 1 an cred, l-am "reparat" cu o guma de sters, frecand cu guma pe contactele aurii. Dar vezi ca mult nu te mai duce, asa ca daca poti cumva sa rezolvi, salveaza datele de pe el si nu-l mai folosi.
# SuperioR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 11 Sep 2019, 12:23
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: superyyor
Fond eXtream: 0
Location: Republica Moldova
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

09 Jan 2021, 03:42

Xeno985 wrote:
08 Jan 2021, 06:34
Încearcă să îl formatezi din CMD, caută pe "gugăl" formatare usb cu CMD și urmează instrucțiunile de acolo
Am incercat toate chestiile astea cu cmd, diskpart....etc... si programe, dar tot nu merge.

Mădălin wrote:
08 Jan 2021, 23:14
Asa am patit si eu acum 1 an cred, l-am "reparat" cu o guma de sters, frecand cu guma pe contactele aurii. Dar vezi ca mult nu te mai duce, asa ca daca poti cumva sa rezolvi, salveaza datele de pe el si nu-l mai folosi.
Cred ca renunt la el, mi-a venit comanda de pe joom la unul de 256, insa el are 249. =)) :boundlessly_laughing:
Datele de pe el le-am salvat: poze, video...etc. PC-ul imi citeste cardul, dar telefonul imi cere sa-l reformatez, ceea ce nu e posibil.
Faza e ca tot ce sterg imi apare din nou, si tot ce pun imi dispare.
:dark_sunglasses:
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Jan 2021, 08:34

# SuperioR wrote:
09 Jan 2021, 03:42
Xeno985 wrote:
08 Jan 2021, 06:34
Încearcă să îl formatezi din CMD, caută pe "gugăl" formatare usb cu CMD și urmează instrucțiunile de acolo
Am incercat toate chestiile astea cu cmd, diskpart....etc... si programe, dar tot nu merge.

Mădălin wrote:
08 Jan 2021, 23:14
Asa am patit si eu acum 1 an cred, l-am "reparat" cu o guma de sters, frecand cu guma pe contactele aurii. Dar vezi ca mult nu te mai duce, asa ca daca poti cumva sa rezolvi, salveaza datele de pe el si nu-l mai folosi.
Cred ca renunt la el, mi-a venit comanda de pe joom la unul de 256, insa el are 249. =)) :boundlessly_laughing:
Datele de pe el le-am salvat: poze, video...etc. PC-ul imi citeste cardul, dar telefonul imi cere sa-l reformatez, ceea ce nu e posibil.
Faza e ca tot ce sterg imi apare din nou, si tot ce pun imi dispare.
Daca te uiti la HDD-ul tau, la memoria RAM a telefonului, la un stick de memorie pe care scrie 16 GB nu o sa vada niciodata fix pentru ca si deoarece este rezervat sistemului (partitiei) plus ca 1 MB = 1024 KB, asta ca sa stii pe viitor!
Image
# SuperioR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 11 Sep 2019, 12:23
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: superyyor
Fond eXtream: 0
Location: Republica Moldova
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

10 Jan 2021, 09:01

The Kalu wrote:
09 Jan 2021, 08:34
Daca te uiti la HDD-ul tau, la memoria RAM a telefonului, la un stick de memorie pe care scrie 16 GB nu o sa vada niciodata fix pentru ca si deoarece este rezervat sistemului (partitiei) plus ca 1 MB = 1024 KB, asta ca sa stii pe viitor!
Stiu de asta, era in sensul ca ma amuza. :boundlessly_laughing: Ne fura si bitii astia...
:dark_sunglasses:
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

10 Jan 2021, 09:36

# SuperioR wrote:
10 Jan 2021, 09:01
The Kalu wrote:
09 Jan 2021, 08:34
Daca te uiti la HDD-ul tau, la memoria RAM a telefonului, la un stick de memorie pe care scrie 16 GB nu o sa vada niciodata fix pentru ca si deoarece este rezervat sistemului (partitiei) plus ca 1 MB = 1024 KB, asta ca sa stii pe viitor!
Stiu de asta, era in sensul ca ma amuza. :boundlessly_laughing: Ne fura si bitii astia...
Cat ai dat pe sdcardul ala si in cat timp ti-a venit de pe joom?
Image
# SuperioR
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 48
Joined: 11 Sep 2019, 12:23
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: superyyor
Fond eXtream: 0
Location: Republica Moldova
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

10 Jan 2021, 15:48

The Kalu wrote:
10 Jan 2021, 09:36
Cat ai dat pe sdcardul ala si in cat timp ti-a venit de pe joom?
Eu l-am cumparat cu 82 lei moldovenesti. Am dat comanda pe 4 decembrie si pe 4 ianuarie am luat-o de la posta. Cred ca ajungea si mai repede daca nu erau sarbatorile de iarna. La pretul ala, am primit sd card 256 gb + 2 adaptoare/cititor de carduri.
https://www.joom.com/ro/products/5f407a ... 0106e362f8
:dark_sunglasses:
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] and 406 guests