Problema CATIA

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Chaos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1723
Joined: 12 Jul 2007, 23:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Innactive User
SteamID: dmx_ro
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Scripter eXtreamCS
Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 61 times
Contact:

11 Mar 2016, 18:35

Salut, sunt incepator in catia si incerc sa invat dar nu prea am surse de invatat iar tot ce am facut pana acum e cu tutoriale de pe youtube dar m-am lovit de o problema la care nu am reusit sa gasesc raspuns ...

Am urmatoarea piesa facuta

Image

Si vreau ca mai "departe" si sa fie simetrica cu acele frezari sa mai fac o frezare cam ceva gen

Image

Cum "intorc piesa" 45 de grade sa pot face un sketch si sa lucrez? ... mare batai de cap ce imi da chestia asta ..
Creez harti de Counter Strike 1.6 / Counter Strike Global Offensive la comanda, pentru contact apasa butonul pe sursa
| Afiseaza codul
-skype: chaosmedia90
-discord: Pufarín#0459
-mail : [email protected] sau [email protected]
RoyalServer 2
User avatar
Chaos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1723
Joined: 12 Jul 2007, 23:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Innactive User
SteamID: dmx_ro
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Scripter eXtreamCS
Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 61 times
Contact:

12 Mar 2016, 00:54

Am rezolvat problema prin creearea unui plan in axa yz la 45 de grade apoi facand sketch pe el cu decuparea care o vroiam :).

Iar asta este rezultatul :

Image


Daca lucrati in asa ceva si aveti probleme, spuneti tot aici si paote va pot ajuta :)
Last edited by Chaos on 12 Mar 2016, 00:56, edited 1 time in total.
Creez harti de Counter Strike 1.6 / Counter Strike Global Offensive la comanda, pentru contact apasa butonul pe sursa
| Afiseaza codul
-skype: chaosmedia90
-discord: Pufarín#0459
-mail : [email protected] sau [email protected]
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

12 Mar 2016, 00:56

Ce vrea sa fie asta?Si la ce ajuta acest program daca ne-ai putea spune
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Mar 2016, 02:41

Frumos, grija cu suruburile, adica conteaza foarte mult ce fel de filet folosesti si cum e filetul proiectat. Un simplu filet nu transforma ceva in surub...
Adica tu ai pus o directie fix inversa la filet :)

Nu recomand Catia sau SolidWorks, sunt softuri profesionale extrem de bune dar sunt foarte scumpe, nici o firma din Romania nu va lucra cu ele.

Exista o alternativa gratuita in limita unei cifre de afaceri de 100000 de dolari sau pentru studenti numita Autodesk Fusion 360. Ai totul integrat in program (schematica,modelare,sculptare,rendering,simulare,animatii si CAM) si daca il inveti nu iti trebuie altceva pentru proiecte mici-medii. Am invatat SolidWorks la facultate dar am trecut la Autodesk Fusion 360 din mai multe motive.

Cat despre piese simetrice la toate programele faci un plan de referinta si dai Mirror la obiectele de pe o parte a planului pe cealalalta parte.
User avatar
WISHEXEC
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1683
Joined: 12 Nov 2011, 19:37
Detinator Steam: Da
CS Status: AmxModX
Detinator server CS: DAEVA.RO
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Nume anterior : ONEMDX
Location: România
Has thanked: 84 times
Been thanked: 85 times
Contact:

12 Mar 2016, 09:08

IsTI37 wrote:Frumos, grija cu suruburile, adica conteaza foarte mult ce fel de filet folosesti si cum e filetul proiectat. Un simplu filet nu transforma ceva in surub...
Adica tu ai pus o directie fix inversa la filet :)

Nu recomand Catia sau SolidWorks, sunt softuri profesionale extrem de bune dar sunt foarte scumpe, nici o firma din Romania nu va lucra cu ele.

Exista o alternativa gratuita in limita unei cifre de afaceri de 100000 de dolari sau pentru studenti numita Autodesk Fusion 360. Ai totul integrat in program (schematica,modelare,sculptare,rendering,simulare,animatii si CAM) si daca il inveti nu iti trebuie altceva pentru proiecte mici-medii. Am invatat SolidWorks la facultate dar am trecut la Autodesk Fusion 360 din mai multe motive.

Cat despre piese simetrice la toate programele faci un plan de referinta si dai Mirror la obiectele de pe o parte a planului pe cealalalta parte.
vezi ca vorbesti prosti, majoritatea folosesc solidworks, urmat de catia si autocad cu inventor
User avatar
Chaos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1723
Joined: 12 Jul 2007, 23:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Innactive User
SteamID: dmx_ro
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Scripter eXtreamCS
Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 61 times
Contact:

12 Mar 2016, 10:25

IsTI37 wrote:Frumos, grija cu suruburile, adica conteaza foarte mult ce fel de filet folosesti si cum e filetul proiectat. Un simplu filet nu transforma ceva in surub...
Adica tu ai pus o directie fix inversa la filet :)

Nu recomand Catia sau SolidWorks, sunt softuri profesionale extrem de bune dar sunt foarte scumpe, nici o firma din Romania nu va lucra cu ele.

Exista o alternativa gratuita in limita unei cifre de afaceri de 100000 de dolari sau pentru studenti numita Autodesk Fusion 360. Ai totul integrat in program (schematica,modelare,sculptare,rendering,simulare,animatii si CAM) si daca il inveti nu iti trebuie altceva pentru proiecte mici-medii. Am invatat SolidWorks la facultate dar am trecut la Autodesk Fusion 360 din mai multe motive.

Cat despre piese simetrice la toate programele faci un plan de referinta si dai Mirror la obiectele de pe o parte a planului pe cealalalta parte.

Salut IsTI37, unde vreau eu sa ma angajez ( domeniul auto ) ei lucreaza doar in CATIA si mai mult cu suprafete sau modificari de piese pentru ca la un anumit numar de ani se cere ceva "inovator", dar momentan invat sa imi fac eu propriile piese din atelier.

In legatura cu Piesa aceasta, este o bucsa de distributie la o turbina cam de 22 MW din cutia fata unde actionezi ventilele de inchidere rapida si cele de reglare iar ea este cuplata cu declansatorul de supraturare ( lucrez in domeniul energetic acum dar ca lacatus dar urmez cursuri sa ies din acest job si am si gasit doar sa invat asta bine, multe info nu ? ), iar piesa este identica cu cea care o aveam in mana si stiu ca puteam face simplu prin thread bla bla bla, dar filetul este unul trapezoidal si iese mai "frumos" dupa in drafting :) si ca Izometric View.
Creez harti de Counter Strike 1.6 / Counter Strike Global Offensive la comanda, pentru contact apasa butonul pe sursa
| Afiseaza codul
-skype: chaosmedia90
-discord: Pufarín#0459
-mail : [email protected] sau [email protected]
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information