Problema cu degetul mare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

jacobs
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3326
Joined: 04 Apr 2009, 17:59
Detinator Steam: Da
CS Status: do it nigga
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 luni)
Organizator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Arbitru Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Coordonator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Sponsor Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Restrictie PM
Location: king of everything
Has thanked: 3 times
Been thanked: 129 times

28 Feb 2015, 22:49

Vlad.P wrote:
jacobs wrote:
Vlad.P wrote:Cristinel , cu problema asta ma confrunt si eu de mai bine de 1 an jumatate ... Am unghie incarnata atat la piciorul stang , cat si la piciorul drept . Ma cuprind uneori niste dureri de-mi vine sa ma urc pe pereti . Singura solutie pentru a evita sa mai mergi la spital ar fi ca odata la o saptamana, o saptamana jumatate sa rogi pe cineva sa te ajute sa-ti taie partea din unghie care se incarneaza deoarece aceasta va perfora din nou si va face puroi... De chestia asta nu vom scapa niciodata ... trebuie doar sa avem grija sa nu se imflameze din nou.
scapi de ea , am un vecin care la fel ia crescut , ia scos colturile la spital , iau dat din nou si ia scos unghia ca sa ii dea alta si nu mai are problema asta de ani buni sau nu stiu daca chiar merge , am citit pe net ca unghia trebuie inmuiata in fiecare seara si pilita pana la subtiere si o sa te doara ca sa se regenereze unghia si organismu sa nu mai fie concentrat pe infectie

Cred ca ma sui pe pereti daca incep aia sa-mi scoata unghia :-s Nici nu vreau sa ma gandesc :)) Mai bine ma chinui s-o tai saptamanal ... X_X
am gasit ceva , poate te intereseaza

"ţineţi picioarele în apă caldă timp de 15-30 de minute, de 3-4 ori pe zi. Când unghia devine suficient de moale pentru a se putea desprinde din ţesut, tăiaţi cu grijă colţurile cu probleme, folosind o forfecuţă dezinfectată cu iod şi strecuraţi sub colţul unghiei o bucăţică de vată sterilă, care să depărteze unghia de ţesut, până ce va creşte normal. Schimbaţi zilnic tamponul de vată."

Image
RoyalServer
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

01 Mar 2015, 00:17

chestia e ca pe mine nu ma doare sau ceva de genu dar e enervant ca nici nu pot merge afara sa alerg , sa ma joc , etc acum mi-am dat jos bandajul de tot , am facut baie , am stat la inmuiat mi-am pus niste betadina si nu mai ma doare aproape de loc , si chestia de mai sus jacobs eu am in cealalta parte nu la sfarsitul degetului ci chiar intre degete si am acolo niste carne cand am fost la spital ultima oara nu mai aeam nimic si acuma mi-a crescut dinou dar nu asa de mult , mai putin decat prima data si acum vad ca s-a incrustat.
doctorita mi-a zis ca trebuie sa am multa grija de ea , sa frec cu peria [ aici nu am inteles , e nebuna sau asa ceva daca doar ating putin mai tare ma doare dar mai apoi sa curat cu peria] , si mereu mai dau cu niste betadina.
la fratemio i-a recomandat sa isi puna degetu intr-un lighian cu apa calda si sa puna niste spirt si betadina , probabil o sa merg marti sa vad ca poate ies la 12 si pot sa merg..
jacobs
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3326
Joined: 04 Apr 2009, 17:59
Detinator Steam: Da
CS Status: do it nigga
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 luni)
Organizator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Arbitru Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Coordonator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Sponsor Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Restrictie PM
Location: king of everything
Has thanked: 3 times
Been thanked: 129 times

01 Mar 2015, 00:20

Crisstinell wrote:chestia e ca pe mine nu ma doare sau ceva de genu dar e enervant ca nici nu pot merge afara sa alerg , sa ma joc , etc acum mi-am dat jos bandajul de tot , am facut baie , am stat la inmuiat mi-am pus niste betadina si nu mai ma doare aproape de loc , si chestia de mai sus jacobs eu am in cealalta parte nu la sfarsitul degetului ci chiar intre degete si am acolo niste carne cand am fost la spital ultima oara nu mai aeam nimic si acuma mi-a crescut dinou dar nu asa de mult , mai putin decat prima data si acum vad ca s-a incrustat.
doctorita mi-a zis ca trebuie sa am multa grija de ea , sa frec cu peria [ aici nu am inteles , e nebuna sau asa ceva daca doar ating putin mai tare ma doare dar mai apoi sa curat cu peria] , si mereu mai dau cu niste betadina.
la fratemio i-a recomandat sa isi puna degetu intr-un lighian cu apa calda si sa puna niste spirt si betadina , probabil o sa merg marti sa vad ca poate ies la 12 si pot sa merg..
nu conteaza partea unde ti-a crescut carnea ,dupa ce ai stat la inmuiat in apa fierbinte si ai scos coltu , bagi vata sub unghie unde ai carnea crescuta
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

01 Mar 2015, 00:22

sau mi-a mai zis cineva sa pun apa cu sare , nu inteleg cum ar putea merge
si chestia aia mi s-a facut ca am bagat foarfeca fix sub unghie ca sa tai coltul , dar am taiat si a ramas acolo coltul si suta la suta ca de aia sa format..
User avatar
SPLAT
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2407
Joined: 09 Jul 2010, 18:39
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Locul 2 la Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike)
Location: Constanța
Has thanked: 300 times
Been thanked: 286 times

01 Mar 2015, 00:38

Vlad.P wrote:
jacobs wrote:
Vlad.P wrote:Cristinel , cu problema asta ma confrunt si eu de mai bine de 1 an jumatate ... Am unghie incarnata atat la piciorul stang , cat si la piciorul drept . Ma cuprind uneori niste dureri de-mi vine sa ma urc pe pereti . Singura solutie pentru a evita sa mai mergi la spital ar fi ca odata la o saptamana, o saptamana jumatate sa rogi pe cineva sa te ajute sa-ti taie partea din unghie care se incarneaza deoarece aceasta va perfora din nou si va face puroi... De chestia asta nu vom scapa niciodata ... trebuie doar sa avem grija sa nu se imflameze din nou.
scapi de ea , am un vecin care la fel ia crescut , ia scos colturile la spital , iau dat din nou si ia scos unghia ca sa ii dea alta si nu mai are problema asta de ani buni sau nu stiu daca chiar merge , am citit pe net ca unghia trebuie inmuiata in fiecare seara si pilita pana la subtiere si o sa te doara ca sa se regenereze unghia si organismu sa nu mai fie concentrat pe infectie

Cred ca ma sui pe pereti daca incep aia sa-mi scoata unghia :-s Nici nu vreau sa ma gandesc :)) Mai bine ma chinui s-o tai saptamanal ... X_X
Nu simti nimic cu anestezie locala, am avut doua scoase. Se simt mici dureri in prima seara, dar se rezolva cu un Ketonal.
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

01 Mar 2015, 00:47

Eu am probleme la ambele degete mici tot de la picioare . Dacă nu îmi crește bai frate colții aia in carne de m.au nenorocit . Dar întotdeauna am grija sa ii tai cum trebuie . Normal unghiile cică nu se taie rotund așa după forma degetului , se taie drept sa lași colții aia sa își vadă de treaba lor .
Vlad.P
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 165
Joined: 26 Jan 2015, 15:43
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Soon
SteamID: m3zzu
Fond eXtream: 0
Location: Botoşani
Contact:

01 Mar 2015, 01:26

SPLAT wrote:
Vlad.P wrote:
jacobs wrote: scapi de ea , am un vecin care la fel ia crescut , ia scos colturile la spital , iau dat din nou si ia scos unghia ca sa ii dea alta si nu mai are problema asta de ani buni sau nu stiu daca chiar merge , am citit pe net ca unghia trebuie inmuiata in fiecare seara si pilita pana la subtiere si o sa te doara ca sa se regenereze unghia si organismu sa nu mai fie concentrat pe infectie

Cred ca ma sui pe pereti daca incep aia sa-mi scoata unghia :-s Nici nu vreau sa ma gandesc :)) Mai bine ma chinui s-o tai saptamanal ... X_X
Nu simti nimic cu anestezie locala, am avut doua scoase. Se simt mici dureri in prima seara, dar se rezolva cu un Ketonal.
:)) Prima data cand am ajuns la doctor cu treaba asta , voia sa-mi scoata unghia si cand am auzit deja m-au luat caldurile . Mi-a facut 2-3 anestezii locale(in deget) si din cauza infectiei nu a prins deloc anestezia si asa mi-a taiat doar o bucata din unghie ,cea incarnata . Chiar si atunci mai aveam putin si deveneam Spider-Man
Image
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

01 Mar 2015, 01:47

Singura solutie?

Taiel, dal dracului =))
Si asa te chinui cu el.

ON: Incearca sa indepartezi unghia crescuta, mai intai baga piciorul in apa calda.
Si incearca sa-ti tai unghiile mereu si vei rezolva buba 4ever.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

01 Mar 2015, 02:02

chestia e ca si doctorita mi-a zis sa imi tai unghiile drepte si sa las coltul normal , dar ma doare daca las coltul acolo ..
r0nan eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2109
Joined: 15 Mar 2010, 08:10
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior : b00T
Location: Moreni
Has thanked: 11 times
Been thanked: 68 times

01 Mar 2015, 02:04

Crisstinell wrote:chestia e ca si doctorita mi-a zis sa imi tai unghiile drepte si sa las coltul normal , dar ma doare daca las coltul acolo ..
Doare , dar dacă făceam asta de la început nu se mai ajungea aici .
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

01 Mar 2015, 02:17

.. macar degetul de la picioru drept sa il las asa sa creasca , dar chestia e ca eu tot asa imi taiam unghiile , si doar acum mi s-a stricat si mie de tot
dar daca imi curge puroi , ce sa fac ca sa il opresc?
jacobs
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3326
Joined: 04 Apr 2009, 17:59
Detinator Steam: Da
CS Status: do it nigga
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 luni)
Organizator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Arbitru Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Coordonator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Sponsor Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Restrictie PM
Location: king of everything
Has thanked: 3 times
Been thanked: 129 times

01 Mar 2015, 09:01

Crisstinell wrote:.. macar degetul de la picioru drept sa il las asa sa creasca , dar chestia e ca eu tot asa imi taiam unghiile , si doar acum mi s-a stricat si mie de tot
dar daca imi curge puroi , ce sa fac ca sa il opresc?
ia o crema sau gel cu antibiotic A+
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information